Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 17 από 17

Θέμα: Μοτέρ 3hp 220v dc

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    βασικα μπορει να ειναι απ οτιδηποτε αλλα οι περισσοτεροι ισως δε γνωριζουν την υπαρξη τους γιατι αφ ενος τα παλια δεν τα προλαβαν (εκτος αν εχουν ασχοληθει με ρυμουλκα η κανα εργοστασιο-φαντασμα που μονο εκει μπορεις να τα βρεις πια) και αφ εταιρου τα μοντερνα εχουν εξειδικευμενες χρησεις οπου απαιτειται ακριβεια + ροπη και ειναι και πανακριβα και εχουν κι ενα αρκετα μεγαλο κοστος στα κυκλωματα start/οδηγησης οποτε δε θα τα βρει κανεις σε κλασσικες εφαρμογες που μπορει να χρησιμοποιηθει κι ενα AC, αλλα οχι και οτι δεν υπαρχουν η οτι δεν εχουν εφαρμογες (αντιθετως, κανενα ac μοτερ δεν μπορει να αντικαταστησει ενα dc ευκολα σε καποιες συγκεκριμενες περιπτωσεις)


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gchal Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν είναι όντος DC είναι πολύ εύκολο να γίνει ρυθμιστής στροφών και μάλιστα είναι και φθηνός.
    φθηνος??????
    εισαι σιγουρος οτι μιλας για ρυθμιστη στροφων dc μοτερ η απλα σκεφτεσαι οτι θα φτιαξεις ενα τροφοδοτικο μεταβλητης τασης και θα το οδηγεις απο κει? (που οκ, αν το δεις επιφανειακα στεκει αλλα πρακτικα ΔΕΝ, γιατι θα χασει ροπη που ειναι το πλεονεκτημα ενος dc μοτερ )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 27-06-18 στις 16:23

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη diony
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    451

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paulos2610 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα
    εχω ένα μοτέρ το οποίο είναι 3hp 220v dc 11,7A
    1. Υπάρχει κάποιο κύκλωμα για a.c to dc 220;
    2. Και αν θα μπορούσε να ντιραριστει; ή πριν την μετατροπή ή μετα;
    έχω συναντήσει τέτοια μοτέρ παράδειγμα

    https://www.globalindustrial.com/p/m...00-hp-1750-rpm

    βγάζουν πολύ μεγάλη ροπή , χρειάζονται εξειδικευμένη κάρτα οδήγησης η οποία βγάζει

    α) μία τάση dc σταθερή αρκετά μιλιαμπέρ Η λίγα αμπέρ για τη διέγερση στο στάτη

    β) μία τάση dc ρυθμιζόμενη αρκετά αμπέρ για το τύλιγμα σειράς του στάτη το οποίο συνδέεται σε σειρά με το ρότορα μία τέτοια κάρτα για παράδειγμα είναι αυτή εδώ , στην πρώτη σελίδα αριστερά έχει ένα διάγραμμα , αλλά και μέσα έχει πλήρη περιγραφή και σχέδια

    http://www.amicondrivesystems.com/do..._1b_manual.pdf

    είναι πάνω από 20αετίας και την έχω συναντήσει αρκετές φορές

    φυσικά το συγκεκριμένο μοτέρ θέλει μία συμβατή με αυτό κάρτα σε τάση και ισχύ

    1 Not allowed! Not allowed!
    Ειδικός είναι αυτός που γνωρίζει όλο και περισσότερα σχετικά με όλο και λιγότερα θέματα, ώστε ξέρει τα πάντα γύρω από το τίποτα.

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diony Εμφάνιση μηνυμάτων

    α) μία τάση dc σταθερή αρκετά μιλιαμπέρ Η λίγα αμπέρ για τη διέγερση στο στάτη

    β) μία τάση dc ρυθμιζόμενη αρκετά αμπέρ για το τύλιγμα σειράς του στάτη το οποίο συνδέεται σε σειρά με το ρότορα μία τέτοια κάρτα για παράδειγμα είναι αυτή εδώ , στην πρώτη σελίδα αριστερά έχει ένα διάγραμμα , αλλά και μέσα έχει πλήρη περιγραφή και σχέδια

    στα συγχρονα dc μοτερ που χω συναντησει ειναι ετσι (και το 20ετιας που λες συγχρονο ειναι) και συνηθως η δευτερη ταση λειτουργει με ανορθωση απο παλμικο, τουλαχιστο σε οσα βλεπω εγω, αλλα στα παλαιας κοπης -τα οποια επισεις εχω συναντησει σε παλια ρυμουλκα τα οποια συνηθως τα κρατανε στη ζωη οσο μπορει να παρει, και μερικα στο παλιο εργοστασιο της ΕΒΟ- ακομα και σε πολυ μεγαλα μοτερ 220vdc εκατονταδων KW το τυλιγμα του στατη επαιρνε απο συνδεσμολογια αντιστασεων σε σειρα σε μια μορφη πρωτογονου soft start που εκλεινες σε σειρα με ενα μεταγωγεα με κατι επαφες χαλκου τερατα.
    Σαν κυκλωμα επισεις παρουσιαζει ενδιαφερον -αφου ξεπερασει καποιος το αρχικο πολιτισμικο σοκ- αν και οχι τοσο για το ηλεκτρικο του μερος αλλα περισσοτερο για το μηχανολογικο το οποιο σε οσα εχω δει παραπεμπει σε εποχες που και η εμφανιση μετραγε (η ισως εμεις σημερα το βλεπουμε ετσι)

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη diony
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    451

    Προεπιλογή

    ακριβώς έτσι όπως τα λες είναι

    όσο για τις αντιστάσεις εκκίνησης έχω δει παροπλισμένες μόνο

    1 Not allowed! Not allowed!
    Ειδικός είναι αυτός που γνωρίζει όλο και περισσότερα σχετικά με όλο και λιγότερα θέματα, ώστε ξέρει τα πάντα γύρω από το τίποτα.

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diony Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακριβώς έτσι όπως τα λες είναι

    όσο για τις αντιστάσεις εκκίνησης έχω δει παροπλισμένες μόνο
    εγω οχι απλα τις εχω δει σε κανονικη λειτουργια αλλα εκανα και ανακατασκευη σε καποια τετοια σταρτερ
    Υπαρχουν βλεπεις και πλεουμενα απ την εποχη του Εντισον
    Παντως επαναλαμβανω, αφου ξεπεραστει το πολιτισμικο σοκ ολα αυτα (ασχετα με την απλοικοτητα των κυκλωματων) ειναι οι απολυτες πανεμορφες steampunk vintage κατασκευες που δειχνουν οτι υπηρξα και πολυ πιο καλογουστες εποχες



    εδω σταρτερακι ...προπολεμικο που ανακατασκευασα με αντιστασεις (αν ψαξω σιγουρα εχω κι αλλες φωτο αλλα αυτες βρηκα προχειρες) απο υλικα οι κατασκευαστες τοτε δε τσιγκουνευοτουσαν τιποτα
    Η πρωτη φωτο ειναι οι καινουργιες αντιστασεις, ενω στη δευτερη φενεται το starter που εχει κι ενα πηνιο που λειτουργει σα μαγνητης για να το συγκρατει.
    Δυστυχως σε αυτες οι επαφες δε φαινονται ουτε το μηχανολογικο μερος με τα ελατηρια
    20150129_142100.jpg 20150129_142112.jpg

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 28-06-18 στις 01:16

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (29-06-18)

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη diony
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    451

    Προεπιλογή

    Ωραίος


    0 Not allowed! Not allowed!
    Ειδικός είναι αυτός που γνωρίζει όλο και περισσότερα σχετικά με όλο και λιγότερα θέματα, ώστε ξέρει τα πάντα γύρω από το τίποτα.

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον diony για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (29-06-18)

  9. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    Ξεκαθάρισε,
    1. Είναι σειράς
    2. είναι παράλληλος
    Στην Ελλάδα δεν θα βρείς πουθενά σε κατάστημα τέτοιο control διότι εμείς δεν παράγουμε μηχανήματα, Όλος ο υπόλοιπος βιομηχανικός κόσμος τον έχει σε γραμμές παραγωγής.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. 3hp μονοφασικο vs 4 hp
    By chrissalas1 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-14, 09:39
  2. Μετατροπή από 220V σε 24V και πάλι σε 220V
    By cosecon in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-10, 16:56
  3. Υπολογισμός στροφών μοτέρ AC-220v
    By PyroGeorge in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-09, 23:32
  4. 400W: 220V/50Hz σε 220V/65Hz
    By JohnG in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-07, 01:58
  5. Τροφοδοσία τριφασικού μοτέρ για οικιακή χρήση (220V)... help
    By kingor83 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-07, 08:16

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας