Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 46

Θέμα: ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥΣ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    177

    Προεπιλογή ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥΣ

    Καλίσπερα σημερα εκανα την πρωτη μου δουλεια με συνεργειο ηλεκτρολογων αλλα εχω δουλεψει μαζι με ενα εγκαταστατη στη δουλεια που βρικα απο το οαεδ θελω να σας πω την αλιθεια δεν μου αρεσε επιδη ειδα πραγματα λαθοσ ειμουνα με 2 ηλεκτρολογους αυτη αλφαδιαζανε με λειζερ κατι λαμπτηρες φθοριου σωληνωτεσ .Η δουλεια ειναι σε ενα σουπερμακετ που πηρε φωτια απο βραχυκυκλωμα , το επιπεδο το πανω εχει ιδικη γυψοσανιδα τετραγωνη και απο πανω καλωδια τα οποια δεν φενονταν αλλα κρεμονταν απο μια τρυπα ,σαν συμετρια ειχανε τα πανω τετραγωνα με  τα πλακακια του πατωματοσ αλλα βαζανε σημαδια πανω με μαρκαδορο και κατω στα πλακακια -τα πανω τετραγωνα με τα πλακακι δεν συμβαδιζανε και το κτηριο χανη 40 εκατοστα ,μια χ αποσταση απο την πανω μερια ραφιου ωμοσ  τα ραφια δεν ητανε στης σωστεσ θεσης και το σχεδιο το ηλεκτρολογικο ειχε τα ραφια σε μια σωστη θεση ωστε απο μια αποσταση δεξια και αριστερα θα ειναι 2 σηρεσ γραμμωτες λαπμτηρων πχ 30 ποντους δεξια 30 αροστερα και ενα κενο στη μεση τα ραφια ητανε λαθος αλφαδιαζανε με λειζερ και ενασ μαλακας ηλεκτρολογος -ειχε μετρο που ειναι για να φτιαχνης μαντρες και κοτετσια ειχε ενα ξυλινο μετρο που εχανε 2-3 και το χρησιμοποιουσε λιγισμενω δηλαδη εκανε γωνια σε 2 επιπεδα αρα εχανες λογο γωνιας χιλιοστα ωσο κερδιζες απο το λειζερ το εχανε απο το μετρο ο ηλεκτρολογος επρεπε να ειχε αλφαδι η γωνια ωστε να κανη συμετρια του εχανε στην αρχη το λιγο 3μμ και στα 10 μετρα γινοτανε 20 χιλιοστα αυτο σημενε οτι δεν θα υπηρχε συμετρικο φως που ειναι συμαντικο για να βλεπη ο αλλος τα προιοντα εγω εκανα οτι μπορουσα ειχα βγαλη με το αλλον 2 τελιες ευθυες με λαθος 2μμ στα 8 μετρα δεν ανηξανε η μαλακες τα κουτια με τους λαμπτηρες να δουνε τη τυπου ητανε τα ανηξανε στο τελος και τι γινετε στο τελος τα ανηγουνε και ειχε ενα κλασικο καλωδιο το ασπρο το πολυκλωνο το ευκαμπτο με φαση μαυρο -καφε-κοκκινο ουδετερο μπλε και γειωση πρασινοκιτρινο αυτο το καλωδιο ητανε ενωμενο και μια ιδικη κλεμα ειχε 3 φασης γειωση ουδετερο και απο το ασπρο καλωδιο κατεληγε στα χρωματα αυτα απογυμωνμενο οκ ως εδω απο πανω ωμος ειχε ενδηξη 1 2 3 που ειναι φασης γειωση ενωμενη και ουδετερο το 1 2 3 κενα- δεξια απο αυτο ηδικα ενωτικα 4 θεσης εκτος γειωσης και διπλα κουμπια μικρα κηταω το σχεδιο ερχεται ο εργολαβος ενα τειτζης νεαρος μιλαμε ενω ειχα δει το σχεδιο το μονο που εδηχνε ητανε πως το ενωνης χωρης ενδηξης περνης εδηχνε το σχεδιο οτι περνης τα 3 καλωδια και τα ενωνης με της ενδηξης δεν εδηχνε της εδνηξης 1 2 3 αλλα ενωουτανε αυτο εγω αυτο που φανταζομε ειναι οτι απομωνωνης 2 φασης και λειτουργης με μια δηλαδη καφε-μπλε η μπλε-μαυρο η κοκκινο μπλε αυτη η μαλακες δεν ξερανε πως να τα συνδεσουνε με ρωταει ο ηλεκτρολογος ο εργολαβος του λεω θα παρω 3 φασης θα της παω πανω αλλα αυτο φενοτανε κληστος βρογχος και μου ειπε" εσυ δεν ειναι ηλεκτρολογος" εγω εμηνα μαλακας γιατη αυτο εδηχνε το σχεδιο και πρωτη φορα στη ζωη μου το εκανα και σαν εμπηρος ο αλλος επρεπε να μου δηξη ρωτησανε η αλλη πως γινεται δεν ηξερε ο εργολαβος ρωταω εναν εγκαταστατη μου λεει τα κατω να πας πανω αλλα η κατω κλεμα δεν εχει σχεση με τη πανω αλλα ουτε τα δεξια με τα αριστερα η μαλακες ηθελαν να αλλαξουνε το συνδετικο αυτο δεν ξερανε να το φτιαξουνε και τους λεω θα περασης μια γραμη 1 φαση μετα 2 τη 2' φαση και μετα 3 γραμη την 3 φαση αλλα δεν ξερανε η μαλακες τα ζωα ποιες ειναι η φασης επρεπε να το χωρισης σε τομεες ο καθε ενασ με 1 φαση και να βραχυκυκλωσης ουδετερο-φαση και να το βρης με πολυμετρο με τα ωμ .Εγω μιλισα με εναν ηλεκτρολογο αλλα δεν ασχοληται με το επαγκλεμα μου λεει εινα ασχετη η ποιο πολυ θα ξανα παρη φωτια το κτηριο το ειπα σε ενα υπευθυνω εργοστασιου ηλεκτρολογο δεν το ειχε δει ποτε του και μου λεει τριφασικο υπαρχη μονο σε προβολης σταδιων και τους ειπα για να βρητε της φασης πρεπει βραχυκυκλωσεται φαση -ουδετερο και να το ψαξεται με πολυμετρο και με κητουσανε σαν να ειμαι εξωγινηνος με αυτους κοντευω να ξεχασω και αυτα τα λιγα σωστα που ξερω

    -2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panagiotis1988 : 29-06-18 στις 01:45

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    177

    Προεπιλογή

    οκ και κατι αλλο δουλευαμε απο τη 8 το πρωι ως τη 6 το απογευμα και ο αλλος μου εκανε διακανωνισμο 30 ε του ειπα δεν θελω ενσυμο ειδη εχω απο δουλεια σαν ηλεκτρολογος αλλα εχω παρη αδεια απο τη δουλεια και μπορω να δουλεψω μαζι σας

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    177

    Προεπιλογή

    3 φασης ειναι για μοτερ σωστα η κουζινα μαζι με ουδετερο πως θα βαλης 3 φασης σε λαμπτηρα που λειρουργη με 230 απο τη στιμγη που το τριφασικο ειναι 380 βολτ ωστα πητε μου αν κανω λαθος θα ανατηναχτουνε η λαμπες ολες και θα παρουνε φωτια τα καλωδια αφου η ονομστικη ταση λειτουργιας ειναι 230 η λαμπες λεγονταν Τ5

    -1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    δεν κατάλαβα τίποτα. αν του μιλάς όπως γράφεις τότε λογικό να μην κατάλαβαν τη τους λες.
    αν κατάλαβα σωστά με την βοήθεια της γυάλινης σφαίρας
    η συνδεσμολογία που έχουν αυτά τα φωτιστικά είναι να μεταφέρουν την τριφασική παροχή από την μια άκρη στην άλλη και εναλλάσσουν μεταξύ φάσης και ουδέτερου ανά λάμπα.
    έτσι σε μεγάλα σούπερ μάρκετ που μπορεί να έχουν πολλά μέτρα διαδρόμους δεν μπορείς να βάλεις πχ 30 μέτρα φωτιστικά απλά σε μια φάση και ασφάλεια αλλά τα εναλλάσσεις στις τρις φάσης για να ισομοιράσεις τα ρεύματα.
    ο κατασκευαστής έχει προβλέψει για να μην το κάνετε εσείς και τα κάνετε χάλια, να στα έχει έτοιμα ώστε να περνάνε και τα 5 σύρματα γέφυρα από φωτιστικό σε φωτιστικό και το μόνο που θα κάνετε εσείς είναι απλά να τα συνδέσετε μεταξύ τους και να τα τροφοδοτήσετε τριφασικά (5Χ2,5 συνήθως) από την άκρη ή έστω κάπου ενδιάμεσα.
    κατά τα άλλα δεν κατάλαβα που προβληματίστηκες και εσύ και οι άλλοι και ο εργολάβος και οι μάστορες και όλοι.

    8 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (29-06-18), tzitzikas (14-09-18), vasilisd (01-07-18)

  6. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Πω ρε Λέπουρα, respect.... Πώς έβγαλες άκρη?????

    Παναγιώτη, είναι νωρίς να αναλάβεις ευθύνες από την πρώτη μέρα στη δουλειά. Αν έχεις να υποστηρίξεις την άποψη σου με επιχειρήματα να το κάνεις αλλιώς κάνε ότι σου λένε. Αν γίνει "σκληρό" βραχυκύκλωμα θα το καταλάβετε μόλις σηκώσετε τις ασφάλειες. Αυτό θα ήταν και το ιδανικό... Τα προβλήμα γίνονται πιο περίπλοκα όταν υπάρχουν ανεξήγητες μικροδιαρροές και αυτές είναι πιο ύπουλες για πυρκαγιές επειδή δε ρίχνουν τις ασφάλειες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Πολυ μεγαλο κειμενο
    Χωρις μια τελεια, μια παραγραφο.
    Απλως θελω να πω οτι δεν καταλαβα τιποτα

    4 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη cloud_constructor
    Όνομα
    cloud constructor
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθηνα ΚΑΙ εγω
    Μηνύματα
    456

    Προεπιλογή

    Εγω θα σου πω να κανεις 2 πραγματα που αμα τα κανεις σε καλο θα σου βγουν

    ΑΚΟΥ

    1.Μη βαλεις υπογαφη πουθενα...Μη παρεις καμια ευθυνη και μη φαινεσαι πουθενα

    και το βασικοτατο ολων

    2. Την ημερα που θα τα βαλουν μπροστα εχε μια καμερα στο χερι να τραβηξεις βιντεακι τον χαμο και να το ανεβασεις youtube σε φαση electroboom..Πιστεψε με , ποιο πολλες πιθανοτητες υπαρχουν να κερδισεις κατι απο το youtube , παρα απο αυτους...

    Ελπιζω να σε προλαβα

    2 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    177

    Προεπιλογή

    καλισπερα τα φτιαξανε τα φωτα αλλα εγιναν 2 μαλακιες αυτους που βοηθουσα εγω ενα μου αρπαξε ενα απογυμνωτικο επαγκελματικο ακριβο που απογυμνωνη ολα τα ειδη καλωδιων . Ξυπναω πρωι ψανχω την βαλιτζα - τσαντα μια στανλευ εχω βρισκω ολα τα εργαλεια εκτος απο το απογυμνωτικο πριν φυγω απο την δουλεια θυμαμε το εβαλα μεσα σε ενα τσεπακι που ειναι για σετ κατσαβιδιων η -πολυμετρο δεν το βρισκω στο εναν που ειμουνα βοηθος ο ανθρωπως ειχε ιδια τσαντα με τη δικη μου παω στη δουλεια του λεω με ωραιο τροπο χτεσ εφυγα και φοβαμε οτι σου εβαλα στην δικη σου τσαντα ενα απογυμνωτικο μου λεει ψαξε ψαχνω δεν βρισκω τιποτα μαζι μου ωμοσ ειχα μια σχολικη τσαντα δικη μου με απλα κατσαβιδια δοκιμαστικο και πενσα την αφυνω σε ενα ραφι δουλευω και ξαφνικα βλεπω μεσα το απογυμνωτικο το σκευτικα πολυ καλα δεν θυμαμε στην επιστροφη απο το σπιτη μου να το πειρα απο την τσαντα στανλευ το εργαλειο και να το εβαλα στην αλλη αυτος ειχε παρη το εργαλειο και το εβαλε στην αλλη τσαντα ωταν δεν ειμουνα εκι και μετα του μιλισα και του ειπα συγνωμη εκανα λαθος οκ ως εδω με το μηχανικο ηλεκτρολογο ειχα κανονιση να δουλεψω ως την δευτερα μου ειπε οχι μετα ισως αλλαξε γνωμη και του ειπα δεν θελω να δουλεψω εγω δεν μου εξιγιθικε καλα o λογος που με αντιπαθισε ητανε λογο της λαμπας με ρωταει πως γινεται αυτη η συνδεσμολογια και του λεω θα παρω της φαση και θα της βαλω στη πανω μερια της κλεμας η λαμπα ητανε τ5 με 3 φασης ειχε κλεμα η οποια ητανε διπλη 1 κατω 1 πανω αλλα το δεξια με αριστερα πανω ητανε κενα και επρεπε να πατησης κουμπι να εχει συνεχεια η φαση εβαζες της φασης πανω και αυτος μου ειπε οτι ειμαι λαθος ενω ειμουνα σωστος και αυτο τον πηραξε

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.869

    Προεπιλογή

    Συνονόματε, μην παρεξηγηθείς, αλλά δεν κατάλαβα τίποτα.
    Εντάξει κάτι ψιλά κατάλαβα, σου πήρανε ένα απογυμνωτικό καλωδίων αλλά τελικά στο επέστρεψαν με τρόπο ώστε να μην φανούν κλέφτες (άν ήταν τίμιοι απλά θα στο επέστρεφαν με τίμιο τρόπο κι όχι στα 'κλεφτά').
    Λέπουρα, προσκυνώ, κατάλαβες τι γράφει! (μήπως να πας σε κάνα γιατρό; )

    Γράψε ελληνικά αν θες. Πάντως προσοχή, δεν μου φαίνονται και οι καλύτεροι άνθρωποι (απ' όσο κατάλαβα).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    470

    Προεπιλογή

    Εμένα πάλι μου θυμίζει ένα γνωστό μου που μόλις βγήκε από τον ΟΑΕΔ στην πρώτη δουλειά που βρήκε του φαινόταν όλα λάθος και έκανε υποδείξεις σε τεχνικούς με χρόνια εμπειρίας πως να κάνουν τη δουλειά τους.

    2 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-13, 02:08
  2. η πρωτη μου φωτοευαίσθητη
    By snapster in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-12, 01:46
  3. η πρωτη μου κατασκευη
    By kinderdl in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-12, 22:35
  4. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-12, 18:47
  5. To πρωτο μου πανελ (15w 18v) και η πρωτη μου απορια
    By makis129 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-11, 17:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας