Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 40

Θέμα: Σπασμένος βακελίτης, πώς θα τον κολλήσω;

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Satcom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τότε ξεκινά η δημιουργία του μεσοθηλιώματος ενός πολύ κακοήθους όγκου μη θεραπεύσιμου που δεν έχει σχέση με τον καρκίνο του πνεύμονα.
    Η όλη διαδικασία από την έκθεση στην εκδήλωση είναι αρκετά αργή 20 με 30 χρόνια όποτε gregpro εάν δεν είσαι 20 την ''γλύτωσες''.
    20 είμαι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλό είναι να μην ασχολείσαι με τέτοια πράγματα.... εκείνη την εποχή χρησιμοποιούνταν πολλά υλικά που σήμερα γνωρίζουμε ότι είναι πολύ επικίνδυνα.
    ναι θα μπορούσε να είναι και αμιαντόχαρτο αλλά δεν είναι σίγουρο ότι ήταν...
    επίσης το σπάσιμο δεν είναι σίγουρο ότι απελευθέρωσε ίνες και ιδιαίτερα οτι τις έχεις εισπνεύσει... ο βακελίτης λογικά έσπασε σε κομμάτια και λογικά δεν θα δημιούργησε σκόνη... οπότε λογικά ο αμίαντος που απελευθερώθηκε θα είναι ελάχιστος (άρα μικραίνει η πιθανότητα να έχεις εισπνεύσει) ή καθόλου... φαντάζομαι η σκόνη που θα υπήρχε στα νάυλον ήταν η σκόνη μέσα από το μηχάνημα και όχι ότι έγινε σκόνη ο βακελίτης και απελευθέρωσε τον αμίαντο....

    φυσικά αν τρίψεις τον βακελίτη τότε θα απελευθερώσεις αμίαντο....
    Δεν νομίζω ότι πρέπει να παρατήσω το χόμπι μου, επειδή μου έτυχε κάτι τέτοιο. Είμαι πιο έμπειρος απ'ότι νομίζετε, έχω άλλα 14 ραδιόφωνα και ποτέ δεν μου έτυχε αμίαντος (πάντα προετοιμάζομαι και τα εξετάζω λεπτομερώς.)
    Είναι η πρώτη φορά που μου έτυχε σπασμένο ραδιόφωνο, γι'αυτό και ζήτησα πληροφορίες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Beatles battled the Rolling Stones in a parking lot and Led Zeppelin won.

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Satcom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διεθνώς η απαίτηση για την αποφυγή νεοπλασιών από τον αμίαντο είναι ΜΗΔΕΝΙΚΗ έκθεση.
    Δυστυχώς, η έκθεση του καθενός ΠΟΤΕ δεν μπορεί να είναι 100% μηδενική. Ίνες αμιάντου υπάρχουν σε μικρές συγκεντρώσεις στην ατμόσφαιρα. Πριν από κανα χρόνο σε κοντινή γειτονιά αφαίρεσαν από ένα σπίτι πλάκες ΕΛΛΕΝΙΤ (αμιαντοτσιμέντο). Κανείς δεν έλαβε το παραμικρό μέτρο προστασίας, ΕΣΠΑΖΑΝ τις πλάκες για να τις ξηλώσουν. Τις πέταξαν χύμα στο πεζοδρόμιο, όπου έμειναν για 2 μέρες.
    Επίσης, η πολυκατοικία όπου μένω χτίστηκε το 1999 και οι καμινάδες της είναι από αμίαντο...
    Στη Χαλκιδική που έχει ορυχεία χρυσού, υπάρχουν αναφορές για απελευθέρωση ινών αμιάντου στον αέρα. Κανένας πολίτης δεν είναι πλήρως απαλλαγμένος από αυτό το τρομακτικά επικίνδυνο υλικό. Απλώς πρέπει ο καθένας μας να προσέχει, ώστε να αποφεύγει την επιπλέον έκθεση.
    (λίγο offtopic): Ξέρετε πόσο συχνά σπάνε οι λάμπες φθορισμού στα σχολεία και δεν εκκενώνεται ο χώρος, λόγω άγνοιας κινδύνου; Οι λάμπες αυτές περιέχουν ατμούς υδραργύρου και καρκινογόνες φθορίζουσες ουσίες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gregpro : 01-07-18 στις 23:04

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον gregpro για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (02-07-18)

  4. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Επικοινώνησα με τη bison και μου είπαν ότι το καλύτερο που μπορώ να κάνω είναι να χρησιμοποιήσω την εποξική κόλλα και για τα σπασίματα και για τις ρωγμές. Είπαν ότι είναι η ιδανική κόλλα για βακελίτη. Εφ'όσον δεν μπορώ να τρίψω λόγω αμιάντου, μόλις τελειώσω τη συγκόλληση θα χρειαστώ τις συμβουλές σας για το βάψιμο.

    1 Not allowed! Not allowed!
    The Beatles battled the Rolling Stones in a parking lot and Led Zeppelin won.

  5. #34
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.969

    Προεπιλογή

    η γνώμη μου είναι μόνο να κολλήσεις προσεχτικά (να βγει όσο γίνεται λιγότερο κόλα από την εξωτερική μεριά) και να μην κάνεις τίποτε άλλο.
    Το βάψιμο θα αλλάξει την εικόνα του ραδιοφώνου ενώ πιθανόν να απαιτεί και τρίψιμο.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    ΙΣΩΣ αφου βαλεις την κολλα να μπορεις να την λειανεις με ασετον η διαλυτικο νιτρου, χωρις να ειναι απολυτο αφου δεν εχω δοκιμασει τη συγκεκριμενη κολλα.
    αφου λειανεις μετα τα πραγματα ειναι ευκολα (μπογια σμαλτο πλακιδιων θεωρω πως ειναι η ιδανικοτερη και vfm περιπτωση)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    η γνώμη μου είναι μόνο να κολλήσεις προσεχτικά (να βγει όσο γίνεται λιγότερο κόλα από την εξωτερική μεριά) και να μην κάνεις τίποτε άλλο.
    Το βάψιμο θα αλλάξει την εικόνα του ραδιοφώνου ενώ πιθανόν να απαιτεί και τρίψιμο.....

    η βαφη αν ειναι σμαλτο τριβεται με σμυριδοχαρτο 1500-2000, οποτε με την καμια δε θα φτασει στο βακελιτη, εκτος κι αν τριβει για κανα χρονο... (για να δωσω μια εικονα, με 2000 γυαλισα CD για να παρω δεδομενα καποτε, κι αλλη μια φορα γυαλισα οθονη κινητου που ειχε χαρακιες... για τετοιο σμυριδοχαρτο μιλαμε, πιο λεπτη κοκομετρια κι απο το να ετριβες με κολα Α4)

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Η επισκευή ολοκληρώθηκε τον Αύγουστο, αλλά λόγω υποχρεώσεων (πανεπιστήμιο) δεν είχα χρόνο να παρουσιάσω τη δουλειά μου. Χρησιμοποίησα 1 ολόκληρο σωληνάριο εποξική κόλλα για όλες τις συγκολλήσεις, και ελάχιστη κυανοακρυλική κόλλα για ένα κομματάκι στην πρόσοψη. Κάθε φορά που κολλούσα ένα κομμάτι, το στερέωνα και το άφηνα ακίνητο για 12 ώρες. Όταν τελείωσα με τα κομμάτια, έκοψα ένα κομμάτι δίχτυ από υαλόνημα, το τοποθέτησα κάτω από την οροφή και έριξα πάνω όλη την κόλλα. Την άλειψα με σπάτουλα για να καλύψει όλο το δίχτυ και την οροφή. Όλα έγιναν ένα σώμα και τώρα ο βακελίτης είναι γερός σαν βράχος. 8 μέρες μου πήρε η εργασία με την κόλλα. Μένει μόνο να το βάψω για να μη φαίνονται τα σημεία συγκόλλησης. Στις φωτογραφίες αυτά τα σημεία φαίνονται έντονα, αλλά στην πραγματικότητα δεν γίνονται εύκολα αντιληπτά. Τα άσπρα σημάδια στις φωτογραφίες είναι χαρτί που κόλλησε κατά λάθος πριν στεγνώσει η κόλλα. Μετά το βάψιμο δεν θα φαίνεται. Οι σκόνες που φαίνονται είναι επειδή το είχα αποθηκευμένο από τη μέρα που το έφτιαξα. Όσον αφορά το ηλεκτρονικό μέρος, άλλαξα μια προβληματική αντίσταση και όλους τους πυκνωτές. Καθάρισα το σασσί από τις σκόνες. Η λυχνία REN 904 (χρυσό χρώμα) είχε ξεκολλημένη βάση. Με το κολλητήρι ξεκόλλησα τα pins, αφαίρεσα τη βάση και την καθάρισα από την παλιά κόλλα. Την κόλλησα με σιλικόνη και δυο μέρες αργότερα κόλλησα με το κολλητήρι τα pins. Όλες οι λυχνίες δουλεύουν άψογα. Το ραδιόφωνο λαμβάνει δυνατά και καθαρά πολλούς σταθμούς στα μεσαία. Στα μακρά τίποτα, επειδή η δοκιμή έγινε στο υπόγειο με εσωτερική κεραία.

    1 Not allowed! Not allowed!
    The Beatles battled the Rolling Stones in a parking lot and Led Zeppelin won.

  9. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412


    2 Not allowed! Not allowed!
    The Beatles battled the Rolling Stones in a parking lot and Led Zeppelin won.

  10. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412


    1 Not allowed! Not allowed!
    The Beatles battled the Rolling Stones in a parking lot and Led Zeppelin won.

  11. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    20181206_133201.jpg20181206_133219.jpg20181206_133227.jpg

    Οι φωτογραφίες είχαν το σωστό προσανατολισμό πριν τις ανεβάσω. Δεν ξέρω τι συνέβη και περιστράφηκαν.

    1 Not allowed! Not allowed!
    The Beatles battled the Rolling Stones in a parking lot and Led Zeppelin won.

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-15, 22:31
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-11, 13:36
  3. Αναγνωριση σπασμένου smd εξαρτήματος
    By tanasi in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-11, 01:27
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-10, 15:36
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-08, 00:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας