Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 40

Θέμα: Σπασμένος βακελίτης, πώς θα τον κολλήσω;

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Neuraxia Εμφάνιση μηνυμάτων
    1)Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.
    2)Ντουκόχαρτο μοντελισμού (600 -800 και πάνω ) και μετά γυάλισμα, θα βρεις αρκετά βίντεο στο yt (bakelite restoration).
    Αν είσαι τελειομανής πιστεύω οτι το βάψιμο δεν το γλυτώνεις.
    fiberglass θα βρεις σε μαγαζιά με ναυτιλιακά.
    Σε αντίστοιχη δική μου επισκευή χρησιμοποίησα εποξική κόλλα δυο συστατικών με λίγο γραφίτη απο τόνερ και κόλλησε καλά χωρίς υφάσματα fiberglass κτλ.Στην δική σου περίπτωση επειδή το σπάσιμο (κυριολεκτικά κ μεταφορικά ) είναι μεγάλο θα χρειαστεί κάποια στήριξη απο κάτω . Δυστυχώς δεν πρόλαβα να ολοκληρώσω την επισκευή για να σου πω κάτι περισσότερο απο πρώτο χέρι, αλλά στα σημεία της κόλλησης το χρώμα ήταν σκούρο γκρι κ όχι μαύρο.

    Συνημμένο Αρχείο 74380Συνημμένο Αρχείο 74381
    Ευχαριστώ! Αυτό θα κάνω. Μακάρι να μη χρειαστεί βάψιμο, επειδή θέλω να το διατηρήσω όπως είναι. Στα βίντεο προτείνονται διάφορα υλικά γυαλίσματος, από κερί μέχρι brasso. Τι να επιλέξω; Πρέπει να το περάσω όλο με ντουκόχαρτο, ή μόνο τις ρωγμές;

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Beatles battled the Rolling Stones in a parking lot and Led Zeppelin won.

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gregpro Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...... πρώτα πρέπει να κολλήσω τα σπασμένα κομμάτια με ισχυρή κόλλα για σκληρά πλαστικά (πήρα μια bison "for hard plastics".) Αφού στεγνώσει καλά η κόλλα, πλημμυρίζω τις ρωγμές από τη μέσα μεριά με εποξική κόλλα δύο συστατικών (πήρα τη bison "extra strong epoxy") και τοποθετώ γάζα πάνω στην κόλλα για μεγαλύτερη αντοχή.
    Οι απορίες μου: 1) Υπάρχει πρόβλημα που θα χρησιμοποιήσω δύο διαφορετικές κόλλες; Θα αλληλεπιδράσει η εποξική με την άλλη, ακόμα κι αν η πρώτη στεγνώσει;
    2) Όταν τελειώσω με τις κολλήσεις, πώς θα κρύψω τις ρωγμές εξωτερικά;
    Με τις κόλλες αυτές τις κυανοακρυλικές θέλει πολλή προσοχή και τέλεια εφαρμογή με καθαρά τα σπασίματα. Αφού βάλεις τόση όση χρειάζεται για κάθε κομματάκι (όχι να ξεχειλίζει) και σταδιακά συμπληρώσεις το παζλ έχοντας κάνει απο πριν την πρόβα για τη σειρά των κομματιών, τότε αρχίζεις να κολλάς πολύ υπομονετικά. Προσοχή είναι άκαμπτη. Όταν τελειώσεις αλλά θα είναι μάλλον εύθραστη όλη η φόρμα, τότε γύρνα εσωτερικά και μπούκωσέ το με τον τρόπο που λες ή όποιον άλλο προσιτό.

    3 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΜαστροΤζεπέτο για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (30-06-18)

  4. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    εγω θα σου ελεγα να χρησιμοποιησεις κυανοκριλικές και όχι 2 συστατικών εποξικά συστύματα. οι κυανοκριλικές στεγνώνουν απο την επαφή με την υγρασια του αερα ενω οι εποξιδικές απο τον καταλύτη τους . δεν μπορούν να αντιδρασουν μεταξύ τους. δυστηχως το σπάσιμο θα φαινεται λιγοτερο με τις κυανοκριλικές και όχι με τις πάστες των δύο συστατικών. θα χρειαστεις βάψιμο μετά . με λιγη υπομονή και κυανοκλιλική θα εχεις καο αποτελεσμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραίο ράδιο παρόμοιο του θρυλικού DKE38
    Τα θραύσματα είναι πολλά και είναι αδύνατον να συναρμολογηθούν και ειδικά με κυανοακριλικη
    Τώρα πως ???είναι δύσκολο ότι και να σου πει ο καθένας το τελικό βάψιμο δεν θα το γλυτώσεις
    Εγώ πάντως θα δοκίμαζα με στρώμα εποξειδικού στόκου απο την κάτω μεριά με υαλοπανο

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 30-06-18 στις 18:28

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Δεν φαίνεται καλά αλλά εάν είναι τελείως επίπεδη η επιφάνεια και δεν ακουμπάει κουρμπες τοτε υπάρχει και άλλη λύση.
    Να βρεθεί ένα άλλο παλιό (που υπάρχουν με ένα δεκαρικο και να αντικαταστησει;ς το καπάκι αφού πρώτα έχεις τετραγωνισει το σπάσιμο Δύσκολο δεν λέω , αλλά λιγότερο από το παζλ συναρμολόγησης όλων αυτών

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Άρτα - Κως
    Μηνύματα
    406

    Προεπιλογή

    Για να γίνει σωστή και ΓΕΡΗ δουλειά η λύση είναι υαλόνημα είτε με εποξική ρητίνη είτε με πολυεστέρα ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΑ ΠΛΕΥΡΑ .Κατόπιν στοκάρισμα και βάψιμο .Όπως επισκευάζουν τα μοντέλα τους οι μοντελιστές .Και δεν θα φαίνεται εξωτερικά το παραμικρό


    2 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη Neuraxia
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Νορβηγία
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gregpro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ! Αυτό θα κάνω. Μακάρι να μη χρειαστεί βάψιμο, επειδή θέλω να το διατηρήσω όπως είναι. Στα βίντεο προτείνονται διάφορα υλικά γυαλίσματος, από κερί μέχρι brasso. Τι να επιλέξω; Πρέπει να το περάσω όλο με ντουκόχαρτο, ή μόνο τις ρωγμές;
    Εγώ θα δοκίμαζα το brasso, πρώτα σε ένα σημείο που δεν φαίνεται π.χ. απο κάτω.
    Ντουκόχαρτο μόνο στις ρωγμές/κολλήσεις.
    Με υπομονή , δοκιμάζεις και κρίνεις τι σου κάνει καλύτερη δουλειά.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Εγώ είμαι Πόντιος, εσύ τι δικαιολογία έχεις?

  9. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    ο βακελίτης εκείνης της εποχής μπορεί να περιέχει ίνες αμιάντου για ενίσχυση!
    προσωπικά δεν θα έτριβα τον βακελίτη....

    2 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο βακελίτης εκείνης της εποχής μπορεί να περιέχει ίνες αμιάντου για ενίσχυση!
    προσωπικά δεν θα έτριβα τον βακελίτη....
    Όχι μπορεί, είναι 100% σίγουρο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Satcom για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    chip (01-07-18)

  12. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironda19 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να γίνει σωστή και ΓΕΡΗ δουλειά η λύση είναι υαλόνημα είτε με εποξική ρητίνη είτε με πολυεστέρα ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΑ ΠΛΕΥΡΑ .Κατόπιν στοκάρισμα και βάψιμο .Όπως επισκευάζουν τα μοντέλα τους οι μοντελιστές .Και δεν θα φαίνεται εξωτερικά το παραμικρό
    Ωραία, από βδομάδα θα αγοράσω υαλόπανο και θα ξεκινήσω τη δουλειά. Θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Neuraxia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα δοκίμαζα το brasso, πρώτα σε ένα σημείο που δεν φαίνεται π.χ. απο κάτω.
    Ντουκόχαρτο μόνο στις ρωγμές/κολλήσεις.
    Με υπομονή , δοκιμάζεις και κρίνεις τι σου κάνει καλύτερη δουλειά.
    Το γνωστό brasso για μέταλλα, ή υπάρχει και για πλαστικά;

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Beatles battled the Rolling Stones in a parking lot and Led Zeppelin won.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-15, 22:31
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-11, 13:36
  3. Αναγνωριση σπασμένου smd εξαρτήματος
    By tanasi in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-11, 01:27
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-10, 15:36
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-08, 00:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας