Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 40

Θέμα: Σπασμένος βακελίτης, πώς θα τον κολλήσω;

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ωραίο ράδιο παρόμοιο του θρυλικού DKE38
    Τα θραύσματα είναι πολλά και είναι αδύνατον να συναρμολογηθούν και ειδικά με κυανοακριλικη
    Τώρα πως ???είναι δύσκολο ότι και να σου πει ο καθένας το τελικό βάψιμο δεν θα το γλυτώσεις
    Εγώ πάντως θα δοκίμαζα με στρώμα εποξειδικού στόκου απο την κάτω μεριά με υαλοπανο
    Από την κάτω μεριά αυτό θα κάνω. Όσο για τα κομμάτια, έχω γαϊδουρινή υπομονή, θα τα κολλήσω ένα-ένα, όσο καιρό κι αν μου πάρει.

    1 Not allowed! Not allowed!
    The Beatles battled the Rolling Stones in a parking lot and Led Zeppelin won.

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο βακελίτης εκείνης της εποχής μπορεί να περιέχει ίνες αμιάντου για ενίσχυση!
    προσωπικά δεν θα έτριβα τον βακελίτη....
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Satcom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι μπορεί, είναι 100% σίγουρο!
    Άρα έχω ήδη εκτεθεί στον αμίαντο εξ'αιτίας των θραυσμάτων, αφού όπως αφαιρούσα τα νάιλον σηκωνόταν αέρας. Κακό αυτό γιατί πέρυσι εν αγνοία μου έσχισα έναν χαρτοκύλινδρο, (σε ραδιόφωνο) μέσα στον οποίο ήταν σφηνωμένο το μαγικό μάτι και δεν έβγαινε με άλλο τρόπο. Πιθανολογώ ότι ήταν αμιαντόχαρτο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Beatles battled the Rolling Stones in a parking lot and Led Zeppelin won.

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gregpro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα έχω ήδη εκτεθεί στον αμίαντο εξ'αιτίας των θραυσμάτων, αφού όπως αφαιρούσα τα νάιλον σηκωνόταν αέρας. Κακό αυτό γιατί πέρυσι εν αγνοία μου έσχισα έναν χαρτοκύλινδρο, (σε ραδιόφωνο) μέσα στον οποίο ήταν σφηνωμένο το μαγικό μάτι και δεν έβγαινε με άλλο τρόπο. Πιθανολογώ ότι ήταν αμιαντόχαρτο.

    δεν εχει να κανει,
    η εκθεση στον αμιαντο ειναι προσθετικη, και αφορα ΜΟΝΟ το αναπνευστικο συστημα, και αποκλειστικα τη μικροσκονη που μπορει καποιος να εισπνευσει, οποτε αν παιζει τετοιο σεναριο απλα το αποφευγεις το τριψιμο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    Kυανοακρυλικη και απο μενα (η γνωστη κολλα στιγμης ) με σταθερο χερι και προσοχη , μην σε φοβιζει το στιγμης εχεις το περιθωριο 2-3 λεπτων , αν σου βγει στο πανω μερος να εχεις ενα πανι πολυ καλα εμποτισμενο με ασετον να σκουπισεις και βουαλα, αν βαλεις δαχτυλο η κανα πανι σκετο την πατησες δεν σωζετε ... δεν ειμαι κοντα ρε γειτονα διαφορετικα θα στο εφτιαχνα
    Άρα έχω ήδη εκτεθεί στον αμίαντο εξ'αιτίας των θραυσμάτων, αφού όπως αφαιρούσα τα νάιλον σηκωνόταν αέρας. Κακό αυτό γιατί πέρυσι εν αγνοία μου έσχισα έναν χαρτοκύλινδρο, (σε ραδιόφωνο) μέσα στον οποίο ήταν σφηνωμένο το μαγικό μάτι και δεν έβγαινε με άλλο τρόπο. Πιθανολογώ ότι ήταν αμιαντόχαρτο.
    Μην ακους ΠΑΠΑΡΙΕΣ ! οκ ναι ειναι επικινδυνο αλλα πιο πιθανο ειναι να παθω εγω κατι που καπνιζω σαν ουστης παρα εσυ ! εκτος και αν ξεκινησεις και το γλειφεις τραβας μυτιες καθως το τριβεις και κλπ ανωμαλιες

    Πιο παλιά είχα κολλήσει βακελίτη με κυανοακρυλική όπως έκανε και στο λινκ.
    Είχα χρησιμοποιήσει διαφορετικού ιξώδους
    Υπαρχουν δηλαδη διαφορετικες κυανοακρυλικες κολλες στιγμης με αλλο ιξωδες ? θα με ενδιεφερε να μου δειξεις η να με πεις κατι με την ιδια ποιοτητα διοτι εγω εδω και 15 χρονια χρησιμοποιω την αυτη καθεαυτη κυανοακρυλικη και μαλιστα καποιες φορες ειχα αγορασει λιτρο για τις αναγκες του εργαστηριου ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ακους ΠΑΠΑΡΙΕΣ ! οκ ναι ειναι επικινδυνο αλλα πιο πιθανο ειναι να παθω εγω κατι που καπνιζω σαν ουστης παρα εσυ ! εκτος και αν ξεκινησεις και το γλειφεις τραβας μυτιες καθως το τριβεις και κλπ ανωμαλιες

    εχμμμ... προφανως οσοι ασχολουνται δηλαδη και φροντιζουν να μην υπαρχουν στο περιβαλλον μας ακομα και ελαχιστα ιχνη ειναι μαλακες http://www.ims.demokritos.gr/laborat...1/Asbestos.htm


    Ναι σιγουρα το ραδιοφωνο ειναι κοσμημα ιστορικης αξιας, αλλα μηπως πρεπει να γινουν περεταιρω ελεγχοι και να βρεθει διαφορετικη διεξοδος για την αποκατασταση του?
    Κατ αρχας βεβαια πρεπει να εξακριβωθει αν ΟΝΤΩΣ το βακελιτενιο κουτι εχει αμιαντο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχουν δηλαδη διαφορετικες κυανοακρυλικες κολλες στιγμης με αλλο ιξωδες ? θα με ενδιεφερε να μου δειξεις η να με πεις κατι με την ιδια ποιοτητα διοτι εγω εδω και 15 χρονια χρησιμοποιω την αυτη καθεαυτη κυανοακρυλικη και μαλιστα καποιες φορες ειχα αγορασει λιτρο για τις αναγκες του εργαστηριου ...
    Κάποτε όλες οι CA κόλλες στιγμής που υπήρχαν σε σουπερ μάρκετ,περίπτερα κλπ ήταν χαμηλού ιξώδους (λεπτόρρευστες).
    Όσοι ''ψαχνόμαστε'' κοιτάζαμε στα βιομηχανικά της Loctite-Henkel.


    Τώρα πια παντού υπάρχουν και οι ''gel
    '', αν βέβαια κάποιος θέλει ενδιάμεσες καταστάσεις όχι μόνο στο ιξώδες αλλά και σε χρόνο σκλήρυνσης τότε πχ Loctite.
    http://www.loctite.gr/grg/content_da..._CA_GR_WEB.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Και ένα μικρό(?) ''εκτός θέματος''.

    Δυστυχώς η κυρίαρχη αντίληψη σε θέματα ασφάλειας είναι σαν του φίλου μας του street.
    Έλα μωρέ! Ακόμη και εγώ που γνωρίζω πέντε πράγματα κάποιες φορές το λέω το έλα μωρέ.

    Και ατυχώς τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα στους ερασιτέχνες παρά στην βιομηχανία.
    Όταν θα έπρεπε να χρησιμοποιούμε μάσκα πάντοτε ακόμα και για το τρύπημα για ένα ουπατ, πόσο μάλλον για το τρίψιμο-κοψιμο του ξύλου (καλά δεν λέω για την μόδα με τις παλέτες και με τι είναι εμποτισμένες, και τις κάνουν και κρεβάτια πανάθεμα τους).

    Εάν ψάξετε θα βρείτε ότι σε πολλά είδη ξυλείας κυρίως τροπική και όχι μόνο, η σκόνη τους είναι από τοξική έως καρκινογόνος και από το 1995 η σκονη του ξυλου εχει καταταχθεί ως καρκινογόνος ουσία.

    Τώρα για τον βακελίτη εκείνης της εποχής (ακόμη και σήμερα, ο βακελίτης που παράγεται για κάποιες εξειδικευμένες χρήσεις περιέχει), ναι έχει αμίαντο και μάλιστα την πιο επικίνδυνη μορφή από τις τρεις.

    Και σε αντίθεση με ότι πιστεύει ο Nick1974 ''η έκθεση στον αμίαντο είναι προσθετική''
    αρκεί μια και μοναδική φορά για να την πατήσει κάποιος, αυτό βεβαίως δεν σημαίνει ότι θα την πατήσουν όλοι (λέμε και καμιά παρηγοριά).

    Και αυτό Nick1974 συμβαίνει γιατί ο μηχανισμός δημιουργίας του μεσοθηλιώματος από τον αμίαντο δεν έχει σχέση πχ με το κάπνισμα αλλά με την διάτρηση του πνεύμονα από τις ίνες και εναπόθεση τους στον εξωτερικό υμένα του πνεύμονα τον υπεζωκότα.

    Και αυτό μπορεί να γίνει από μια και μοναδική φορά που κάποιος τρύπησε η έκοψε μίγματα αμιάντου.
    Υπάρχει πλούσια βιβλιογραφία επ 'αυτού .

    Τότε ξεκινά η δημιουργία του μεσοθηλιώματος ενός πολύ κακοήθους όγκου μη θεραπεύσιμου που δεν έχει σχέση με τον καρκίνο του πνεύμονα.
    Η όλη διαδικασία από την έκθεση στην εκδήλωση είναι αρκετά αργή 20 με 30 χρόνια όποτε gregpro εάν δεν είσαι 20 την ''γλύτωσες''.

    Κατάλαβες τώρα street που καπνίζεις σαν ουστης ότι μπορεί να ζήσεις περισσότερο από κάποιον συνομήλικο σου εάν ταυτόχρονα αυτός προσβληθεί και εσύ αρχίσεις το κάπνισμα?

    Επίσης Nick1974 αυτό ''αφορα ΜΟΝΟ το αναπνευστικο συστημα'' δεν είναι ακριβές.
    Η χρήση σωλήνων ύδρευσης από αμιαντοτσιμέντο και η διαφυγή ινών στο πόσιμο νερό μετά από επισκευές σε αυτούς, δημιουργεί μεσοθηλιώματα που αναπτύσσονται από το περιτόναιο στην κοιλιά.

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον Satcom για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (01-07-18), Panoss (01-07-18)

  9. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Satcom Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...

    ...ανεφερες 3 φορες το nickname μου και με bold που ειπα "κατσε, κρατει, μην το τριβεις αυτο το πραμα" μεταφεροντας ενα ελαχιστο επιφανειακο δειγμα των οσων εχουν γραφτει για τον αμιαντο, και μια φορα του street που ειπε "τριφτο, στα @@ σου δε θα παθεις και τιποτα"


    Γυρνα και πες του λοιπον "ναι φιλε εχεις εκτεθει ηδη, θα πεθανεις οποτε τριφτο ελευθερα"!

    Και μια ινα οπως λες αρκει για να γινει το κακο, αλλα η εκθεση ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΗ, αφου με περισσοτερες ινες εχεις μεγαλυτερο κινδυνο, κι αυτο δεν ειναι καμια "θεωρια μου", το λενε οι ιδιοι οι ανθρωποι που ειναι ειδικοι και ερχονται απ το Δημοκριτο η απο ιδιωτικες εταιριες προκειμενου να ανιχνευουν ινες αμιαντου και να τις απομακρυνουν. Ε κατι παραπανω πιστευω θα γνωριζουν...
    Επισεις το οτι ο κινδυνος βρισκεται στην εισπνοη των ινων ουτε αυτο ειναι δικη μου θεωρια η θεμα καποια πιστης. Το διαβασα σε σελιδα τετοιων ειδικων οταν τους εψαχνα για να ρθουν να παρουν τον αμιαντο απο χωρο που ειχε ανιχνευτει απο τους ειδικους του Δημοκριτου ωστε να μπορουν να αρχισουν καποιες εργασιες (οκ, επειδη ειναι εν λειτουργεια ιδιωτικη περιουσια δεν ειναι σκοπιμο να πω εδω τι που και πως, αν και η συγκεκριμενη περιπτωση ειχε δημοσιοποιηθει αρκετα).
    Αν αυτοι λενε και γραφουν μπαρουφες η αν εχουν επικοινωνιακο προβλημα τοτε κι εγω μεταφερω μπαρουφες

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...ανεφερες 3 φορες το nickname μου και με bold και μια φορα του street που ειπε "τριφτο, στα @@ σου δε θα παθεις και τιποτα"
    Το Bold είναι εξαιτίας της αντιγραφής από το φόρουμ στον κειμενογράφο μου αλλά και εάν δεν γίνονταν θα το έκανα εγώ, κάπως πρέπει να ξεχωρίζει το όνομα μέσα στο κείμενο.
    Όσο για τις φορές αυτό ταχτοποιείτε εύκολα, street με την άδεια σου street street street street street street street street street.
    Αστειεύομαι....
    Σου απάντησα λοιπόν διακρίνοντας σε ως τον πιο ανησυχούντα και ενήμερο επί του θέματος και παραθέτοντας τα λεγόμενα σου σε μια προσπάθεια να ενημερώσω-διορθώσω όχι βεβαίως απευθυνόμενος αποκλειστικά σε εσένα.
    Μην το παίρνεις λοιπόν προσωπικά.
    Οσο για τα λεγομενα του street τι θα μπορούσα να πω, η άγνοια μας κάνει όλους μας να λέμε διάφορα (ελπίζω να μην αρχίσει ο street τώρα!!).

    Στην ουσία και δεν επανέρχομαι, η προσθετική έκθεση σε αυτήν την περίπτωση είναι σαν να σε πυροβολήσω στην καρδιά με 5 σφαίρες και ο νοών νοείτω.
    Διεθνώς η απαίτηση για την αποφυγή νεοπλασιών από τον αμίαντο είναι ΜΗΔΕΝΙΚΗ έκθεση.
    Η προσθετική έκθεση σαφώς και δημιουργεί την αμιάντωση, αλλά το μεσοθηλίωμα δεν την έχει ανάγκη, αλλά η έκθεση σε συνδυασμό με έναν άλλο καρκινογόνο παράγοντα το κάπνισμα πχ είναι πλέον πολλαπλασιαστική και όχι προσθετική.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γυρνα και πες του λοιπον "ναι φιλε εχεις εκτεθει ηδη, θα πεθανεις οποτε τριφτο ελευθερα"!
    Εγώ δεν λέω τίποτα τέτοιο ο ανθρώπινος οργανισμός είναι πολύ περίπλοκος και με διαφορετικές αντιδράσεις ακόμη και σε πανομοιότυπα ερεθίσματα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισεις το οτι ο κινδυνος βρισκεται στην εισπνοη των ινων ουτε αυτο ειναι δικη μου θεωρια η θεμα καποια πιστης.
    Σύμφωνοι, απλά δεν είναι μόνο από την εισπνοή όπως είπες αλλά και από την κατάποση όπως αιτιολόγησα, τι δεν κατάλαβες?

    Θα λέει τώρα ο gregpro '' εγώ ένα ραδιόφωνο ήθελα να αναπαλαιώσω που να ήξερα σε τι φιδοφωλιά έπεσα''
    Δυστυχώς φίλε μου πολλά από τα vintage αντικείμενα σαν τα ραδιόφωνα κρύβουν κινδύνους που λόγω των πρακτικών της τότε εποχής δεν πάει το μυαλό μας.
    Όπως τον αμίαντο που εκτός από συστατικό του βακελίτη που είναι και η πιο ασφαλής μορφή, υπάρχει και σαν φύλλο που προστατεύει από την θερμοκρασία τις καμπίνες, σε αντιστάσεις πτώσεως τάσης αλλά και σε μετασχηματιστές εξόδου και τσοκ εξομάλυνσης.
    Έχω επίσης ακούσει ότι στα πολύ παλιά ραδιόφωνα χρησιμοποίησαν αρσενικό για την καταπολέμηση του σαρακιού στις ξύλινες καμπίνες αλλά δεν το έχω διασταυρώσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gregpro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα έχω ήδη εκτεθεί στον αμίαντο εξ'αιτίας των θραυσμάτων, αφού όπως αφαιρούσα τα νάιλον σηκωνόταν αέρας. Κακό αυτό γιατί πέρυσι εν αγνοία μου έσχισα έναν χαρτοκύλινδρο, (σε ραδιόφωνο) μέσα στον οποίο ήταν σφηνωμένο το μαγικό μάτι και δεν έβγαινε με άλλο τρόπο. Πιθανολογώ ότι ήταν αμιαντόχαρτο.
    καλό είναι να μην ασχολείσαι με τέτοια πράγματα.... εκείνη την εποχή χρησιμοποιούνταν πολλά υλικά που σήμερα γνωρίζουμε ότι είναι πολύ επικίνδυνα.
    ναι θα μπορούσε να είναι και αμιαντόχαρτο αλλά δεν είναι σίγουρο ότι ήταν...
    επίσης το σπάσιμο δεν είναι σίγουρο ότι απελευθέρωσε ίνες και ιδιαίτερα οτι τις έχεις εισπνεύσει... ο βακελίτης λογικά έσπασε σε κομμάτια και λογικά δεν θα δημιούργησε σκόνη... οπότε λογικά ο αμίαντος που απελευθερώθηκε θα είναι ελάχιστος (άρα μικραίνει η πιθανότητα να έχεις εισπνεύσει) ή καθόλου... φαντάζομαι η σκόνη που θα υπήρχε στα νάυλον ήταν η σκόνη μέσα από το μηχάνημα και όχι ότι έγινε σκόνη ο βακελίτης και απελευθέρωσε τον αμίαντο....

    φυσικά αν τρίψεις τον βακελίτη τότε θα απελευθερώσεις αμίαντο....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-15, 22:31
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-11, 13:36
  3. Αναγνωριση σπασμένου smd εξαρτήματος
    By tanasi in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-11, 01:27
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-10, 15:36
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-08, 00:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας