Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 32

Θέμα: Ενισχυτής για 4ω ηχεία

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη finos
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάγγο ξαναφτιάξ' το στο breadboard αλλά αυτή τη φορά προσέχοντας πάρα πολύ μην κάνεις κάποια λάθος σύνδεση όπως έκανες την πρώτη φορά και θα δεις ότι δουλεύει μια χαρά.
    Με καινούριο LM386 φυσικά.
    Οκ .

    Άσχετο από Tapatalk πως βάζω thumbs up ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Για περισσότερα Watt, αν υπάρχει ακόμα στο εμπόριο, όλα-σε-ένα-IC TDA1516Q, (2x12W / 24W BTL @10%THD), δοκιμασμένο (πριν δεκαετίες )...

    TDA1516Q Amp.jpg

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Για ισχύ και ποιότητα tda 7293 (η το αδερφάκι του... Νομίζω 7292 η 7294? )
    Δεν είναι λίγοι ενισχυτές πολλών χιλιάδων που πουλιούνται ως high end και μέσα έχουν αυτό το τσιπακι, το οποίο βγάζει πραγματικά καλό ήχο.
    Επισεις παίζει σε ε πολλές σοβαρες υλοποιήσεις ενισχυτών home theater, και φυσικά έχει "εγκριθεί" και απο σοβαρούς τελειομανία σχεδιαστές (καθώς κι απ' τους βλαμμένος του high end community) και για εξωτικές υλοποιήσεις super-triode, η σε τελικό στάδιο υβριδικών κτλ κτλ κτλ...
    Είναι υλοποιημενο με mosfet και αν έχει σωστή ψύξη και τροφοδοσία δεν έχει κανένα πρόβλημα να δώσει αρκετή ισχύ.
    Εγώ προσωπικά το χω φτιάξει στο home theater (απλά την εφαρμογή του data sheet) και θέλω να το δοκιμάσω και σε super-triode
    Λίγο προσοχή θέλει μόνο αν αγοραζεις από Κίνα γιατί στις 3 δεκάδες που πήρα από 3 διαφορετικούς πωλητές μόνο η μία ήταν αυτό που έπρεπε να είναι (μπορώ αν χρειάζεται να δώσω link αλλά δεν ξέρω ότι και σήμερα ισχύει το ίδιο)
    Όσο για την τροφοδοσία, τα 12 εύκολα γίνονται 24 αρκεί να υπάρχει ρευμα



    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 06-07-18 στις 21:15

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Αυτά τα TDA που λες θέλουν "σοβαρή" τροφοδοσία, εγώ είπα για το 1516 γιατί δουλεύει με μόνο +12V.
    Αν μιλάγαμε για σοβαρό chip-amp θα πρότεινα LM3886, αλλά ξεφεύγουμε από το θέμα νομίζω, ο finos θέλει πολύ μικρό ενισχυτή και τον έχει βρει στο LM486 αλλά μάλλον κάπου έκανε λάθος στην υλοποίηση...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (07-07-18)

  6. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη finos
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.775

    Προεπιλογή

    παιδια αυτο δουλεψε μια χαρα σε breadboard .

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ισχύ και ποιότητα tda 7293 (η το αδερφάκι του... Νομίζω 7292 η 7294? )
    Δεν είναι λίγοι ενισχυτές πολλών χιλιάδων που πουλιούνται ως high end και μέσα έχουν αυτό το τσιπακι, το οποίο βγάζει πραγματικά καλό ήχο.
    Επισεις παίζει σε ε πολλές σοβαρες υλοποιήσεις ενισχυτών home theater, και φυσικά έχει "εγκριθεί" και απο σοβαρούς τελειομανία σχεδιαστές (καθώς κι απ' τους βλαμμένος του high end community) και για εξωτικές υλοποιήσεις super-triode, η σε τελικό στάδιο υβριδικών κτλ κτλ κτλ...
    Είναι υλοποιημενο με mosfet και αν έχει σωστή ψύξη και τροφοδοσία δεν έχει κανένα πρόβλημα να δώσει αρκετή ισχύ.
    Εγώ προσωπικά το χω φτιάξει στο home theater (απλά την εφαρμογή του data sheet) και θέλω να το δοκιμάσω και σε super-triode
    Λίγο προσοχή θέλει μόνο αν αγοραζεις από Κίνα γιατί στις 3 δεκάδες που πήρα από 3 διαφορετικούς πωλητές μόνο η μία ήταν αυτό που έπρεπε να είναι (μπορώ αν χρειάζεται να δώσω link αλλά δεν ξέρω ότι και σήμερα ισχύει το ίδιο)
    Όσο για την τροφοδοσία, τα 12 εύκολα γίνονται 24 αρκεί να υπάρχει ρευμα
    Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω κάτι τέτοιο αν και κάποιος κύριος ΤΕΛΕΙΟΣ που γράφει που και που δεν έχει πει κάτι....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ

  8. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά τα TDA που λες θέλουν "σοβαρή" τροφοδοσία, εγώ είπα για το 1516 γιατί δουλεύει με μόνο +12V.
    Αν μιλάγαμε για σοβαρό chip-amp θα πρότεινα LM3886, αλλά ξεφεύγουμε από το θέμα νομίζω, ο finos θέλει πολύ μικρό ενισχυτή και τον έχει βρει στο LM486 αλλά μάλλον κάπου έκανε λάθος στην υλοποίηση...
    εχεις δικιο σ αυτο, εννωειται θελει λιγο βαρβατη τροφοδοσια, απλα το ειπα γιατι μπηκαν τα περισσοτερα watt στη μεση.

    Το 3886 απο πολλους (πιστευω μπαινεις στα γνωστα σοβαρα ξενα diy audioαδικα) θεωρειται υποδεεστερο του 7293. Προσωπικα δεν εχω κανει προσωπικα συγκρισεις, αλλα εχω διαβασει διαφορες κριτικες οπου ανθρωποι που το 7293 το θεωρουν ανωτερο κι αυτος ηταν κι ο λογος που στραφηκα σε αυτο (ειναι κι η mosfet υλοποιηση του που δειχνει ελκυστυκοτερη και το οτι εχει χρησιμοποιηθει σε ενισχυτες υψηλων αξιωσεων και τιμης)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχεις δικιο σ αυτο, εννωειται θελει λιγο βαρβατη τροφοδοσια, απλα το ειπα γιατι μπηκαν τα περισσοτερα watt στη μεση.

    Το 3886 απο πολλους (πιστευω μπαινεις στα γνωστα σοβαρα ξενα diy audioαδικα) θεωρειται υποδεεστερο του 7293. Προσωπικα δεν εχω κανει προσωπικα συγκρισεις, αλλα εχω διαβασει διαφορες κριτικες οπου ανθρωποι που το 7293 το θεωρουν ανωτερο κι αυτος ηταν κι ο λογος που στραφηκα σε αυτο (ειναι κι η mosfet υλοποιηση του που δειχνει ελκυστυκοτερη και το οτι εχει χρησιμοποιηθει σε ενισχυτες υψηλων αξιωσεων και τιμης)
    Δεν το ξέρω το TDA7293, απλώς είδα το datasheet και είπα ότι αυτό θέλει κλασσικά συμμετρική τροφοδοσία. Αν το έχεις ψάξει και είναι καλύτερο από LM3875/3886 (στα ίδια 30-40W υποθέτω), δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω.
    Και δεν μπορώ να πω πως έχω καμία τρελή εμπειρία στο θέμα των ενισχυτών, απλώς μια φορά και ένα καιρό που ψάχναμε με έναν φίλο είχαμε καταλήξει εκεί και θυμάμαι ότι τα "γνωστα σοβαρα ξενα diy audioαδικα" το λέγανε για καλό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια αυτο δουλεψε μια χαρα σε breadboard .
    Οπότε το βάζεις και σε ένα PCB και τέλος

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη finos
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.775

    Προεπιλογή

    Ακριβώς

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια αυτο δουλεψε μια χαρα σε breadboard .
    Σορρυ , ποιό ακριβώς δούλεψε καλά σε breadboard ;;;; Α, ναι το είδα μετά ...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτής ήχου και ηχεία.
    By SV2IPW in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-14, 13:08
  2. ενισχυτής-ηχεία-pc
    By ΚΝΙΚ in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-10, 16:00
  3. Ενισχυτής????????? (για ηχεία 100W)
    By 50 Cent in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-06, 18:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας