Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: κατασκευή USB μικροσκοπίου - diy USB microscope

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    ΝΑΥΠΑΚΤΟΣ
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή κατασκευή USB μικροσκοπίου - diy USB microscope

    πριν αρκετο καιρο αρχισα να ψαχνομαι να αγορασω ενα ηλεκτρονικο μικροσκοπιο για το εργαστηριο ωστε να μπορω να επιθεωρω πλακετες και μικροκυκλωματα..διαπιστωσα οτι τα ''καλα'' μικροσκοπια ηταν πανακριβα ενω τα φθηνα δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο και θα μπορουσα να φτιαξω ενα σαν αυτα(τα φτηνα) απο μονος μου.ουτως η αλλως ολα τα υλικα τα ειχα για να αρχισω να πειραματιζομαι..τα βασικα εξαρτηματα που χρειαζονται ειναι μια webcam και ενα συστημα φακων για να μπορει η webcam να μεγενθυνει και να 'βλεπει' πιο κοντα.webcam ειχα σε ενα συρταρι με διαφορα καλωδια usb κλπ ενω για το συστημα των φακων χρησιμοποιησα μηχανισμο απο χαλασμενη ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη.ετσι λοιπον κατεληξα σε αυτη την κατασκευη με αποτελεσματα παρα πολυ καλα η οποια μου εχει λυσει τα χερια οταν χρειζεται να ξεκολλησω-κολλησω καποιο smd ολοκληρωμενο η να ελεγξω καποια πλακετα για ψυχρες κολλησεις κλπ.
    απο ηλεκτρονικα κυκλωματα χρειαστηκε μονο να φτιαξω ενα ειδους controller ο οποιος διαχειριζεται το μοτερ(voltage regulator) του μηχανισμου ωστε να μπορει να εστιασει η webcam και να κανει zoom μεσω ενος διακοπτη κατι σαν joystickele.επισης απαραιτητο στοιχειο ειναι κι ο φωτισμος του μικροσκοπιου γιαυτο και του προσθεσα κι ενα led 10w το οποιο οδηγειτε απο ενα boost converter το οποιο μετατρεπει τα 5v του pc σε 12v για να αναψει το led.
    επισης εφτιαξα κι ενα βιντεο που παρουσιαζω την κατασκευη το οποιο ανεβασα στο καναλι μου.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  ResizerImage1920X1080.jpg Εμφανίσεις:  558 Μέγεθος:  130,7 KB

    το σχηματικο διαγραμμα του controller
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Schematic_reverse-polarity.PNG Εμφανίσεις:  400 Μέγεθος:  46,4 KB
    ο διακοπτης που χρησιμοποιηθηκε χ2 παρθηκε απο μηχανισμο dvd player
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  ResizerImage4000X2250.jpg Εμφανίσεις:  386 Μέγεθος:  137,2 KB

    και τελος το video απο το οποιο νομιζω οτι θα καταλαβετε καλυτερα πως εγινε η κατασκευη
    δυστηχως τοτε που το εφτιαχνα δεν βιντεοσκοπουσα τα σταδια της κατασκευης γιαυτο και εφτιαξα αυτο το βιντεο σαν παρουσιαση.
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  switch.jpg Εμφανίσεις:  236 Μέγεθος:  137,1 KB  

    18 Not allowed! Not allowed!

  2. 6 μέλη ευχαρίστησαν τον johngr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (10-07-18), Gaou (08-07-18), Hulk (09-07-18), KOKAR (23-04-20), liat (09-07-18), Lord Vek (10-07-18)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Είπα και εγώ ηλεκτρονικό μικροσκόπιο, μπα.

    3 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Cool

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Satcom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπα και εγώ ηλεκτρονικό μικροσκόπιο, μπα.

    Σωστός ο Τάκης! Παρακαλώ να αλλάξει ο τίτλος ή ο νηματοθέτης να φτιάξει ή αγοράσει κάτι τέτοιο και φυσικά κοστίζει πάνω από 25.000 ευρώ καινουργιο. Αρα αλλάζουμε τον τίτλο σε Ψηφιακό USB μικροσκόπιο (είναι πιο εύκολο και φθηνότερο).

    2 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη firewalker
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Μαγνησία
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Ο τίτλος μου φαίνεται σωστός. Το άλλο είναι μικροσκόπιο ηλεκτρονίων (Electron microscope) και όχι ηλεκτρονικό μικροσκόπιο.

    3 Not allowed! Not allowed!
    Γίνε ρεαλιστής, μείνε ονειροπόλος ...

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Μπράβο Γιάννη, πολύ καλό και προπάντων DIY. Το μοτέρ για το ζουμ χρησιμοποίησες αυτό
    που είχε η φωτογραφική μηχανή;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από firewalker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο τίτλος μου φαίνεται σωστός. Το άλλο είναι μικροσκόπιο ηλεκτρονίων (Electron microscope) και όχι ηλεκτρονικό μικροσκόπιο.
    Όντως έχεις δίκιο αλλά έτσι το μάθαμε!
    Στην Ελλάδα ο όρος εισήχθη μεταφρασμένος από την τότε επικρατούσα γλώσσα που ήταν η γαλλική έτσι λοιπόν, το ''microscope electronique'' έγινε ''ηλεκτρονικόν μικροσκόπιον'' και αν και λανθασμένος καθιερώθηκε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    η αληθεια ειναι πως οταν ειδα τον τιτλο ψαρωσα (εχω την τυχη να εχω δει καποια πραματα σε ηλεκτρονικο μικροσκοπιο μικρος και ηταν ενας καινουργιος κοσμος κι εχει χαραχτει αυτο πολυ βαθια στη μνημη μου... ...ναι 6-7 χρονων ειχα προσβαση σε εργαστηρια μεγαλου Ευρωπαικου πενεπιστημιου ), αλλα ασχετο μ αυτο, για τη δουλεια που το φτιαξες δειχνει μια χαρα και εχεις και την ικανοποιηση οτι το φτιαξες ο ιδιος.
    Το δικο μου ειναι αγοραστο -λιγο παλιο και δεν εχει drivers για windows 10- και αυτο που εφτιαξες δε δειχνει να χει τιποτα να ζηλεψει

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    johngr (12-07-18), mikemtb (09-07-18)

  10. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Ωραία προσπάθεια. Μου αρέσει ο τρόπος της σκέψης σου.
    Μεγαλύτερες αναλύσεις δεν χρειάζονται. Δουλεύοντας το θα δεις ότι θες να βλέπεις μικρή περιοχή από κοντά.
    Αυτό που έκανες αρκεί με το παραπάνω.
    Μεγαλύτερες αναλύσεις επιφέρουν κόστος στο transfer rate του USB χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα. Λίγο ποιο κίτρινος φωτισμός θα έχει λιγότερες ανακλάσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kalarakis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    johngr (11-07-18)

  12. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Satcom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Ελλάδα ο όρος εισήχθη μεταφρασμένος από την τότε επικρατούσα γλώσσα που ήταν η γαλλική έτσι λοιπόν, το ''microscope electronique'' έγινε ''ηλεκτρονικόν μικροσκόπιον'' και αν και λανθασμένος καθιερώθηκε.
    Συγγνώμη για την παρέμβαση και την οπτική αλοίωση ( τονισμός με έντονο μαύρο ) του αρχικού κειμένου, αλλά ποιός αποφάσισε ότι είναι ...λανθασμένη η μετάφραση; Σύμφωνα με την IATE ( http://iate.europa.eu/faq/IATE_FAQ_EL.htm ) η μετάφραση είναι ...σωστή! http://iate.europa.eu/FindTermsByLil...5237&langId=el Ηλεκτρονικό μικροσκόπιο!

    Προσθήκη:
    Συγχαρητήρια για την κατασκευή

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FreeEnergy : 10-07-18 στις 12:41
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FreeEnergy για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    johngr (11-07-18)

  14. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Πολύ καλή κατασκευή και ενδιαφέρουσα. Έκανα εγγραφή και στο κανάλι γιατί έχει επίσης πολύ καλά βίντεο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  15. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον misterno για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    johngr (11-07-18)

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πού πουλάνε micro-USB connectors στην ΑΘήνα;
    By Hary Dee in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-17, 14:09
  2. Software για USB Microscope
    By alefgr in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-17, 00:10
  3. Καλώδιο usb mini type a male to usb 2.0 female .
    By andreasmon in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-15, 22:53
  4. Made in China USB Microscope Model:B005 200x
    By SeAfasia in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-14, 01:16
  5. USB κάμερες για DIY επόπτευση χώρου
    By GeorgeVita in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-12, 10:30

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας