Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Υπάρχει κάποιος τρόπος να μετατρέψω σχέδιο σε layout?

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή Υπάρχει κάποιος τρόπος να μετατρέψω σχέδιο σε layout?

    Καλησπέρα,

    Κάποιος μου έστειλε αυτό το σχέδιο για λαμπατο ενισχυτή ακουστικών επειδή δεν ξέρω πολλά από ηλεκτρονικά πέρα των πολύ βασικών μπορεί να μου πει κάποιος πως να το μετατρέψω σε layout? Επίσης δεν μπορώ να βρω που βρίσκεται το ποτενσιομετρο της φωνής καθώς και το 280v που λογικά βρίσκεται η τροφοδοσία τι σημαίνει αυτός ο κύκλος (μπαίνει εξωτερικό τροφοδοτικό,φτιάχνω εγώ κάποιο;

    Ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας,
    Νικος

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikos_asxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΞšΞ±Ξ»Ξ·ΟƒΟ€Ξ*ρα,

    ΞšΞ¬Ο€ΞΏΞΉΞΏΟ‚ ΞΌΞΏΟ… Ξ*στΡιλΡ Ξ±Ο…Ο„ΟŒ το σχΞ*διο Ξ³ΞΉΞ± λαμπατο ΡνισχυτΞ� Ξ±ΞΊΞΏΟ…ΟƒΟ„ΞΉΞΊΟŽΞ½ ΡπΡιδΞ� δΡν ΞΎΞ*ρω πολλά Ξ±Ο€ΟŒ ηλΡκτρονικά Ο€Ξ*ρα των πολύ Ξ²Ξ±ΟƒΞΉΞΊΟŽΞ½ μπορΡί Ξ½Ξ± ΞΌΞΏΟ… πΡι κάποιος πως Ξ½Ξ± το μΡτατρΞ*ΟˆΟ‰ σΡ layout? Επίσης δΡν ΞΌΟ€ΞΏΟΟŽ Ξ½Ξ± βρω που βρίσκΡται το ποτΡνσιομΡτρο της φωνΞ�Ο‚ ΞΊΞ±ΞΈΟŽΟ‚ ΞΊΞ±ΞΉ το 280v που λογικά βρίσκΡται Ξ· τροφοδοσία τι σημαίνΡι Ξ±Ο…Ο„ΟŒΟ‚ ΞΏ κύκλος (μπαίνΡι Ξ΅ΞΎΟ‰Ο„Ξ΅ΟΞΉΞΊΟŒ Ο„ΟΞΏΟ†ΞΏΞ΄ΞΏΟ„ΞΉΞΊΟŒ,φτιάχνω Ργώ κάποιο;

    Ευχαριστω πολύ Ξ³ΞΉΞ± τον Ο‡ΟΟŒΞ½ΞΏ σας,
    Νικος
    ΀ο σχΞ*διο Ρίναι Ξ±Ο…Ο„ΟŒ..
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikos_asxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Κάποιος μου έστειλε αυτό το σχέδιο για λαμπατο ενισχυτή ακουστικών επειδή δεν ξέρω πολλά από ηλεκτρονικά πέρα των πολύ βασικών μπορεί να μου πει κάποιος πως να το μετατρέψω σε layout? Επίσης δεν μπορώ να βρω που βρίσκεται το ποτενσιομετρο της φωνής καθώς και το 280v που λογικά βρίσκεται η τροφοδοσία τι σημαίνει αυτός ο κύκλος (μπαίνει εξωτερικό τροφοδοτικό,φτιάχνω εγώ κάποιο;

    Ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας,
    Νικος



    Αν δεν μπορείς να βρεις το pot στο σχέδιο, μήπως να μην παίξεις με 280Vdc κατασκευή? Ίσως να μπορεί να στο φτιάξει κάποιος φίλος ή να πας σε τρανζιστορικό ενισχυτή που δεν χρησιμοποιεί θανατηφόρες τάσεις?

    4 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (09-07-18)

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μηνάς
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    ΑΚΟΥΣΕ τη συμβουλή του #3 Εφόσο δεν μπορείς να αναγνωρίσεις τα βασικά πάνω στο σχέδιο καλήτερα πέξε με μικρές τάσεις.
    Πάντως για την ιστορία : οι κατασκευές με λάμπες γινόταν πάνω στο σασί. τοποθετούνταν οι βάσεις και οι αντιστάσεις πικνωτές
    κολούνταν στον αέρα στις βάσεις των λυχνιών. Πέρα από τα 280ν χρειάζεται και τροφοδοτικό γα τα νήματα των λυχνιών.
    Τα δε εξαρτήματα είναι κάπως μεγαλούτσικα λόγω της τάσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikos_asxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Κάποιος μου έστειλε αυτό το σχέδιο για λαμπατο ενισχυτή ακουστικών επειδή δεν ξέρω πολλά από ηλεκτρονικά πέρα των πολύ βασικών μπορεί να μου πει κάποιος πως να το μετατρέψω σε layout?
    Πρεπει να βρεις ενα προγραμμα που να εχει βιβλιοθηκες footprint για καθε εξαρτημα, απλα το ξεχνας!!
    Επίσης δεν μπορώ να βρω που βρίσκεται το ποτενσιομετρο της φωνής
    To pot φωνης ειναι το 1ο εξαρτημα μετα το ΙΝ με το βελακι, γραφει 100Κ
    καθώς και το 280v που λογικά βρίσκεται η τροφοδοσία τι σημαίνει αυτός ο κύκλος (μπαίνει εξωτερικό τροφοδοτικό,φτιάχνω εγώ κάποιο;
    Θα πρεπει να το φτιαξεις μονος σου και την εξοδο του τροφοδοτικου την συνδεεις στο κυκλακι!!

    Ευχαριστω πολύ για τον χρόνο σας,
    Νικος
    Τωρα που εχεις ολες τις πληροφοριες, πιστευεις θα τα καταφερεις;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  7. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Οκ αντιλαμβάνομαι το ποιντ μιας και ερασιτέχνης λοιπόν και άσχετος αφετέρου (με μικρές λίγο καλές γνωσεις) επι του θέματος ηλεκτρονικά, μπορείτε να μου προτείνεται ένα φτηνό αξιοπρεπή τρανζιστορικο «χωρίς θανατηφόρα ρεύματα» γιατί όντως (safety first), (καλά όχι ότι παίζει να έπιανα κ τα καλώδια με γυμνά χέρια την ώρα π δουλεύουν αλλά οκευ ποτέ δεν ξέρεις)ο οποίος να ακούγετε κ λίγο όμορφα ή τουλάχιστον μην είναι κανένας με ήχο τύπου σμαρτ κιτ; σίγουρα θα φτιάξω κάτι άλλο μετά γιατί με τρώει το «diy ήχος» θέμα αλλά ναι, ας πούμε κάτι που θα μου χαρίσει τις σφαιρικές γνώσεις που χρειάζομαι όπως να διαβάζω επιτέλους αυτά τα αναθεματισμένα τα σχέδια στο 100% και να μην κολλάω,να εξασκηθω κ λίγο με το κολλητιρι κτλ κτλ

    (Πχ με το εν λόγο σχέδιο τα σχήματα Τύπου ζιγκ-ζαγκ ήξερα ότι είναι οι αντιστάσεις πίστευα ότι θα είναι κάποιο άλλο σχήμα το ποτ ή τουλάχιστον ένα υπόμνημα μια διευκρίνηση)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikos_asxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ή τουλάχιστον μην είναι κανένας με ήχο τύπου σμαρτ κιτ;
    Εγώ θα σου πρότεινα να έκανες αυτό ακριβώς... Να πάρεις κιτ και να ασχοληθείς. Αν θες να μάθεις αυτά που λες οτι θες.. Αν απλά θέλεις να φτιάξεις έναν καλό ενισχυτή ακουστικών, τότε βρες κάποιος απο το diyaudio έχει μπόλικα σχέδια. Αλλά πως θα μάθεις να ματσάρεις τα transistor ενώ δεν ξέρεις να διαβάσεις ούτε το σύμβολο της αντίστασης? Ξεκαθάρισε αν θες να μάθεις αυτά που είπες, ή αν θες να πας σε High end audio και μετά αποφασίζεις.
    ΥΓ. Τι ακουστικά έχεις που δεν θα σε κάλυπτε ο (όποιος) smart-kit ενισχυτής ακουστικών? Υπόψιν βέβαια, ότι μπορείς να βελτιώσεις το κιτ ο ίδιος, μαθαίνοντας ακόμα περισσότερο...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikos_asxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... με τρώει το «diy ήχος» θέμα αλλά ναι, ας πούμε κάτι που θα μου χαρίσει τις σφαιρικές γνώσεις που χρειάζομαι όπως να διαβάζω επιτέλους αυτά τα αναθεματισμένα τα σχέδια στο 100% και να μην κολλάω,να εξασκηθω κ λίγο με το κολλητιρι ....
    Γιατί δεν ξεκινάς με κάτι τέτοιο που θα σου δώσει μια πρώτη εμπειρία με το DIY.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Nίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    786

    Προεπιλογή

    Επίσης μπορείς να κάνεις με κάποιον op Amp (opa 2134) σίγουρα σχέδια σίγουρη επιτυχία!

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Υπάρχει κάποιος να κολήσει με ηλεκτροπόντα
    By marios1957 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-14, 13:30
  2. υπάρχει τρόπος ελέγχου σε ασφάλεια ράγας;
    By haris_216 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-13, 09:18
  3. Υπάρχει κάποιος που διδάσκει ηλεκτρονικά?
    By lelek in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-13, 07:56
  4. υπάρχει τρόπος ανίχνευσης χαλαζιού;
    By klik in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-09, 19:17
  5. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-08, 16:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας