Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Flip flops D type

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή Flip flops D type

    Καλημέρα παιδιά,

    Θα ηθελα βοήθεια για σύνδεση ενος cd4013.

    1.Το clock πρεπει να παίρνει συγκεκριμένης μορφης παλμούς? Να παραξω συχνότητα?

    Εχω σηματα απο 50μs σχεδον ολα μεχρι και σπανια 200μs
    Εχω 2 εισοδους και θελω να ισχύει η συνθήκη:
    αν in2 =0 Q = in1 αλλιως
    αν in2 =1 Q=0in2

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    KN10gi
    Μηνύματα
    258

    Προεπιλογή

    Μπορείς να περιγράψεις ακριβέστερα τι ακριβώς θέλεις να κάνει το κύκλωμά σου;

    Κατ' αρχάς, είναι υποχρεωτικό να χρησιμοποιήσεις flip/flop τύπου D;

    Το flip/flop τύπου D (Delay) έχει μια είσοδο η οποία εμφανίζεται στην έξοδο με την δράση του ρολογιού (High, στο CD4013). Πού θα οδηγήσεις τα δυο σου σήματα;

    Το κύκλωμά σου είναι σύγχρονο (συγχρονίζεται με υπάρχον σήμα ρολογιού) ή ασύγχρονο;
    Ένα σήμα ρολογιού (χρονισμού) είναι εναλλαγές HIGH/LOW με διάρκεια συνήθως 50/50 χωρίς να αποκλείεται άλλο duty cycle και συχνότητα ανάλογη της χρήσης του κυκλώματός σου.

    Όπως το περιγράφεις, έχεις δυο εισόδους in1, in2, οι οποίες θέλεις να εμφανίζονται κατ' επιλογήν (από το σήμα in2) στην έξοδο Q. Μου φαίνεται σαν πολυπλέκτης δυο εισόδων - μιας εξόδου.

    Μπορείς να φτιάξεις ένα χρονοδιάγραμμα που να περιγράφει τις απαιτήσεις σου;

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον gxry για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (11-07-18)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gxry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να περιγράψεις ακριβέστερα τι ακριβώς θέλεις να κάνει το κύκλωμά σου;

    Κατ' αρχάς, είναι υποχρεωτικό να χρησιμοποιήσεις flip/flop τύπου D;

    Το flip/flop τύπου D (Delay) έχει μια είσοδο η οποία εμφανίζεται στην έξοδο με την δράση του ρολογιού (High, στο CD4013). Πού θα οδηγήσεις τα δυο σου σήματα;

    Το κύκλωμά σου είναι σύγχρονο (συγχρονίζεται με υπάρχον σήμα ρολογιού) ή ασύγχρονο;
    Ένα σήμα ρολογιού (χρονισμού) είναι εναλλαγές HIGH/LOW με διάρκεια συνήθως 50/50 χωρίς να αποκλείεται άλλο duty cycle και συχνότητα ανάλογη της χρήσης του κυκλώματός σου.

    Όπως το περιγράφεις, έχεις δυο εισόδους in1, in2, οι οποίες θέλεις να εμφανίζονται κατ' επιλογήν (από το σήμα in2) στην έξοδο Q. Μου φαίνεται σαν πολυπλέκτης δυο εισόδων - μιας εξόδου.

    Μπορείς να φτιάξεις ένα χρονοδιάγραμμα που να περιγράφει τις απαιτήσεις σου;
    καλημερα Γιωργο,
    ευχαριστω για την απαντηση,

    εχω D flip-flop CD4013 γιαυτο το ειπα. δεν εχω περορισμους , οπως μπορει να γινει,δεν ξερω πολλα τωρα διαβαζω θεωρεια για flip-flop αν και τα ειχαμε κανει περιλιπτικα στο ΤΕΙ.

    εχω τυχαιους παλμους που το πλατος τους ειναι περιπου 50μS . φανταζομαι πως θα παιζει ρολο για τον χρονισμο, αν και εχω δει σε κυκλωμτα να γειωνεται η να τροφοδοτειται το clock

    ανεβαζω το σχεδιο -χρονοδιαγραμμα. ειναι απλο μπορει να μην θελει καν flip-flop . ουσιαστικα

    θελω να εχω έξοδο οταν εχω in1=1 οταν in2=0. Δηλαδη , η in2 να κανει reset και να σβηνει τον παλμο του απο την in1 για να μην βγει στην εξοδο. η εισοδος 2 ελεγχει το συστημα την εξοδο σαν δικλειδα ασφαλειας .

    36914200_10216515258892339_1789800047194406912_n.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nio-4- : 11-07-18 στις 09:58

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Εχει υπόψιν σου το κύκλωμα Master- slave ως master η είσοδος 2 η οποια ελέγχει την εισοδο 1 και ως slave η εισοδος 1 απο την οποία θα παίρνουμε τα δεδομενα ενα high η low 0 η 1 θελω ως εξοδο

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    KN10gi
    Μηνύματα
    258

    Προεπιλογή

    Το χρονοδιάγραμμά σου (δεν περιλαμβάνει όλες τις πιθανές καταστάσεις εισόδου)

    Επιλογή_276.png

    Ένα (απλό) κύκλωμα (χωρίς F/F) που προσπαθεί να κάνει αυτό που θες.

    Επιλογή_275.png

    Η συνάρτηση που υλοποιεί ο συνδυασμός μιας πύλης AND και μιας NOT συνδεδεμένες όπως στο σχήμα Q = In1 AND (NOT(In2))

    και ο πίνακας αληθείας του



    Επιλογή_277.png

    p.s. Η κατάσταση #4 στον τελευταίο πίνακα είναι λάθος. Η έξοδος Q = 0 όταν Ιν1=1 ΚΑΙ Ιν2=1

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gxry : 11-07-18 στις 11:20

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gxry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το χρονοδιάγραμμά σου (δεν περιλαμβάνει όλες τις πιθανές καταστάσεις εισόδου)

    Επιλογή_276.png

    Ένα (απλό) κύκλωμα (χωρίς F/F) που προσπαθεί να κάνει αυτό που θες.

    Επιλογή_275.png

    Η συνάρτηση που υλοποιεί ο συνδυασμός μιας πύλης AND και μιας NOT συνδεδεμένες όπως στο σχήμα Q = In1 AND (NOT(In2))

    και ο πίνακας αληθείας του



    Επιλογή_277.png

    p.s. Η κατάσταση #4 στον τελευταίο πίνακα είναι λάθος. Η έξοδος Q = 0 όταν Ιν1=1 ΚΑΙ Ιν2=1
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,

    Θα το δοκιμάσω μολις επιστρέφω στο σπίτι. Ναι στην τελευταία περίπτωση στον πίνακα αληθειας εχουμε αντίθετο αποτέλεσμα.

    Επειδή οι εισοδοι έρχονται απο τελεστικους ενισχυτές Μήπως να πολωσω τρανζίστορ πριν πανε στις πυλες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    KN10gi
    Μηνύματα
    258

    Προεπιλογή

    Ο διορθωμένος πίνακας αληθείας του κυκλώματος με τις πύλες του ποστ #5

    Επιλογή_278.png

    Η έξοδος Q είναι ό,τι και η In1 όταν η In2 είναι 0. Σε άλλη περίπτωση ( όταν In2=1) η έξοδος Q είναι 0.

    Δεν έχει σημασία από που προέρχονται τα σήματά σου αρκεί οι στάθμες τους να είναι συμβατές με τις στάθμες κάποιας οικογένειας λογικής όπως TTL, CMOS, κ.ο.κ.

    https://learn.sparkfun.com/tutorials/logic-levels
    https://en.wikipedia.org/wiki/Logic_level

    σε αντίθετη περίπτωση χρησιμοποίησε έναν analog multiplexer (CD4051/4052/4053) ή analog switch (CD4066). Την είσοδο ελέγχου (In2) οδήγησέ την μέσω ενός συγκριτή με δράση schmit trigger στην είσοδο ελέγχου του πολυπλέκτη ή διακόπτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gxry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο διορθωμένος πίνακας αληθείας του κυκλώματος με τις πύλες του ποστ #5

    Επιλογή_278.png

    Η έξοδος Q είναι ό,τι και η In1 όταν η In2 είναι 0. Σε άλλη περίπτωση ( όταν In2=1) η έξοδος Q είναι 0.

    Δεν έχει σημασία από που προέρχονται τα σήματά σου αρκεί οι στάθμες τους να είναι συμβατές με τις στάθμες κάποιας οικογένειας λογικής όπως TTL, CMOS, κ.ο.κ.

    https://learn.sparkfun.com/tutorials/logic-levels
    https://en.wikipedia.org/wiki/Logic_level

    σε αντίθετη περίπτωση χρησιμοποίησε έναν analog multiplexer (CD4051/4052/4053) ή analog switch (CD4066). Την είσοδο ελέγχου (In2) οδήγησέ την μέσω ενός συγκριτή με δράση schmit trigger στην είσοδο ελέγχου του πολυπλέκτη ή διακόπτη.
    Ναι πρέπει να ελέγξω τα σήματα που θα διεγείρουν τις πύλες.

    Να σε ρωτήσω κάτι ακομη..
    Η πυλη NOT που εχω δοκιμάσει σε αλλης φιλοσοφίας κυκλωμα (με flip flop) την ταση εισόδου την εκανε αντιστροφή δηλαδή αν ειχα εισοδο 2v την εκανε -2ν. Οι αρνητικές τιμες τάσης όμως δεν ειναι ικανές να διεγείρουν την πυλη AND? Θα περίμενα να μην εμφανίζει καθόλου ταση σε σημα εισόδου η πύλη NOT.

    Είναι πρόβλημα αυτό η οχι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    KN10gi
    Μηνύματα
    258

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nio-4- Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι πρέπει να ελέγξω τα σήματα που θα διεγείρουν τις πύλες.

    Να σε ρωτήσω κάτι ακομη..
    Η πυλη NOT που εχω δοκιμάσει σε αλλης φιλοσοφίας κυκλωμα (με flip flop) την ταση εισόδου την εκανε αντιστροφή δηλαδή αν ειχα εισοδο 2v την εκανε -2ν. Οι αρνητικές τιμες τάσης όμως δεν ειναι ικανές να διεγείρουν την πυλη AND? Θα περίμενα να μην εμφανίζει καθόλου ταση σε σημα εισόδου η πύλη NOT.

    Είναι πρόβλημα αυτό η οχι?
    Η πύλη NOT δεν κάνει αυτό που λές. Αντιστρέφει τη λογική κατάσταση. Το 1 (HIGH) το κάνει 0 (LOW) και το 0 (LOW) το κάνει 1 (HIGH).

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον gxry για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nio-4- (11-07-18)

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη nio-4-
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    1.277

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gxry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πύλη NOT δεν κάνει αυτό που λές. Αντιστρέφει τη λογική κατάσταση. Το 1 (HIGH) το κάνει 0 (LOW) και το 0 (LOW) το κάνει 1 (HIGH).
    το γνωριζω αλλα συνδεοντας την πυλη NOT στην εξοδο της εχω τους ιδιους παλμους σε αντιθετη φορα 180μιρες δες και την φωτο μηπως βγαλουμε ακρη . τουλαχιστον διεγειρουν τα TTL - CMOS ολοκληρωμενα


    με κιτρινο χρωμα το καναλι που δειχνει την εξοδο πο τον ενα τελεστικο- εισοδος στην πυλη NOT και το καναλ με χρωμα μπλε δειχνει την εξοδο απο την πυλη

    ως πυλη NOT εχω το ολοκληρωμενο CD4069 hex inverter buffer , ειναι σωστο? αρχισαν μου μπαινουν ιδεες....

    εκανα και την μεθοδο υλοποιησης πυλης με τρανζιστορ και τιποτα!!! παλι τα ιδια αποτελεσματα μονο που εδω οπως μπαινει ετσι βγαινει το σημα

    37062178_10216519648282071_7930789530200702976_n.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nio-4- : 12-07-18 στις 00:21

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Deutsche type connector
    By nicolouris in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-16, 08:06
  2. arduino data type
    By info@kalarakis.com in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-16, 16:02
  3. ψηφιακά Γ λυκείου κυματομορφή 6 κεφαλαίο flip-flops
    By mauros13 in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-12, 12:55
  4. JAGUAR X-Type
    By tzvangel in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-11, 12:35
  5. Βοήθεια με Flip Flops επαλ
    By kostaz8 in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-09, 20:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας