Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Kατασκευή PCB με UV method

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη keto
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Sep 2017
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή Kατασκευή PCB με UV method

    Καλησπερα,προσπαθω να φτιαξω για πρωτη φορα ενα PCB με την μεθοδο UV αλλα κατι παει στραβα...Συγκεκριμενα εχω τα συγκεκριμενα 150 led για τον UV θαλαμο :
    https://gr.mouser.com/ProductDetail/593-VAOL5GUV0T4
    Η διαδικασια που κανω ειναι η εξης:
    1)Εκτυπωση του κυκλωματος σε ριζοχαρτο
    2)σε σκοτεινο δωματιο αφαιρεση της μπλε προστατευτικης ταινιας απο την πλακετα και τοποθετηση του ριζοχαρτου πανω σε αυτη και απο πανω ενα πλεξιγκλας για βαρος
    3)εκθεση για 10 λεπτα στην πρωτη προσπαθεια (1 και 2 λεπτα στις επομενες)

    Οταν κλεινω το UV δεν θα επρεπε να αχνωφενεται το σχεδιο στην πλακετα?
    Το εβαλα σε νερο με tuboflow για περιπου 10 δευτερα μιας και ειπα οτι μπορει να μην το βλεπω εγω καλα
    μετα για αποχαλκωση η οποια αποχαλκωσε ολη την πλακετα
    τι κανω λαθος?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη keto : 11-07-18 στις 16:49

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Όταν το κοιτάξεις πρέπει να ψηλοκιτρινιζει
    Όταν κοιτάζεις το ρυζόχαρτο πρέπει να είναι μαύρες οι γραμμές και να μη περνά το φως ΟΧΙ γκρι Αν δεν... βάλε δυο ή τρία μαζί
    Καλύτερα να βάλει διαφάνεια για εκτυπωτή Εγω χρησιμοποιώ εκτυπωτή μελάνης και διαφάνεια Βάζω δε δυο το ένα πάνω στο άλλο.
    1 λεπτο Λίγος μου φαίνεται ο χρόνος
    Δεν έχω δοκιμάσει με τα led που δείχνεις ΑΛΛΑ με τη λάμπα θέλω 5-7 λεπτά και στον ήλιο 1-2 λεπτά. Βάλε ένα κομμάτι και βγάλε το στον ήλιο 1 λεπτό να δεις τι θα κάνει
    Μπορεί να είναι υπερβολικά λίγος ο χρόνος και με το διάλυμα με το τουμποφλο είναι δυνατό ώστε να βγάζεις όλο το φιλμ
    εγώ χρησιμοποιώ για την εμφάνιση ποτάσα 1.5γραμμ στο λίτρο νερού

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη apilot
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Φίλε Χάρη νομίζω πρέπει να κάνεις και άλλες δοκιμές.
    1.Αντί για ριζόχαρτο πρέπει να τυπώσεις σε διαφάνεια για βάρος καλύτερα ένα ψιλό γυαλί.
    2. Ο χρόνος έκθεσης στα Led είναι πολύ μικρός. Δεν ξέρω βέβαια σε τι απόσταση είναι τα led από την πλακέτα.
    3. Μετά την έκθεση δεν φαίνεται το σχέδιο παρά μόνο μετά από περίπου 2-3 λεπτά αφού τα βάλεις στο υγρό και ανάλογα την δύναμη του.
    4.Μετά πλύσιμο πλακέτας με νερό και αποχάλκωση.
    Μόνο με δοκιμές και επιμονή θα βρεις τον χρόνο έκθεσης σε UV στην πλακέτα σου.
    Γιατί εξαρτάται από την απόσταση των Led από την πλακέτα και το πόσο δυνατά χτυπάει το φώς. Κάθε κατασκευή έχει δυσκολίες και πρέπει μόνο με δοκιμές να βρεις ακριβώς τον σωστό τρόπο για να έχεις σωστό αποτέλεσμα.
    Καλές δοκιμές και θα έρθει και η επιτυχία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κοιτάμε πάντα μπροστά χωρίς να βλέπουμε το πίσω.

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη keto
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Sep 2017
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σας.
    Το εβαλα για 10 λεπτα την πρωτη φορα.
    Μετα την εκθεση δεν θα πρεπει να αχνωφενεται κατι?
    αν οχι μαλλον εριξα πολυ tuboflow με το ματι 1 κουταλακι και κατι του γλυκου....
    Εκανα και την διαδικασια με τις 2 διαφανεις αλλα τα ιδια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    εφόσον κανει θετικη εμφανιση, και του παιρνει το οξυ τα παντα σιγουρα δεν ειναι προβλημα μικρης εκθεσης αλλα ακριβως το αντιθετο (αν υπαρχει προβλημα εκθεσης εξ αρχης και δεν ειναι αλλου το προβλημα). Αν φταιει κατι ειναι πολυ μεγάλη εκθεση που διαπερνα τα μαυρα παττερνς του σχεδιου. Η υπεριωδης ακτινοβολια αναλογως και το μελανι μπορει να διαπεράσει αν ειναι πολυ ισχυρη η πηγη της, οπως καμια φορα παθαινουμε εγκαυματα και κατω απο τα ρουχα μας ειδικα οταν ειναι σκουρα και απορροφουν πολυ φως.
    Το ρυζοχαρτο δε φταιει και εγω ριζοχαρτο δουλευω και ειναι και οικονομικο απο τις πανακριβες διαφανειες και εξίσου αποτελεσματικο αρκει να τυπωνεις 2 και να βαζεις προσεκτικα το ενα πανω στο αλλο.
    Κανε μια εμφανιση με μια απλη λαμπα οικονομιας-φθορισμου οχι τα λεντ, 15-20W με χρονο εκθεσης 10 λεπτα και απόσταση 5 εκατοστα απο την πλακετα σου κουνωντας ανα 1 λεπτο τη λαμπα ωστε να γινει ομοιομορφα η εκθεση. Και χρησιμοποιησε διαλυμα τουμποφλο ενα κουταλακι γλυκου (οχι κοφτό) σε 500ml νερου. Η εμφανιση θα πρεπει να σου παρει 1 λεπτο το λιγοτερο και να μην γινει ακαριαια.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εφόσον κανει θετικη εμφανιση, και του παιρνει το οξυ τα παντα σιγουρα δεν ειναι προβλημα μικρης εκθεσης αλλα ακριβως το αντιθετο (αν υπαρχει προβλημα εκθεσης εξ αρχης και δεν ειναι αλλου το προβλημα). Αν φταιει κατι ειναι πολυ μεγάλη εκθεση που διαπερνα τα μαυρα παττερνς του σχεδιου. Η υπεριωδης ακτινοβολια αναλογως και το μελανι μπορει να διαπεράσει αν ειναι πολυ ισχυρη η πηγη της, οπως καμια φορα παθαινουμε εγκαυματα και κατω απο τα ρουχα μας ειδικα οταν ειναι σκουρα και απορροφουν πολυ φως.
    Το ρυζοχαρτο δε φταιει και εγω ριζοχαρτο δουλευω και ειναι και οικονομικο απο τις πανακριβες διαφανειες και εξίσου αποτελεσματικο αρκει να τυπωνεις 2 και να βαζεις προσεκτικα το ενα πανω στο αλλο.
    Κανε μια εμφανιση με μια απλη λαμπα οικονομιας-φθορισμου οχι τα λεντ, 15-20W με χρονο εκθεσης 10 λεπτα και απόσταση 5 εκατοστα απο την πλακετα σου κουνωντας ανα 1 λεπτο τη λαμπα ωστε να γινει ομοιομορφα η εκθεση. Και χρησιμοποιησε διαλυμα τουμποφλο ενα κουταλακι γλυκου (οχι κοφτό) σε 500ml νερου. Η εμφανιση θα πρεπει να σου παρει 1 λεπτο το λιγοτερο και να μην γινει ακαριαια.
    Όλα αυτά ακριβώς έτσι!!! Όταν Δεν είσαι σίγουρος για την πυκνότητα του tooboflo πού έχεις φτιάξει τότε βάλε τη μισή ποσότητα του διαλυματος με λίγο νερό ακόμα να είναι αραιοτερο και αν δεν δεις κάποιο αποτέλεσμα σε μισό λεπτό τότε πυκνωσε το με λίγο από το υπόλοιπο. Προσοχή δεν θέλουμε πολύ πυκνά υγρά, η φωτο ευαίσθητη επίστρωση είναι ευαίσθητη ακόμα και αυτή που εκτεθηκε στο φως.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη keto
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Sep 2017
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Nα αναφερω επισης πως μετα απο 10 λεπτα εκθεσης η πλακετα με τα led αλλα και το pcb που χτυπαει ειναι αρκετα ζεστα...και οταν το κοιτω απο τα πλαγια φαινεται σαν την οφθαλματη που βλεπουμε καμια φορα απο την πολυ την ζεστη στον δρομο που ειναι σαν να βγαζει ατμο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Sigal
    Όνομα
    Ηλιας
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Μεσσηνια
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα στη παρεα.
    Χάρη πριν λίγες μέρες είχα κι εγώ θέματα με θάλαμο με led
    Διάβασε εδώ το ποστ και θα βρεις λύσεις όπως κι εγώ.
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=92548

    0 Not allowed! Not allowed!
    Και να θυμάστε........αν δεν χαλάσετε δεν μαθαίνετε!
    SY3 ACV


Παρόμοια Θέματα

  1. Kατασκευή δυνατής σειρήνας
    By PALIARMOTHS in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-16, 13:07
  2. -Kατασκευή δικτυακού καλωδίου
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-15, 22:33
  3. Kατασκευή PCB ( video version )
    By KOKAR in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-10, 00:06
  4. Kατασκευή κυκλώματος που παράγει θερμότητα.
    By drikos_pag in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-10, 14:45
  5. Kατασκευή τροφοδοτικού
    By τομ in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-09, 09:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας