Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Κατασκευή SOS Signal

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Sigal
    Όνομα
    Ηλιας
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Μεσσηνια
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή Κατασκευή SOS Signal

    SOS Signal Κατασκευή

    Έτσι για να έχουμε κάτι να φτιάχνουμε.
    Έχω ένα φακό μικρο Alpin AT-402 που έχει 3 σκάλες φωτεινότητας, strobo και sos.
    Ψάχνω ένα κυκλωματακι για να μου οδηγήσει 3-4 led και να βγάζει signal SOS.
    Δεν ψάχνω κατασκευή με arduino. Κάτι πιο απλό γιατί σίγουρα ο φακός μέσα έχει κάτι απλό σχετικά.

    ΣΗΜΕΙΏΣΕΙ: Ο φακός είναι μεταλλικός και δεν μπορώ να τον ανοίξω να δω το κύκλωμα του.

    alpin-at-402-torch-550-lumens.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Και να θυμάστε........αν δεν χαλάσετε δεν μαθαίνετε!
    SY3 ACV


  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    απλά μπορεί να νομίζουμε πως είναι αλλά δεν είναι.
    http://flashlightwiki.com/Driver
    https://www.google.com/search?q=led+...w=1908&bih=908
    https://www.google.com/search?client....0.amigtlWvMZs

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Sigal (15-07-18)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Μπορείς να αγοράσεις ένα έτοιμο για 2 ευρώ ( παράδειγμα: https://www.fasttech.com/p/8727402 ) ή να κάνεις ένα με ...Arduino αλλά να χρησιμοποιήσεις ένα και μοναδικό 8-pin ATtiny IC σαν αυτό:
    Περισσότερες λεπτομέριες εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=30rPt802n1k Αν υπάρχει πρόβλημα ...συνέχισε να ρωτάς

    Προσθήκη: Τελικά το Atiny τσιπάκι μόνο του κάνει ...όσο και το έτοιμο driver !

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FreeEnergy : 15-07-18 στις 00:41
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FreeEnergy για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Sigal (15-07-18)

  6. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FreeEnergy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά το Atiny τσιπάκι μόνο του κάνει ...όσο και το έτοιμο driver !
    Το έτοιμο driver που έδειξες, εάν παρατηρήσεις καλά την φωτογραφία, έχει επάνω του ένα Atmel Microchip ATtiny13A

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Sigal (15-07-18)

  8. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Η πιο απλή υλοποίηση με τα λιγότερα εξαρτήματα είναι σίγουρα με μικροελεγκτή.

    Για υλοποίηση με κλασσικά εξαρτήματα νομίζω ο πιο απλός τρόπος είναι με τρία 555. το πρώτο να δουλεύει σαν ασταθής με duty cycle 25 -75% και να δίνει τροφοδοσία στα άλλα δύο τα οποία θα έχουν το ένα τριπλάσια συχνότητα από το άλλο και στο χρόνο που τους αναλογεί θα πρέπει να προλαβαίνουν τρεις κύκλους.

    Μάλλον δεν θα είναι η καλύτερη υλοποίηση και πιθανόν ο τελευταίος κύκλος να μην είναι ίσος με τους άλλους αλλά πιστεύω αν ρυθμίσεις τους χρόνους καλά θα πάρεις το αποτέλεσμα που θέλεις.
    Επιπλέον το 555 στο ebay έχει 2-2,5 ευρώ η 100αδα και αν το κάνεις με SMD δεν θα πιάνει πολύ χώρο.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Sigal (15-07-18)

  10. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Sigal
    Όνομα
    Ηλιας
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Μεσσηνια
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πιο απλή υλοποίηση με τα λιγότερα εξαρτήματα είναι σίγουρα με μικροελεγκτή.

    Για υλοποίηση με κλασσικά εξαρτήματα νομίζω ο πιο απλός τρόπος είναι με τρία 555. το πρώτο να δουλεύει σαν ασταθής με duty cycle 25 -75% και να δίνει τροφοδοσία στα άλλα δύο τα οποία θα έχουν το ένα τριπλάσια συχνότητα από το άλλο και στο χρόνο που τους αναλογεί θα πρέπει να προλαβαίνουν τρεις κύκλους.

    Μάλλον δεν θα είναι η καλύτερη υλοποίηση και πιθανόν ο τελευταίος κύκλος να μην είναι ίσος με τους άλλους αλλά πιστεύω αν ρυθμίσεις τους χρόνους καλά θα πάρεις το αποτέλεσμα που θέλεις.
    Επιπλέον το 555 στο ebay έχει 2-2,5 ευρώ η 100αδα και αν το κάνεις με SMD δεν θα πιάνει πολύ χώρο.
    Μάρκο πάτησες το ευαίσθητο σημείο μου... (555) ...χαχαχαχ
    Δεν τρελαίνομε να γίνει και σαν κουμπί η κατασκευή σε μέγεθος.
    Βλέπω ebay κάτι Κινέζους με paracord που έχουν επάνω τέτοιο συστηματακι και φακό και είναι όσο ένα κουμπί μπουφάν.
    Και μιας και είμαι του κλασικού και έχω αρκετά 555 μάλλον για εκεί βλέπω να ψάχνω σχέδιο κατασκευής.....
    Έχεις καμιά πρόταση με 555 ???

    0 Not allowed! Not allowed!
    Και να θυμάστε........αν δεν χαλάσετε δεν μαθαίνετε!
    SY3 ACV


  11. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη edgar
    Όνομα
    *
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    *
    Μηνύματα
    326

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πιο απλή υλοποίηση με τα λιγότερα εξαρτήματα είναι σίγουρα με μικροελεγκτή.

    Για υλοποίηση με κλασσικά εξαρτήματα νομίζω ο πιο απλός τρόπος είναι με τρία 555. το πρώτο να δουλεύει σαν ασταθής με duty cycle 25 -75% και να δίνει τροφοδοσία στα άλλα δύο τα οποία θα έχουν το ένα τριπλάσια συχνότητα από το άλλο και στο χρόνο που τους αναλογεί θα πρέπει να προλαβαίνουν τρεις κύκλους.

    Μάλλον δεν θα είναι η καλύτερη υλοποίηση και πιθανόν ο τελευταίος κύκλος να μην είναι ίσος με τους άλλους αλλά πιστεύω αν ρυθμίσεις τους χρόνους καλά θα πάρεις το αποτέλεσμα που θέλεις.
    Επιπλέον το 555 στο ebay έχει 2-2,5 ευρώ η 100αδα και αν το κάνεις με SMD δεν θα πιάνει πολύ χώρο.
    Μου κινησε το ενδιαφερον και το σκεφτηκα το βραδυ. Αντι για 3 555 ασταθη, το σκεφτηκα με 1, το οποιο θα εχει εξοδο σε εναν μετρητη, ο οποιος θα μετραει τους παλμους. Εαν θεωρησουμε 50% duty cycle , τοτε στην 4η, 6η και 8η ανερχομενη παρυφη έχουμε παυλα ( ... - - - ...) την οποια μπορουμε να λατσαρουμε με ενα d flip flop με την βοηθεια καποιων πυλων. Θα το εξηγησω καλυτερα πιο μετα αν υπαρχει ενδιαφερον. Δειτε την εικονα για περισσοτερες λεπτομερειες.

    Εχω κανει καποιο λαθος? Το ξερω πως δεν ειναι οτι το απλουστερο αλλα σιγουρα θα ειναι πιο φτηνο απο το να εχω 3 555. Ισως κατα μερικα cent :P (edit: εκανα τεραστιο λαθος , ο counter ειναι κατα πολυ ακριβοτερος απο οτι περιμενα)

    Τελοσπαντων, να και η δικη μου περιπλοκη ιδεα.

    Συνημμένο Αρχείο 74621

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον edgar για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Sigal (16-07-18)

  13. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sigal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάρκο πάτησες το ευαίσθητο σημείο μου... (555) ...χαχαχαχ
    Δεν τρελαίνομε να γίνει και σαν κουμπί η κατασκευή σε μέγεθος.
    Βλέπω ebay κάτι Κινέζους με paracord που έχουν επάνω τέτοιο συστηματακι και φακό και είναι όσο ένα κουμπί μπουφάν.
    Και μιας και είμαι του κλασικού και έχω αρκετά 555 μάλλον για εκεί βλέπω να ψάχνω σχέδιο κατασκευής.....
    Έχεις καμιά πρόταση με 555 ???
    Δεν χρειάζεται να βρεις σχέδιο έτοιμο ακριβώς όπως το θέλεις. Για το 555 έχουν γραφτεί και έχουν παραχθεί τόνοι σελίδων και ειδικών υπολογιστών. Δες για παράδειγμα (την πρώτη τυχαία σελίδα από αναζήτηση "555 timer astable calculator online") http://www.ohmslawcalculator.com/555-astable-calculator
    Με τον υπολογιστή θα υπολογίσεις τις τιμές των υλικών που θέλεις ανάλογα με τους χρόνους που θέλεις.

    Τα τρία 555 μπορείς να τα βάλεις σε διάταξη όπως παρακάτω,
    555-astable-calculator-2.jpg
    έκανα το διάγραμμα χοντρικά με μοντάζ για να καταλάβεις τι εννοώ. Το πρώτο δίνει εναλλακτικά τροφοδοσία στα δύο επόμενα με διαφορετικούς χρόνους. Μέσα στον χρόνο που αναλογεί στο καθένα θα πρέπει να προλαβαίνει να δώσει τρεις παλμούς. Στο σύντομο κομμάτι του duty cycle το αντίστοιχο 555 θα δίνει τρεις τελείες και το άλλο τρεις παύλες. Εννοείται ότι τα δύο 555 που θα δίνουν τους τριπλούς παλμούς θα έχουν διαφορετικές συχνότητες και duty cycle μεταξύ τους. Με το calculator μπορείς να υπολογίσεις τα πάντα και στην πράξη μπορείς να βάλεις τρία τριμεράκια για να ρυθμίσεις πιο εύκολα τους χρόνους.

    Στο τέλος της κατασκευής θα έχεις κάνει κάτι παραπάνω από μια κατασκευή έτοιμου σχεδίου.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Sigal (16-07-18)

  15. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Sigal
    Όνομα
    Ηλιας
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Μεσσηνια
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται να βρεις σχέδιο έτοιμο ακριβώς όπως το θέλεις. Για το 555 έχουν γραφτεί και έχουν παραχθεί τόνοι σελίδων και ειδικών υπολογιστών. Δες για παράδειγμα (την πρώτη τυχαία σελίδα από αναζήτηση "555 timer astable calculator online") http://www.ohmslawcalculator.com/555-astable-calculator
    Με τον υπολογιστή θα υπολογίσεις τις τιμές των υλικών που θέλεις ανάλογα με τους χρόνους που θέλεις.

    Τα τρία 555 μπορείς να τα βάλεις σε διάταξη όπως παρακάτω,
    555-astable-calculator-2.jpg
    έκανα το διάγραμμα χοντρικά με μοντάζ για να καταλάβεις τι εννοώ. Το πρώτο δίνει εναλλακτικά τροφοδοσία στα δύο επόμενα με διαφορετικούς χρόνους. Μέσα στον χρόνο που αναλογεί στο καθένα θα πρέπει να προλαβαίνει να δώσει τρεις παλμούς. Στο σύντομο κομμάτι του duty cycle το αντίστοιχο 555 θα δίνει τρεις τελείες και το άλλο τρεις παύλες. Εννοείται ότι τα δύο 555 που θα δίνουν τους τριπλούς παλμούς θα έχουν διαφορετικές συχνότητες και duty cycle μεταξύ τους. Με το calculator μπορείς να υπολογίσεις τα πάντα και στην πράξη μπορείς να βάλεις τρία τριμεράκια για να ρυθμίσεις πιο εύκολα τους χρόνους.

    Στο τέλος της κατασκευής θα έχεις κάνει κάτι παραπάνω από μια κατασκευή έτοιμου σχεδίου.
    Σ' ευχαριστώ και πάλι Μάρκο.
    Θα πέσουν δοκιμές, αν και δεν έχω ξανά δοκιμάση αλλά πιστεύω ότι θα τα καταφέρω...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sigal : 16-07-18 στις 09:47
    Και να θυμάστε........αν δεν χαλάσετε δεν μαθαίνετε!
    SY3 ACV


  16. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Μπήκα κι εγώ στην περιέργεια Ηλία και άνοιξα ένα μικρό κινέζικο που είχα πάρει πριν κανα 2 χρόνια. Αν μπορέσεις να βρεις το κινέζικο τσιπ δεν είναι τπτ να γίνει.

    TLY-8501.jpg

    cree led.jpg

    pcb top.jpg

    pcb bottom.jpg

    Cree Led Flashlight.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. signal tracer
    By papkir in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-13, 15:06
  2. FM signal booster
    By maouna in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-12, 19:00
  3. SOS, Κοστολόγηση για κατασκευή πλακέτας
    By pet in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-07, 00:12
  4. SIGNAL METER
    By kostasfra in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-06, 10:51
  5. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-05, 07:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας