Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 83

Θέμα: Δέκτης ανάδρασης με λυχνία στα 12 V

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ Κώστα.Το θέμα είναι τι αλλάξω,μάλλον κάπου έχω κάνει κάποιο λάθος και δεν μπορώ να το βρω.Η ταλάντωση πρέπει να ακούγεται στο ραδιόφωνο;Το σύρμα που έφταιξα το πηνίο είναι εμαγιέ 0,4mm2 και το τούμπο είναι 32mm.
    To σύρμα και το τούμπο του πηνίου είναι ΟΚ. Να ελέγξεις προσεκτικά όλες τις συνδέσεις, τάσεις και αντιστάσεις με το πολύμετρο, χωρίς τροφοδοσία και βγάζοντας τη λυχνία από τη βάση της.
    Κι εγώ είχα πρόβλημα στην αρχή. Βιάστηκα να το φτιάξω και είδα ότι είχα ξεχάσει να γειώσω το ποδαράκι 5. Επίσης κάποια στιγμή σταμάτησε, γιατί κάποια συρματάκια βραχυκύκλωσαν. Ένα άλλο πρόβλημα ήταν ότι το ποτενσιόμετρο δεν έκανε καλή επαφή και το άλλαξα.
    Μην ανησυχείς, θα δουλέψει και θα σε ανταμείψει για τον κόπο σου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γαληνίτης : 31-07-18 στις 15:42
    SV1AIA

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
    Όνομα
    Τσαμπάζης Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    923

    Προεπιλογή

    Κώστα δες εάν ακούς τον δέκτη σε διπλανό δέκτη;Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να κάτσω στο υπόγειο-εργαστήριο αυτή την εποχή λόγο ζέστης και αυξημένης υγρασίας.Πάντως μέχρι τώρα δεν κατάφερα να ακούσω τίποτα ούτε ραδιοερασιτεχνικό σταθμό (20KWATT)που είναι στα 5χλμ.Μόνο σφύριγμα και φύσημα.Από τις φωτογραφίες από κάτω μπορείς να καταλάβεις εάν υπάρχει κάπου λάθος;O μεταβλητός έχει δυο τμήματα από 440pF και χρησιμοποιώ το ένα τμήμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώστα δες εάν ακούς τον δέκτη σε διπλανό δέκτη;Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να κάτσω στο υπόγειο-εργαστήριο αυτή την εποχή λόγο ζέστης και αυξημένης υγρασίας.Πάντως μέχρι τώρα δεν κατάφερα να ακούσω τίποτα ούτε ραδιοερασιτεχνικό σταθμό (20KWATT)που είναι στα 5χλμ.Μόνο σφύριγμα και φύσημα.Από τις φωτογραφίες από κάτω μπορείς να καταλάβεις εάν υπάρχει κάπου λάθος;O μεταβλητός έχει δυο τμήματα από 440pF και χρησιμοποιώ το ένα τμήμα.
    Και βέβαια ακούγεται η ταλάντωση σε άλλο δέκτη που είναι δίπλα. Το ότι την ακούς σημαίνει ότι το κύκλωμα ταλαντωτή (1ο στάδιο) δουλεύει. Έτσι μπορείς να ελέγξεις και την περιοχή συχνοτήτων που καλύπτει και να την φέρεις εκεί που θέλεις. Και ο δικός μου μεταβλητός είναι διπλός, 400 κ 200 pf. Στην αρχή χρησιμοποίησα το μικρό τμήμα και δεν άκουγα τον σταθμό της ΕΡΑ (729 kc/s). Τώρα έχω συνδέσει τα 2 τμήματα παράλληλα και ακούω από τους 600-1800 kc/s.
    Για να λειτουργήσει σαν δέκτης, θα πρέπει να έχει μια υποτυπώδη κεραία (ένα καλωδιάκι λίγα εκατοστά) και να υπάρχει κάποιος σταθμός στην περιοχή συχνοτήτων που συντονίζει. Θα τον ακούσεις σαν σφύριγμα και θα τον ξεκαθαρίσεις ελαττώνοντας προσεκτικά την ανάδραση. Παίζεις προσεκτικά με 2 κουμπιά, του συντονισμού και της ανάδρασης ή και με το Volume του ενισχυτή.
    Από όσο μπορώ να δω στη φωτο, δεν βλέπω κάποιο λάθος στη συνδεσμολογία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    SV1AIA

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
    Όνομα
    Τσαμπάζης Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    923

    Προεπιλογή

    Καλημέρα ευχαριστώ για τις πληροφορίες,θα τα δοκιμάσω κάποια στιγμή και θα ξαναενημερώσω.Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο παίζει ρόλο εάν η λυχνία είναι παλιά και πεσμένη.Δεν ξέρω πόσο διαφορά θα έχει μια καινούργια.Θα βρω μια και θα δοκιμάσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω να σου φταίει η λυχνία, το ότι έχεις ταλάντωση αυτό είναι το ζητούμενο, η λειτουργία του δέκτη στηρίζεται σε αυτό και συγκεκριμένα με την ρύθμιση του regen ένα κλικ πριν την έναρξη της ταλάντωσης
    Η συσκευή για να δουλέψει θέλει κεραία και γείωση.
    Καλή συνέχεια.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    144

    Προεπιλογή

    Πρόσθεσε ένα σταθερό πυκνωτή 100-200pf παράλληλα στον μεταβλητό σου. Εάν και πάλι δεν ακούς τίποτε, παίξε και με την μεσαία λήψη του πηνίου. Πολύ σημαντικό είναι και η καλή κεραία με την καλή γείωση που αναφέρει ο Παναγιώτης. Καλή επιτυχία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
    Όνομα
    Τσαμπάζης Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    923

    Προεπιλογή

    Μέχρι τώρα το δοκίμασα μόνο με ένα σύρμα 1,5μ στο πυκνωτή 100pf, χωρίς καθόλου γείωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία - Αθήνα
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Επειδή σκέφτομαι να το φτιάξω, μεταβλητό που μπορώ να βρω; Μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα στο inetrnet βρήκα στη freebytes (Μεταβλητός πυκνωτής με 4 τμήματα) με χωρητικότητα 8-365 pf. στα 22 ευρώ. Από τις κατασκευές για μεσαία που έκανα πιτσιρικάς θυμάμαι για 500+500 pf. Υπάρχουν τωρα τέτοιοι; ή κι αυτοί που τότε χρησιμοποιούσαμε νομίζαμε ότι ήταν 500pf αλλά ήταν 365pf;
    https://www.freebytes.com/catalog/pr...oducts_id=2066

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PARKER : 01-08-18 στις 14:32

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα ευχαριστώ για τις πληροφορίες,θα τα δοκιμάσω κάποια στιγμή και θα ξαναενημερώσω.Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο παίζει ρόλο εάν η λυχνία είναι παλιά και πεσμένη.Δεν ξέρω πόσο διαφορά θα έχει μια καινούργια.Θα βρω μια και θα δοκιμάσω.
    Η λυχνία σου λειτουργεί, όπως σου είπε και ο Παναγιώτης, p.gabr, αφού ακούς την ταλάντωση. Και η δική μου είναι παλιά και δοκίμασα με αχρησιμοποίητη και παλιές ECC82 χωρίς διαφορά. Σημειωτέον ότι ο δέκτης λειτουργεί και με χαμηλότερη τάση τροφοδοσίας, πχ 9 ή και 6 V.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γαληνίτης : 01-08-18 στις 16:32
    SV1AIA

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να σου φταίει η λυχνία, το ότι έχεις ταλάντωση αυτό είναι το ζητούμενο, η λειτουργία του δέκτη στηρίζεται σε αυτό και συγκεκριμένα με την ρύθμιση του regen ένα κλικ πριν την έναρξη της ταλάντωσης
    Η συσκευή για να δουλέψει θέλει κεραία και γείωση.
    Καλή συνέχεια.
    Ακριβώς έτσι, αγαπητέ Παναγιώτη! Όσο για την κεραία και τη γείωση, έλαβα ισχυρούς τοπικούς σταθμούς ακόμα και με λίγα εκατοστά σύρμα για κεραία και χωρίς γείωση. Η γείωση όμως βελτιώνει τη λήψη και εξαλείφει βόμβο ή επίδραση των χεριών. Με μεγάλη εξωτερική κεραία "μπούκωσε" από ισχυρό σταθμό. Στην περίπωση αυτή θέλει μικρότερο πυκνωτή εν σειρά προς την κεραία ή επαγωγική σύζευξη με 1 σπείρα πχ,

    0 Not allowed! Not allowed!
    SV1AIA

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δέκτης FM με μία λυχνία
    By CLOCKMAN in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-18, 12:23
  2. Απαντήσεις: 134
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-12, 22:47
  3. Τάση πυκνωτή ανάδρασης
    By kentar in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-09, 14:59

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας