Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 46

Θέμα: Αν έχετε κάποια λεφτούλια, από πότε, μέχρι πότε, και πού σκοπεύετε να πάτε διακοπές;

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψαρεύω με καβοτράκια που πιάνω μόνος μου.
    Υποθέτω εννοείς καβουράκια.
    Και πώς τα πιάνεις;
    Και στο ψάρεμα τι πιάνεις; Αξίζει τον κόπο;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη thelegr
    Όνομα
    Ανδρεας
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    353

    Προεπιλογή

    Τα φιλιά μου απο Σκύρο!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Φιλικά,
    Ανδρέας

    _______________________

  3. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν φίλοι η οικονομία και οι φόροι μας έχουν πνίξει. Οπότε χρήματα για διακοπές σε εξοχικά, ξεονοδοχεία κλπ ούτε για λόγος.
    αρα λύσεις να καλοπεράσεις

    1. Πάω για ψάρεμα 1-2 φορές την εβδομάδα με το παπί στο φάληρο (περιοχή Αβέρωφ)....μιλάμε για τρελλό ψάρεμα!!! Ψαρεύω με καβοτράκια που πιάνω μόνος μου. Κοστος ~1 λίτρο βενζίνη.


    2. Εχω πάρει μια πισίνα 2χ2 φουσκωτή και κατόπιν χοηγούμενης αδείας από τους λιγοστους ενοίκους (6 διαμέρισματα) μετέτρεψα κομμάτι της ταράτσας σε Hawaiian tropical resort (λέμε τώρα) Πισινούλα, 3 γλάστρες με 2 κυπαρίσάκια και γιούτα, φωτάκια κλπ free drinks ΧΛΙΔΑ!!! κόστος 45 ευρώ η πισίνα και καμιά 10 τα snaps. Ολα τα άλλα τα έχω. Επίσης η ταράτσα διαθέτει δωμάτιο με πλησταρίο αρα παίρνω νερό από εκεί. (εχει και θερμοσίφωνο) Καρέκλες και ποτά φυλάσσονται εκεί και έχω mini bar ψυγείο. (δωρο φίλου)

    3. Φουσκωτή βάρκα με κουπιά (παίρνει και μηχανή) τριών ατόμων κόστος 45 ευρώ. Τύπος BlackHawk.Είναι μαζεμένη σε ένα βολικό σάκο τύπου benetton. και άλλος ένας για αγκυρούλα,σημαδουρίτσα, ανέμη., σχοινιά. Βάρος περίπου 20 κιλά. Τη μεταφέρω με το παπί όπου γουστάρω τη ρίχνω και ψαρεύω. Πολύ αποτελεσματική. Κόστος συνολικό 60 ευρώ. Xωρίς χαρτιά, εφορίες, τέλη, σκοτούρες. Χλίδα

    Αυτά είναι τα αντίμετρα μου ενάντια στη καθημερινή φτωχοποίηση.
    τέλεια η πισινούλα...

    αλλά...
    κάνε ένα ερώτημα σε πολιτικό μηχανκό αν στατικά είναι οκ η φόρτιση της πλάκας... 2χ2=4τμ... αν είναι 1μ ύψος έχουμε 4τόνους...Δεν είμαι πολιτικός μηχανικός αλλά νομίζω στα σύγχρονα κτίρια η πλάκα αντέχει 200 κιλά/τμ (φαντάζομαι κατανεμημένο φορτίο) και στα παλαιά κτίρια 80Kgr/τμ.βέβαια η ταράτσα δεν έχει πρακτικά άλλο φορτίο... οπότε σαν κατανεμημένο θα είναι ok όμως ρώτα (ή ας μας πει κάποιος πολιτικός μηχανικός του φόρουμ) ποιο είναι το μέγιστο επιτρεπτό συγκεντρωμένο φορτίο...(στην περίπτωσή μας στα 4τμ)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (29-07-18)

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Ο πατέρας μου είναι μηχανικός και έχει ξέρει την πολ/κια σαν τη παλάμη του χεριού του αφου επέβλεψε το χτίσιμό της κάπου το 63. Εννοείται ότι αντέχει. Γενικώς οι ταράτσες αντέχουν αρκετό φορτίο μια και όλη σιδερένια υποδομή καταλήγει εκεί. Αλλωστε η πισίνα έχει μικρό ύψος περίπου 40cm. οπότε 0,80χ0,80χ0,3(υψος στάθμης=220 λιτρα (καλά είναι) Εχω βάλει και γύρω μια ξυλοκατασκευή από σουηδικό ξύλο για να είναι στο χείλος της πισίνας και η βάση της ομπρέλας και το τραπεζάκι

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον agis68 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    chip (29-07-18)

  7. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Και πισίνα και βάρκα...και μπαράκι ον δε ρουφ...φτώχεια σου λέει μετά...

    2 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  8. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτω εννοείς καβουράκια.
    Και πώς τα πιάνεις;
    Και στο ψάρεμα τι πιάνεις; Αξίζει τον κόπο;
    Πιανω μικρά καβουράκια με απόχη πολύ λεπτή. Σε μισή ώρα πιάνω 15-20. Τα δολώνω ζωντανά σε πολυάγκιστρο 12-14 με βαρύδι 50γρ σε καλάμι με μουλινέ. Μήκος καλαμιού 2.80 και μεγάλη αντοχή. Προχθές έπιασα μια τσιπουρα ικανών διαστάσεων μεταξύ άλλων. Η τσιπούρα ήταν 1400 γρ και συνολικά για 4 ώρες έπιασα γύρω στα 3 κιλά ψαράκι καλό πελαγίσο

    Δες τσιπουρα
    IMG_20151020_184553.jpg

    2 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  9. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimk
    Όνομα
    dimitris
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    space
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Αν σου ειναι ευκολο μπορεις να δωσεις παραπανω πληρφοροριες για την βαρκα που την πηρες κτλ...και επισης μεχρι ποσο μακρια μπορεις να πας απο την ακτη;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν φίλοι η οικονομία και οι φόροι μας έχουν πνίξει. Οπότε χρήματα για διακοπές σε εξοχικά, ξεονοδοχεία κλπ ούτε για λόγος.
    αρα λύσεις να καλοπεράσεις

    1. Πάω για ψάρεμα 1-2 φορές την εβδομάδα με το παπί στο φάληρο (περιοχή Αβέρωφ)....μιλάμε για τρελλό ψάρεμα!!! Ψαρεύω με καβουράκια που πιάνω μόνος μου. Κοστος ~1 λίτρο βενζίνη.


    2. Εχω πάρει μια πισίνα 2χ2 φουσκωτή και κατόπιν χοηγούμενης αδείας από τους λιγοστους ενοίκους (6 διαμέρισματα) μετέτρεψα κομμάτι της ταράτσας σε Hawaiian tropical resort (λέμε τώρα) Πισινούλα, 3 γλάστρες με 2 κυπαρίσάκια και γιούτα, φωτάκια κλπ free drinks ΧΛΙΔΑ!!! κόστος 45 ευρώ η πισίνα και καμιά 10 τα snaps. Ολα τα άλλα τα έχω. Επίσης η ταράτσα διαθέτει δωμάτιο με πλησταρίο αρα παίρνω νερό από εκεί. (εχει και θερμοσίφωνο) Καρέκλες και ποτά φυλάσσονται εκεί και έχω mini bar ψυγείο. (δωρο φίλου)

    3. Φουσκωτή βάρκα με κουπιά (παίρνει και μηχανή) τριών ατόμων κόστος 45 ευρώ. Τύπος BlackHawk.Είναι μαζεμένη σε ένα βολικό σάκο τύπου benetton. και άλλος ένας για αγκυρούλα,σημαδουρίτσα, ανέμη., σχοινιά. Βάρος περίπου 20 κιλά. Τη μεταφέρω με το παπί όπου γουστάρω τη ρίχνω και ψαρεύω. Πολύ αποτελεσματική. Κόστος συνολικό 60 ευρώ. Xωρίς χαρτιά, εφορίες, τέλη, σκοτούρες. Χλίδα

    Αυτά είναι τα αντίμετρα μου ενάντια στη καθημερινή φτωχοποίηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    τη βάρκα τη πήρα περίπου προ κρίσης ( όλοι με κοροιδευαν που ψαρευα από εκεέι και με τη κρίση γέμισε ο τόπος). Την πήρα από Σκλαβενίτη κανά 45άρη. Συνοδεύεται από κουπιά, δύο φουσκωτά μαξιλάρια, θήκη για μπαταρία (για χρήση μοτέρ) και θήκη για ευαίσθητα αντικείμενα. Είναι 3,20 εξβτερικκα και μέσα έχει μήκος 2,70. Δυο μεσαία άτομα 1,70 καθονται μια χαρά όχι στα μαξιλάρια αλλά μέσα ξαπλωμένη στον πάτο και ανάποδα (τα πόδια του ενός ακουμπούνε τη μέση του άλλου). Αν καθήσουν στα μαξιλάρια τότε άνετα κάθονται 3 άτομα ενήλικες. Πλάτος εξωτερικό 80 εκ και εσωτερικό 40εκ. Εχει τρεις θαλάμους με διαμερισματοποίηση που άμα τρυπήσει ένα σημείο δεν ξεφουσκώνει ολόκληρη. Παιρνει ηλεκτρικό μοτέρ 1,3 ίππων που είναι ικανό να κάνεις συρτή σε ήρεμα νερά, ή απλά να τη χρειαστείς μόνο για ανάγκη. Με τη μπαταριά αυτοκινήτου 70Αh κρατάει πάνω από 3 ώρες συνεχους λειτουργίας. Κοστίζει περίπου πάνω από 380 μια αποδοτική. Γενικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. όπως είπα την έχω από το 2004 και την έχω ευχαριστηθεί. Μπορέις να βάλεις και τεντα μια και έχει ειδικές θήκες για τη δουλειά αυτή. Είναι πανάλαφρη λιγότερο από 20 κιλά. Οταν μαζεύεται χωράει σε μια τσάντα benetton (Φλασκί). Εχει δύο τρυπουλες που τις έχω μπαλώσει με μπάλωμα ποδηλάτου. Για τον πάτο επειδή είναι φουσκωτός και όταν είμαι μόνος μου αναπηδάω όταν πάω από πίσω που ψαρευω και κάνω κουπί, μποροστά για σημαδούρα, ή την άγκυρα έβαλα δάπεδο πτυσόμενο από πλέξιγκλας πάχους 1 εκατοστό. Είναι πολύ πιο σταθερή έτσι. Την πάω παντού και πάω αρκετά μακριά από την ακτή μέχρι και 200 μέτρα σε καλή θάλασσα. Στο Γαλαξείδι εχει κοντινά νησάκια και πάω σε αυτά. Πέρυσι έβαλα και φωτάκια ιδιοκατασκευή και πάντα έχω 3 φωτοβολίδες μαζί μου και σωσίβιο με CO2.

    H μαρκα είναι Sea Hawk Αμερικής (εννοεέιται από Κινα), με 3 θαλάμους ανεξάρτητους και διαμερισματοποιημένους. Εχει το χαρακτηριστικό πράσινο (Military green) που έχουν όλα τα μοντέλα αυτής της εταιρείας.Φετεινή τιμή 100 ευρώ η 3θεσια και περίπου 60 η διθέσια. Αλλά και πάλι είναι φθηνή και πίστεψε με θα τα βγάλει τα λεφτά της από την πρώτη βόλτα. Νομίζω την έχει και το Jumbo. Μην πάρεις τη φθηνή κίτρινη εκδοχή καθώς είναι παιδική.

    https://www.bestprice.gr/item/215424...k-3-68349.html


    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agis68 : 30-07-18 στις 04:17
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  11. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον agis68 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (03-08-18), mikemtb (30-07-18)

  12. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Βλέπω κάπως 'large' κάποιους εδωμέσα, ή είναι η ιδέα μου;

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.367

    Προεπιλογή

    -Το θέμα που άνοιξε ο Γεώργος είναι πάρα πολύ χρήσιμο αν κάποιο μέλος της κοινότητας έχει καμιά πρόταση για κάποιο μέρος καλό φυσικά τι ζητάει ο καθένας π.χ. εγώ κάτι ήσυχο και με καλή θάλασσα να κάνουν μπάνιο τα παιδιά και κυρίως οικονομικα γιατί '' λεφτά υπάρχουν'' αλλά τα έχουν ελάχιστοι, αν κάποιο μέλος έχει κάτι ας το αναφέρει για εξαιρετικά ολιγοήμερες διακοπές θα βοηθούσε πάρα πολύ.

    3 Not allowed! Not allowed!

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DGeorge (31-07-18)

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εχετε κάποια ιδέα?
    By ίσως iron man :p in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-16, 21:21
  2. Προστασία καταγραφικού και καμερών από διακοπές ρεύματος
    By xristosmetal in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-14, 12:04
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-12, 18:38
  4. Πότε καηκε η ασφαλεια; δεν ξερω!!!!
    By toykaki in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-07, 21:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας