Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 38

Θέμα: Τροφοδοτικό 13,8V / 30A

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή Τροφοδοτικό 13,8V / 30A

    Το συγκεκριμένο τροφοδοτικό το έχω φτιάξει πριν από καιρό για τον πομποδέκτη μου. Με την ευκαιρία μιας αναβάθμισης (που τελικά δεν έγινε ακόμα) είπα να το παρουσιάσω εδώ. Το κύκλωμα είναι κλασσικό (πιο κλασσικό δεν γίνεται). Ιδέες πήρα και από εδώ .

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  MainPower.JPG Εμφανίσεις:  358 Μέγεθος:  139,7 KB


    Η κατασκευή βασίζεται στην ουσία σε δυο μετασχηματιστές 18V / 250W έκαστος. Η ανόρθωση γίνεται από δυο γέφυρες, μια για κάθε μετασχηματιστή και το φίλτρο αποτελείται από ηλεκτρολυτικούς συνολικής χωρητικότητας 75000μF. Το κύκλωμα ελέγχου είναι ένα regulator LM338 με την τυπική συνδεσμολογία που δίνει το datasheet. Στην έξοδο υπάρχουν 6 συνολικά 2Ν3055 με αντιστάσεις εξισορρόπησης 0,1Ω στους εκπομπούς.

    Εδώ φαίνεται η κατασκευή χωρίς το regulator.


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  ps1.jpg Εμφανίσεις:  339 Μέγεθος:  124,5 KB

    Εδώ με τοποθετημένο το regulator.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  ps3.jpg Εμφανίσεις:  342 Μέγεθος:  123,6 KB

    Η σειρά με τα τρανζίστορ εξόδου.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  ps2.jpg Εμφανίσεις:  362 Μέγεθος:  118,8 KB

    Για τις δοκιμές χρησιμοποίησα μια διάταξη με 8 παράλληλα σποτάκια αλογόνου 12V / 50W έκαστο που μπορώ να τα ανάβω σταδιακά.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  ps4.jpg Εμφανίσεις:  312 Μέγεθος:  126,4 KB

    Εδώ φαίνεται να ανάβει τα 6 από αυτά με συνολική ισχύ 300W ή περίπου 25Α. Η τάση έχει πέσει στα 12,7V. Στις 7 λάμπες δηλαδή 29Α περίπου η τάση πέφτει στα 12,4V.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  ps5.jpg Εμφανίσεις:  261 Μέγεθος:  117,9 KB

    Συνεχίζεται....

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ακρίτας : 01-08-18 στις 18:48
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ακρίτας για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SeAfasia (02-08-18)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Και η αναβάθμιση που δεν έγινε ακόμα:

    Για την περίπτωση υπερφόρτωσης ή βραχυκυκλώματος το κύκλωμα προστατεύεται μόνο από ασφάλειες τήξης τύπου αυτοκινήτου (μαχαιρωτές). Επειδή δεν έχω καθόλου εμπιστοσύνη στις ασφάλειες αυτές θέλω να προσθέσω ένα κύκλωμα που να κόβει το ρεύμα όταν αυτό περάσει τα 30Α. Η ιδέα μου φαίνεται παρακάτω:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Overload Protection.JPG Εμφανίσεις:  438 Μέγεθος:  118,3 KB

    Περιληπτικά, όταν το ρεύμα στο regulator φτάσει τα 1,26Α (βρήκα πειραματικά ότι τόσο τραβάει το regulator όταν το φορτίο στην έξοδο φτάνει τα 30Α) ανοίγει το πρώτο τρανζίστορ που με τη σειρά του ανοίγει τις πύλες και το δεύτερο τρανζίστορ που βραχυκυκλώνει το τρίμμερ ρύθμισης της τάσης κλείνοντας το regulator. Το κύκλωμα μένει στην κατάσταση αυτή μέχρι να διακοπεί η τάση τροφοδοσίας (με τον διακόπτη S2) και επανέρχεται στην αρχική του κατάσταση όταν ο διακόπτης κλείσει πάλι.
    Το κύκλωμα το δοκίμασα και το κατασκεύασα στη συνέχεια με σκοπό να τοποθετηθεί στο τροφοδοτικό.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  ps6.jpg Εμφανίσεις:  204 Μέγεθος:  126,0 KB

    Δυστυχώς όμως χρησιμοποίησα κάποια 338 αγορασμένα από το e-bay (ξέρετε από που) τα οποία μόλις έπιασαν το 1Α παρέδωσαν το πνεύμα. Τώρα και μέχρι να βρω ένα "κανονικό" 338 λέω να δοκιμάσω το 317 που μπορεί να δώσει μέχρι 1,5Α. Βλέπουμε...

    Οι παρατηρήσεις και οι προτάσεις σας είναι καλοδεχούμενες.

    1 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.339

    Προεπιλογή

    Αν το αφήσεις 1 ώρα στα 20 αμπερ φορτιο έρχομαι για ελληνικο καφέ ψυκτρας
    Σοβαρά τώρα οριζόντια αυτα τα ψυγεία χωρίς ενεργή ψύξη με 100+ watt απώλειες νομίζω θα έχεις θέμα... δοκίμασε το. 4 λάμπες θέλει. Και ΌΧΙ με κλεμιτσες και πλαστικά καλώδια αλλά με την δική τους Βασούλα και κάπου να κρέμονται Γιατί αλλιως βλέπω να βάλεις φωτιά στο σπίτι

    Sent from my SM-J710F using Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Εγώ βλέπω 75 χιλιάδες μF πυκνωτές κατευθείαν επάνω στις γέφυρες ανόρθωσης. Μόλις το βάλεις στην πρίζα, θα πάρεις τις γέφυρες ανόρθωσης αλλά και τις ασφάλειες του σπιτιού στο χέρι !!!! Για να μην πω ότι έχεις βάλει δύο γαιδουρο-μετασχηματηστές κοντά-κοντά και με την ίδια φορά....
    Πρέπει να ξαναδείς την όλη κατασκευή από την αρχή...

    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή Ένας - ένας

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το αφήσεις 1 ώρα στα 20 αμπερ φορτιο έρχομαι για ελληνικο καφέ ψυκτρας
    Σοβαρά τώρα οριζόντια αυτα τα ψυγεία χωρίς ενεργή ψύξη με 100+ watt απώλειες νομίζω θα έχεις θέμα... δοκίμασε το. 4 λάμπες θέλει. Και ΌΧΙ με κλεμιτσες και πλαστικά καλώδια αλλά με την δική τους Βασούλα και κάπου να κρέμονται Γιατί αλλιως βλέπω να βάλεις φωτιά στο σπίτι

    Sent from my SM-J710F using Tapatalk
    Έκανα σφάλμα στο ότι δεν διευκρίνισα στον τίτλο ότι πρόκειται για τροφοδοτικό ΠΟΜΠΟΔΕΚΤΗ και όχι ΦΩΤΙΣΤΙΚΟΥ ή έστω ραδιοφωνικού πομπού. Το αναφέρω όμως στο κείμενο.

    Αυτό σημαίνει ότι ο χρόνος που καλείται το τροφοδοτικό να δώσει ρεύμα πάνω από 20Α σπάνια θα ξεπεράσει το 1 λεπτό, αν μάλιστα μιλάμε για SSB είναι πολύ λιγότερο (μόνο στις αιχμές της ομιλίας).

    Αλλά έκανες πολύ καλά που έθιξες το θέμα της θερμοκρασίας και επειδή οι παρατηρήσεις είναι ευπρόσδεκτες έκανα το πείραμα αμέσως λαμβάνοντας βέβαια τα σχετικά μέτρα ασφαλείας (κατά το δυνατόν). Έ τώρα βάσεις δεν έχω πρόχειρες οπότε άφησα τις κλέμες και τις είχα υπό επιτήρηση:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  ps7.jpg Εμφανίσεις:  204 Μέγεθος:  121,6 KB

    Έβαλα μόνο τέσσερις λάμπες (200W) και μετά από 10 λεπτά συνεχόμενης λειτουργίας...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  ps8.jpg Εμφανίσεις:  183 Μέγεθος:  121,9 KB

    Μπορούσα να κρατάω άνετα το χέρι μου επάνω στο (ζεστό βεβαίως) ψυγείο:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  ps9.jpg Εμφανίσεις:  195 Μέγεθος:  109,6 KB

    Είχα σκοπό να το κρατήσω και παραπάνω αλλά οι κλέμες είχαν αρχίσει να λιώνουν. Ακόμα κι έτσι νομίζω ότι υπερκαλύπτει το σκοπό του.

    2 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ακρίτας για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (02-08-18)

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ βλέπω 75 χιλιάδες μF πυκνωτές κατευθείαν επάνω στις γέφυρες ανόρθωσης. Μόλις το βάλεις στην πρίζα, θα πάρεις τις γέφυρες ανόρθωσης αλλά και τις ασφάλειες του σπιτιού στο χέρι !!!! Για να μην πω ότι έχεις βάλει δύο γαιδουρο-μετασχηματηστές κοντά-κοντά και με την ίδια φορά....
    Πρέπει να ξαναδείς την όλη κατασκευή από την αρχή...

    .
    Καλά και δυο χρόνια τώρα, αλλά και στις δοκιμές που δείχνω πού νομίζεις ότι είναι συνδεδεμένο; Στη μηχανή του ΠΖ;

    Όχι Σωτήριε. Μια χαρά αντέχουν οι γέφυρες. Δεν έριχνε ούτε την ασφάλεια των 2Α που είχα αρχικά στα 230V (αντί των 4Α που φαίνεται στο σχέδιο) όταν το δοκίμαζα για πρώτη φορά.

    ...Αλήθεια...γιατί;

    2 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  9. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ακρίτας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά και δυο χρόνια τώρα, αλλά και στις δοκιμές που δείχνω πού νομίζεις ότι είναι συνδεδεμένο; Στη μηχανή του ΠΖ;

    Όχι Σωτήριε. Μια χαρά αντέχουν οι γέφυρες. Δεν έριχνε ούτε την ασφάλεια των 2Α που είχα αρχικά στα 230V (αντί των 4Α που φαίνεται στο σχέδιο) όταν το δοκίμαζα για πρώτη φορά.

    ...Αλήθεια...γιατί;
    Περίεργο όντως... Οι πυκνωτές που είναι μέσα στο σασί και δεν φαίνονται?
    Τους μετ/στες δεν τους ακούς να "βογκάνε" όταν το ανάβεις?
    Δεν γράφεις τι διόδους ή γέφυρες έχεις, αλλά σωστά είπαν ότι θα πεθάνουν πρόωρα χωρίς soft start κατά την γνώμη μου...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίεργο όντως... Οι πυκνωτές που είναι μέσα στο σασί και δεν φαίνονται?
    Τους μετ/στες δεν τους ακούς να "βογκάνε" όταν το ανάβεις?
    Δεν γράφεις τι διόδους ή γέφυρες έχεις, αλλά σωστά είπαν ότι θα πεθάνουν πρόωρα χωρίς soft start κατά την γνώμη μου...
    Γιάννη οι πυκνωτές είναι στο πίσω μέρος του κουτιού κάτω από το pcb που φαίνονται κολλημένες οι αντιστάσεις εξισορρόπησης.
    Οι μετασχηματιστές βγάζουν έναν ελαφρύ στιγμιαίο βόμβο στο άνοιγμα. Σε καμιά περίπτωση δεν "βογγάνε". Ο γέφυρες είναι μεταλλικές βαρέως τύπου (δεν θυμάμαι χαρακτηριστικά και εκεί που είναι τοποθετημένες είναι αδύνατο να τις δω).

    Τελικά μέσα στην ασφαλειοθήκη είχα ξεχάσει την ασφάλεια που είχα βάλει για τις πρώτες δοκιμές με χαρακτηριστικά F2A/250V. Όλες οι δοκιμές με φορτία κλπ. έγιναν με αυτή την ασφάλεια στην παροχή από το δίκτυο.

    2 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  11. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ακρίτας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιάννη οι πυκνωτές είναι στο πίσω μέρος του κουτιού κάτω από το pcb που φαίνονται κολλημένες οι αντιστάσεις εξισορρόπησης.
    Οι μετασχηματιστές βγάζουν έναν ελαφρύ στιγμιαίο βόμβο στο άνοιγμα. Σε καμιά περίπτωση δεν "βογγάνε". Ο γέφυρες είναι μεταλλικές βαρέως τύπου (δεν θυμάμαι χαρακτηριστικά και εκεί που είναι τοποθετημένες είναι αδύνατο να τις δω).

    Τελικά μέσα στην ασφαλειοθήκη είχα ξεχάσει την ασφάλεια που είχα βάλει για τις πρώτες δοκιμές με χαρακτηριστικά F2A/250V. Όλες οι δοκιμές με φορτία κλπ. έγιναν με αυτή την ασφάλεια στην παροχή από το δίκτυο.
    Μια τυχαία γέφυρα 25Α έχει Ifsm 300Α (8.3mS half sine-wave) και αν τα νούμερα που έβαλα σε αυτό το calculator είναι σωστά (πχ 18V DC υπό το σχεδόν βραχυκύκλωμα φορτίο), τότε οι πυκνωτές τραβάνε ~180Α στην εκκίνηση...
    Αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι το έχω υπολογίσει σωστά, δεν ξέρω ακριβώς πόση τάση τροφοδοτικού και αντίσταση θα πρέπει να βάλω :/
    Αν πχ η σωστή τάση τροφοδοτικού είναι 24V, τότε το ρεύμα στην εκκίνηση είναι ~240Α, too close for comfort που λένε και στο αμέρικα...

    Πάντως ένα απλό κύκλωμα soft start δεν θα έκανε κακό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Ακρίτας (03-08-18)

  13. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Πρεπει να λαβεις υποψην σου: αντισταση διοδων, αντισταση αγωγων, esr πυκνωτων. Η χειροτερη περιπτωση ειναι να μην υπαρχει καθολου φορτιο στην εξοδο (και οι πυκνωτες να ειναι αδειοι) ενω η καλυτερη περιπτωση ειναι να υπαρχει πολυ μικρο φορτιο στην εξοδο (ουσιαστικα να μοιραστει το αρχικο ρευμα φορτισης μεταξυ πυκνωτων και φορτιου μεσω της παραλληλης συνδεσης τους).

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετατροπέας 24/12 30Α
    By toni31 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-14, 15:43
  2. 0-16-32V 30A
    By DLS 33 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-13, 13:37
  3. Τροφοδοτικό 220v AC ----> 3 X 42v AC @ 200 Hz, 30A!
    By madk4speed in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-12, 18:45
  4. 7-30V PSU 30A
    By gRooV in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-05, 18:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας