Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 17 από 17

Θέμα: Mean Well θορυβος

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    500 ευρω κανει το traco με το φπα
    I don't understand why Mean Well, in their infinite wisdom, decided to go the server-style vertical-mounted fan with this power supply. Sticking the fan vertically in the back means that you have only limited space, meaning they had to go with a 60mm fan. If they had placed it horizontally on the top like with their other units, they could have gone with a 120mm fan instead.

    Simple physics: airflow is proportional to both propeller size and speed. Sound, on the other hand, is proportional to (mostly) speed only. A smaller fan has to spin faster than a larger fan to move the same amount of air, but will generate exponentially more noise. This is one heck of a loud fan.

    That said, it does put out the promised power and dose so fairly cleanly with little spikes and aberrations (as viewed on the oscilloscope).
    και αλλοι την κραζουνε

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Εχω και εγω το ιδιο προβλημα με ενα meanwell που εχω στο εργαστηριο.Επειδη σπανια του βαζω δυνατο φορτιο αλλα ο ανεμιστηρας ακομη και στις λιγες στροφες ειναι ενοχλητικος,το ανοιξα και εβαλα στην ψυκτρα της εξοδου μια επαφη NO 40 βαθμων κελσιου..Ετσι και δεν με ζαλιζει και αν χρειαστει θα δουλεψει κανονικα.
    Τωρα εσυ αν το δουλευεις συνεχεια με φορτιο κοντα στο ονομαστικο η μονη λυση ειναι καλυτερος ανεμιστηρας η μεγαλυτερος και ποιο αργοστροφος.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον JOUN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mtzag (06-08-18)

  4. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Αλλες φορες το δουλευω με μηδεν φορτιο αλλες με 6A φορτιο.
    Αυτο ειναι ωραια λυση και νομισω οτι εχω ενα τετοιο εξαρτημα 50 βαθμων καπου παραπεταμενο.
    Ψαχνω να το βρω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η meanwell δε βγάζει και τα σούπερ τροφοδοτικά.
    Αν θέλεις κάτι καλύτερο πάρε ένα traco:

    https://www.tracopower.com/home/
    Παναγιωτη, καλα και τα traco, αλλα τα meanwell εκτος οτι εχουν βγει επισεις πολυ αξιοπιστα εχουν και marine πιστοποιητικα σχεδον σε ολα τους τα μοντελα. (βασικα εχουν μια ψιλομπερδεμενη πιστοποιηση αλλα απ τη στιγμη που υπαρχει εστω κι αυτη μας κανει μια και μιλαμε απλως για τροφοδοτικα).
    Τωρα οτι εχουν περιθωρια βελτιωσης περα απ τα ανεμιστηρακια, αυτο ειναι αληθεια. Ενα κλασικο παραδειγμα ειναι το πιο πολυχρησιμοποιημενο μοντελο τους, το 24v 100A που πουλιεται σα ζεστα ψωμακια σε καθημερινη βαση, δε θα τους επεφτε ο κ... να βαζαν ενα μονωτικο αναμεσα στις επαφες της εξοδου, (δεν ειναι λιγες οι φορες που πρεπει να αλλαζεται υπο ταση και οσο να ναι ετσι οπως ειναι οι επαφες μπορεις να τις βραχυκυκλωσεις ευκολα) αλλα τετοια θεματα εχουν γενικα λιγο πολυ οι περισσοτερες συγχρονες σχεδιασεις (κατι που δε καταλαβαινω πως προεκυψε και οι παλιοτερες σχεδιασεις ηταν πιο προσεγμενες που θα πρεπε να ισχυει το αντιθετο)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 06-08-18 στις 03:10

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (06-08-18)

  7. #15
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Νίκο, με τοσο μεγαλα τροφοδοτικα (2.4kW) δεν ειχα ποτε ιδιαιτερη επαφη. Στα μικρα τροφοδοτικα ( <150W), η εξοδος των meanwell εχει αρκετη κυματωση και αρκετο θορυβο σε σχεση με τα traco. Δεν το συζηταμε οτι για την τιμη τους ειναι παρα πολυ καλα!

    Εχω την αισθηση οτι γενικα στις παλιοτερες κατασκευες ο γνωμονας δεν ηταν μονο η ελαχιστοποιηση του κοστους αλλα και η αντοχη στο χρονο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (06-08-18)

  9. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Για τα κινεζικα τι γνωμη εχετε ας πουμε αυτα (η κυματωση δε με χαλαει)
    https://www.aliexpress.com/item/Univ...834040915.html
    https://www.aliexpress.com/item/1000...608251893.html
    Αξιζουνε η θα παιξουνε λιγο και μετα παπαλα ? (Αν το μονο προβλημα ειναι οι πυκνωτες εξοδου τους αλλαζεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νίκο, με τοσο μεγαλα τροφοδοτικα (2.4kW) δεν ειχα ποτε ιδιαιτερη επαφη. Στα μικρα τροφοδοτικα ( <150W), η εξοδος των meanwell εχει αρκετη κυματωση και αρκετο θορυβο σε σχεση με τα traco. Δεν το συζηταμε οτι για την τιμη τους ειναι παρα πολυ καλα!

    Εχω την αισθηση οτι γενικα στις παλιοτερες κατασκευες ο γνωμονας δεν ηταν μονο η ελαχιστοποιηση του κοστους αλλα και η αντοχη στο χρονο.
    Η κυμματωση τους είναι μέσα στα αποδεκτά ορια, τουλάχιστο σ αυτά που παίρνω εγώ (προσέχω συνήθως να παίρνω τα μοντέλα με πιστοποίηση marine για να μην πέσω σε κανένα στραβοξυλο επιθεωρητη να με βάζει να τ αλλαζω).
    Έτσι κι αλλιώς όλα αυτά τα συστήματα που φτιάχνω έχουν διπλές και τριπλές τροφοδοσίες με μπαταριες και γρήγορες διόδους και φίλτρα οπότε δεν υπάρχει θέμα στις τελικές πλακέτες να υπάρχει θέμα κυμματωσης.
    Btw 150ρια 200ρια συνήθως παίρνω είτε siemens είτε traco, είτε κάτι Ιταλικά (δε θυμάμαι μάρκα). Σίγουρα χρησιμοποιήσει και meanweell αλλά ψιλοσπανια οπότε δεν έχω άποψη, πάντως θέμα δε μου βγάλανε ποτέ αλλιώς θα το θυμόμουν.
    Το κλασικό τους μοντέλο που πουλάει περισσότερο σε marine είναι το 24/100 και για παλμοτροφοδοτικο και ειδικά σε καλή τιμή δε το λες και καθόλου άσχημο.
    Από κει και πέρα σε ιδιαίτερες καταστάσεις πας σε κάτι victron και άλλες σοβαρότατες αλλά πανάκριβες υλοποιήσεις που επισεις έχουν πιστοποίηση αλλά κοστίζουν 10 φορές τουλάχιστο παραπάνω.

    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 06-08-18 στις 23:35

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Θορυβος σε LM358
    By Marge in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-14, 14:57
  2. Θορυβος σε ηχεια Η/Υ
    By lion in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-14, 09:53
  3. θορυβος σε PWM
    By dj_mike in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-13, 01:39
  4. παραξενος θορυβος
    By fm344 in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-13, 08:07
  5. Θορυβος σε ηχεια
    By PALIARMOTHS in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-13, 16:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας