Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 37 από 37

Θέμα: Μεταγωγή σε UPS (σε γραμμή πίνακα)

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Εφτασαν αισιως τα 30 μηνυματα και ακομα προσπαθω να καταλαβω τι πατεντες προτεινονται να κανει.
    Εχει βαλει στο δωματιο καμερες ρουτερ φωτα ασφαλειας και πειραζει να τραβηξει ενα καναλακι και να τροφοδοτησει τα φορτια του οπως πρεπει και προτεινονται
    ρελε μεταγωγης,πηνια ελειψεως και δεν ξερω τι αλλο.Και αφου τα φτιαξει θα ανοιξει αλλο νημα να ρωταει πως θα βγαλει καποια φορτια εκτος μετα απο διακοπη ρευματος που στιγμιαια θα μεταγει σε ups.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #32
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Όπως προείπα, μάλλον θα πάω στη λύση του ups στο δωμάτιο και για τις απομακρυσμένες κάμερες να βάλω mini ups.
    Έχει δοκιμάσει κανείς να χρησιμοποιήσει powerbank μόνιμα συνδεδεμένο στην πρίζα, να παίξει το ρόλο του ups της κάθε κάμερας;
    Ρωτώ γιατί είναι πολύ πιο οικονομικό τελικά, με ίδια τάση, κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Γι αυτό και υπάρχουν τα φορουμ, για να ρωτάμε και να μαθαίνουμε..

    Βρίσκω αρκετά ενδιαφέρουσα την προσέγγιση σου πάντως, αν είχες χρόνο και διάθεση ένα διάγραμμα με τα μανδαλωμενα ρελε θα βοηθούσε πολύ (είτε γι'αυτό είτε για κάποιο επόμενο πρότζεκτ) ☺. Απλό διάγραμμα, κάντο σε χαρτί και φωτογραφησε το και ανέβασε το.

    (Ζητάω πολλά μάλλον, ε

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά ας ξεκινήσουμε ότι διάβασα μόνο το αρχικό σου μύνημα και μερικά σκόρπια, οπότε δεν ξέρω τι ακριβώς θες να κάνεις και μπορεί στην πραγματικότητα να χρειάζεσαι κάτι διαφορετικό κι όχι μεταγωγή στα 220 (αυτό με βάση το μύνημα του Νέστορα). Οπότε δες πρώτα το τι πραγματικά χρειάζεσαι.
    Τώρα όσον αφορά την υλοποίηση, καταλαβαίνω ότι δεν ξέρεις τι είναι η ηλεκτρική μανδαλωση διαφορετικά δε θα το ρωτουσες ούτε θα ψάχνοσουν με λάθος υλικά (στην προκειμένη μεταγωγικό ρελέ σε τροφοδοσία).
    Ο απλούστερος τρόπος υλοποίησης αν δε το πολυκατεχεις είναι με ρελέ επαφών και να βάλεις ένα μεταγωγικό και να σπρώχνεις δύο ισχύος.
    Έπειτα μπορείς να πάρεις ένα ζευγάρι ισχύος και να τα μανδαλωσεις μεταξυ τους παίρνοντας το πηνίο του καθ' ενός από μια βοηθητική NC του άλλου, και τέλος ο ιδανικός τρόπος είναι η ίδια υλοποίηση με ssr χωρίς επαφες.
    Τώρα το αν όλα αυτά χρειάζονται για την περίπτωσή σου... Μάλλον όχι, αφού τελικά απ' ότι κατάλαβα το θέμα σου είναι απλά να χεις ups σε μερικές κάμερες.
    Σ αυτή την περίπτωση υπάρχουν έτοιμες λύσεις χωρίς να χρειάζεται να κάνεις άχρηστες μεταγωγές

    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bargy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι αυτό και υπάρχουν τα φορουμ, για να ρωτάμε και να μαθαίνουμε..

    Βρίσκω αρκετά ενδιαφέρουσα την προσέγγιση σου πάντως, αν είχες χρόνο και διάθεση ένα διάγραμμα με τα μανδαλωμενα ρελε θα βοηθούσε πολύ (είτε γι'αυτό είτε για κάποιο επόμενο πρότζεκτ) ☺. Απλό διάγραμμα, κάντο σε χαρτί και φωτογραφησε το και ανέβασε το.

    (Ζητάω πολλά μάλλον, ε
    Ηλεκτρική μανδαλωση σε δύο ρελέ είναι το να μην μπορεί να κλείσει κάποιο όταν το άλλο είναι οπλισμένο, δηλαδή το πηνιο του k1 να παίρνει μέσα απο μια κλειστή βοηθητικη επαφή του k2 και το πηνιο του k2 από μια κλειστή του k1
    Έτσι για να οπλίσει ένα ρελέ πρέπει το άλλο να ναι ξεοπλιστο

    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    bargy (11-08-18)

  6. #35
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Κωστα, συνεχιζεις να κανεις τα δικα σου...

    Για πες, τι καμερες θα βαλεις; Οι απομακρυσμενες που λες θα ειναι δικτυακες και ασυρματες;

    Θα υπαρχει dvr? NVR?

    Μπορεις να καταλαβεις οτι ειναι τζαμπα μετατροπη το να θελεις αδιαλλειπτα 12V DC και να βαζεις UPS ενδιαμεσα ενω μπορεις να ξεφορτωθεις ολα τα τροφοδοτικα των καμερων και να εχεις στο συστημα σου μονο εναν υποβιβασμο τασης και τιποτε αλλο?

    Πιθανολογω οτι αγνοησες ολα τα μηνυματα μου για καποιο λογο κι εχεις "κολλησει" στο UPS...

    Οσον αφορα τη λυση με τα powerbank, ειμαι σιγουρος οτι τα εχεις ηδη παραγγειλει οποτε θα μας πεις οταν τα δοκιμασεις ποσο αξιοπιστα ειναι.

    Οπως, ειπες κι εσυ, μπαινεις στο φορουμ, ρωτας για να μαθεις, ακους διαφορες λυσεις (μαζι και την ενδεδειγμενη για την περιπτωση σου) και στο τελος κανεις αυτο που ειχες αρχικα στο μυαλο σου ελαφρως παραλλαγμενο.

    Αυτα απο εμενα για το συγκεκριμενο thread. Καλη επιτυχια!

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  7. #36
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Κλείνω κι εγώ το θέμα εδώ, ευχαριστώντας όλους σας, ειδικά αυτούς που είχαν ειλικρινή διάθεση βοήθειας.
    Δεν έχει νόημα να απαντώ σε ειρωνικά και "περίεργα" σχόλια. Αν κάποιος διαφωνεί ή δε θέλει να συμμετέχει, απλά ας μην απαντήσει. Δε χρειάζονται απαντήσεις με το ζόρι.
    Το αν ακολουθήσω την Α ή Β λύση είναι στην τελική δική μου απόφαση, βασιζόμενος στο τι θέλω να υλοποιήσω, το κόστος, τη γνώση/εμπειρία ΟΛΩΝ σας. Το ίδιο και αν έχω ήδη παραγγείλει powerbank. Κάποιοι φαίνεται ξέρουν ξέρουν πριν από μας για μας.
    Αισθάνομαι ότι όσο μιλάω για το θέμα, τόσο ενοχλώ κάποιους.

    Στην 20ετή επαγγελματική πορεία μου συνάντησα ανθρώπους του κλάδου που μόνο ήθελαν να βοηθήσουν. Φαίνεται δεν είναι πάντα έτσι..

    Και στην τελική, τη γνώμη των περισσοτέρων ακολουθώ, ο λόγος που ρωτώ ξανά για τα ρελέ είναι και για μελλοντικά πρότζεκτ.. Κακό είναι αυτό;;; (ας μάθουμε να διαβάζουμε/ερμηνεύουμε ΣΩΣΤΑ τα μηνύματα).

    Αυτά.

    -1 Not allowed! Not allowed!

  8. #37
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Με το thumbs down μας καθαρισες αδερφε..

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. H/Z και αυτόματη μεταγωγή
    By cosecon in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-22, 10:43
  2. Τηλεφωνική γραμμή.
    By gregpro in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-19, 18:14
  3. μεταγωγή γεννήτριας μόνο με ρελέ;
    By kleima in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-17, 13:23
  4. τηλεφωνική γραμμή?
    By Kostas852456 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-15, 16:57
  5. Μεταγωγή Λέβητων
    By ALAMAN in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-12, 07:06

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας