Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 42

Θέμα: windows 10 προγραμμα dos

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Θα το έχω υπ' όψιν μου δέν το ήξερα αυτο το emulator
    Τα προγραμματα που έχω είναι κάπιοι compilaters κλπ
    Δέν έχω παιχνίδια κλπ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα προγραμματα που έχω είναι κάπιοι compilaters κλπ Δέν έχω παιχνίδια κλπ
    Επειδή με το DosBox ασχολήθηκα ενεργά για ένα διάστημα θέλω να προσέξεις σε αυτή τη σελίδα εδώ: https://www.dosbox.com/status.php?show_status=1 να δεις σε ποιά κατάσταση είναι ο emulator τώρα. Σχεδόν 95% ( συνολικά κατά μέσο όρο ) εξομοίωση! Ναι χρησιμοποιείται κατά κόρον για παιχνίδια αλλά μια χαρά μπορεί να τρέξει ( σχεδόν ) οποιαδήποτε εφαρμογή για DOS. Αν υπάρχει εφαρμογή που θέλεις να τρέξεις και συναντήσεις πρόβλημα μη διστάσεις να ρωτήσεις!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FreeEnergy για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    her (18-08-18)

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκείνη την εποχή υπήρχε σαν λειτουργικό σύστημα για επαγγελματικές χρήσεις μονάχα το DOS διότι όλα τα άλλα συστήματα ήταν περισσότερο κάτι σαν παιχνιδομηχανές

    και οταν αναβαθμισαν στη ΝΑΣΑ πηραν Xbox? (Amiga ειχαν παραδοσιακα εκει στο Χιουστον και ειχαν μαλιστα ως το 2004 AMIGA OS http://www.generationamiga.com/2017/...ed-until-2004/ http://www.mos6502.com/friday-commod...e-using-amiga/ τα link ειναι τα δυο πρωτα τυχαια που βρηκα, υπαρχει αφθονο υλικο παντου, ΚΑΙ στη σελιδα της nasa.gov)

    Ακριβως αυτη την παραπληροφορηση διεδιδε ο Balmer και ατομα σα το balmer εκεινη την εποχη, κατι που ΔΕΝ ΙΣΧΥΕ με την καμια, αλλα πολυς κοσμος μασησε αυτη την πιπιλα, ΟΧΙ επαγγελματιες βεβαια (στα στουντιο παιζαν κατα κορον mackindosh, και λιγο amiga ενω σε αλλες εφαρμογες οι amiga και σε ερευνητικα κεντρα κατα κορον ειχαν unix, spride, sortix, plan 9, CPM -οκ αυτο σαν τo dos ηταν - OS2, HP OS, IBM unix (αλλιως το λεγαν νομιζω) κτλ κτλ κτλ και πολλα αλλα (ηταν εποχη με ποικιλια λογο μη στανταροποιησης).
    Το dos επικρατησε ως "επαγγελματικο" εργαλειο ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ και απο κει στα σπιτια απλα λογο της διαφημησης οπου ο balmer χρησιμοποιοντας εντελως Γκεμπελιστικο λογο πασπαλισμενο με το γνωστο του χιουμορ προσπαθουσε να πεισει τον ασχετο με υπολογιστες -που εκεινη την εποχη ηταν οι περισσοτεροι- και που ηθελε να αγορασει τον πρωτο του οτι το dos ειναι κατι επαγγελματικο ενω τα υπολοιπα παιχνιδομηχανες επειδη ειχαν παραθυριακο περιβαλλον!
    Ακριβως μετα απο λιγα χρονια με τα windows 1 (πιο πανω εγραψα λανθασμενα 95) βγηκε χοροπηδοντας στην Αμερικανικη τηλεοραση -κλασικος ballmer- να διαφημιζει παραθυριακο περιβαλλον λεγοντας οτι πρωτη η m$ εφτιαξε κατι τετοιο!!!!!!




    edit τη βρηκα τη διαφημηση με τον ballmer (δε θα πω "η μαιμου του b. gates" αλλα αυτο ηταν και ειναι)


    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 18-08-18 στις 17:44

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Εγώ είμαι απλά ένας προγραμματιστής που όταν τα PC απόκτησαν οντώτητα εννοώ μπόρεσαν να έχουν σοβαρούς compilers και ένα σοβαρό δίκτυο όπως τπ NOVELL μπόρεσα μαζύ με άλλους στην Ιταλία που βρισκόμουν τότε μετά τις σπουδές να δημιουργήσω εφαρμογές με τις οποίες δούλεψαν μερικού δήμοι και λογιστικά γραφεία κλπ
    Ποθανώς άλλα κομπιούτερ εκείνης της είχαν καλύτερο λειτουργικοό σύστημα αλλά ήταν απλές παιχνιδομηχανές διότι δέν είχαν την δυνατότητα να κάνουν αυτά που χρειαζόμουν εγώ
    Τωρα το ότι στην NASA είχαν AMIGA κλπ μπορεί να το είχαν για να παίζουν αλλά την εποχή της AMIGA υπήρχαν πολύ περισσότερο επαγγελματικά συστήματα για να δουλέψει κανείς

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.121

    Προεπιλογή

    Όντος με το dosbox φαίνεται για αρχή πώς δουλεύει !
    Ευχαριστώ Κώστα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Επειδή ασχολήθηκα για ένα μικρό διάστημα ενεργά με το DosBox ήταν το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό. Υπάρχουν όμως και πιο "καθαρές" λύσεις. Χωρίς να χρειαστεί δηλαδή να "πειράξεις" αρχεία ή γενικά πολύ πιο απλά με 4-5 κλικ του ποντικιού. Η καθαρή λύση ονομάζεται Oracle VirtualBox ( Εντελώς δωρεάν Open Source ) και κατεβαίνει από εδώ: https://www.virtualbox.org/ Ορίστε και ένα βίντεο που μόλις έκανα στο οποίο εγκαθιστώ την Borland DBase σε MS DOS 6.22 :



    Η Borland Dbase πουλιέται ακόμη και τώρα! http://www.emsps.com/oldtools/bordb.htm ! Για οποιαδήποτε απορία, εγκατάσταση VirtualBox, εγκατάσταση MS DOS 6.22, και γενικότερα τεχνική υποστήριξη μη διστάσετε να ρωτήσετε εδώ. Για τα μέλη του hlektronika.gr οι πρώτες 100 ώρες τεχνικής υποστήριξης είναι δωρεάν. Μετά από αυτές κάθε ώρα είναι ένα μπουκάλι ρετσίνα επιλογής δικιάς μου. Καλή ρετρο διασκέδαση με το βίντεο!

    Υ.Γ.
    Εγώ την έχω ...αγορασμένη την dbase!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Γνωρίζω την Virtual Box και το χρησιμοποιώ για μερικές εφαρμογές μου αλλά δέν είχα σκευτεί να το χρησιμοποιείσω για το DOS
    Εχω κάποιο κομπιούτερ που δουλεύει αποκλειστικά σε DOS και εκεί κάνω τα vintage προγραμματά μου

    Εχω και ένα δίκτυο NOVEL σε λειτουργία

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω και ένα δίκτυο NOVEL σε λειτουργία
    Αχ παππού!

    Μην δείχνεις την ηλικία σου!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FreeEnergy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αχ παππού!

    Μην δείχνεις την ηλικία σου!
    Το NOVELL δέν είναι και το πιό παληό σύστημα που έχω χρησιμοποιήσει
    Τι θα λέγατε για SYSTEM 36 IBM ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είμαι απλά ένας προγραμματιστής που όταν τα PC απόκτησαν οντώτητα εννοώ μπόρεσαν να έχουν σοβαρούς compilers και ένα σοβαρό δίκτυο όπως τπ NOVELL μπόρεσα μαζύ με άλλους στην Ιταλία που βρισκόμουν τότε μετά τις σπουδές να δημιουργήσω εφαρμογές με τις οποίες δούλεψαν μερικού δήμοι και λογιστικά γραφεία κλπ
    Ποθανώς άλλα κομπιούτερ εκείνης της είχαν καλύτερο λειτουργικοό σύστημα αλλά ήταν απλές παιχνιδομηχανές διότι δέν είχαν την δυνατότητα να κάνουν αυτά που χρειαζόμουν εγώ
    Τωρα το ότι στην NASA είχαν AMIGA κλπ μπορεί να το είχαν για να παίζουν αλλά την εποχή της AMIGA υπήρχαν πολύ περισσότερο επαγγελματικά συστήματα για να δουλέψει κανείς

    Τι να σου πω?
    εμενα την εποχη που λες η ασχολια μου ηταν να διαβαζω το pixel και να παιζω παιχνιδια οποτε δεν εχω προσωπικη εμπειρια, αλλα επειδη εχω καλη μνημη θυμαμαι ολα αυτα που γραφοντουσαν και πολλες πληροφοριες δε χαθηκαν εντελως και βρισκονται και σημερα στο internet.
    Οσον αφορα το δικτυο Novel, επειδη ειχε πεσει στα χερια μου ενας τετοιος σερβερ, νομιζω Linux δεν ειχε? Δεν πολυασχοληθηκα γιατι απλα του κανα φορματ και του περασα windows (ουτε και θυμαμαι ποτε και τι... 95 ισως) με τη novel πρωτοασχοληθηκα με το Suse 6.3

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. RS232 Απο DOS προγραμμα σε XP
    By michaelcom in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-13, 14:03
  2. Εύρεση αριθμού Windows από DOS
    By manos_3 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-13, 22:45
  3. fedora καινουργιο προγραμμα windows free
    By Nikos Anagnostou in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-11, 09:45
  4. Boardmaker 2 (DOS) version
    By ultra in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-11, 15:52
  5. Κατι για MS-DOS
    By GEWKWN in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-06, 18:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας