Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Απορίες περί τροφοδοσίας στο πορτ μπαγκάζ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή Απορίες περί τροφοδοσίας στο πορτ μπαγκάζ

    Θέλω να εγκαταστήσω έναν ασύρματο στο πορτ μπαγκάζ. Είναι ίδιο μέγεθος με τους ενισχυτές, και θέλει 8.5Α. Αν και με 10Α είμαι οκ, ας πούμε όμως ότι θέλω 20Α καλωδίωση, για να είμαστε καλυμμένοι και σε περίπτωση εγκατάστασης μεγαλύτερου μηχανήματος μελλοντικά. Θέλει πραγματική γείωση από τον πόλο της μπαταρίας και όχι από το αμάξωμα.

    Την εγκατάσταση από τη μπαταρία στη καμπίνα θα τη κάνει επαγγελματίας, όμως τα καλώδια από μπροστά ως το πορτ μπαγκάζ λέω να τα περάσω μόνος μου. Επίσης θέλω να πάω δικά μου υλικά για να μειώσω όσο γίνεται το κόστος, αλλά και να επιλέξω τα κατάλληλα πράγματα.

    Έχω χάσει λίγο τη μπάλα με τους υπολογισμούς διαμέτρου. Μπορεί κανείς να με βοηθήσει πρώτον όσον αφορά το τι διάμετρο καλώδιο θέλω, και δεύτερο στο που θα το προμηθευτώ; Σε εξειδικευμένα καταστήματα αυτοκινήτου κτλ τα καλώδια είναι ακριβά, σε καταστήματα με ηλεκτρολογικό εξοπλισμό αντίστοιχης διαμέτρου καλώδια είναι πολύ πιο φθηνά. Έχουν κάποια διαφορά; Χρειάζονται κάποια έξτρα μόνωση/σωλήνα για λόγου ασφαλείας μήπως τσακίσουν κάπου;

    Επίσης, πέρα από ασφάλειες στη μπαταρία (για αρχή θα βάλω 10ρες με βάση το τωρινό μηχάνημα) που θα ήθελα να μάθω πως λέγονται και που πωλούνται, θα ήθελα να βάλω και ένα διακοπτάκι κάπου κοντά στη μπαταρία που να αποκόπτει όλη τη γραμμή. Πως μπορώ να τα ψάξω αυτά και που προτείνετε να τα αγοράσω;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Το καλώδιο πρέπει να έχει σωστή μόνωση και φυσικά ικανοποιητική διατομή. Αν δεν γνωρίζεις καλύτερα να πας να τα πάρεις από κατάστημα όπως το περιγράφεις εξειδικευμένο διότι το καλώδιο αλλά και η ασφαλειοθήκη - ασφάλεια έχει κάποιες ιδιαιτερότητες, αλλιώς κατάστημα ηλεκτρονικών.Μάλλον ξεκίνα από κατάστημα ηλεκτρονικών και μετά σε Car Audio.Λόγω του ότι οι αποστάσεις είναι μικρές περίπου 4,5 μέτρα από μπροστά μέχρι πίσω μην νοιάζεσαι τόσο για το κόστος δεν είναι μεγάλο. Το σωστότερο είναι να τραβήξεις γραμμή και για την γείωση αλλά μπορείς να βρεις στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου καλό σημείο γείωσης και να την σώσεις τη δεύτερη γραμμή εννοώ να μην την βάλεις καθόλου. Ας πουν και άλλοι συνάδελφοι την άποψή τους ,πιο εξειδικευμένοι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Πάρε ένα έτοιμο καλώδιο με το βύσμα που πρέπει για το μηχάνημα σου. Θα το βρεις σε ρ/ε καταστήματα.
    Άνοιξε τις ασφαλειοθήκες βγάλε τις άκρες των καλωδίων που είναι στην μια άκρη των ασφαλειών και πέρασε τα καλώδια από κάποιο λαστιχένιο ταπάκι που βρίσκεται κοντά στα πεντάλ του αυτοκινήτου.
    Τοποθέτησε τα καλώδια και πάλι στις ασφαλειοθήκες.
    Βάλε επαφές - αυτες με την τρύπα στην μέση- στα καλώδια.
    Το θετικό βίδωσε το πάνω στον θετικό πόλο.
    Το αρνητικό βίδωσε το πάνω στην βίδα που γειώνει η μπαταρία σου. Θα την βρεις συνήθως στο κουτί με τις ασφάλειες που έχει στην μηχανή.
    Τέλος, πέρασε τα καλώδια μέσα από τα πλευρικά κανάλια και τραβατα πίσω.
    Δεν χρειάζεσαι έξτρα ασφάλειες μέσα στην ασφαλειοθήκη. Αυτές επάνω στα καλώδια φτάνουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775


    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε ένα έτοιμο καλώδιο με το βύσμα που πρέπει για το μηχάνημα σου. Θα το βρεις σε ρ/ε καταστήματα.
    Άνοιξε τις ασφαλειοθήκες βγάλε τις άκρες των καλωδίων που είναι στην μια άκρη των ασφαλειών και πέρασε τα καλώδια από κάποιο λαστιχένιο ταπάκι που βρίσκεται κοντά στα πεντάλ του αυτοκινήτου.
    Τοποθέτησε τα καλώδια και πάλι στις ασφαλειοθήκες.
    Βάλε επαφές - αυτες με την τρύπα στην μέση- στα καλώδια.
    Το θετικό βίδωσε το πάνω στον θετικό πόλο.
    Το αρνητικό βίδωσε το πάνω στην βίδα που γειώνει η μπαταρία σου. Θα την βρεις συνήθως στο κουτί με τις ασφάλειες που έχει στην μηχανή.
    Τέλος, πέρασε τα καλώδια μέσα από τα πλευρικά κανάλια και τραβατα πίσω.
    Δεν χρειάζεσαι έξτρα ασφάλειες μέσα στην ασφαλειοθήκη. Αυτές επάνω στα καλώδια φτάνουν.
    Το γνωρίζω το θεωρητικό σκέλος ωστόσο δεν έχω καμία εμπειρία από κάτι τέτοιο, ούτε χώρο ούτε πιάνουν τα χέρια μου. Ας κάνει επαγγελματίας τα χοντρά, και το μέσα κομμάτι με τα πλαστικά και τα πλευρικά κανάλια το γνωρίζω και μπορώ να το κάνω εγώ με το πάσο μου.
    Καλώδιο έτοιμο δεν υπάρχει, έτσι κι αλλιώς ο ασύρματος έχει αλλαγμένο βύσμα, και ενδεχομένως να το αλλάξω πάλι εγώ σε κάτι που να είναι πιο πρακτικό για βάλε-βγάλε μεταξύ σπιτιού και αυτοκινήτου.

    Όντως είναι λίγα τα μέτρα και δεν υπάρχει θέμα με το κόστος, οπότε οκ, καλώδια για αυτοκίνητο και σπιράλ. Και ασφαλειοθήκες έχω βρει. Για το θέμα διακοπτάκι κάποια πρόταση; Δεν θα μένει μόνιμα ο ασύρματος στο αυτοκίνητο οπότε δεν υπάρχει λόγος να έχει ρεύμα σε μόνιμη βάση αυτή η γραμμή.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 17:28
  2. Απορίες περί PLC
    By acmilangr in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-13, 19:54
  3. Κλειδαριά πορτ-παγκαζ
    By n1k0s84 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-13, 13:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας