Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 26

Θέμα: Τ.Ε.Ι. : Ηλεκτρολόγος ή Ηλεκτρονικός;

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή

    Καλημέρα.
    συμφωνώ με την άποψη ότι αν δεν τον ενδιαφέρει κανένα, η διαφορά είναι μικρή.

    Αφού σκέφτεστε το εξωτερικό για μετά, γιατί δεν το σκέφτεστε από τώρα, και να σπουδάσει αυτό που του αρέσει;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.947

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ ότι η απόφαση ανήκει στο παιδί αλλά θεωρώ ότι ο πατέρας πρέπει να το συμβουλέψει και να του δώσει τις πληροφορίες που δεν βλέπει το παιδί από την δική του οπτική γωνία, και νομίζω πολύ σωστά ρωτάει για γνώμες σε ένα φόρουμ που συμμετέχουν επί το πλείστον οι δύο ειδικότητες πάνω στις οποίες υπάρχει το δίλημμα.

    Έχω γράψει και άλλες φορές ότι το επάγγελμα του ηλεκτρονικού τείνει να εκλείψει. Οι ηλεκτρονικές συσκευές τείνουν να γίνουν ή έχουν ήδη γίνει οι περισσότερες μιας χρήσεως. Η παραγωγή έχει περάσει σε άλλο επίπεδο σε μηχανήματα και με τον ανταγωνισμό της Κίνας έχει τελειώσει. Η σχεδίαση πιστεύω ανήκει σε σπουδές ανωτέρου επιπέδου μιας και το επίπεδο των ΤΕΙ έχει κατέβει πολύ. Υπάρχει ακόμη χώρος σε εξειδικευμένες επισκευές αλλά και εκεί δεν νομίζω να υπάρχουν προσλήψεις. Επιπλέον η τεχνολογία ξεφεύγει, παντού μπαίνουν μικροελεγκτές που εφόσον καούν καθιστούν την βλάβη μη επισκευάσιμη.

    Επομένως στη θέση σου θα συμβούλευα το παιδί να προτιμήσει την ηλεκτρολογία, που όσο και να εξελιχτεί δεν είναι υψηλή τεχνολογία και πάντα θα υπάρχει εφαρμογή είτε σε νέες εγκαταστάσεις είτε σε μερεμέτια.
    Όσο για το ότι δεν του αρέσει ο τομέας αυτός η άποψη μου είναι να μην το εγκαταλείψει πριν πάει γιατί υπάρχουν και οι παροιμίες που λένε " τρώγοντας έρχεται η όρεξη" και "μάθε τέχνη και άστην και άμα πεινάσεις πιάστην".

    Για τα μεταπτυχιακά από εμπειρία με τα παιδιά μου βλέπω ότι για να σε πάρουν σε μεταπτυχιακό χρειάζεται καλό βαθμό πτυχίου, μεγαλύτερο από 7,5 (ίσως σε μεταπτυχιακά που πληρώνεις πολλά να μην τον κοιτάνε). Οπότε αν υπάρχει τέτοια πρόθεση θα πρέπει από την αρχή να είναι καλός με τα μαθήματα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.869

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν τον ενδιαφέρει μη μπεις στο κόπο και στα έξοδα.
    Εγώ απ' την άλλη ξέρω καμπόσους που δεν τους αρέσει καθόλου το επάγγελμά τους αλλά μια χαρά λεφτά βγάζουν.
    Άρα τίποτα δεν είναι απόλυτο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    όσον αφορά τα επαγγελματικά δικαιώματα ο ηλεκτρολόγος έχει φυσικά περισσότερα. Αλλα σαν αντικείμενο προσωπικά θεωρώ πολύ πιο ενδιαφέρον το κλάδο της ηλεκτρονικής

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    χρειάζεται καλό βαθμό πτυχίου, μεγαλύτερο από 7,5 (ίσως σε μεταπτυχιακά που πληρώνεις πολλά να μην τον κοιτάνε). Οπότε αν υπάρχει τέτοια πρόθεση θα πρέπει από την αρχή να είναι καλός με τα μαθήματα.
    Δεν το έχω δει πουθενά αυτό σε μεταπτυχιακά που συνδέονται με θετικές επιστήμες. Ο βαθμός σου δίνει κάποια 'μόρια' κατά την επιλογή ή σε μερικά έχεις έκπτωση (πχ στο δικό μου) ή υποτροφία ανάλογα με το βαθμό πτυχίου.

    Τα μεταπτυχιακά στην Ελλάδα είναι έτσι δομημένα για τους άνεργους ή για να κρατάνε μερικούς σε κατάσταση 'φοιτητή-μη άνεργου', για αυτό και τα δωρεάν είναι είναι ΜΟΝΟ πρωι που σημαινει πως αν δουλευεις... χαιρετίσματα. Τα μεταπτυχιακά με δίδακτρα του πεδίου μας ξεκινάνε στην Ελλάδα από 1500 μέχρι 3000eu και δεν παίζει ρόλο (ουσιαστικό) ο βαθμός πτυχίου !

    Το μεταπτυχιακό είναι σαν το βασικό πτυχίο, και 10 να έχεις δε σημαίνει κάτι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία - Αθήνα
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Καλοί μου φίλοι, σας ευχαριστώ πολύ για τον κόπο που κάνετε να μου απαντήσετε, διαβάζω με προσοχή τα γραφόμενά σας. Βέβαια, η όποια απόφαση δεν θα είναι αποτέλεσμα μόνο αυτού του topic αλλά και άλλης έρευνας, με μόνο σκοπό απλώς να προτείνω κάτι στο παιδί και όχι φυσικά να του το επιβάλλω.
    Σας ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές και γνώμες σας.
    (όσο για το μεταπτυχιακό που ανέφερα, είναι με το σκεπτικό να κάνει κάτι πιο κοντά σε αυτά που του αρέσουν, αν μέχρι τότε δεν έχει "αγαπήσει" το αντικείμενο σπουδών του.)

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.483

    Προεπιλογή

    Καλή πρόοδο να έχει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Κι από μένα να χει καλή πρόοδο και ευχομαι να αγαπήσει αυτό που θα επιλεξει

    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimk
    Όνομα
    dimitris
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    space
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Ηλετρολογια να παει.αν και εχει γεμισει ο τοπος ηλεκτρολογους σχεδον ολοι τους δουλευουν.Μην σκεφτει καν για ηλεκτρονικος. (ηλεκτρονικος ειμαι)

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Ν.Ιωνία - Αθήνα
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Χάρη σ΄έναν φίλο απο ΄δω, που είχε επακριβή γνώση τόσο για τα 2 αντικείμενα όσο και συγκεκριμένα για το ΤΕΙ ηλεκτρονικής Χανίων με προσωπικό μήνυμα που μου έστειλε, και βέβαια με έρευνα σε καθηγητές κλπ, επιλέχθηκε το ΤΕΙ ηλεκτρονικής Χανίων, όχι τόσο για το αντικείμενο αυτό καθ΄αυτό αλλά για το εργαστήριο Γεωφυσικής που έχει και που θα μπορεί να ασχοληθεί με αυτό, που ήταν το αντικείμενο που ήθελε και του άρεσε. Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον PARKER για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (13-09-18)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-19, 17:58
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-18, 10:45
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-17, 00:41
  4. ηλεκτρονικός και ηλεκτρολόγος
    By vagkalpan in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-10, 21:09
  5. Ηλεκτρολόγος Ηλεκτρονικός Μηχανικός
    By geomanjo in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-06, 23:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας