Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Τροφοδοτικό γενικής χρήσης για λυχνίες

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή Τροφοδοτικό γενικής χρήσης για λυχνίες

    Παρουσιάζω εδώ μια κατασκευή μου, που είχα δημοσιεύσει στις <<Ραδιοτηλεπικοινωνίες>> το 2001.
    Πρόκειται για ένα τροφοδοτικό πολλαπλών τάσεων, για συσκευές με λυχνίες (δέκτες, πομπούς κλπ) .
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P1070789.jpg Εμφανίσεις:  221 Μέγεθος:  143,2 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  P1070796.jpg Εμφανίσεις:  201 Μέγεθος:  146,0 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Scan_20180901_131718.jpg Εμφανίσεις:  252 Μέγεθος:  134,8 KB
    Συνημμένο Αρχείο 75083Συνημμένο Αρχείο 75084



    Παρέχει 6,3V για τα νήματα, 5 διαφορετικές τάσεις (200/300/375/750V) και μια σταθεροποιημένη (150V) για ανόδους και προστατευτικά πλέγματα, μια σταθεροποιημένη αρνητική τάση πολώσεως (-108V) καθώς και συνεχή και εναλλασσόμενη 12βολτη τάση για ρελέ κλπ.
    Για την κατασκευή του χρησιμοποίησα υλικά που είχα ήδη στο ερασιτεχνικό<<μπαούλο>> (junk box).
    Βάση του κυκλώματος αποτέλεσαν δύο μετασχηματιστές, που είχαν ξεμείνει στο σακ αναξιοποίητοι από χρόνια.
    βλ. και το αναδημοσιευμένο άρθρο μου στα «Αρχεία» http://www.hlektronika.gr/forum/down...do=file&id=132

    7 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γαληνίτης : 01-09-18 στις 13:25
    SV1AIA

  2. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον Γαληνίτης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (03-09-18), Dragonborn (02-09-18), Hulk (02-09-18)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γαληνίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρουσιάζω εδώ μια κατασκευή μου, που είχα δημοσιεύσει στις <<Ραδιοτηλεπικοινωνίες>> το 2001.
    Πρόκειται για ένα τροφοδοτικό πολλαπλών τάσεων, για συσκευές με λυχνίες (δέκτες, πομπούς κλπ) .
    Συνημμένο Αρχείο 75083Συνημμένο Αρχείο 75084
    Τα συννημένα γιατί δεν ανοίγουν ;;; Πήγε κάτι στραβά ;;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω γιατί δεν άνοιγαν. Τα ξαναανέβασα και τώρα ανοίγουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    SV1AIA

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Κατι δεν παει καλα με το σχέδιο
    στο κύκλωμά της υψηλής τάσης +750 το αρνητικό της γέφυρας ειναι στον αερα , αν όντως ετσι είναι (σαν διπλη ανόρθωση) τοτε στον κάτω βρόχο στον C15 δεν θα χουμε ΕΞΟΔΟ θετικής τάσης αλέα μια αρνητικη εξαρτώμενη απο το ρεύμα των +750

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι δεν παει καλα με το σχέδιο
    στο κύκλωμά της υψηλής τάσης +750 το αρνητικό της γέφυρας ειναι στον αερα , αν όντως ετσι είναι (σαν διπλη ανόρθωση) τοτε στον κάτω βρόχο στον C15 δεν θα χουμε ΕΞΟΔΟ θετικής τάσης αλέα μια αρνητικη εξαρτώμενη απο το ρεύμα των +750
    Παναγιώτη δεν είναι στον αέρα, είναι γειωμένο αλλά οι γειώσεις δεν βγήκαν καλά στο σκανάρισμα.

    3 Not allowed! Not allowed!
    SV1AIA

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γαληνίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρουσιάζω εδώ μια κατασκευή μου, που είχα δημοσιεύσει στις <<Ραδιοτηλεπικοινωνίες>> το 2001.
    Πρόκειται για ένα τροφοδοτικό πολλαπλών τάσεων, για συσκευές με λυχνίες (δέκτες, πομπούς κλπ) .
    Καλή κατακευή, αρκετά μεγάλο για να τροφοδοτήσει πομπό. Σήμερα δύσκολα βρίσκεις εξαρτήματα, ιδίως μετασχηματιστές και choke για τα 50 Hz. Μόνο παραγγελία και πανάκριβα. Αντίθετα λυχνίες 0A2, 0B2 κλπ εμφανίζονται στα hamfest.

    0 Not allowed! Not allowed!


  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dragonborn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή κατακευή, αρκετά μεγάλο για να τροφοδοτήσει πομπό. Σήμερα δύσκολα βρίσκεις εξαρτήματα, ιδίως μετασχηματιστές και choke για τα 50 Hz. Μόνο παραγγελία και πανάκριβα. Αντίθετα λυχνίες 0A2, 0B2 κλπ εμφανίζονται στα hamfest.
    Αγαπητέ Κώστα δεν χρειάστηκε να αγοράσω σχεδόν τίποτε και, πολύ περισσότερο, να "παραγγείλω". Τον μετ/τή 2χ350V τον είχα χρησιμοποιήσει κάποτε για ένα πομπό. Τον άλλον, 2Χ300v, τον είχα αγοράσει για έναν ενισχυτή, αλλά περίσσεψε γιατί τελικά προτίμησα μεγαλύτερον. Στη θέση τους θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν οποιοιδήποτε άλλοι, πχ από πεταμένες TV. Τις OA2 και ΟΒ2 τις είχα πάρει, μαζί με άλλες μεταχειρισμένες λάμπες, στο Μοναστηράκι. Το κουτί το είχα πάρει για κατασκευή συντονιστή κεραίας. Γενικά πρόκειται για "ανακύκλωση" και αξιοποίηση υλικών που περίσσευαν.
    Όσο για το τσόκ, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί πηνίο ballast από λάμπες φθορισμού.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γαληνίτης : 02-09-18 στις 21:39
    SV1AIA

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dragonborn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή κατακευή, αρκετά μεγάλο για να τροφοδοτήσει πομπό. Σήμερα δύσκολα βρίσκεις εξαρτήματα, ιδίως μετασχηματιστές και choke για τα 50 Hz. Μόνο παραγγελία και πανάκριβα.
    Αν οπότε θες ένα μετασχηματιστή πας σε κατάστημα ηλεκτρονικών και ψάχνεις κάποιον απ' τους έτοιμους νομίζω το χειρίζεσαι λάθος.
    Μετασxηματιστες και πηνία το σωστό είναι να τα αγοράζεις από την πηγή όπου έτσι κι αλλιώς -εκτος από τίποτα στανταροποιημενα- ότι και να πάρεις είναι παραγγελία, και δε νομίζω ότι είναι και τόσο ακριβά (νταξει, εξαρτάται τι εννωει ο κάθε ένας ακριβά, αφού αυτό είναι υποκειμενικό).
    Στην Ελλάδα έχουμε τόσους περιελικτες με τόσο ωραία εργαστήρια, οι οποίοι κάνουν πολύ ωραία δουλειά ακόμη και σε πολύ εξειδικευμένες κατασκευες, οπότε είναι ψιλοακυρο να ψάχνουμε σε μεσάζοντες και ειδικά για ετοιματζηδικες παραγγελίες τους για κάτι τέτοιο, κι ακόμα μα πιο άκυρο να βγάζουμε συμπεράσματα αν είναι "εύκολο" η "δύσκολο" να βρεθεί κατι με βάση το τι βρίσκουμε έτοιμο στα ράφια ενός μεσάζοντα, που έτσι κι αλλιώς θα παραγγείλει μόνο 5-6 γνωστά κομμάτια που μπορεί να πουλήσει στα σίγουρα απ' το μαγαζί του (δηλαδή 12,9,6, 110 και τα σχετικά στανταροποιημενα που έτσι κι αλλιώς κάποιος θα τα ζητησει)




    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    2 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν οπότε θες ένα μετασχηματιστή πας σε κατάστημα ηλεκτρονικών και ψάχνεις κάποιον απ' τους έτοιμους νομίζω το χειρίζεσαι λάθος.
    Μετασxηματιστες και πηνία το σωστό είναι να τα αγοράζεις από την πηγή όπου έτσι κι αλλιώς -εκτος από τίποτα στανταροποιημενα- ότι και να πάρεις είναι παραγγελία, και δε νομίζω ότι είναι και τόσο ακριβά (νταξει, εξαρτάται τι εννωει ο κάθε ένας ακριβά, αφού αυτό είναι υποκειμενικό).
    Στην Ελλάδα έχουμε τόσους περιελικτες με τόσο ωραία εργαστήρια, οι οποίοι κάνουν πολύ ωραία δουλειά ακόμη και σε πολύ εξειδικευμένες κατασκευες, οπότε είναι ψιλοακυρο να ψάχνουμε σε μεσάζοντες και ειδικά για ετοιματζηδικες παραγγελίες τους για κάτι τέτοιο, κι ακόμα μα πιο άκυρο να βγάζουμε συμπεράσματα αν είναι "εύκολο" η "δύσκολο" να βρεθεί κατι με βάση το τι βρίσκουμε έτοιμο στα ράφια ενός μεσάζοντα, που έτσι κι αλλιώς θα παραγγείλει μόνο 5-6 γνωστά κομμάτια που μπορεί να πουλήσει στα σίγουρα απ' το μαγαζί του (δηλαδή 12,9,6, 110 και τα σχετικά στανταροποιημενα που έτσι κι αλλιώς κάποιος θα τα ζητησει)
    +1

    Γενικά σε "κοινούς" μετ/στες δεν υπάρχει θέμα με τις τάσεις, εκτός αν πας στα άκρα πχ αν θες χιλιάδες Αμπερ στα 2V ή αν θες KV τάσεις.
    Όλα τα μαγαζιά (κατασκευαστές) που ξέρω τιμολογούν τους μετ/στες με βάση την ισχύ (VA), δεν υπάρχει διαφορά στην τιμή από έναν 600VA με δευτερεύων 60V/10A με έναν 600VA 20V/30A. Ούτε για μεσαίες λήψης υπάρχει διαφορά ή αν θες ένα παραπάνω "aux" τύλιγμα χαμηλής ισχύος. Βέβαια αν θες μετ/στη πχ για σταθεροποιητή 240V με ρελεδάκια και θες 142 μεσαίες λήψης ανά 5 σπείρες, εντάξει μπορεί να αλλάξει η τιμη αλλά γενικά ο χαλκός που θα μπει στο πρωτεύων/δευτερεύων εξαρτάτε από τα VA του μετ/στη και έτσι τιμολογείτε, ανάλογα με την ισχύ.

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1

    Γενικά σε "κοινούς" μετ/στες δεν υπάρχει θέμα με τις τάσεις, εκτός αν πας στα άκρα πχ αν θες χιλιάδες Αμπερ στα 2V ή αν θες KV τάσεις.
    Όλα τα μαγαζιά (κατασκευαστές) που ξέρω τιμολογούν τους μετ/στες με βάση την ισχύ (VA), δεν υπάρχει διαφορά στην τιμή από έναν 600VA με δευτερεύων 60V/10A με έναν 600VA 20V/30A. Ούτε για μεσαίες λήψης υπάρχει διαφορά ή αν θες ένα παραπάνω "aux" τύλιγμα χαμηλής ισχύος. Βέβαια αν θες μετ/στη πχ για σταθεροποιητή 240V με ρελεδάκια και θες 142 μεσαίες λήψης ανά 5 σπείρες, εντάξει μπορεί να αλλάξει η τιμη αλλά γενικά ο χαλκός που θα μπει στο πρωτεύων/δευτερεύων εξαρτάτε από τα VA του μετ/στη και έτσι τιμολογείτε, ανάλογα με την ισχύ.
    εγω στον Αθανασιου που φτιαχνω (rita transformers) και για χιλιαδες αμπερ δε με χρεωνει κατι διαφορετικο απ την τιμη του kVA, απλως εχει λιγο αναμονη γιατι πρεπει να βρει την καταλληλη μπαρα (εχω φτιαξει αρκετους μετασχηματιστες και πηνια ολων των ειδων, απο μερικα VA μεχρι 2000 kVA).
    Προσωπικα δεν τον προτεινω για μετασχηματιστες ηχου, τουλαχιστο αν το ζητουμενο ειναι ποιοτητα ή πιστη αντιγραφη καποιου επωνυμου μετασχηματιστη απο το data sheet (εκει υπαρχουν πιο ειδικοι που το κατεχουν καλα το αντικειμενο, οπως ειναι ο Γιατρας).
    Τις ληψεις δεν τις χρεωνει παραπανω αλλα στα πολλα δευτερευοντα βαζει ενα μικρο κοστος (μαλλον λογικο... αλλοι το κανουν αλλοι οχι, αλλα ετσι κι αλλιως για μικροποσα μιλαμε ανευ ουσιας, και μαλλον αξιζει να προτιμαμε αυτους που το χρεωνουν αφου χρησιμοποιουν καλυτερα μονωτικα).
    Επισεις οπως ειναι φυσικο μπορεις αν θες να επιλεξεις μονωτικα (προσωπικα εχω κολλημα με το διπλο σαντουιτς και το βερνικι θεσσαλονικης... ...οποιος ξερει τα κανονικα ονοματα ας με διορθωσει, αλλα και με αυτα η πιατσα τα καταλαβαινει) οπως επισεις μου αρεσει στα πηνια να μπαινει μεταξι ή ριζοχαρτο στο διακενο, και γενικα πραγματα που σε ετοιματζηδικα σε μαγαζια δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο να τα βρεις.
    Σε γενικες γραμμες απ οσα μαγαζια κατασκευης μετασχηματιστων στην Ελλαδα εχω δουλεψει με τα περισσοτερα ειμαι πολυ ευχαριστημενος (ενα μικρο ερωτηματικο βαζω για Amarad, οι οποιοι δεν κατασκευαζουν τοσο ποιοτικα, αλλα και παλι αξιζουν οταν εχεις low budget), απλα εχω επιλεξει τον Αθανασιου στις περισσοτερες περιπτωσεις λογο Πειραια.
    Επισεις για μετασχηματιστες παλμων εχω αλλο μαγαζι στην Αθηνα που φτιαχνει πολυ πιο μαζεμενα πραγματα, εφαμιλα των μεγαλων κατασκευαστων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 03-09-18 στις 15:20

Παρόμοια Θέματα

  1. Ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό Υ/Τ με λυχνίες
    By KOKAR in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-19, 22:07
  2. Βεντιλατέρ Γενικής χρήσης .. για ποιο λόγο
    By Κυριακίδης in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-13, 11:08
  3. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-10, 18:23

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας