Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 81 από 81

Θέμα: Dimmer για Film οπίσθιου φωτισμού

  1. #81
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Terrabyter Εμφάνιση μηνυμάτων
    .......Επειδή έχω χαθεί, εγώ είχα στο μυαλό μου ότι και το LM317 θέλει ψήκτρα (έστω μια υποτυπώδες)... κάνω λάθος;.......
    Τι σε μπερδεύει φίλε μου? Διάβασες το #77 πιο πάνω?
    Το regulator που θα βάλεις, οποιοδήποτε τύπου, θα έχει ένα ρεύμα που θα περνά από μέσα του και μία πτώσης τάσης πάνω του, αυτά μας δίνουν και την ισχύ που θα καταναλώνει το ίδιο και θα μετατρέπει σε θερμότητα: Αμπέρ * Πτώση Τάσης = Βατ.

    Πόση λοιπόν θερμότητα θα πρέπει να απάγεις εξαρτάτε από το ρεύμα και την τάση που θα έχεις, αν δεν τα ξέρουμε τότε μιλάμε στον αέρα.

    Πως θα απάγεις την θερμοκρασία από το Χ τσιπάκι? Θα βάλεις κάτι πάνω του που να μεταφέρει την θερμοκρασία από το τσιπάκι στο περιβάλλον, συνήθως με μία ψύκτρα (δηλαδή ένα κομμάτι μετάλλου) που λειτουργεί σαν εναλλάκτης θερμότητας, μεταφέροντας την θερμοκρασία στο περιβάλλον. Αν το "περιβάλλον" είναι ο αέρας σε ένα σφραγισμένο κουτάκι 10x10cm, τότε θα κορεστεί γρήγορα (θα απορροφήσει όση θερμοκρασία μπορεί) και μετά θα αρχίσει να ανεβαίνει η θερμοκρασία του ημιαγωγού...

    Τι θα γίνει αν βάλεις ένα αερόθερμο με κολλημένο τον θερμοστάτη σε ένα δωμάτιο πχ 50τμ σε μία ώρα? Θα έχει ανεβάσει την θερμοκρασία του περιβάλλοντος (το εσωτερικό του δωματίου) πχ 20 βαθμούς. Τι θα γίνει αν βάλεις το ίδιο αερόθερμο σε μία ντουλάπα 1τμ? Σε πολύ λιγότερο από μία ώρα θα έχει πάριε φωτιά...

    Μπορείς βέβαια να βάλεις την ψήκτρα "ανάμεσα" στο κουτί και στο περιβάλλον, η μεριά που είναι για τον ημιαγωγό στην μέσα πλευρά του κουτιού και τα fins της ψήκτρας από την έξω πλευρά για να μεταδίδουν την θερμότητα στον αέρα:

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Terrabyter (08-09-18)

Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9

Παρόμοια Θέματα

  1. κατασκευή Dimmer Φωτισμού 800 Watt
    By kobi in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-12, 10:11
  2. Ψηφιακό dimmer φωτισμού
    By wavesoft in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-05, 09:34

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας