Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14

Θέμα: Κατηγορία χαρίζεται και πρόταση προς τους διαχειριστές του hlektronika

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Καλέ μου συνονόματε, φίλε Γεώργιε, γνωρίζεις καλώς και εξ άλλων διαλόγων μεταξύ ημών, κατά πόσον πλησιάζουσιν αι ημέτεραι απόψεις (φυσικά, καταλαβαίνεις, ότι με κουράζει η αρχαϊζουσα, καθώς δεν μιλάω αυτή τη γλώσσα καθημερινά, με το περιβάλλον μου). Τέλος πάντων, 'δεν πέφτει λόγος σε κανέναν' ούτε σε αυτόν που χάρισε, πόσω μάλλον σε τρίτους, το μέλλον του αντικειμένου.
    Η πράξη όμως αυτή καθεαυτή μπορεί να μην είναι ούτε παράνομη, αν το αντικείμενο μεταπωλείται ως μεταχειρισμένο, εν πλήρει γνώσει του αποδέκτη!
    Αν ο αποδέκτης της μεταπωλήσεως, δεν έχει λάβει πλήρη γνώση ότι το αντικείμενο, το οποίον αγοράζει, είναι μεταχειρισμένο, τότε η πράξη είναι πλήρως παράνομη!

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    εγω για να πώ και την κακία μου παιδιά δεν με χαλάει αν αυτος ειναι μέσα ή εξω απο το φόρα γιατι και μέσα μπορει να ειναι και να απανταει με ναι ή οχι ή γινεται ή δεν γινεται μονο και μονο για να εχει συμμετοχή ιδιοτελώς όμως. απο την αλλη όσο καιρό ειμαι εγώ υπάρχουν ανθρωποι που γράφουν και βοηθάνε ( αλλους καθότι εγώ δεν ξέρω) και δεν εχουν λάβει καμιας επιβράβευσης ( να μου πειτε δεν πληρώνεται τελικά τπτ εδώ.)
    απλά αυτος που ειναι εξω ειναι μη ελεγχομενος ώς προς την συνεισφορά του για να μήν πώ ανυπαρκτος . εν πάσι περιπτώση ισως δεν πρεπει να φορτιζουμε και τον κοσμο ( τους διαχειριστές ) με τις αποψεις μας καθότι τώρα εχουν πολυφωνία και θα την βγάλουν την ακρη.

    ps οσο αφορά στο σχόλιο μου εννοειτε ότι εχω βοηθηθει και εγώ παμπολες φορές, και φυσικά και εγώ για ιδιοτελεις λογους βρίσκομαι εδώ, αλλα το να καθήσει ο άλλος να γραψει ή ακομα περισσότερο να εξηγήσει μεσω διαλόγου κάτι σε κάποιον ειναι βαρύ, δύσκολο και χρονοβόρο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Άλλωστε μπορεί να έκανα και "επεξεργασία" πχ επισκευή, ανακατασκευή, αναπαλαίωση, κλπ, προ της πώλησής του, οπότε?
    Τελικά το μόνο που μπορεί να ειπωθεί είναι ότι αυτός που χαρίζει κάτι ας πρόσεχε που - σε ποιόν - το χάριζε τελικώς, αν βεβαίως τον ένοιαζε να μην πωληθή εντέλει!

    Αυτό πιστεύω είναι και το σωστό ...

    Είναι δικαίωμα αυτού που βάζει την αγγελία (χαρίζεται), να γράψει/ξεκαθαρίσει ποιός θέλει να το πάρει.
    Αν γράψει ... "Να εκδηλώσουν ενδιαφέρον μέλη με τουλάχιστον (πχ) 30 ποστ" ... , αυτομάτως τότε έχει
    βάλει τον δικό του όρο, στην πρός χαρίζεται αγγελία του. Αν δεν το κάνει αυτός, γιατί θα πρέπει να υπάρχει
    κανόνας για κάτι που κανονικά χάρη μας κάνει που το χαρίζει ?. Οκ αν μετά το πάρει κάποιος ... το δεί και
    κρίνει οτι δεν το θέλει, και το πετάξει ... είναι άλλο θέμα. Δεν μπορούμε να προβλέψουμε, ή να κανονίσουμε
    ποιος θα το πάρει.

    Είναι σαν να αγοράσαμε λαχνό σε λαχειοφόρο εκδήλωση/αγορά, και τελικά κέρδισε την espressoμηχανή
    αυτός που πίνει μόνο Ελληνικό καφέ, ή δεν πίνει καφέ καθόλου !!!. Τι να του πείς μετά ?. Επανάληψη ?.
    Το αν αυτός την πάει μετά σπίτι , την χαρίσει, την πετάξει, ή τελικά κάνει τις προσπάθειές του να πιεί
    espresso ... είναι κάτι που εμάς δεν μας νοιάζει.

    Οκ ... ίσως να είναι ατυχές το παράδειγμα, αλλά ήθελα να καταλάβετε τι εννοώ .

    Μάρκο οι σκέψεις είναι σωστές, και στηρίζονται στην κοινή λογική. Δεν αντιλέγω. Όμως θεωρώ οτι είναι
    θέμα του "νηματοθέτη", για το τι όρους θα (αν) βάλει. Γενικά θεωρώ "καταπίεση" να υπάρχει κάποιος
    default όρος απο το Forum, σε κάποιον που απλά θέλει να χαρίσει κάτι.

    1 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον moutoulos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (13-09-18)

  5. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Θα το θέσω λίγο διαφορετικά γιατί νομίζω ότι δεν έγινε κατανοητό το σκεπτικό μου.
    Αρχικά να πω ότι έχει τονιστεί ότι αυτός που χαρίζει κάνει ότι θέλει και συμφωνώ.

    Θεωρητικά (τουλάχιστον) νομίζω ότι η ενότητα "χαρίζεται" είναι μια προσφορά από μέλη προς άλλα μέλη του φόρουμ. Αν το μέλος θέλει να χαρίζει κάτι γενικώς (και όχι ειδικά σε μέλη του φόρουμ) δεν χρειάζεται να το αναγγείλει εδώ, να κάνει κλήρωση να κάνει ραντεβού να το παραδώσει κλπ. Αρκεί να το αφήσει έξω από έναν κάδο. Από την στιγμή που μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία θεωρώ ότι το κάνει για να ευχαριστήσει τα άλλα μέλη είτε γιατί έχει βοηθηθεί από τα άλλα μέλη είτε για δικούς του λόγους.

    Με βάση το παραπάνω σκεπτικό και άσχετα από τον νηματοθέτη, ο οποίος δεν περιορίζεται σε καμία περίπτωση να το δώσει όπου θέλει, πιστεύω ότι το φόρουμ θα έπρεπε να προστατέψει την ενότητα αυτή και την διαδικασία από αεριτζήδες του ότι πάρουμε καλόν είναι.

    Παράδειγμα: χαρίζει ο Παύλος το κασετόφωνο που δεν ήθελε ο αδερφός του. Δεν φρόντισε να βάλει περιορισμούς γιατί δεν το σκέφτηκε ή γιατί δεν τον ενδιέφερε. Για να κάνει την κίνηση να το μαζέψει και να το βάλει στο hlektronika πιστεύω ότι η όλη ενέργεια αποσκοπεί στο να το χαρίσει σε κάποιο μέλος του hlektronika. Πετάγονται λοιπόν ένα σωρό επαγγελματίες να συμμετάσχουν στην κλήρωση. Ένα δύο μέλη που ενδιαφέρθηκαν θα πρέπει να μπουν σε κλήρωση με άλλους δέκα επαγγελματίες. Σε αυτό το σημείο λοιπόν αναφέρομαι και λέω το φόρουμ δεν θα έπρεπε να προστατέψει την διαδικασία και τα μέλη του από αυτό το πρόβλημα;

    Ούτως ή άλλως ο νηματοθέτης έχει την δυνατότητα να πει δεν θα κάνω κλήρωση και θα το χαρίσω εκεί που θα αποφασίσω συνεπώς δεν περιορίζεται σε τίποτε.
    Νομίζω ότι ξεκαθάρισα ότι εννοώ προστασία της διαδικασίας και των μελών από επαγγελματίες του είδους, εκτός αν το φόρουμ ενδιαφέρεται να αυξάνεται και να εγγράφει μέλη κομήτες.

    Σημείωση: δεν με ενδιαφέρει το κασετόφωνο του παραδείγματος και η συλλογή αντικειμένων που δεν χρειάζομαι. Πήρα δύο φορές από άλλα μέλη πράγματα που χρειαζόμουν και τους ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση προς τους διαχειριστές.
    By Νικος Ρουσσος in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-13, 23:18
  2. Πρόταση προς διαχείριση κ admin
    By spyropap in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-12, 18:34
  3. προς τους διαχειριστες περιεργο e-mail.
    By rep in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-11, 11:49
  4. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-10, 16:23
  5. προς τους διαχειριστές....
    By KOKAR in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-09, 19:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας