Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Κοινόχρηστος χώρος οικοδομής

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή Κοινόχρηστος χώρος οικοδομής

    Έχουμε δίπλα στην οικοδομή έναν κοινόχρηστο χώρο (αλάνα) ο οποίος κάθεται ανεκμεταλευτος και κλειστός με πόρτα από μπροστά λόγο κάποιων διαμαχών παλαιότερα. οι ιδιοκτήτες έχουν ποσοστό και στην ταράτσα και στους κοινοχρηστους χώρους όπως γράφουν τα συμβόλαια των σπιτιών..

    Για να χρησιμοποιηθει σαν παρκινκγ, θα πρέπει να συμφωνήσουν όλοι οι ιδιοκτήτες ή μπορώ παράδειγμα εγώ το μερίδιο που μου αναλογεί να το χρησιμοποιώ?

    Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία με τέτοιο θέμα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VirusX2 : 10-09-18 στις 13:29

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.955

    Προεπιλογή

    Οι ιδιοκτήτες (προφανώς εννοείς οι οικοπεδούχοι) στην ταράτσα προφανώς έχουν τον "αέρα" (δηλαδή το δικαίωμα να χτίσουν επιπλέον όροφο αν το επιτρέπει το σχέδιο πόλης και φυσικά η πολεοδομία). Η ταράτσα σαν κοινόχρηστος χώρος καθώς και όλοι οι υπόλοιποι κοινόχρηστοι χώροι ανήκουν σε όλους τους ιδιοκτήτες εξ αδιαιρέτου κατά το ποσοστό συνιδιοκτησίας που αναγράφεται στο συμβόλαιο.

    Για τον χώρο που αναφέρεις σαν αλάνα είναι πολύ πιθανό να μην ανήκει στους κοινόχρηστους της πολυκατοικίας. Αυτό φαίνεται στην άδεια της οικοδομής στο σημείο που περιγράφει το οικόπεδο. Εάν περιλαμβάνεται στην άδεια δηλαδή αν το κομμάτι αυτό έδωσε οικοδομήσιμα ποσοστά για να βγουν τα χτισμένα μέτρα της οικοδομής τότε ανήκει στους κοινόχρηστους. Αλλιώς μπορεί να έχει κρατηθεί από τους ιδιοκτήτες με διαίρεση του οικοπέδου για μελλοντική χρήση.

    Όχι δεν μπορείς να κάνεις ότι θέλεις. Την λειτουργία της οικοδομής και των κοινόχρηστων χώρων την ρυθμίζει ο κανονισμός της πολυκατοικίας.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Σωστό αυτό που λέει ο Μάρκος και δίνω ένα παράδειγμα. Στο εργαστήριο που έχω είναι διώροφο κτήριο κι εγώ βρίσκομαι στο κάτω-κάτω επίπεδο και υπάρχει ξεχωριστή είσοδος για εμένα με αποκλειστική χρήση δική μου η οποία οδηγεί σε κοινόχρηστο μεν χώρο 65 Τμ ο οποίος όμως έχω μόνο εγώ αποκλειστική χρήση παρ όλο που είναι κοινόχρηστος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.873

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    με αποκλειστική χρήση δική μου η οποία οδηγεί σε κοινόχρηστο μεν χώρο 65 Τμ ο οποίος όμως έχω μόνο εγώ αποκλειστική χρήση παρ όλο που είναι κοινόχρηστος.
    Έχεις εσύ αποκλειστικά το δικαίωμα χρήσης; Αν ναι, τότε δεν είναι κοινόχρηστος χώρος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.968

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις εσύ αποκλειστικά το δικαίωμα χρήσης; Αν ναι, τότε δεν είναι κοινόχρηστος χώρος.

    μάλλον εννοεί ότι δεν του ανήκει αλλά από τον κανονισμό της πολυκατοικίας προβλέπεται ότι αυτός έχει την χρήση του χώρου αυτού

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Έχεις διαβάσει τον κανονισμό της πολυκατοικίας; Μπορεί να είναι αρκετά επεξηγηματικός.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Θα ενημερωθώ και επανέρχομαι..Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις εσύ αποκλειστικά το δικαίωμα χρήσης; Αν ναι, τότε δεν είναι κοινόχρηστος χώρος.
    Είναι η πρασιά του κτηρίου δηλαδή ο ακάλυπτος χώρος και ονομάζεται κοινόχρηστος χώρος δηλαδή δεν μπορεί να χτίσει κανείς μέσα σε αυτόν ΠΟΤΕ αλλά η αποκλειστική χρήση είναι δική μου εδώ και 40 χρόνια μέχρι σήμερα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 13-09-18 στις 08:12

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.873

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι η πρασιά του κτηρίου δηλαδή ο ακάλυπτος χώρος και ονομάζεται κοινόχρηστος χώρος δηλαδή δεν μπορεί να χτίσει κανείς μέσα σε αυτόν ΠΟΤΕ αλλά η αποκλειστική χρήση είναι δική μου εδώ και 40 χρόνια μέχρι σήμερα.
    κοινόχρηστος, -η, -ο

    που χρησιμοποιείται από το κοινό και όχι μόνο από κάποιο συγκεκριμένο άτομο
    οι κοινόχρηστοι χώροι της πολυκατοικίας


    αποκλειστικός, -ή, -ό




    Αγαπητέ Δημήτρη, από τους παραπάνω ορισμούς των λέξεων, καταλαβαίνεις ότι το 'κοινόχρηστος χώρος ... αλλά η αποκλειστική χρήση είναι δική μου' περιέχει μια αντίφαση. Ή το ένα θα ισχύει, ή το άλλο.
    Μήπως δεν έχεις, επίσημα, την αποκλειστική χρήση; Υπάρχει κάποιο χαρτί, κάποιο κομμάτι του κανονισμού της πολυκατοικίας που λέει ότι σου παραχωρείται αποκλειστικά;
    (υποθέτω πως όχι)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.968

    Προεπιλογή

    Στην πολυκατοικία εκτός από κοινόχρηστες ιδιοκτησίες υπάρχουν και οι κοινόκτητες, ιδιοκτησίες
    πχ η είσοδος της οικοδομής είναι κοινόχρηστη για όσους κάνουν χρήση αυτής.
    Το εξωτερικό μέρος του κτιρίου είναι κοινόκτητο αφού δεν μπορεί κανείς να κάνει χρήση αλλά ανήκει σε όλους. Για το λόγω αυτό αν χρειαστεί βάψιμο η πολυκατοικία πληρώνουν και τα καταστήματα που πιθανόν να υπάρχουν στην πολυκατοικία και ας μην συμπεριλαμβάνονται στην κατανομή κοινοχρήστων. Για το σκοπό αυτό άλλωστε υπάρχει στον κανονισμό της πολυκατοικίας η κατανομή κοινόκτητων.

    λογικά λοιπόν ο ακάλληπτος χώρος δεν είναι κοινόχρηστος αλλά είναι κοινόκτητος! Δηλαδή ανήκει σε όλους αλλά δεν είναι κοινόχρηστος (δεν τον χρησιμοποιούν όλοι) και σύμφωνα με τον κανονισμό έχει αποκλειστική χρήση (όπως έγραψε ο Panos) από τον ένοικο του ισογείου....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 13-09-18 στις 11:01

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 96
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-18, 02:49
  2. Εύρεση ADSL ζεύγους σε πίνακα οικοδομής.
    By MacGyver in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-16, 20:28
  3. Μετασχηματιστές με κοινό ground
    By vasilisd in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-16, 12:19
  4. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-12, 13:37
  5. Άχρηστος τριχλωριούχος σίδηρος
    By makoulis in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-10, 19:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας