Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Σταθμός θερμού αέρα και κόλλησης 992DA+ απόψεις

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Amanteous
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Ελλάδα - Πειραιάς
    Μηνύματα
    67

    Arrow Σταθμός θερμού αέρα και κόλλησης 992DA+ απόψεις

    Καλησπέρα σας! Καλό φθινόπωρο να έχουμε. Έχω δει αυτό το σταθμό κόλλησης YIHUA 992DA+ ( https://www.italtronik.it/stazione-s...ml?language=it)

    Η χρήση που θα του κάνω θα είναι ερασιτεχνική αλλά θα είναι σχετικά συχνή. Θα ήθελα να μου πείτε την άποψη σας αν ξέρετε για το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά και αν έχετε και προτάσεις (αλλά να μη ξεφεύγουν από τα 200ευρώ.)


    Σας ευχαριστώ. Περιμένω τις απαντήσεις σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Sakan89
    Όνομα
    Νάκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    157

    Προεπιλογή

    Eγώ είμαι της άποψης πάρε το γνωστό και δοκιμασμένο σκυλάκι Aoyue 968a+ που δεν μασάει πουθενά , απο την Wiltec-Γερμανία , το οποίο έρχεται με DHL στην πόρτα σου με 2 κατοστάρικα περίπου. Δουλεμένο μηχάνημα απο πολλούς το οποίο ερασιτεχνικά θα σε πάει πολλά χρόνια.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Το καλό θα νικήσει ...

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sakan89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eγώ είμαι της άποψης πάρε το γνωστό και δοκιμασμένο σκυλάκι Aoyue 968a+
    Το συγκεκριμένο το έχω. Να γράψω μερικά θετικά κι αρνητικά που παρατήρησα.

    Θετικά:
    1. Για ερασιτεχνική χρήση είναι πολύ καλό. Το έχω κοντά 2 χρόνια. Με ( σχετικά ) συχνή χρήση δεν είχα ποτέ καμιά βλάβη.1
    2. Ζεσταίνεται γρήγορα, και το κολλητήρι και ο αέρας.
    3. Φτηνά ανταλακτικά.


    Αρνητικά:
    1. Κάνει αρκετό θόρυβο όταν δουλεύει ο αέρας.
    2. Δεν είναι ακριβές στην θερμοκρασία.2Όχι τεράστιες αποκλείσεις. Παράδειγμα: αντί για 300 που είχε ρυθμιστεί η ...μετρημένη ( δες υποσημείωση 1 ) θερμοκρασία ήταν 285 Κελσίου.
    3. Αν και έχει ρύθμιση για την ποσότητα αέρα η διαφορά από την μικρότερη στην μεγαλύτερη θέση δεν είναι και πολύ μεγάλη.


    Το προτείνω ανεπιφύλακτα για ερασιτεχνική χρήση. Το είχα αγοράσει 180 ευρώ και τα αξίζει και με το παραπάνω! Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να γίνει λίγο πιο αθόρυβο στον αέρα ή να καλιμπραριστεί για την θερμοκρασία...

    1 Με το "συχνή χρήση" εννοώ ότι δουλεύει τουλάχιστον 2-3 φορές την εβδομάδα από 1-2 ώρες κάθε φορά.
    2 Μετρημένο με θερμόμετρο λέιζερ στην άκρη της μύτης. Ναι δεν είναι ο σωστός τρόπος μέτρησης αλλά είναι μια ...ένδειξη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Amanteous
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Ελλάδα - Πειραιάς
    Μηνύματα
    67

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sakan89 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eγώ είμαι της άποψης πάρε το γνωστό και δοκιμασμένο σκυλάκι Aoyue 968a+ που δεν μασάει πουθενά , απο την Wiltec-Γερμανία , το οποίο έρχεται με DHL στην πόρτα σου με 2 κατοστάρικα περίπου. Δουλεμένο μηχάνημα απο πολλούς το οποίο ερασιτεχνικά θα σε πάει πολλά χρόνια.
    Θα τον κοιτάξω και αυτό. Tο έχεις χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο;


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FreeEnergy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συγκεκριμένο το έχω. Να γράψω μερικά θετικά κι αρνητικά που παρατήρησα.

    Θετικά:
    1. Για ερασιτεχνική χρήση είναι πολύ καλό. Το έχω κοντά 2 χρόνια. Με ( σχετικά ) συχνή χρήση δεν είχα ποτέ καμιά βλάβη.1
    2. Ζεσταίνεται γρήγορα, και το κολλητήρι και ο αέρας.
    3. Φτηνά ανταλακτικά.


    Αρνητικά:
    1. Κάνει αρκετό θόρυβο όταν δουλεύει ο αέρας.
    2. Δεν είναι ακριβές στην θερμοκρασία.2Όχι τεράστιες αποκλείσεις. Παράδειγμα: αντί για 300 που είχε ρυθμιστεί η ...μετρημένη ( δες υποσημείωση 1 ) θερμοκρασία ήταν 285 Κελσίου.
    3. Αν και έχει ρύθμιση για την ποσότητα αέρα η διαφορά από την μικρότερη στην μεγαλύτερη θέση δεν είναι και πολύ μεγάλη.


    Το προτείνω ανεπιφύλακτα για ερασιτεχνική χρήση. Το είχα αγοράσει 180 ευρώ και τα αξίζει και με το παραπάνω! Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να γίνει λίγο πιο αθόρυβο στον αέρα ή να καλιμπραριστεί για την θερμοκρασία...

    1 Με το "συχνή χρήση" εννοώ ότι δουλεύει τουλάχιστον 2-3 φορές την εβδομάδα από 1-2 ώρες κάθε φορά.
    2 Μετρημένο με θερμόμετρο λέιζερ στην άκρη της μύτης. Ναι δεν είναι ο σωστός τρόπος μέτρησης αλλά είναι μια ...ένδειξη.
    Αναλυτικότατος. Σε ευχαριστώ.

    Δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ σταθμό τέτοιο ωστε να συγκρίνω τον θόρυβο. Όταν λες πολύ θόρυβο, σε σημείο να θες να του ρίξεις μπουνίδια; Φτηνά ανταλλακτικά εννοείς μύτες? Αυτό για το καλιμπράρισμα που αναφέρεις εχω δει σε κάποια κολλητήρια που μπορείς να τα καλιμπράρεις μόνος σου. Το βάζεις σε κάποια θερμοκρασία το αφήνεις να σου πει πως έφτασε στην επιθυμητή, μετά την θερμομετράς και το διορθώνεις. Δεν εχει κάτι τέτοιο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.948

    Προεπιλογή

    Δεν θα σου χρειαστεί καλιμπράρισμα. Αν δεν κολλάει (κάπου που έχει πολύ επιφάνεια και σου ψύχει την κόλληση) δίνεις λίγο παραπάνω και μια χαρά. Και να μην βλέπεις με ακρίβεια την θερμοκρασία δεν έγινε και τίποτε. Αν θα χρειαστείς κολλήματα που θέλουν ακρίβεια στην θερμοκρασία τότε θα έχει έρθει ή ώρα να δώσεις πολύ περισσότερα για σταθμό κόλλησης.

    Εγώ θα σου πρότεινα αυτό για οικονομία στα λεφτά σου. Μέχρι τα λεφτά που δίνεις όλοι οι σταθμοί (με αντλία αέρα στο κουτί και όχι ανεμιστήρα στο στέλεχος) είναι πάνω κάτω τα ίδια. Εγώ το πήρα στα 77 ευρώ και τώρα το βλέπω στα 58. Το έχω περίπου τρία χρόνια και δεν είχα κανένα θέμα με αρκετή χρήση. Μόνο μύτες έχω πάρει για το κολλητήρι πάμφθηνες. Η αντλία πιστεύω κάνει σε όλα, τουλάχιστον στα φτηνά, τον ίδιο θόρυβο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Sakan89
    Όνομα
    Νάκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    157

    Προεπιλογή

    To 968A+ ναι τον είχα χρησιμοποιήσει αρκετά στο παρελθόν μαζί με τον 883 , πια δεν είναι στην κατοχή μου αλλά μπορώ να πω ότι όλο το πακέτο που προσφέρει ο 968Α+ , ναι είναι αρκετά καλός και τίμιος για τα λεφτά του.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το καλό θα νικήσει ...

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Amanteous Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω χρησιμοποιήσει ποτέ σταθμό τέτοιο ωστε να συγκρίνω τον θόρυβο. Όταν λες πολύ θόρυβο, σε σημείο να θες να του ρίξεις μπουνίδια;
    Όχι! Όχι! Καμία σχέση. Εμένα με ...ενοχλεί αλλά δεν είναι σε τέτοιο σημείο. Ίσως να φταίει και η ιδιοκατασκευή- βάση που έχω κάνει...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Amanteous Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φτηνά ανταλλακτικά εννοείς μύτες?
    Ναι τις μύτες εννοώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Amanteous Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό για το καλιμπράρισμα που αναφέρεις εχω δει σε κάποια κολλητήρια που μπορείς να τα καλιμπράρεις μόνος σου. Το βάζεις σε κάποια θερμοκρασία το αφήνεις να σου πει πως έφτασε στην επιθυμητή, μετά την θερμομετράς και το διορθώνεις. Δεν εχει κάτι τέτοιο;
    Από όσο γνωρίζω εγώ ..όχι. Ήταν και οι οδηγίες στα Γερμανικά και δεν ασχολήθηκα. Όπως σωστά γράφει και ο Μάρκος ( elektronio ) για ερασιτεχνική χρήση δεν έχει σημασία η ακριβής θερμοκρασία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

Παρόμοια Θέματα

  1. Σταθμός θερμού αέρα
    By diamadiss in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-16, 16:17
  2. Σταθμός θερμού αέρα-ΚόλλησηςΑποκόλλησης
    By 4kinitos in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-15, 02:54
  3. Σταθμός θερμού αέρα ή υπερύθρων ?
    By NOE in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-13, 19:39
  4. Σταθμός κόλλησης και θερμού αέρα
    By libee in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-11, 23:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας