Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 92

Θέμα: Επαναφορτιζόμενο με μπαταρίες 18650

  1. #71
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή

    Ωραία ευχαριστώ για την απαντηση σου.. Μην αγχώνεσαι και εγώ λόγο δουλειάς μόνο σαββατοκυριακα ασχολούμαι με αυτά.
    Έχεις να προτείνεις κάποιον φορτιστή 4s ή και πλακέτα απο τηλεκατευθυνόμενα ?
    Μπαταρίες θα πάρω αυτές https://www.batteries.gr/gr/mpataria...00mah-35a.html

    Δεν ξέρω αν αυτό που λέει έχει σχέση με αυτό που είπες οτι το bms δεν έχει φόρτιστή.
    During charging, the BMS will monitor the voltage of all of your cells and balance the cell groups to ensure they are charged equally.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #72
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannis_83
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    424

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε έναν φορτιστή 4s για να φορτίζεις τις μπαταρίες με το βυσματάκι που έχει το BMS σου ήδη, όταν θες να φορτίσεις απλά συνδέεις το βύσμα με τα κόκκινα καλώδια στο φορτιστή.
    Ο φορτιστής που έχεις τώρα είναι ένα απλό τροφοδοτικό δεν είναι CV/CC όπως πρέπει να φορτίζεται μια μπαταρία, μπορεί να λειτουργεί ναι αλλά θα μειώνεται η χωρητικότητα των μπαταριών σου πολύ γρήγορα. Οι ανοχές τάσης κλπ στους φορτιστές λιθίου είναι πολύ μικρές και το LM δεν παίζει. Ακόμη και καινούριες καλές μπαταρίες να πάρεις αν δεν καείς απλά θα τις αλλάζεις σαν καραμέλες.
    Ο λόγος που το τρυπάνι δεν ξεκινάει οταν πατάς απότομα είναι λόγω του οτι οι μπαταρίες σου δεν έχουν μεγάλο ρεύμα αποφόρτισης, δεν μπορούν να δώσουν τα αμπέρ που ζητάς στιγμιαία, γι αυτό είχαν εφευρεθεί οι μπαταρίες IMR που μπορούν να δώσουν ρεύμα αβέρτα.

    Σίγουρα παίζει ακόμη και αν δεν έχεις τίποτα αλλά αν θες μακροζωία και απόδοση πρέπει να το κάνεις σωστά, είναι και ένας λόγος που τα επώνυμα τρυπάνια (makita πχ) έχουν ακριβές μπαταρίες, έχουν μια πλακέτα όσο το μέγεθος της μπαταρίας για να διαχειρίζονται όλα αυτά.

    Δεν ξέρω αν υπάρχει και bms με φορτιστή που αναλαμβάνει και τη φόρτιση και εσύ δίνεις απλά μια τάση στην είσοδο χωρίς να ανυσηχείς. Αν και θα μπορούσες να βρεις έναν φορτιστή 4s σε πλακέτα και να το βάλεις μαζί με το bms στη μπαταρία σου. Το BMS που έχεις τώρα έχει απλά προστασίες και τιποτα άλλο.
    Ετσι φορτίζουν και οι μπαταρίες από τα τηλεκατευθυνόμενα γιατί και εκεί τραβάνε πολύ ρεύμα και είναι σημαντικό όλες οι κυψέλες να είναι εξισσοροπημένες (έχουν οι μπαταρίες τους έτοιμο το βυσματάκι με τα καλώδια φόρτισης.) Μη σου πω να έβαζες τέτοια και να τελείωνες.
    επειδη εχω παρει μετρησεις απο bms τυπου ebay σαν του φιλου,εννοειται balance ,αυτο που κανει ειναι να φορτιζει ολες τις μπαταριες μεχρι τα 4.23ν.μολις μια φτασει τα 4.2ν ενεργοποιει το αντιστοιχο bleed resistor μεσω fet,στην περιπτωση εδω 2 παραλληλες 150Ω αρα 75,αποφορτιζοντας την μερικως και περιμενοντας τις αλλες να τη φτασουν.μολις ολες συμπληρωσουν τα 4.23 διακοπτει τη φορτιση.το προβλημα εδω ειναι οτι αν οι μπαταριες εχουν διαφορες μεγαλες πχ 1ν μεταξυ τους,αν εμεις φορτιζουμε με μεγαλο ρευμα δε προλαβαινει να αποφορτιστει η πιο γεματη με αποτελεσμα να φτασει τα 4.23 και να διακοπει η φορτιση σε ολες.επομενως πρεπει οι μπαταριες να ειναι κοντα σε ταση εξ αρχης.αυτα για την ταση.αυτο που εκανα εγω σαν extra μετρο,αλλαξα τις αντιστασεις αποφορτισης με μικροτερες ωστε να γινεται ταχυτερη αποφορτιση,τα fet αντεξαν οποτε οκ.σε καμια περιπτωση αυτα τα bms δε κανουν περιορισμο ρευματος,αυτο στην περιπτωση σου το κανει το 2596.τελος,αυτο που πηρα ειχε και θερμοασφαλεια με καλωδιο σαν προσθετο μετρο το οποιο εβαλα με θερμοαγωγιμη κολλα αναμεσα στα στοιχεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #73
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioannis_83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη εχω παρει μετρησεις απο bms τυπου ebay σαν του φιλου,εννοειται balance ,αυτο που κανει ειναι να φορτιζει ολες τις μπαταριες μεχρι τα 4.23ν.μολις μια φτασει τα 4.2ν ενεργοποιει το αντιστοιχο bleed resistor μεσω fet,στην περιπτωση εδω 2 παραλληλες 150Ω αρα 75,αποφορτιζοντας την μερικως και περιμενοντας τις αλλες να τη φτασουν.μολις ολες συμπληρωσουν τα 4.23 διακοπτει τη φορτιση.το προβλημα εδω ειναι οτι αν οι μπαταριες εχουν διαφορες μεγαλες πχ 1ν μεταξυ τους,αν εμεις φορτιζουμε με μεγαλο ρευμα δε προλαβαινει να αποφορτιστει η πιο γεματη με αποτελεσμα να φτασει τα 4.23 και να διακοπει η φορτιση σε ολες.επομενως πρεπει οι μπαταριες να ειναι κοντα σε ταση εξ αρχης.αυτα για την ταση.αυτο που εκανα εγω σαν extra μετρο,αλλαξα τις αντιστασεις αποφορτισης με μικροτερες ωστε να γινεται ταχυτερη αποφορτιση,τα fet αντεξαν οποτε οκ.σε καμια περιπτωση αυτα τα bms δε κανουν περιορισμο ρευματος,αυτο στην περιπτωση σου το κανει το 2596.τελος,αυτο που πηρα ειχε και θερμοασφαλεια με καλωδιο σαν προσθετο μετρο το οποιο εβαλα με θερμοαγωγιμη κολλα αναμεσα στα στοιχεια.
    Εγώ δεν έχω την γνώση για τα αλλάξω αυτά ππυ είπες.
    Υπάρχουν bms καλύτερης ποιότητας που μπορώ να βάλω?
    Με αυτά που είπατε οτι μπορεί να σκάσει με φοβήσατε και το παράτησα στην ακρή..
    Η μπαταρία στο μπαλκόνι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #74
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannis_83
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    424

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paulk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν έχω την γνώση για τα αλλάξω αυτά ππυ είπες.
    Υπάρχουν bms καλύτερης ποιότητας που μπορώ να βάλω?
    Με αυτά που είπατε οτι μπορεί να σκάσει με φοβήσατε και το παράτησα στην ακρή..
    Η μπαταρία στο μπαλκόνι.
    μια χαρα ειναι το bms μη το πειραζεις.καντα ολα σωστα και θα ειναι οκ.ρευμα 1Α στο 2596,ταση 17ν.μπαταριες στην ιδια ταση ολες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #75
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Eγω παντως επιμενω οτι βαζοντας το 2596 χαλαει η σουπα και οτι καλυτερα θα ηταν να εριχνε την ταση με δυο διοδους..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  6. #76
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioannis_83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια χαρα ειναι το bms μη το πειραζεις.καντα ολα σωστα και θα ειναι οκ.ρευμα 1Α στο 2596,ταση 17ν.μπαταριες στην ιδια ταση ολες.
    Οκ.. θα το ρυθμίσω το 2596. Απλά μου κάηκε το τροφοδοτικό και ψάνχω να βρω κανένα παλιο αν έχω.
    Αν για παράδειγμα μια μπαταρία πέσει στα 13V και η άλλη είναι στα 14V τις φορτίζει?
    Αν είναι 13.7 και η άλλη είναι 14.2 τις φορτίζει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #77
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannis_83
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    424

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paulk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ.. θα το ρυθμίσω το 2596. Απλά μου κάηκε το τροφοδοτικό και ψάνχω να βρω κανένα παλιο αν έχω.
    Αν για παράδειγμα μια μπαταρία πέσει στα 13V και η άλλη είναι στα 14V τις φορτίζει?
    Αν είναι 13.7 και η άλλη είναι 14.2 τις φορτίζει?
    Τα στοιχεία ένα ένα ελέγχει,οι τάσεις που λες είναι στο σύνολο.οι διάφορες εμπειρικα δε πρέπει να ξεπερνάνε το μισό ν ανάμεσα στα στοιχεία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #78
    Μέλος Το avatar του χρήστη DLS 33
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    539

    Προεπιλογή

    εχω αγορασει αυτες εδω τις μπαταριες, https://www.banggood.com/4PCS-Samsun...r_warehouse=CN
    κανουν να τις βαλω σε δραπανο παλιο Einhell BAS 18A ?

    Τι BMS θα χρειαστω ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    https://www.youtube.com/watch?v=oZPENPIspcI
    Case MXM 190 --- Fiat F110 --- GSXR 1100 WP
    https://prnt.sc/isjgx1

  9. #79
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Να ρωτησω κατι ?
    Μπαταριες ερχονται με τα ταχυδρομια απο την κινα ή ειναι απαγορευμενο ειδος ?

    Αυτο με την ταση κατω 2.75V το εχω διαβασει οτι αμα πεσει παρακατω η μπαταρια ειναι αχρηστη αλλα εχω
    φορτισει 8 μπαταριες απο τα 2.5V και μετα 2-3 κυκλους φορτισης/εκφορτισης παιζανε σαν καινουργιες
    χωρις κανενα προβλημα(ακομα παιζουνε).

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #80
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.869

    Προεπιλογή

    Όχι, πολύ συχνά δεν αχρηστεύεται αν πέσει κάτω απ΄τα 2,75V. Ή και αρκετά πιο κάτω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

Σελίδα 8 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 10 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. θερμοσυστελλόμενα για μπαταρίες 18650
    By paulk in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-17, 15:53
  2. Αγορά 18650 μπαταρίες.
    By BloodDonor89 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-16, 02:43
  3. Μπαταρίες Li-Po και Li-Ion / 18650 protected ή unprotected;
    By https in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-14, 23:06
  4. Μπαταρίες Li-Ion 18650
    By kellis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-12, 11:50
  5. Επαναφορτιζόμενο κατσαβίδι
    By giorgosk in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-09, 00:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας