Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 36 από 36

Θέμα: Πρόβλημα υγρασίας

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FreeEnergy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν πρέπει να ...χαλαρώσω ή όχι. Εμμμ... δεν θα χαλαρώσω. Δυστυχώς για εσένα το έχω ...ψάξει!

    Προφανώς δεν ξέρεις εσύ πώς ...λειτουργεί η συσκευή! Ας αφήσουμε λοιπόν τον εφευρέτη της να μας εξηγήσει:

    Το έχεις δει αυτό το βίντεο; Είναι η παρουσίαση της ...θεωρίας λειτουργίας και της ...συσκευής από τον ίδιο τον εφευρέτη της! Θα ήθελες να το δεις και να το σχολιάσουμε;
    Οι έμεσες απειλές ότι κινδυνεύω να φάω μήνυση καλό θα ήταν να αποφεύγονται. Δεν βοηθάνε.
    Φίλε FreeEnergy,
    Δεν βρισκόμαστε σε αντιπαράθεση ούτε είμαι οπαδός του οποιουδήποτε.
    Το "χαλάρωσε" στο είπα χαριτολογώντας (όπως πιστεύω αυτό που μου είπες εσύ: "Δυστυχώς για σένα"). Δεν είχα διάθεση να σε θίξω και αν το κατάλαβες έτσι σου ζητάω συγνώμη. Όπως σου είπα δεν το έχω χρησιμοποιήσει το προϊόν, αλλά επειδή με ενδιαφέρει το θέμα έχω πάρει αρκετές πληροφορίες. Όπως λέει και το σλόγκαν σου: Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος. Με άλλα λόγια ωραία είναι η θεωρία αλλά τα πράγματα κρίνονται εκ του αποτελέσματος. Σε αυτό τουλάχιστον συμφωνούμε. Επίσης, δεν υπήρχε εκ μέρους μου κάποια διάθεση έμμεσης απειλής. Σου είπα κάτι που θα το έλεγα και σε ένα δικό μου άνθρωπο. Μην κάνεις χαρακτηρισμούς που μπορεί να σε φέρουν σε δύσκολη θέση.

    Αλλά ας έρθουμε στο θέμα μας.
    Με αφορμή το νήμα που άνοιξε ο νηματοθέτης ΤΟΛΜΗΣΑ να τον ενημερώσω για κάποιο προϊόν που κυκλοφορεί στην αγορά, έχει πάρει πατέντα και ίσως μπορεί να τον βοηθήσει στο πρόβλημά του. Η κριτική πάντα είναι καλοδεχούμενη και μάλιστα τεκμηριωμένη με υλικό όπως το video που παρέθεσες αρκεί να μην περιέχει στοιχεία προκατάληψης (π.χ. για την έρευνα που λέει στο 30.30 λεπτό του video). Προφανώς και δεν ξέρω πως λειτουργεί η συσκευή ούτε φωτίστηκα από την ανάλυση που κάνει από το 41.50 λεπτό της παρουσίασης και πέρα γιατί δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις. Έτσι δεν μπορώ να το σχολιάσω. Στο video ο αυστριακός ερευνητής, δείχνει κάποιες μετρήσεις πριν και μετά την εγκατάσταση της συσκευής. Τι πιστεύεις, οι μετρήσεις είναι μέρος της απάτης. Εμένα, από το video και την άποψή σου, μου δημιουργήθηκε μία ακόμη απορία. Πώς είναι δυνατόν ένα οποιοδήποτε προϊόν-απάτη να πάρει πατέντα, να κυκλοφορήσει στην διεθνή αγορά π.χ. στην Αυστρία (δεν μιλάμε για την Ελλάδα) και να συνεχίζει να κυκλοφορεί.

    Σε κάθε περίπτωση, αν κάποιος έχει δει σε λειτουργία την συσκευή ας μας ενημερώσει.




    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.869

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeb1957 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην κάνεις χαρακτηρισμούς που μπορεί να σε φέρουν σε δύσκολη θέση.




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeb1957 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε κάθε περίπτωση, αν κάποιος έχει δει σε λειτουργία την συσκευή ας μας ενημερώσει.
    Αφού έχει βαρυτομαγνητική ενέργεια δεν υπάρχει περίπτωση να μη δουλεύει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeb1957 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το "χαλάρωσε" στο είπα χαριτολογώντας (όπως πιστεύω αυτό που μου είπες εσύ: "Δυστυχώς για σένα"). Δεν είχα διάθεση να σε θίξω και αν το κατάλαβες έτσι σου ζητάω συγνώμη.

    Το χαλάρωσε δεν με πείραξε καθόλου ειλικρινά! Δεν χρειάζεται να ζητάς συγγνώμη!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeb1957 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης, δεν υπήρχε εκ μέρους μου κάποια διάθεση έμμεσης απειλής. Σου είπα κάτι που θα το έλεγα και σε ένα δικό μου άνθρωπο. Μην κάνεις χαρακτηρισμούς που μπορεί να σε φέρουν σε δύσκολη θέση.

    Επειδή έχω βρεθεί σε αυτή την θέση ουκ ολίγες φορές το έχω ψάξει και νομικά το θέμα! Ποιά θέση θα αναρωτηθείς... Έχω ένα πολύ κακό ελλάτωμα: όταν βλέπω, διαβάζω, μυρίζω απάτη με πιάνει κάτι τις και τα ψιλο-παίρνω στο κρανίο που λένε! Για να γυρίσουμε λίγο στο νομικό του θέματος.
    ΠΟΙΝΙΚΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ
    ( Επίσημη ιστοσελίδα Υπουργείου Δικαιοσύνης http://www.ministryofjustice.gr/site...R/Default.aspx )

    Άρθρα 362 έως 367
    Συγκεκριμένα το άρθρο 367 παράγραφος - 1 - . Αντιγράφω:

    1. Δεν αποτελούν άδικη πράξη: α) οι δυσμενείς κρίσεις για επιστημονικές, καλλιτεχνικές ή επαγγελματικές εργασίες β) οι δυσμενείς εκφράσεις που περιέχονται σε έγγραφο δημόσιας αρχής για αντικείμενα που ανάγονται στον κύκλο της υπηρεσίας της, καθώς και γ) οι εκδηλώσεις που γίνονται για την εκτέλεση νόμιμων καθηκόντων, την άσκηση νόμιμης εξουσίας ή για τη διαφύλαξη (προστασία) δικαιώματος ή από άλλο δικαιολογημένο ενδιαφέρον ή δ) σε ανάλογες περιπτώσεις.

    ( Η επισήμανση με έντονα και υπογραμμισμένα έγινε από εμένα, δεν υπάρχει στο πρωτότυπο κείμενο ).
    Άρα λοιπόν θα μπορούσα να ισχυριστώ:

    • Είναι απάτη η εφεύρεση.
    • Είναι βλακεία το τραγούδι δεν ακούγεται.
    • Τι χαζομάρα είναι αυτό το ποίημα, ούτε τρίχρονα δεν γράφουν τέτοια.

    και δεν θα είναι εξύβριση! Ο νομοθέτης γνωρίζοντας / αναγνωρίζοντας ότι οι τέχνες είναι θέμα προσωπικού γούστου και οι ...επιστήμες σήμερα είναι και αύριο δεν είναι ( ανακαλύπτονται νέα πράγματα που ανατρέπουν τα παλιά ) δεν τα θεωρεί εξύβριση αυτά! Έτσι για να γνωρίζουμε και τον νόμο... Σε τελική ανάλυση αν κάποιος πρέπει να αποδείξει κάτι είναι ο εφευρέτης και όχι εγώ!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeb1957 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς και δεν ξέρω πως λειτουργεί η συσκευή ούτε φωτίστηκα από την ανάλυση που κάνει από το 41.50 λεπτό της παρουσίασης και πέρα γιατί δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις.
    Να σου κάνω λοιπόν μια γρήγορη μεταφορά των όσων ισχυρίστηκε εκεί ο εφευρέτης:
    Υπάρχει η λεγόμενη space-energy ( αυτό είναι λίγο δύσκολο να μεταφραστεί. Θα μπορούσε να είναι η "ενέργεια του χώρου" αλλά και η "ενέργεια του διαστήματος") η οποία ενέργεια βομβαρδίζει την γη από όλες τις κατευθύνσεις. H space-energy ( θα μείνω στην αγγλική ορολογία μια και δεν έχω καλύτερη ελληνική ) διαπερνά την γη και στο κέντρο της γης συντονίζεται στην συχνότητα του υδρογόνου γιατί παρακαλώ ( πάντα κατά τα λεγόμενα του εφευρέτη ) το κέντρο της γής αποτελείται από ...υδρογόνο! Τότε εκεί στο κέντρο της γης και αφού η space-energy έχει συντονιστεί στην συχνότητα του υδρογόνου γίνεται geo-gravomagnetism !! Αυτή η λέξη από μόνη της είναι απλά σύνδεση των λέξεων: γήινη [geo] + βαρύτητα [gravo] + μαγνητισμός [magnetism]. Γήινος βαρυτομαγνητισμός δηλαδή! Η ...εφεύρεση έχει 3 πηνία. Το ένα πιάνει αυτόν τον γήινο βαρυτομαγνητισμό το άλλο πιάνει την space-energy ( σε διάφορα σημεία χωρίς να ντραπεί την αναφέρει και σαν ...free energy ) και το τρίτο την μεταφέρει στους τοίχους και στο νερό που βρίσκεται εκεί. Αφού αυτός ο γήινος βαρυτομαγνητισμός είναι συντονισμένος στην συχνότητα του υδρογόνου ( που βρίσκεται στο κέντρο της γης... ) συντονίζει το υδρογόνο που υπάρχει στο νερό στον τοίχο και το κάνει να δονείται. Επειδή το νερό ανεβαίνει στους τοίχους λόγω του φαινομένου των τριχοειδών αγγείων ( https://sites.google.com/site/xhmeia...ide-phainomena ) η δόνηση αυτή το κάνει να "ξεκολλά" από τα τοιχώματα των μικρών τριχοειδών αγγείων που υπάρχουν μέσα στους τοίχους και η βαρύτητα τραβά το νερό κάτω στο έδαφος πάλι...

    Θα ήθελες να σχολιάσεις κάτι από όλα αυτά; Ίσως η μετάφραση / μεταφορά που κάνω είναι λάθος;
    Θα ήθελες να παραθέσω μια προς μια όλες τις απιθανολογίες και ανακρίβειες που λέει εκεί ο ...εφευρέτης;
    Επειδή είναι πολλά θα το κάνω μόνο αν σε ενδιαφέρει...

    Έγραψα στην αρχή ότι έχω ένα κακό ελλάτωμα. Βγάζω σπυράκια όταν βλέπω, διαβάζω τέτοια πράγματα. Το πώς και γιατί πουλιέται η συσκευή είναι άλλο θέμα. Το ότι πουλιέται, το γεγονός αυτό καθ' εαυτό, δεν είναι απόδειξη ότι λειτουργεί!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeb1957
    Στο video ο αυστριακός ερευνητής, δείχνει κάποιες μετρήσεις πριν και μετά την εγκατάσταση της συσκευής. Τι πιστεύεις, οι μετρήσεις είναι μέρος της απάτης.

    Ποιές μετρήσεις ακριβώς; Τις έχει δει πουθενά ...δημοσιευμένες; Ψάξε όσο θέλεις όλα τα επίσημα επιστημονικά περιοδικά. Δεν θα βρεις πουθένα έστω και μια γραμμή για αυτή την συσκευή. Εγώ προσωπικά το έκανα και εκτός και αν έκανα τόσο λάθος το μόνο που βρήκα είναι μια ευρωπαική πατέντα. Η οποία πατέντα και πάλι από μόνη της δεν αποδεικνύει ότι η συσκευή λειτουργεί! Να ξεκαθαρίσουμε ότι αυτοί που ελέγχουν τα χαρτιά / σχέδια / θεωρίες για την παραχώρηση πατέντας ( πνευματικών δικαιωμάτων ) ελέγχουν μόνο αν αυτά που γράφονται είναι μοναδικά και δεν τα έχει γράψει άλλος! Επιστημονικός έλεγχος δεν γίνεται! Θα γίνει αν σταλεί σε έγκριτα επιστημονικά περιοδικά... Θα μπορούσες να με βοηθήσεις να βρω έστω και μια μικρή παράγραφο σε κάποιο από αυτά; Επειδή στο βίντεο δείχνει ...κάποιον
    να σημειώνει ...αριθμούς σε ένα χαρτί αυτό δεν σημαίνει τίποτα απολύτως! Θα μπορούσε να είναι ένας ηθοποιός που του είπαν πάνε και γράψε ότι θες εκεί για την ..διαφήμιση! Δημοσιεύσεις σε έγκριτα επιστημονικά περιοδικά παρακαλώ;
    Να το επαναλάβω άλλη μια φορά κι ας γίνω κουραστικός:
    Θα ήθελες να παραθέσω μια προς μια όλες τις απιθανολογίες και ανακρίβειες που λέει εκεί ο ...εφευρέτης;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeb1957 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα, από το video και την άποψή σου, μου δημιουργήθηκε μία ακόμη απορία. Πώς είναι δυνατόν ένα οποιοδήποτε προϊόν-απάτη να πάρει πατέντα, να κυκλοφορήσει στην διεθνή αγορά π.χ. στην Αυστρία (δεν μιλάμε για την Ελλάδα) και να συνεχίζει να κυκλοφορεί.
    Δηλαδή νομίζεις ότι δεν μπορείς να ...εξαπατήσεις τους Αυστριακούς; Να κάνω μια υπόθεση γιατί συνεχίζει και κυκλοφορεί: Πουθένα δεν ισχυρίζονται ότι η συσκευή λύνει μια και καλή το πρόβλημα και δεν λένε και σε πόσο χρόνο. Χρησιμοποιούν επίσης τη συσκευή μαζί με άλλες τεχνικές στεγανοποίησης. Σε κάποιο σημείο μάλιστα ( είπαμε αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ θα τα παράθεσω ένα προς ένα ) μιλάει για ...τρία ( - 3 - ) χρόνια που έπρεπε να δουλέψει η συσκευή!!!! Σε τρία χρόνια αν απομονώσεις την πηγή της υγρασίας θα στεγνώσει μόνος του ο τοίχος...

    Επειδή βλέπω να ενδιαφέρεσαι, πες το ναι και θα σου έτοιμασω κάμποσο υλικό να έχεις να βλέπεις. Έγω τα βλέπω και γελάω, ελπίζω για εσένα να είναι το ίδιο. Αν όμως τα βλέπεις και πιστεύεις ότι η space-energy γίνεται geo-gravomagnetism όταν περνά από το κέντρο της γης που αποτελείται από υδρογόνο, τότε θα στεναχωρηθείς με αυτά που θα σου δείξω...

    Κρείττον οψιμαθή είναι ή αμαθή. ( Σωκράτης, 469-399 π.Χ., Φιλόσοφος )
    [ Μετάφραση: καλύτερα να έχεις μάθει πρόσφατα παρά να μην έχεις μάθει καθόλου ]

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FreeEnergy : 24-09-18 στις 15:48
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  4. #34
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Μιας και είμαστε forum ηλεκτρονικών, δείτε και τον αντίστοιχο σχολιασμό του aquapol σε ένα άλλο forum ηλεκτρονικών:

    EEVBlog/Topic: AQUAPOL - Bullshit Altert

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Αντώνη, το σπίτι που μένω το πήρα ερειπωμένο προ 10ετίας, και αμέσως τέθηκε θέμα υγρομόνωσης του ημι-υπογείου το οποίο είναι μέρος του κύριου χώρου κατοικίας (καθιστικό/κουζίνα/WC/λεβητοστάσιο). Κάτω είχε στρωμένη πλάκα Καρύστου και οι τοίχοι είχαν εμφανή σημάδια υγρασίας.
    Επειδή δουλεύω σε κατασκευαστική εταιρεία, ζήτησα να μου συστήσουν ειδικό στις μονωτικές εργασίες. Η απάντηση ήταν Monotech. www.monotech.gr
    Μου γκρέμισαν από μέσα τους περιμετρικούς (εξωτερικούς) τουβλότοιχους σε όλο το ύψος μέχρι το εξωτερικό έδαφος, και έσπασαν το πάτωμα για λίγα μέτρα απόσταση από τον κάθε τοίχο. Εγκαταστάθηκε ειδική μόνωση, συνεχής από το ύψος του εδάφους στον τοίχο κάνοντας γωνία 90 μοιρών οριζόντια μέχρι αρκετά μέσα στο πάτωμα. Ξαναχτίστηκαν οι τουβλότοιχοι και καλύφθηκε το σπασμένο μέρος του πατώματος. Περάστηκε νέο πάτωμα με γρανιτόπλακες πάνω από τη μόνωση και όσο είχε απομείνει από το προηγούμενο πάτωμα με τις πλάκες Καρύστου. Σημειωτέον οτι στο πάτωμα δεν είχε θέματα υγρασίας, μόνο στους τοίχους. (Με την ευκαιρία, περάστηκαν νέα κανάλια ύδρευσης και θέρμανσης κάτω από το πάτωμα).
    Ολα αυτά τα χρόνια, δεν έχει υπάρξει η παραμικρή υποψία υγρασίας, αν και μιλάμε για χώρο που βρίσκεται μεταξύ 50% και 70% υπό το επίπεδο του εδάφους.
    Ακούγεται τραγικά δύσκολο, αλλά τελικά ήταν πανεύκολο και όχι ακριβό. Γκρεμίζουν από μέσα, βάζουν μόνωση και ξαναχτίζουν. Το αποτέλεσμα εξαιρετικό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον rama για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kioan (24-09-18)

  7. #36
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Φίλε FreeEnergy,

    Επειδή, όπως σου είπα, δεν κατέχω το θεωρητικό υπόβαθρο η γρήγορη ανάλυση που έκανες ήδη με ζάλισε. Αν νόμιζα ότι είχα καταλάβει ένα 10% από αυτά που έλεγε ο ερευνητής στο video, τώρα δηλώνω τελείως παν-άσχετος και μου γεννήθηκε η απορία γιατί όλοι οι μεγάλοι ερευνητές βάζουν και λίγο υδρογόνο στις εργασίες τους.
    Δεν μπορώ να σχολιάσω τίποτα από αυτά που έγραψες.
    Με ρωτάς αν θέλω να παραθέσεις μία προς μία τις απιθανολογίες και ανακρίβειες που λέει ο εφευρέτης και αν ενδιαφέρομε να μου ετοιμάσεις υλικό.
    ΟΧΙ σε παρακαλώ μην το κάνεις, γιατί απλά θα χάσεις τον χρόνο σου. Η κασέτα μου ό,τι έγραψε έγραψε, έχει πλέον γεμίσει (και λόγω ηλικίας).
    Πάντως όπως βλέπεις από το link που ανέβασε ο kioan δεν είμαστε οι μόνοι που ασχολούμαστε με αυτή την πατέντα ασχέτως των σχολίων που την στολίζουν.
    Εμένα, ίσως λάθος κατάλαβες, δεν με ενδιαφέρει η πατέντα AQUAPOL αλλά το φαινόμενο υγρασία και οι τρόποι αντιμετώπισής της. Αν η πατέντα είναι μία φούσκα μένει να αποδειχθεί και σε πρακτικό επίπεδο. Δηλ. συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου ότι αυτός που θα επιχειρήσει να εφαρμόσει οποιαδήποτε πατέντα θα πρέπει να ζητήσει και τα αντίστοιχα reference που την συνοδεύουν. Τουλάχιστον ονόματα και διευθύνσεις αυτών που την εφάρμοσαν για να πάρει γνώμες κ.λ.π

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Αισθητήρας Υγρασίας.
    By haf in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-15, 13:58
  2. Αισθητήρας υγρασίας
    By FRY.85 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-12, 21:39
  3. Αισθητήρας υγρασίας
    By Lykos1986 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-11, 19:44
  4. Αισθητήρας Υγρασίας ?
    By Επιστήμων in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-07, 18:33
  5. Βαθμονόμηση αισθητήρα υγρασίας
    By Lykos1986 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-06, 21:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας