Σελίδα 2 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 91

Θέμα: Το παλιό μου ραδιόφωνο.

  1. #11
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.950

    Προεπιλογή

    Ναι, το είδα μέχρι τέλος. Η καλύτερη λύση για να λειτουργεί χωρίς πολλά έξοδα είναι σίγουρα το τροφοδοτικό δικτύου με μετασχηματιστή. Κάποτε είχα δει και υβριδικό Philips με λυχνίες στα στάδια ραδιοσυχνότητας και τρανζίστορ στην ακουστική συχνότητα. Τάσεις τροφοδοσίας 6 βολτ για νήματα σε σειρά και τρανζίστορ και 45 βολτ ανοδική τάση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Εδω και ένα χρόνο συλλέγω " σαβούρες " και τους χαρίζω νέα ζωή , αν δεν εχεις να κάνεις κάτι άλλο κάλο είναι και αυτό, βλέπεις σε μερικούς η παλιά δουλειά αφήνει κουσούρια .
    Έχω ανεβάσει αρκετά βιντεο αλλά δεν είναι πλήρη , τώρα τελευταία έχω αρχίσει να κολλάω κομμάτια και ετσι τα βιντεο είναι πιο αναλυτικά και δείχνουν όλη την πορεία απ την αρχή ως το τέλος.
    Να βάλω άλλο ένα, ετσι για την παρέα .


    8 Not allowed! Not allowed!

  3. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (02-10-18), Dragonborn (29-09-18), Sakan89 (01-10-18)

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η χρήση πολλών μπαταριων είναι μια σωστή λυση αλλά να δώσεις τριάντα € για μπαταρίες , όχι ότι είναι πολλά αλλά μετά από καιρο δεν θα τα ξαναδώσεις να το ξαναπαίξεις η να το δείξεις σε κάποιον άνθρωπο.
    Μια φορά και έναν καιρό, μεγάλος προμηθευτής του Στρατού ξεφόρτωνε μπαταρίες 9V που κινδύνευαν να λήξουν, μοντάροντας διάφορες μπαταρίες 90V κλπ σε χάρτινα κιβώτια για διάφορα παλιά στρατιωτιά μηχανήματα.

    0 Not allowed! Not allowed!


  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dragonborn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια φορά και έναν καιρό, μεγάλος προμηθευτής του Στρατού ξεφόρτωνε μπαταρίες 9V που κινδύνευαν να λήξουν, μοντάροντας διάφορες μπαταρίες 90V κλπ σε χάρτινα κιβώτια για διάφορα παλιά στρατιωτιά μηχανήματα.
    Ο μεγαλύτερος προμηθευτής σε άπλα ξηρά στοιχειά και ειδικών κατασκευών (πακ) για ασυρμάτους ήταν η SUNLIGHT εξακολουθεί βεβαίως να υπάρχει Πρέπει να έκλαψαν πολύ όταν το 1980+ άρχισαν να αποσύρονται οι AN/PRC-10 KAI ,BC-1000, BC-611 , AN/PRC-6 και άλλοι
    122850019611_1_0_1.jpg

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Ναι, Sunlight και στην συνέχεια Γερμανός που την εξαγόρασε. Συμβάσεις-πλαίσιο, μονοπωλιακές.

    0 Not allowed! Not allowed!


  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Dragonborn για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (30-09-18)

  8. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Aug 2017
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    145

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Παναγιώτη καλησπέρα και από μένα και σε ευχαριστώ για την παρουσίαση του ραδιοφώνου σου. Πριν από πέντε περίπου χρόνια έπεσε στα χέρια μου ένα λίγο παλαιότερο μοντέλο από το δικό σου αλλά επιτραπέζιο και όχι φορητό. Είχα πάει στην κεντρική Βαρβάκειο αγορά στην οδό Ευριπίδου (κάθετη της οδού Αθηνάς). Αγόρασα δέκα 9βολτες κινέζικες Αλκαλικές Μπαταρίες στην τιμή των 10 Ευρώ. Στην συνέχεια άνοιξα το ραδιόφωνο και εκτός του πακέτου των 10 αλκαλικών μπαταριών έβαλα και μία αλκαλική μεγάλου μεγέθους 1,5 βόλτ που αγόρασα από το ίδιο κινέζικο εμπορικό μαγαζάκι με Κινέζα πωλήτρια και ίσως και ιδιοκτήτρια, στην τιμή του ενός Ευρώ. Έβγαλα με προσοχή το κεντρικό σασί του και πίσω από την βελόνα του στερέωσα ένα μικρό λεντάκι υψηλής φωτεινότητας ώστε φωτίζει το καντράν του, τη νύχτα που θα επιλέγει κανείς τους ραδιοσταθμούς.Στη συνέχεια "κούμπωσα" το ραδιόφωνο και το επέστρεψα στον Ιδιοκτήτη του που με ευχαρίστησε για τον κόπο μου και μου έδωσε 15 ευρώ. Νομίζω ότι μια βόλτα έως την οδό Ευριπίδου θα σου έλυνε κάθε τυχόν απορία.

    4 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΣ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (30-09-18)

  10. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    [QUOTE=p.gabr;853149]

    Σχετικά με τις μπαταρίες αυτές (90/1.5V): Το 1954 στο Παγκράτι βρίσκαμε πεταμένες πολλές τέτοιες μπαταρίες. Τις πεταγαν επειδή η χαμηλή τάση για τα νήματα είχε πέσει πολύ. Όμως το τμήμα υψηλής τάσης (90V) είχε αρκετή τάση για τα αυτοσχέδια πειράματά μας (σπινθήρες, άναμμα σύρματος κατσαρόλας κλπ.).Τα στοιχεία ήταν όπως στις σημερινές 9 βολτες πλακέ μπαταρίες, αλλά πολύ μεγαλύτερα. Το μονωτικό περιτύλιγμα ήταν ημιδιαφανές πρασινωπό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γαληνίτης : 01-10-18 στις 10:53
    SV1AIA

  11. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γαληνίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχετικά με τις μπαταρίες αυτές (90/1.5V): Το 1954 στο Παγκράτι βρίσκαμε πεταμένες πολλές τέτοιες μπαταρίες .
    Πω πω βρε φίλε !!!! είσαι πολύ πίσω εσύ

    Αλλο ένα πλήρες βιντεο με ξυλουργική .


    2 Not allowed! Not allowed!

  12. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον p.gabr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Sakan89 (01-10-18)

  13. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη apilot
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    764

    Προεπιλογή

    Παναγιώτη καλημέρα.
    Μια και είσαι ειδικός στα ραδιόφωνα θέλω να σε ρωτήσω κάτι.
    Έχω ένα Grundig του 1950 με λάμπες του πατέρα μου το οποίο σε διάφορα σημεία στην μπάντα στα μεσαία υπάρχει ένα δυνατό σήμα χωρίς διαμόρφωση. Υπάρχει σε περίπου 4 με 5 σημεία της μπάντας λες και είναι κάποιος πειρατικός ανοικτός χωρίς να βάζει μουσική. Στα FM λειτουργεί περίφημα.
    Υπάρχει περίπτωση να φταίει από ότι μου είπε ότι το πείραξε για να ακούει έξω από την μπάντα των 1600 KHz παλαιά με τους ερασιτεχνικούς σταθμούς.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κοιτάμε πάντα μπροστά χωρίς να βλέπουμε το πίσω.

  14. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Βαγγέλη όπως το περιγράφεις πιθανον να είναι από αυτοταλαντωση της μέσης συχνότητας
    Το ότι πείραξε τις συχνότητες να ακούει πιο βραχέα, τότε πιθανόν εάν δεν έκανε κάτι άλλο έχει χάσει λίγο απο την ευαισθησία του.
    Τώρα αυτο που πρέπει να κάνεις είναι να σκαλισεις πολύ προσεκτικά και με μέτρο λίγο τους μετασχηματιστες της μέσης στο σημείο όπου εμφανίζεται η παρεμβολή. Πρέπει να έχεις κατά καποιο τρόπο μαρκαρει το σημείο που ήταν ώστε να το επαναφέρεις εκεί που ήταν αν κάτι δεν αλλάξει.
    Επειδή είναι και FM έχει στον ίδιο μετασχηματιστή ρυθμιστικό και για αυτήν την ζώνη ,γι'αυτό να προσέχεις
    Εάν δεις ότι σκαλίζοντας δεν αλλάζει κάτι τότε θα πρέπει να αντικαταστήσεις τους αποζευτικους πυκνωτές που σχετίζονται με αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 01-10-18 στις 13:26

Σελίδα 2 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αντίσταση thermistor NTC (Σε παλιό ραδιόφωνο)
    By PARKER in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-12, 08:45
  2. To πρωτο μου πανελ (15w 18v) και η πρωτη μου απορια
    By makis129 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-11, 17:49
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-10, 13:28
  4. Παράξενο ραδιόφωνο
    By darthtony in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-09, 13:41
  5. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-09, 10:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας