Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Monitor Temperature Arduino 8 x DS18B20 Display ST7735

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή Monitor Temperature Arduino 8 x DS18B20 Display ST7735

    Αν είστε βιαστικοί, ανυπόμονοι ή βρε αδερφέ είστε ο τύπος που δεν κάθετε να διαβάσει μια σελίδα κείμενο, το "ψητό" σερβίρετε στο #2.
    Εσείς που μένετε, ανοίξτε τα μάτια, κλείστε τα αυτιά, καθαρίστε λίγο το μυαλό, γιατί αυτό που ακολουθεί απλώς δεν το περιμένετε.

    Παρακολούθηση θερμοκρασίας

    Ο χειμωνιάτικος παγωμένος αέρας χτυπούσε το πρόσωπο μου αλλά δεν με πειράζει καθόλου,
    στην εικοσάλεπτη οδήγηση για την δουλειά κανένας οδηγός δεν μ' εκνεύρισε,
    ούτε καν το γεγονός που δεν βρήκα αμέσως θέση πάρκινγκ.
    Τα σημάδια από την χθεσινοβραδινή κραιπάλη ήταν εμφανή λοιπόν.
    Φθάνοντας στην δουλειά ξερνάω ένα βαριεστημένο ...μέραα!
    στον συνάδελφο που δουλεύει στον πάγκο του και κατευθύνομαι στον δικό μου μακρύ πάγκο,
    στο κομμάτι που έχω διαμορφώσει για γραφείο και ανοίγω το PC για να δω τα email's και τις δουλειές που εκκρεμούσαν,
    όλα ρουτίνας, τίποτα το ιδιαίτερο. Άφησα το κορμί μου να χαλαρώσει πάνω
    στην διευθυντική καρέκλα με τις 27 ρυθμίσεις και τέντωσα τα πόδια μου στον πάγκο.
    Σκέφθηκα ότι είναι μια καλή στιγμή να εφαρμόσω την αγωγή ολιγόλεπτης ταβανοθεραπείας
    που επιβάλλω κατά καιρούς στον εαυτό μου για ν' ανακουφιστώ από την αρρώστια της οξείας τεμπελήτιδας που με πιάνει.
    Ε! λοιπόν λίγες φορές έχω καταφέρει να ολοκληρώσω αυτή την θεραπεία και η σημερινή δεν είναι μια από αυτές
    μιας και το τηλέφωνο χτύπησε και μ' έκανε να πεταχτώ σαν ελατήριο.
    Η δουλειά που έπρεπε να κάνω ήταν σύντομη, αλλά έπρεπε να χωθώ πίσω από τα racks των μηχανημάτων.
    Ο σφυριχτός θόρυβος που βγάζουν τα φανάκια τους μου τρυπούσε τ' αυτιά καθώς πλησίαζα.
    Μόλις γλίστρησα το αθλητικό και ευλύγιστο κορμί μου πίσω από το πρώτο rack, αισθάνθηκα αμέσως την διαφορά θερμοκρασίας
    και τον ζεστό αέρα να χαϊδεύει το πρόσωπο μου, οι 256 γκριζωπές τρίχες τις κεφαλής μου
    - μετά την πετυχημένη αραίωση και γκριζωπή βαφή του προσωπικού μου κομμωτή -
    άλλαζαν κατεύθυνση σύμφωνα με την ροή του αέρα.
    Σ' αυτό ακριβώς το σημείο και καθώς δούλευα, μου πέρασε η σκέψη "τι θερμοκρασίες να έχει εδώ πίσω?".
    Σήκωσα το κινητό μου και με το ελάχιστο Wi-Fi σήμα που έχει, άνοιξα το πρόγραμμα ψύξης του machine room, όλα δείχνουν κανονικά.
    Τελειώνω την δουλειά και κατευθύνομαι στον πίνακα ελέγχου των ψυκτικών μονάδων,
    θερμοκρασίες στους 21 βαθμούς Κελσίου, κανένα σφάλμα
    αλλά και καμιά ένδειξη για τις θερμοκρασίες που επικρατούν πίσω από τα racks, μιας και εκεί δεν υπάρχουν αισθητήρες.
    Οι πρώτες σκέψεις με ασύρματους αισθητήρες θερμοκρασίας, υγρασίας, καταγραφή όλων και όλα στο σύννεφο για πρόσβαση από παντού άρχισαν.
    Ψυχραιμία και αυτοσυγκράτηση, προσπάθησα να μου επιβάλλω, δεν είναι και η καλύτερη μέρα σου σκέφτηκα,
    εξάλλου το Wi-Fi δεν έχει καλό σήμα εδώ μέσα, θα χρειαστεί νέο access point και η καταγραφή μάλλον δεν είναι απαραίτητη για την ώρα.
    Άστο το βλέπεις άλλη μέρα, προσπαθώ να με πείσω και καθώς άφηνα τον χώρο, το μάτι μου όλο και έπεφτε στο μεταλλικό γειωμένο κανάλι οροφής
    που τρέχει πάνω από τα racks και μεταφέρει τις τριφασικές παροχές τους, που όλες ξεκινούσαν από τον μεγάλο ηλεκτρολογικό πίνακα αρκετών KW.
    Στο μυαλό μου άρχισε να τρέχει αστραπιαία ένα μικροφωνικό καλώδιο παράλληλα με τα ισχυρά και στην διαδρομή του να συνδέονται οι αισθητήρες OneWire DS18B20,
    ένα Arduino τους διαβάζει και απεικονίζει τις θερμοκρασίες σε μία οθονίτσα.
    Ευκολάκι το 'κανες σκέφθηκα, για όλα υπάρχουν έτοιμες βιβλιοθήκες.
    Θα χρειαστεί βέβαια να λερώσω τα δάχτυλά μου και με λίγο κώδικα για να το φέρω στα μέτρα μου, αλλά χαλάλι του.
    Μέχρι και το κουτί 1U που θα τα φιλοξενήσει μου ήρθε στο μυαλό ότι το έχω σε μια γωνιά και θα το βάλω στο desk να το βλέπουν τα παλληκάρια.
    Καθώς περνούσα έξω από το χώρο ελέγχου, είπα να ενημερώσω και τους άμεσα εμπλεκόμενους για το project που σκέφτομαι.
    Τους εξηγώ λοιπόν, το και το και το μπλιμπλίκι προτείνω να μπει εδώ και αν η θερμοκρασία ανέβει πάνω από το όριο που ορίσαμε, θα ηχεί το buzzer.
    Μια παγωμάρα σαν από υγρό άζωτο απλώθηκε στον χώρο, τα χείλη τους σαν έτοιμα από πάντα, άρχισαν να κινούνται συγχρονισμένα σαν κάτι να τα τριγκάρισε,
    οι λέξεις που βγαίνουν από το στόμα τους μου διαπερνούν τ' αυτιά, ΟΟΟΧΧΧΙΙΙ ΑΛΛΟ BUZZERRRR!!!
    Έκανα ένα, μπορεί και δυο, βήματα πίσω και ψέλλισα, καλά-καλά ο.κ. εντάξει, θα βάλω ένα απλό και ταπεινό λεντάκι.

    συνέχεια στο #2

    8 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kernel Panic : 01-10-18 στις 09:58

  2. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον Kernel Panic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    billys7 (18-03-19), dinos.liaskos (15-03-19), misterno (02-10-18), selectronic (14-03-19)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή Arduino Monitor Temperature 8 x DS18B20 on 1.8" ST7735 TFT LCD screen 160x128

    Arduino Monitor Temperature 8 x DS18B20 on 1.8" ST7735 TFT LCD screen 160x128

    Περιγραφή
    8 αισθητήρες θερμοκρασίας OneWire DS18B20
    Διάβασμα θερμοκρασίας κάθε 2 δευτερόλεπτα (αλλάζει στο sketch του Arduino)
    Η οθόνη είναι SPI 1.8" ST7735 TFT LCD 160x128 και λειτουργεί με 5v γιατί έχει πάνω στο πλακετάκι της σταθεροποιητή στα 3.3v.
    Τα σήματα του SPI που πηγαινοέρχονται από το Arduino πρέπει να προσαρμοστούν στα 3.3v, αυτή την δουλειά κάνουν τα fet BSN20 (N-Channel 50V 500mA).
    Ορισμός alarm για τον κάθε αισθητήρα και αποθήκευση στην eeprom του Arduino
    Πάνω από την θερμοκρασία του alarm η ένδειξη γίνετε κόκκινη και αναβοσβήνει το led
    Κάτω από τους 19 γίνεται μπλε

    Λειτουργία
    Με την πίεση του power button η συσκευή ανάβει και η οθόνη εμφανίζει για 5" την Version του project, της βιβλιοθήκης Dallas και πόσοι αισθητήρες βρέθηκαν πάνω στην γραμμή.
    Στην κύρια οθόνη εμφανίζονται τα ονόματα των χώρων και η θερμοκρασία.
    Στην παρθενική ενεργοποίηση η θερμοκρασία όλων των alarms είναι 255.
    Πατώντας παρατεταμένα τον button του encoder, εμφανίζεται η οθόνη των alarms με τις θερμοκρασίες που είναι αποθηκευμένες στην eeprom του Arduino.
    Γυρίζοντας το ENC επιλέγουμε τον χώρο και με σύντομο πάτημα επιλέγουμε την θερμοκρασία, γυρίζοντας το ENC αλλάζει η θερμοκρασία του alarm.
    Με σύντομο πάτημα γίνετε αποθήκευση στην eeprom και στην οθόνη εμφανίζετε η λέξη Set
    Πατώντας παρατεταμένα τον button του encoder γυρίζει στην αρχική οθόνη.
    Με παρατεταμένη πίεση του power button η συσκευή σβήνει, είναι το κυκλωματάκι με το 4093.

    Παρατηρήσεις
    Πριν κατεβάσετε στο Arduino το sketch "Monitor_8x_DS18B20_ST7735_v1.06.ino", είναι απαραίτητο να αντικαταστήσετε το Device Address (serial number) από το κάθε ένα DS18B20 digital temperature sensor. Για να το μάθετε κατεβάστε στο Arduino το sketch "DS18B20_Finding.ino", συνδέστε ένα DS18B20 κάθε φορά και διαβάστε στην σειριακή το Device Address που εμφανίζετε με την μορφή 0x28, 0xE4, 0xD3, 0x48, 0x00, 0x00, 0x00, 0x07 .
    Στην αρχική υλοποίηση είχα κάποια θεματάκια με το μήκος των καλωδίων, από το δεν έβρισκε κανέναν αισθητήρα, ή έβρισκε αισθητήρες αλλά δεν διάβαζε θερμοκρασία.
    Τα θεματάκια λύθηκαν αλλάζοντας την αντίσταση R1 από 4k7 σε 1k8 και βάζοντας ένα φίλτρο στο DS18S20 (R2, R3, C3).

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  MonitorTemperature_1.png Εμφανίσεις:  244 Μέγεθος:  18,8 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  MonitorTemperature_2.png Εμφανίσεις:  219 Μέγεθος:  109,6 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  MonitorTemperature_3.jpg Εμφανίσεις:  256 Μέγεθος:  147,0 KB

    ο κώδικας για το DS18B20_Finding.ino
    Κώδικας:
    // This sketch looks for 1-wire devices and
    // prints their addresses (serial number) to
    // the UART, in a format that is useful in Arduino sketches
    // Tutorial:
    // http://www.hacktronics.com/Tutorials/arduino-1-wire-address-finder.html
    
    //  0x28, 0xE4, 0xD3, 0x48, 0x00, 0x00, 0x00, 0x07 
    //  0x28, 0xF8, 0x79, 0x42, 0x0A, 0x00, 0x00, 0xDE
    
    #include <OneWire.h>
    
    #define OneWirePin    6    // Connect your 1-wire device to pin 6
    
    OneWire  ds(OneWirePin);  
    
    //===== setup =======================================
    void setup() {
      Serial.begin(57600);
      Serial.println("  *** Start Finding ***");
      discoverOneWireDevices();
    } //== End setup ===
    
    
    //===== main loop ===================================
    void loop() {
      // nothing to see here
    }//== End main loop ===
    
    
    //===== discoverOneWireDevices =======================
    void discoverOneWireDevices() {
      byte i;
      byte cntDvc = 0;
      byte addr[8];
    
      Serial.print("> Looking for 1-Wire devices on pin:");
      Serial.print(OneWirePin, DEC);
      while (ds.search(addr)) {
      //  Serial.println("");
        Serial.print("\n\r\n\r> Found \'1-Wire\' device with address:\n\r");
        Serial.print("{");
        for ( i = 0; i < 8; i++) {
          Serial.print("0x");
          if (addr[i] < 16) {
            Serial.print('0');
          }
          Serial.print(addr[i], HEX);
          if (i < 7) {
            Serial.print(", ");
          }
        }
    Serial.print("}");
    cntDvc ++;
        if ( OneWire::crc8( addr, 7) != addr[7]) {
          Serial.print("CRC is not valid!\n");
          return;
        }
      }
    
      Serial.print("\n\r\n\r-----> Number of Devices found on bus = ");
      Serial.println(cntDvc, DEC);
      Serial.print("\n\r\n\r>>>>>>>>>>>>>>>>>> Done <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<\n\r\n\r");
      ds.reset_search();
      return;
    }//== End discoverOneWireDevices ===
    Δεν χωράει άλλα εδώ, συνέχεια στο επόμενο...

    11 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kernel Panic : 01-10-18 στις 10:20

  4. 7 μέλη ευχαρίστησαν τον Kernel Panic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    elektronio (01-10-18), Gaou (01-10-18), gRooV (18-11-18), manolena (17-01-20), misterno (02-10-18), selectronic (14-03-19), vasilllis (26-10-18)

  5. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή Arduino Monitor Temperature 8 x DS18B20 on 1.8" ST7735 TFT LCD screen 160x128

    Μερικές φωτο ακόμη και ο κώδικας για το Monitor_8x_DS18B20_ST7735_v1.06.ino

    Αν θέλετε να αλλάξετε τα χρώματα στην οθόνη, δοκιμάστε αυτό.
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  ON-Off_With_CD4093.png Εμφανίσεις:  194 Μέγεθος:  9,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  MonitorTemperature_4.jpg Εμφανίσεις:  225 Μέγεθος:  121,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  MonitorTemperature_5.jpg Εμφανίσεις:  221 Μέγεθος:  146,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  MonitorTemperature_6.jpg Εμφανίσεις:  218 Μέγεθος:  154,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  MonitorTemperature_7.jpg Εμφανίσεις:  226 Μέγεθος:  133,8 KB  
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    8 Not allowed! Not allowed!

  6. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον Kernel Panic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (01-10-18), misterno (02-10-18), selectronic (01-10-18), vasilllis (26-10-18)

  7. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    372

    Προεπιλογή

    Ένα πράγμα είναι σίγουρο. Με το γράψιμο τό 'χεις και να το ψάξεις πιο διεξοδικά.
    Ο τρόπος που ξεκίνησες την περιγραφή του θέματος, η αίσθηση αγωνίας που δημιούργησες
    καθώς και η σαρκαστική αυτοκριτική σου, παραπέμπουν σε μεγάλο συγγραφέα.
    Για το project αυτό καθ' αυτό απλά συγχαρητήρια.

    Υ.Σ Ψάχνομαι και γω για project με μΕ να διαβάζω δεδομένα σε πρωτόκολο modbus RTU για
    inverter από φωτοβολταϊκό της Omron. Δες το σχετικό post ΕΔΩ
    Καλή συνέχεια

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από misterno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα πράγμα είναι σίγουρο. Με το γράψιμο τό 'χεις και να το ψάξεις πιο διεξοδικά.
    Ο τρόπος που ξεκίνησες την περιγραφή του θέματος, η αίσθηση αγωνίας που δημιούργησες
    καθώς και η σαρκαστική αυτοκριτική σου, παραπέμπουν σε μεγάλο συγγραφέα.
    Για το project αυτό καθ' αυτό απλά συγχαρητήρια.

    Υ.Σ Ψάχνομαι και γω για project με μΕ να διαβάζω δεδομένα σε πρωτόκολο modbus RTU για
    inverter από φωτοβολταϊκό της Omron. Δες το σχετικό post ΕΔΩ
    Καλή συνέχεια
    Τρεις λέξεις μόνο thanks, thanks, thanks.
    Καλή συνέχεια στο project σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #6
    Banned
    Όνομα
    Ableson
    Εγγραφή
    Jan 2019
    Περιοχή
    bejing
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    You write beautifully.Cold instrument and emotional brain combined with the project.Do not know what will be a work, look forward to ha ha.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. ST7735 & Arduino Nano
    By Kernel Panic in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-18, 18:34
  2. DS18B20 & arduino
    By Διογένης in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-17, 19:35
  3. arduino (7 Segment LED Display)
    By nickaris1 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-13, 17:25
  4. Display 20x4 για Arduino
    By alefgr in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-13, 03:45
  5. Arduino & 7 segment display
    By noto in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-12, 17:39

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας