Σελίδα 7 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 129

Θέμα: Εγκαταστάσεις για γέλια και για κλάματα

  1. #61
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Kostas
    Εγγραφή
    Apr 2020
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Γεια σας παιδια και καλως σας βρηκα μετα απο πολλα χρονια με νεο ονομα.Δεν θυμαμαι τα παλια ενω δεν ημουν ετσι και αλλιως πολυ ενεργος.
    Η εμπειρια μου δεν εχει καποια φωτο για να σας ανεβασω.
    Μεσα απο τα πολλα που εχω κανει επαγγελματικα ειχα και για 10 χρονια ενα μαγαζι εστιασης το οποιο πουλησα πριν μερικους μηνες.
    Η εμπειρια μου εχει να κανει με εναν ηλεκτρολογο φαφλατα που τα ηξερε ολα και κοντεψε να στειλει αδιαβαστο τον τεχνικο της μηχανης καφε που ειχε ερθει για μια βλαβη.
    Τις περισσοτερες ημερες δεν ημουν μαγαζι γιατι εκανα ταυτοχρονα αλλες 2-3 δουλειες.
    Οποτε ουτε στην εγκατασταση ημουν εκει και γενικα ελειπα.Ετυχε ομως να ειμαι οταν ηρθε ο τεχνικος για την βλαβη.
    Ολες οι επαγγελματικες καφε εσπρεσο εχουν τριφασικο ρευμα.
    Ο ηλεκτρολογος ειχε βαλει στον πινακα 3φασικο ασφαλειοδιακοπτη για την μηχανη,αλλα δεν συνδεσε και τις 3 φασεις εκει απο λαθος.
    Εβαλε τις 2 φασεις της μηχανης στον συγκεκριμενο διακοπτη και την 3η φαση σε αλλο διακοπτη,ενω ειχε συμπληρωσει την 3η φαση του τριφασικου ασφαλιοδιακοπτη με ασχετη παροχη (μιας πριζας παγκου αν θυμαμαι καλα) και βεβαια οταν ο τεχνικος εκλεισε τον 3φασικο ασφαλειοδιαοπτη χωρις να το ξερει ειχε την μια φαση ζωντανη με αποτελεσμα να εχουμε ατυχημα ευτυχως ανωδυνο.Ανεβηκα στον πινακα και κατεβαζωντας ολους του διακοπτες και ανβαζωντας εναν εναν βρηκαμε το λαθος.Ενω οταν πηρα τον ηλεκτρολογο για να του πω το σοβαρο λαθος εκανε τον ξερολα και πως δεν φταιει αυτος κλπκλπ και μου το εκλεισε ενω μιλαγα ακομη.Κατι τετοιοι ηλεκτρολογοι δεν ξερω γιατι κυκλοφορουν και το λεω αυτο γιατι εκεινη την ημερα ανοιγωντας τον πινακα βρηκα και αλλα λαθη οπως να εχει χρησιμοποιησει τοπικα στον πινακα καλωδιο γειωσης για να παρει ρευμα ή καποια δομικα λαθη που εφερναν νερα μεσα στο καταστημα...
    Τεσπα,το ξεπερασαμε ανωδυνα φωναξα αλλον ηλεκτρολογο εκανε μαζεματα μου εβγαλε το ειδικο αυτοκολλητο-σημανση για τους ελεγχους (που ο αλλος δεν εβγαλε ποτε και οταν του το ελεγα ολο δικαιολογιες εφερνε για χρηματα μιλουσε κλπκλπ).
    Μακρυα απο τοτε σε ξερολες κακους ηλετρολογους και προχωραμε.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eskoef : 20-04-20 στις 16:55

  2. #62
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή

    Συναγερμός εγκατεστημένος από επαγγελματία.
    Αύξηση διατομής πολύκλωνου 0,22mm2 για τα 220V, και επίσης ανύπαρκτη γείωση.
    20200503_135738.jpg

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον paulk για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (05-05-20)

  4. #63
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Δεν χρειαζόταν αύξηση διατομής. Υψηλότερη ταση, χαμηλότερο το ρευμα 😀

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #64
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειαζόταν αύξηση διατομής. Υψηλότερη ταση, χαμηλότερο το ρευμα πŸ˜€
    Εεε, τώρα το τερμάτισες. Πού να τα ξέρει αυτά ο εγκαταστάτης. Πιρινικος φισικος ίνε ???
    αχαχαχαχαχα

    .

    1 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  6. #65
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paulk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συναγερμός εγκατεστημένος από επαγγελματία.
    Αύξηση διατομής πολύκλωνου 0,22mm2 για τα 220V, και επίσης ανύπαρκτη γείωση.
    20200503_135738.jpg
    Μοιάζει τρομακτικά πολύ με την εγκατάσταση - "Τεχνική δημιουργία" άλλης εταιρείας που είχαμε ανεβάσει εδώ παλιότερα.

    Είτε είναι νέα μέθοδος είτε ο ίδιος εγκαταστάτης βάζει παντού την "υπογραφή" του

    Ξέρεις ποια εταιρεία το έκανε; Μήπως ήταν η V_ _ _ _ _r;

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  7. #66
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μοιάζει τρομακτικά πολύ με την εγκατάσταση - "Τεχνική δημιουργία" άλλης εταιρείας που είχαμε ανεβάσει εδώ παλιότερα.

    Είτε είναι νέα μέθοδος είτε ο ίδιος εγκαταστάτης βάζει παντού την "υπογραφή" του

    Ξέρεις ποια εταιρεία το έκανε; Μήπως ήταν η V_ _ _ _ _r;
    Το έχω δει αυτό που λες, στην πρώτη σελίδα κιόλας.
    Όχι απο άλλον τεχνικό είναι, μάλλον υπάρχουν και άλλα ξεφτέρια, το καλό με την εγκατάσταση που ανέφερες είναι οτι έχει έστω και μια γείωση, ενώ στην δικιά μου περίπτωση ούτε γείωση έχει. Εκείνος είναι πιο έμπειρος μάλλον, σκέφτεται και λίγο την προστασία σε περίπτωση που γίνει κάτι.. χαχαχαα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #67
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042


    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #68
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Ουτε στη φωτογραφία δεν μπορει να αποτυπωθει τόση μαγεια

    Στάλθηκε από το FIG-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #69
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    ,
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Βλέποντας σε θέμα του φόρουμ (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=98929) τις συνδέσεις που πραγματοποιήθηκαν από ένα μαστόρι / κουβαλητή του μαγαζιού που αγοράστηκε μια εστία κουζίνας ένιωσα την ανάγκη να πω μια ιστορία μου.

    Συγγενικό μου πρόσωπο αγόρασε
    εντοιχιζόμενη κουζίνα και μου ζήτησε να κάνω την σύνδεση, περίμενα τον κουβαλητή του μαγαζιού λοιπόν για να τον πάω στο σπίτι(καθώς θα έλειπαν όλοι) και τον ενημέρωσα πως θα τα συνδέσω εγώ.
    Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν με εμπιστεύτηκε(ίσως επειδή είμαι φοιτητής) και επέμενε να την συνδέσει αυτός. Τα λάθη που λέτε ακολουθούσαν το ένα το άλλο...

    Αρχικά με ρώτησε πως θα την σύνδεα και αφού διάβασα το αυτοκόλλητο του απάντησα σωστά αλλά αυτός διαφωνούσε.
    Βιαστικά βιαστικά καθαρίζει το καλώδιο και προσπαθεί να συνδέσει (με μία φάση επιπλέον) τις εστίες, χωρίς να βάλει το καλώδιο σωστά στην θέση του αρχίζει να βιδώνει την βίδα,στην συνέχεια του λέω πως δεν έπιασε καθόλου καλώδιο και μου απαντά με το "δεν ξέρεις πως συνδέονται αυτά", βάζει το καλώδιο λοιπόν κάτω από το λαμάκι(παξιμάδι) και αρχίζει να ξεβιδώνει την βίδα υποστηρίζοντας πως το καλώδιο πρέπει να σφίξει ανάμεσα στο πλαστικό και στο λαμακι....
    Εκεί τα είδα όλα, η βίδα ήταν έτοιμη να βγει,το καλώδιο ήταν και αυτό έτοιμο να βγει καθώς δεν είχε κοπεί και στο κατάλληλο μήκος και ο μάστορας πήγαινε να συνεχίσει.
    Ηλικιακά μπορεί να είχαμε 20+ χρόνια διαφορά αλλά δεν άντεξα και του φώναξα "αυτό το καλώδιο δεν είναι καν σύνδεμένο,πλάκα μου κάνεις τώρα;" ενώ την ίδια στιγμή το τράβηξα και εννοείται πως βγήκε αμέσως.
    Αφού κοκκίνισε και το διόρθωσε (ακόμα δεν με άφηνε να το κάνω εγώ, και έκανε μια δουλειά που πραγματικά μετανιώνω που δεν τράβηξα φωτογραφία για να την ανεβάσω εδώ), η μέρα συνεχίστηκε με διαφωνίες, φωνές, βιασίνες από την μεριά του και αυτόν να κάνει όλες τις συνδέσεις.
    Τέλος φεύγοντας του δήλωσα ότι η δουλειά του θα (ξανά) γίνει και πως τσάμπα έτρωγε τον χρόνο που προφανώς δεν είχε.


    Περιττό να δηλώσω πως όντως τα ξήλωσα όλα και έγιναν σωστά και νοικοκυρεμένα, και με μυτάκια παρακαλώ
    .

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #70
    Μέλος
    Όνομα
    DiS
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xarabalios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέποντας σε θέμα του φόρουμ (https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=98929) τις συνδέσεις που πραγματοποιήθηκαν από ένα μαστόρι / κουβαλητή του μαγαζιού που αγοράστηκε μια εστία κουζίνας ένιωσα την ανάγκη να πω μια ιστορία μου.

    Περιττό να δηλώσω πως όντως τα ξήλωσα όλα και έγιναν σωστά και νοικοκυρεμένα, και με μυτάκια παρακαλώ
    .
    Το οποίο λάθος στη συγκεκριμένη σύνδεση ποιο είναι θεωρείς ;
    Ότι δεν μπήκαν «μυτάκια» ;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 7 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-18, 00:13
  2. Για γέλια και για κλάμματα
    By xlife in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-14, 12:38
  3. Κατάπνιξη RF για εγκαταστάσεις που έχουν μεγάλο μήκος αγωγών γειώσεως.
    By SV1HAG in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-14, 14:32
  4. AMARAD Hellas .. ΝΕΑ Πολύμετρα για Γέλια και για Κλάματα VA18B
    By ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-11, 23:22
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-05, 21:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας