Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 35

Θέμα: Tεχνητή νοημοσύνη : Ευκαρία η οδηγεί στον Ολοκληρωτισμο;

  1. #11
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Πριν λίγο βρήκα τυχαία το παρακάτω video, απόσπασμα από μια συνέντευξη του Jack Ma (συνιδρυτής και CEO του ομίλου εταιρειών Alibaba).
    Μιλάει για τη τεχνητή νοημοσύνη και πιστεύω ταιριάζει απόλυτα σε αυτά που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα μου.



    Sent using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  2. #12
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    όταν η τεχνητή νοημοσύνη αποφασίσει να κάνει γενοκτονία.

    https://www.youtube.com/watch?v=-v-bxPsxpE0


    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Όπως είχε πεί κάποιος, για να καθησυχάσει για τους ενδεχόμενους κινδύνους από τα πολύ έξυπνα συστήματα, "you can always pull the plug".
    Επίσης, πρέπει να αναλογιστούμε οτι κάθε νέα εφεύρεση και τεχνολογία, από τους πρωτόγονους έως τους σημερινούς ανθρώπους, βοήθησε να σκεφτούμε ακόμα μακρύτερα και να πάμε ακόμα πιό μπροστά.
    Αυτό σημαίνει οτι πρέπει να αφήσουμε τα πάντα να ελέγχονται από τεχνητά συστήματα? Οχι.
    Για παράδειγμα, ποτέ δεν θα αφήσω το τιμόνι στο αμάξι για να το οδηγεί ένα φλοκάκι από πυρίτιο. Ποτέ δεν θα αφήσω να διαλέξει κάτι κρίσιμο ο υπολογιστής για μένα. Αλλά δεν έχω πρόβλημα να διαλέξει ποιά μέρα θα καθαρίσει αυτόματα το ψυγείο ή θα παραγγείλει τα ψώνια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη xqtr
    Όνομα
    xxx
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    xxx
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είχε πεί κάποιος, για να καθησυχάσει για τους ενδεχόμενους κινδύνους από τα πολύ έξυπνα συστήματα, "you can always pull the plug".
    Επίσης, πρέπει να αναλογιστούμε οτι κάθε νέα εφεύρεση και τεχνολογία, από τους πρωτόγονους έως τους σημερινούς ανθρώπους, βοήθησε να σκεφτούμε ακόμα μακρύτερα και να πάμε ακόμα πιό μπροστά.
    Αυτό σημαίνει οτι πρέπει να αφήσουμε τα πάντα να ελέγχονται από τεχνητά συστήματα? Οχι.
    Για παράδειγμα, ποτέ δεν θα αφήσω το τιμόνι στο αμάξι για να το οδηγεί ένα φλοκάκι από πυρίτιο. Ποτέ δεν θα αφήσω να διαλέξει κάτι κρίσιμο ο υπολογιστής για μένα. Αλλά δεν έχω πρόβλημα να διαλέξει ποιά μέρα θα καθαρίσει αυτόματα το ψυγείο ή θα παραγγείλει τα ψώνια.
    Εσύ δεν θα αφήσεις το "πυριτιο" να οδηγήσει, αλλά το κάνει ήδη η uber κ η domino, στο Αμέρικα ... σύντομα κοντά σας

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Εγώ πάντως δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς είναι η τεχνητή νοημοσύνη.
    Μπορεί κάποιος να μας δώσει ένα υπαρκτό παράδειγμα εφαρμογής της;

    1 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς είναι η τεχνητή νοημοσύνη.
    Μπορεί κάποιος να μας δώσει ένα υπαρκτό παράδειγμα εφαρμογής της;
    άπλα μαλον απο σεντονια κωδικα φτασαμε στα χιλιομετρα κωδικα και αυτο το λεμε τεχνητή νοημοσύνη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παίδες, μυθιστορηματικά τουλάχιστον, από δύο επιστήμονες και συγγραφείς Επιστημονικής Φαντασίας, είναι επικές: Η πρώτη γράφτηκε σε βιβλίο, με την επιτυχία, ότι ο καθένας μας μπορεί -διαβάζοντας- να πλάσει -με τη φαντασία του- ότι σκηνικό δεν μπορεί (ακόμα κι η μεγαλύτερη εταιρεία στο είδος) να φτιάξει! Η πρώτη ήταν η σειρά βιβλίων του Ισαάκ Ασίμοφ Με τίτλο Εγώ το Ρομπότ[ (I Robot) (σας συνδέω με περίληψη του όλου έργου), και τη δεύτερη 2001 Οδύσσεια του διαστήματος (2001: A Space Odyssey). Σε αυτό βιβλίο (και ταινία), ο υπερυπολογιστής HAL ελέγχου των πάντων (σχεδόν) του διαστημοπλοίου αποικισμού ανθρώπων σε άλλο πλανήτη, για κάποιον λόγο αρχίζει σκοτώνει, πρώτα όλους τους 'κατεψυγμένους αποίκους', στρέφεται μετά εναντίον του πληρώματος, που τον υποψιάζεται πλέον για σοβαρότατη δυσλειτουργία!!! Έτσι 'καθαρίζει' με κάποιους τρόπους τους δύο από τους τρεις, και μένει μόνος εναντίον του Κυβερνήτη! Ο Κυβερνήτης έχοντας προβλέψει καλά, κάθε εναντίον του κίνηση, από τον HAL, καταφέρνει να τον αναγκάσει σε επανεκκίνηση, διορθώνοντας το 'σφάλμα'! Ενώ και στις δύο περιπτώσεις υπάρχουν σοβαρότατες απώλειες, τελικά η 'Υπεροχή' της Ανθρώπινης Νοημοσύνης κερδίζει τον αγώνα επιβίωσης!! Δύο κορυφαίο επιστήμονες-συγγραφείς χτυπούν το καμπανάκι του επερχόμενου κινδύνου αρκετές δεκαετίες πριν!!! Στο χέρι μας είναι να τους αγνοήσουμε και αυτούς....... Για τη βολή μας!

    Αυτά πάλι από εμένα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris285 Εμφάνιση μηνυμάτων
    άπλα μαλον απο σεντονια κωδικα φτασαμε στα χιλιομετρα κωδικα και αυτο το λεμε τεχνητή νοημοσύνη.
    Α οκ, τώρα το 'πιασα .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  9. #19
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2017
    Περιοχή
    Νικαια
    Μηνύματα
    847

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για παράδειγμα, ποτέ δεν θα αφήσω το τιμόνι στο αμάξι για να το οδηγεί ένα φλοκάκι από πυρίτιο. Ποτέ δεν θα αφήσω να διαλέξει κάτι κρίσιμο ο υπολογιστής για μένα. Αλλά δεν έχω πρόβλημα να διαλέξει ποιά μέρα θα καθαρίσει αυτόματα το ψυγείο ή θα παραγγείλει τα ψώνια.

    Οταν εισαι νεος ωραιος ,πλουσιος ,υγιης και Χαμιλτον στο τιμονι ,δεν τιθεται θεμα .
    Για τους λιαν ευκαταστατους υπερηλικες , υπαρχει Μπατλερ , οδηγος κτλπ
    Σε διαφορετικη περιπτωση θα εμπιστευομουν μελλοντικα μετα απο 5-10 χρονια μαξ , ενα ευφυιες τιμονι .
    Το καθαρισμα του ψυγειου ειναι κυριως χειρωνακτικη εργασια και απαιτει κατ αρχην και ενα αψογο μηχανολογικο - ρομποτικο κατασκευασμα .
    Τετοιες εργασιες πχ τις βαριες συγκολησεις στις αυτοκινητοβιομηχανιες τις κανουν καλυτερα τα ρομποτ , κανενα προβλημα .
    Αντιθετα η επιλογη απο μια εξυπνη οντοτητα ( ; ) του τι , απο που , ποσο ,ποτε σε ποια τιμη θα ψωνισω ...χμ ... εδω αρχιζουν τα δυσκολα .

    Panoss :"Εγώ πάντως δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς είναι η τεχνητή νοημοσύνη.
    Μπορεί κάποιος να μας δώσει ένα υπαρκτό παράδειγμα εφαρμογής της; "

    Στις επομενες εκλογες , τι να ριξω ; φασκελο και σε ποιον ;
    Σπαζοκεφαλια . Θα μπω σε μια εξυπνη ρουτινα .. εκλογικο συμβουλο ....
    Θα βαλω το προφιλ μου ,θα απαντησω και σε αδιακριτες ερωτησεις και το "ευφυες συστημα"
    θα μου προτεινει τους καταλληλους υποψηφιους . Για μαυρισμα ,σιχτιρισμα ,γιαουρτωμα κτλπ .

    Ενα αλλο εξυπνο μηχανακι θα μπορουσε να σου προτεινει - ευρει ταιρι για ζευγαρωμα κοκ .
    Επισης να σου ευρει τον καταλληλο ιατρο , οδοντιατρο , αναλογα με τα συμπτωματα , το βαλλαντιο σου ,
    περιοχη κατοικιας , προτερο ιστορικο
    Απειρα τα παραδειγματα .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nepomuk : 08-10-18 στις 15:21

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είχε πεί κάποιος, για να καθησυχάσει για τους ενδεχόμενους κινδύνους από τα πολύ έξυπνα συστήματα, "you can always pull the plug".
    Επίσης, πρέπει να αναλογιστούμε οτι κάθε νέα εφεύρεση και τεχνολογία, από τους πρωτόγονους έως τους σημερινούς ανθρώπους, βοήθησε να σκεφτούμε ακόμα μακρύτερα και να πάμε ακόμα πιό μπροστά.
    Αυτό σημαίνει οτι πρέπει να αφήσουμε τα πάντα να ελέγχονται από τεχνητά συστήματα? Οχι.
    Για παράδειγμα, ποτέ δεν θα αφήσω το τιμόνι στο αμάξι για να το οδηγεί ένα φλοκάκι από πυρίτιο. Ποτέ δεν θα αφήσω να διαλέξει κάτι κρίσιμο ο υπολογιστής για μένα. Αλλά δεν έχω πρόβλημα να διαλέξει ποιά μέρα θα καθαρίσει αυτόματα το ψυγείο ή θα παραγγείλει τα ψώνια.
    Δυστυχώς, όμως, βλέπω πολύ δύσκολο αυτό το 'όχι' αν/όταν χάσω όραση, ακοή, κάποιο ζωτικό μέρος, ή/και ολόκληρο ζωτικό όργανο του σώματός μου!.... Θα μου πεις: "Θα γίνεις cyborg;" Το λες έτσι εύκολα το "Όχι!!"....αν στηρίζεται επάνω σου μια οικογένεια;
    Ο 'μαφιόζος' όταν σ' εκβιάζει με το παιδί σου, ξέρει πολύ καλά τι κάνει!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-13, 15:38
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-09, 09:14
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-08, 00:15
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-07, 11:11
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-06, 09:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας