Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 25 από 25

Θέμα: Ρυθμιζόμενο σταθεροποιημένο τροφοδοτικό 12-14V / 2 Α

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαίρομαι πάντα να βλέπω κατασκευές των μελών του φόρουμ, και ιδιαίτερα όταν έχουν look από την δεκαετία του 80... (sobel μετασχηματιστής κλπ...)
    ......
    Δυστυχώς όμως αυτό που βλέπεις εσύ, την παλαιότητα, που ανάγεται σε εποχές που οι λέξεις ασφάλεια και πιστοποίηση και άλλα συναφή δεν υπήρχαν ούτε στην επιστημονική φαντασία ούτε στο λεξιλόγιό μας, δεν το είδαν άλλοι με τόση νοσταλγία και "επιτέθηκαν" λίγο άγαρμπα (για μένα) στον Γαληνίτη που με τόση αγάπη μας το παρουσίασε. Ναι δεν τηρεί σημερινούς κανόνες ασφαλείας ή του 1995 και εντεύθεν που βιάστηκε να μας παρουσιάσει άλλος αγαπητός συμφορουμίτης εδώ.
    Πρός τους νέους ερασιτέχνες : ναι δεν αποτελεί αντικείμενο προς μίμηση ειδικά στα θέματα ασφαλείας !!!!
    Είναι κομμάτι με μεράκι άλλων εποχών !!!

    2 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    χαίρομαι πάντα να βλέπω κατασκευές των μελών του φόρουμ, και ιδιαίτερα όταν έχουν look από την δεκαετία του 80... (sobel μετασχηματιστής κλπ...)
    αλλά οι δύο ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές πιστεύω ότι θα έπρεπε να αλλαχτούν με κάτι πιο καινούριο αφού εκτιμώ οτι θα έχουν ηλικία 30+ χρόνια και είναι και κοντά στον μετασχηματιστή που ζεσταίνεται...
    Ευχαριστώ για το σχόλιο. Βέβαια πρόκειται για κατασκευή μου του 1986.

    0 Not allowed! Not allowed!
    SV1AIA

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Δεν έχω κανένα πρόβλημα με το παρουσιάσει κάποιος κατασκευές που είναι λιγότερο από τέλειες, το θέμα θα μπορούσε να είχε τελειώσει στο:
    A)"μπράβο για την κατασκευή αλλά το καλώδιο της τροφοδοσίας δεν είναι στερεωμένο στο κουτί σωστά"
    Β)"σωστό αλλά όταν το έφτιαξα πριν 30 χρόνια ΧΨΩΔ"
    Αλλά αντί αυτού είχαμε επιχειρήματα του τύπου "μια χαρά αγκιστρωμένο είναι με 5 πόντους μονόκλωνο στριμμένο γύρο του", "δεν ακουμπάει το καλώδιο σε μέταλλο" και "ένα LM317 είναι το μόνο που θες για 2Α τροφοδοτικό", οπότε ξεκίνησε συζήτηση περί του τι εστί ελέφαντας...

    Και εμένα δεν μου αρέσει να κάνω σελίδες θέμα για μία κατασκευή που προφανώς έχει συναισθηματική αξία για τον δημιουργό της, και φυσικά αξία για όλους στο site ως δοκιμασμένο κύκλωμα που μπορεί να αντιγράψει κάποιος άλλος*, και το τελευταίο είναι και ο λόγος που εξέφρασα τις ενστάσεις μου, μην το ξαναγράφω...
    Και ειδικά όταν οι απαντήσεις που παίρνω είναι "οφθαλμαπάτη είναι αυτό που βλέπεις" και "όχι εσύ κάνεις λάθος μια χαρά 2Α ικανό είναι το LM317" δεν έχω κανένα πρόβλημα να το τραβήξω το θέμα. Ο κάθε ένας μπορεί να εκφράσει την θέση του και τα επιχειρήματά του και ο άλλος να αντιπαραθέσει τα δικά του, αυτό είναι η συζήτηση.

    Πάντως δέχομαι το "λίγο άγαρμπα", ίσως ο τρόπος μου να μην ήταν ο καλύτερος...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη Papas00zas
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    994

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άμα είχε όμως τσόντα θα έβλεπες ... δεν θα σε ενοχλούσε.
    Μπα;;;;; εσύ είπες ότι με αγνοείς,πώς και έκανες τον κόπο να απαντήσεις;;;; Σου έλειψα;;;
    Και αν και δεν σε αφορά όχι δεν βλέπω....Μπορεί ο γιος σου όταν μεγαλώσει.
    Άλλωστε είσαι στη δικιά μου λίστα διαγραμμένων και τα ποστ σου προσπερνούνται σαν να μην υπάρχεις.
    Καληνύχτα και στο καλό

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Papas00zas : 21-04-19 στις 00:06
    Όχι άλλους μΕ....PICάραμε!!!!
    ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΧΑΡΙΣΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ - ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΩΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΓΩΝΕΣ

  5. #25
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Papas00zas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπα;;;;; εσύ είπες ότι με αγνοείς,πώς και έκανες τον κόπο να απαντήσεις;;;;
    ...
    Άλλωστε είσαι στη δικιά μου λίστα διαγραμμένων και τα ποστ σου προσπερνούνται σαν να μην υπάρχεις.
    Επαναφέρεις και απαντάς σε σχόλιο που έγινε προ εξαμήνου. Δεν μοιάζει και πολύ για αγνόηση αυτό.
    Ας ξεχαστεί λοιπόν εφόσον δεν επιθυμείτε διπλωματικές σχέσεις και ας μη δοθεί συνέχεια παρακαλώ

    Sent using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Σταθεροποιημένο τροφοδοτικό 12 V 50 A
    By kanivallos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-15, 21:57
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-15, 00:35
  3. Οικονομική ιδέα για τροφοδοτικό 13-14V
    By makatas in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-13, 23:15
  4. Τροφοδοτικό 5V 1A DC σταθεροποιημένο
    By johnnyboy030 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-12, 20:15
  5. σταθεροποιημένο τροφοδοτικό 13,8ν 10Α με mosfet γίνεται?
    By antonis in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-12, 21:12

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας