Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29

Θέμα: Βγαίνει η πρίζα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη nitako
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    317

    Προεπιλογή Βγαίνει η πρίζα

    Καλησπέρα σε όλους,
    εχω μια πρίζα σπίτι που οσο και να την σφίγγω πάντα βγαίνει μετά απο λίγη χρήση, προφανώς εχει φαγωθεί το κουτί της .εχει κάποιος καμία ιδεα πως μπορώ να την μαγκώσω καλύτερα?

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Το να ξανασκαψεις τοιχο για να αλλαξειςε κουτι ειναι μπελας. Προσπαθησε να βρεις ενα μικρο και σχετικα επιπεδο κομματι σκληρου πλαστικου και να παταει επανω του το γαντζακι. Το πλαστικο θα σφηνωσει στον τοιχο και τα πραγματα θα ειναι καλυτερα. Επειδη ειναι πριζα και το βαλε-βγαλε ειναι ταλαιπωρια για τα στηριγματα, τσεκαρε και τις δυο πλευρες και αν χρειαστει ενισχυσε και τις δυο. Εχω βαλει και ξυλο με ικανοποιητικα αποτελεσματα (λαβη πινελου).

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Αν έχει ρημαχτεί και ο σοβάς γύρω από το κουτί βάλε γύψο

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Τα καινούρια κυτία έχουν θεση για να πιάσει ο μηχανισμός με βιδα αν θέλεις βάλε μια φώτο να το δούμε..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη nitako
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    317

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, μάλλον θα κάνω το κολπο με την σφήνα μέσα. Αν δεν πιάσει θα επανέλθω

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη apilot
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Κώστα πάρε ένα άλλο κυτίο κόφτο λίγο παραπάνω από τον πάτο.
    Μετά κόφτο από την μια πλευρά και πέρασε το μέσα στο άλλο.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Κοιτάμε πάντα μπροστά χωρίς να βλέπουμε το πίσω.

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον apilot για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DGeorge (09-10-18)

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αλπινιστης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να ξανασκαψεις τοιχο για να αλλαξεις κουτι ειναι μπελας. Προσπαθησε να βρεις ενα μικρο και σχετικα επιπεδο κομματι σκληρου πλαστικου και να παταει επανω του το γαντζακι. Το πλαστικο θα σφηνωσει στον τοιχο και τα πραγματα θα ειναι καλυτερα. Επειδη ειναι πριζα και το βαλε-βγαλε ειναι ταλαιπωρια για τα στηριγματα, τσεκαρε και τις δυο πλευρες και αν χρειαστει ενισχυσε και τις δυο. Εχω βαλει και ξυλο με ικανοποιητικα αποτελεσματα (λαβη πινελου).
    Φίλε Αλέξανδρε, το σπίτι μου έχει αρκετή υγρασία (παλιό διαμέρισμα στην Καλλιθέα, τι τα θες τι τα γυρεύεις; ). Όποτε γινόταν εμπλοκή ξύλου με ηλεκτρικό εξάρτημα (πρίζα, φις. οτιδήποτε), αυτό σήμαινε αυτομάτως βραχυκύκλωμα. Το ξύλο απορροφούσε σταδιακά την υγρασία, μούχλιαζε, και τελικά κάπου βραχυκύκλωνε. Το σκληρό πλαστικό που γράφεις, και με το οποίο βρήκα την υγειά μου, είναι το υλικό από τα μεγάλα μπουκάλια ( >500ml) αναψυκτικού, ή νερού. Και σκληρά είναι και ανθεκτικά σε 'κακουχίες'!!! Δεν έχει παρά να κόψει λουρίδες, κατά μήκος του μπουκαλιού, σε μήκος σίγουρα μεγαλύτερο από τα στηρίγματα. Αφού τα στεγνώσει πολύ καλά, βάζει από ένα, δύο, όσα χρειάζονται, το ένα πίσω από το άλλο, αυξάνοντας το συνολικό πάχος, (όμως ίσα δεξιά και αριστερά ώστε να δείχνει ομοιόμορφη η πρίζα). Αν θέλει τα κολλάει και μεταξύ τους (από κάθε πλευρά), ώστε να μην σκορπούν, με κόλλα μονωτική! Αφήνει να στεγνώσει καλά η κόλλα, και σφίγγει τελικά τα στηρίγματα!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχει ρημαχτεί και ο σοβάς γύρω από το κουτί βάλε γύψο
    Φίλε συνονόματε, μήπως αντί για "γύψος", εννοείς "στόκος"; Απ'όσο ξέρω ο γύψος είναι αρκετά πιο εύθραυστος.... Εκτός και αν έχω 'χάσει επεισόδια πολλά!'
    Πάντως, ό,τι τελικά και αν βάλει, θα πρέπει να έχει υπομονή ώστε να στεγνώσουν όλα τα υλικά καλά! (όπως και η κόλλα, που μπορεί να χρειαστεί, ίσως και πάνω από 24 ώρες....) Η Βιασύνη, είναι ακριβώς η ίδια λέξη Βία! Κι όπως γνωρίζουμε όλοι: Η Βία φέρνει Βία! ....Και μάλλον θα κινδυνέψει, να χαραμιστεί όλος αυτός ο κόπος εργασιών

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Βία φέρνει Βία! ....
    Αυτη και ειναι πιθανον η αιτια που γ@μήθηκε η πριζα...
    1. Τραβαμε το φις χυμα
    2. Αναρτούμε κατι ΤΑΦ και κατι πολυμπριζα πριζας και εκει πανω πακάκια γκουμουτσες!!
    Ασε τι εχω δει. ο αργος θανατος της πριζας... χαχαχα

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
    Όνομα
    Στυλιανός
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Ιδανικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια προσθήκη/προέκταση κουτιού διακόπτου. Δες εδώ http://www.megawatt.com.gr/index.php...productId=1615

    0 Not allowed! Not allowed!
    Από καρδιάς,
    Στέλιος.

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Κοίταξε... Για να λέμε και του στραβού το δίκιο....
    1) Η πρίζα είναι κοντά στο πάτωμα, περίπου.
    2) Ακόμα και στα ξύλινα (παρκέ) απαιτούν πλέον οι μοντέρνες συσκευές πρίζα/φις σούκο!
    3) Βράσε εμένα, που πιθανόν βαριέμαι... Η μεσήλικη προς ηλικιωμένη νοικοκυρά που θα κληθεί να σκουπίσει μπόρεί άραγε να σκύψει, σαν την 25άρα, προκειμένου να βγάλει το φις;;;;
    4) Σημείωσε, ακόμα, ότι ακόμα και τα ίδια τα σημερινά φις σούκο έχουν γίνει ολόκληρες 'κουμούτσες' και δεν βγαίνουν τόσο εύκολα, ούτε κι από την 25άρα, όπως ήταν κι έβγαιναν τα φις σούκο προ 25ετίας. (Αυτό προέκυψε επειδή η σημερινή Ηλεκτρική Σκούπα πλησιάζει τα 5KW.
    5) Ένα πράγμα, επίσης, σχετικό με τη σύγχρονη ισχύ της σκούπας, είναι ότι ταλαιπωρεί τα καλώδια των παλιών εγκαταστάσεων, φέρνοντάς τα στα όρια αντοχής τους σε ρεύμα (Αμπέρ). Κι αυτό ελάχιστοι το γνωρίζουν!
    Εγώ: "Ρε παιδιά μια σκουπίτσα ζήτησα να πάρω, όχι ανυψωτικό μηχάνημα!" Πωλητής: "Ναι! Αλλά δεν θα πρέπει να σηκώνει τη σκόνη μέσα από τις ίνες του χαλιού σας;" Εγώ: "Αυτό το έκαναν ικανοποιητικά και οι προηγούμενες!" Πωλητής: "Ναι! Αλλά δεν σήκωναν το χαλί, για να τραβήξει, τη σκόνη και από κάτω;" Εγώ: "Να τη βάλω να σηκώσει το τραπέζι, ίσως, για να σηκώσει και το χαλί, και τη σκόνη από κάτω! ........ Εκεί τελειώνει ο διάλογος, όπου -φυσικά- δεν βγαίνει νόημα, καθώς ο πωλητής θέλει να πουλήσει και τίποτε άλλο!!

    Τότε η κυριούλα, δεν ήθελε ιδιαίτερη δύναμη για να τραβήξει το φις. Οι πρίζες είχαν κάτι αξιοπιστότατα στηρίγματα, για τα κουτιά στους τοίχους, οπότε τραβούσαν άνετα τις συσκευές (σκούπες κυρίως) βάναυσα από τις πρίζες, χωρίς κανένα πρόβλημα!

    Τελικά, φίλε Μιχάλη, αυτή είναι η αιτία για τον θάνατο (αργό, γρήγορο) της πρίζας: Η φτήνια!!! Η Ανθρώπινη απληστία, η οποία κάνει την ποιότητα των ηλεκτρικών από κακή σε χειρότερη! "Πρέπει να πουλήσουμε! Δεν βγαίνουμε!" λέει ο καφετζής της γωνίας, με το μικρο-καφενεδάκι του! "Πρέπει να πουλήσουμε λέει κι η Shell!! ...Διότι η BP μας ξεπέρασε στην Κόρινθο κατά ένα γαλόνι, και 'δεν βγαίνουμε' εκεί!!!!!!!!!"
    Ακριβαίνει η Shell το πετρέλαιό της (επειδή 'δεν βγαίνει' στην Κόρινθο), ακολουθούν όλες οι άλλες, και παίρνει η χιονοστοιβάδα τα πάντα!!! Γιατίιιιιιι;;;;;;;;;; Διότι κάποιο μεγαλοστέλεχος της Shell έκανε, ό,τι έκανε!!!
    Επειδή ακριβαίνουν, λοιπόν, όλα -εκτός των μισθών-, δεν μπορούμε, να πουλήσουμε πρίζες, πολύμπριζα, κλπ! Τι κάνουμε λοιπόν, εμείς οι ξύπνιοι;;;; Ρίχνουμε την ποιότητα , μέχρι που κάποτε (κι αυτό το 'κόλπο') θα φτάσει στο "μη παρ'έκει!" (όριό του) !!!!

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-14, 13:30
  2. 1 πρίζα TV-3 τηλεοράσεις
    By jean in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-12, 01:28
  3. πρόβλημα σε πρίζα
    By giorgos.gr in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-12, 10:49
  4. Πρίζα σε πάγκο
    By Gordona in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-11, 14:13
  5. Τί είναι αυτό το υλικό και πώς βγαίνει?
    By alexand in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-11, 07:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας