Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Επισκευή πολυμέτρου (αμπεροτσιμπίδας)

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή Επισκευή πολυμέτρου (αμπεροτσιμπίδας)

    Καλησπέρα,

    έχω στα χέρια μου ένα Benning CM 1-2 του οποίου δεν λειτουργεί η αμπεροτσιμπίδα. Το άνοιξα και είδα οτι έχει κομμένα δύο κόκκινα καλωδιάκια που πηγαίναν απο την αμπεροτσιμπίδα πάνω στην πλακέτα. Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω που πάνε ακριβώς για να τα κολλήσω πάλι. Στην πλακέτα υπάρχει μια κόλληση που έχει ίχνη απο το κόκκινο πλαστικό ενός απο τα δύο καλώδια, άρα εκεί πρέπει να ήταν κολλημένο το ένα, το άλλο όμως? Υπάρχει τρόπος να βρω κάπου το κύκλωμα ώστε να δω που συνδέονται?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Ξεκίνα ανεβάζοντας κάποιες φώτο για να δούμε μήπως φαίνεται κάτι.. Για το σχέδιο δύσκολα να υπαρχει κάπου πιστεύω..

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Ενταξει, θα ανεβασω καποιες φωτογραφιες. Επισης μια ερωτηση για ενα αλλο πολυμετρο το οποιο δεν κανει μετρησεις, δηλαδη ανοιγει, λειτουργει η οθονη του αλλα δεν μετραει: ειχε καμμενη ασφαλεια, πρεπει να αντικατασταθει με ΙΔΙΑ? γιατι εβαλα μια αλλη (αντι για 1A - 500V, εβαλα 10Α 250V επειδη αυτην ειχα) και συνεχιζει να μη λειτουργει, ή ειναι ασχετο τελειως το οτι δε λειτουργει με την ασφαλεια?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Η ασφάλεια πρέπει να μπει ίδια για λόγους ασφαλείας του μηχανήματος και δικιά σου. Όμως χρειάζεται μόνο στην μέτρηση ρεύματος.. Αν δεν μετράει πουθενά έχεις αλλού πρόβλημα..
    Μήπως κόπηκε κανένας ακροδέκτης;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    δεν φαινεται τιποτα στην πλακετα. και οι συνδεσεις των ακροδεκτων αγουν κανονικα απ'οτι μετρησα με ενα αλλο πολυμετρο απο τον ακροδεκτη μεχρι διαφορα σημεια της γραμμης. κοιταξα για καμμενους πυκνωτες, για οτιδηποτε, αλλα δεν διαπιστωσα κατι. οσον αφορα το αλλο το πρωτο που ειπα με την αμπεροτσιμπιδα, γενικα η αμπεροτσιμπιδα που πρεπει να συνδεεται μετα απο αποψη κυκλωματος? σε καποιο πηνιο ή κατι τετοιο λογικα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Για το πρώτο αναμένουμε φώτο ίσως φανεί κάτι.. Ετσι μιλαμε στον αερα...
    Για το δεύτερο η ασφάλεια δεν παίζει ρολο σε αυτό που λες, αφορά την μέτρηση ρεύματος και είναι όση χρειάζεται για λόγους ασφαλείας του κυκλώματος, όπως ειπώθηκε..

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Ανέβασα κάποιες φωτογραφίες απο τα δύο πολύμετρα. Οι πρώτες δύο είναι το πολύμετρο το οποίο ανοίγει αλλά δεν μετράει τίποτα. Όταν το βάζω στην επιλογή του buzzer βαράει κατευθείαν και ας μην έχω ενωμένους τους ακροδέκτες. Έχω κυκλώσει με κόκκινο το μόνο που είδα με το μάτι μου, δύο πυκνωτές που είναι σαν καμμένοι. Οι επόμενες δύο φωτογραφίες είναι της αμπεροτσιμπίδας. Εδώ το όργανο δεν ανοίγει καν και επίσης δεν ξέρω που να κολλήσω τα δύο καλώδια της αμπεροτσιμπίδας. Έχω κυκλώσει και εδώ εκεί που νομίζω πως πάει η αμπεροτσιμπίδα γιατί είχα δει ίχνη απο το πλαστικό του καλωδίου της.

    1.1.jpg1.2.jpg2.1.jpg2.2.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Όσον αφορά το πολύμετρο δεν νομίζω να συμφέρει η επισκευή του. Από την περιγραφή που κάνεις πρέπει να ήταν στην κλίμακα mA και μετρήθηκε τάση οπότε σίγουρα πρέπει να αλλαχθεί ο 3½ Digit Α/D converter (το πιο πιθανό να είναι ο 7106), ίσως οι 2 προστατευτικές δίοδοι και ότι άλλο προκύψει στην πορεία. Η αμπεροτσιμπίδα αξίζει σαν όργανο αλλά πως κόπηκαν τα καλώδια; Μήπως έχει κι άλλα θέματα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Ειλικρινα δεν ξερω πως κοπηκαν, ετσι μου την εδωσε φιλος. Την ανοιξα και τα καλωδια ηταν κομμενα απο την πλακετα. Επισης ενω βαζω μπαταριες, οταν την βαζω στο ON δεν αναβει, δεν δειχνει το εργαλειο τιποτα στην οθονη. Τι μπορω να κοιταξω ως προς το ενα θεμα ή/και ως προς το αλλο?

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλογή αμπεροτσιμπίδας διαρροών ..
    By bababoulas in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-17, 21:39
  2. Αγορά πολυμέτρου
    By rch in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-14, 18:09
  3. Αγορά αμπεροτσιμπίδας
    By karmagos in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-13, 08:01
  4. Αγορά πολυμέτρου.
    By ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-13, 21:11
  5. Αγορά Αμπεροτσιμπίδας
    By mafiagalou in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-11, 14:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας