Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: Κύκλωμα 12v DC σε 500v AC, 15Kz project

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή Κύκλωμα 12v DC σε 500v AC, 15Kz project

    Για σας, προσπαθώ να φτιάξω ένα κύκλωμα σαν project που να ανεβάζει τα volt από 12V DC σε περίπου 500V AC με υψηλή συχνότητα (15Kz). Έχω φτιάξει το παρακάτω κύκλωμα

    https://i.imgur.com/3sw5GPK.jpg


    το οποίο παράγει 15Khz AC. Στην έξοδο των transistors παράγεται περίπου 10v AC.
    Εκεί που έχω πρόβλημα είναι στο ότι δεν μπορώ να βρω κάποιον μετασχηματιστή να δουλεύει σωστά με αυτό το κύκλωμα. Δοκίμασα να φτιάξω έναν τον οποίο τον έβγαλα από ένα παλιό τροφοδοτώ του η/υ με και τον ξαναέφτιαξα με περίπου 600 σπείρες στο δευτερεύον και 20 στο πρωτεύον. Με τον μετασχηματιστή αυτό είχα περίπου ένα output μονό 40v. Νόμιζα ότι αυτό γίνεται επειδή δεν τον έφτιαχνα κάλα, για αυτό και τελικά έβγαλα έναν μετασχηματιστή από έναν φορτιστή κινητού και τον σύνδεσα ανάποδα για να ανέβουν τα volt. Τελικά και εκεί μονό 40v κατάφερνα να πάρω. Σκέφτηκα ότι μπορεί το πολύμετρο να μην μπορεί να διαβάσει σωστά τα volt λόγο της συχνότητας και του τετραγωνικού ρεύματος, οπότε αυτό που έκανα είναι να φορτίζω έναν πυκνωτή υψηλών volt σε σειρά με μια δίοδο και να τον μετράω, αλλά πάλι τα ίδια αποτελέσματα είχα, δηλαδή max περίπου 40v. Όλοι οι μετασχηματιστές είναι σχήματος Ε από φερρίτη. Μήπως κάποιος που ξέρει μπορεί να μου εξηγήσει γιατί συμβαίνει αυτό και τι τελικά τι πρέπει να κάνω για να το φτιάξω ?

    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kioan : 14-10-18 στις 17:20

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    821

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι το πρόβλημα εστιάζεται βασικά, στο στάδιο οδήγησης του πρωτεύοντος πηνίου του μ/τ, το οποίο είναι λάθος.
    Υπάρχουν διάφορες υλοποιήσεις ,οπότε για να είναι η απάντηση πιο συγκεκριμένη, καλό είναι να μας πεις σχετικά με την εφαρμογή την οποία προορίζεται το κύκλωμά σου.
    Επίσης πως μετράς την έξοδο του μ/τ, με τι όργανο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Γενικά δεν έχω πολύ εμπειρία με τις υψηλές τάσεις για αυτό τον λόγο ήθελα να ασχοληθώ λίγο Στόχος μου είναι να φτιάξω το κύκλωμα να παράγει περίπου 400-500v AC και στην συνεχεία να το αυξήσω περισσότερο με αυτόν τον τρόπο

    https://upload.wikimedia.org/wikiped...rd_cascade.svg

    σε περίπου 4-5kv. Έχω σκοπώ να χρησιμοποιήσω μικρούς πυκνωτές για τον πολλαπλασιαστή δηλαδή 2kv 10nF για αυτό θέλω να είναι έχει μεγάλη συχνότητα. Σε μικρότερη συχνότητα διάβασα πρέπει να έχεις μεγαλύτερους σε χωρητικότητα πυκνωτές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Αν θες να φτιάξεις την κατασκευή μόνος σου, μπράβο και προχώρα, απλά έχε στο νου σου ότι πουλάτε τέτοια έτοιμα step-up με 1-2 ευρώ, μόνο μετ/στες υψηλής ή και έτοιμα με 6-12V DC είσοδο και 10-80KV έξοδο:

    https://www.ebay.com/itm/6V-12V-to-8...vsg:rk:72:pf:0

    https://www.ebay.com/itm/15KV-High-V...V/232597886866

    https://www.ebay.com/itm/15KV-High-F...r/113243462428

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Selecronic ναι το έχω δει. Δεν έχω σκοπό να παράγω τόσα πολλά kv, για 4-5kv έλεγα. Παρόλα αυτά θα ήθελα να το έφτιαχνα μονός μου επίσης για να μαθαίνω.

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Άρτα
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Δοκιμασε με μικροτερη χωρητικοτητα στην εξοδο απο τα τρανζιστορ,δοκιμασε με λιγοτερες σπειρες και ανεβασε καμμια φοτο και τα ξαναλεμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Όταν λες μικρότερη χωρητικότητα εννοείς πυκνωτή με λιγότερη χωρητικότητα ? Και λιγότερες σπείρες εννοείς το πρωτεύον η το δευτερεύον ? Επίσης έχω προσέξει ότι σχετικά γρήγορα ο πυκνωτής χαλάει, μάλλον λόγο της συχνότητας και μερικές φορές δεν βάζω καθόλου η βάζω στον μετασχηματιστή σε σειρά με το κύκλωμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη sabouras
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Μηνύματα
    137

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι το πρόβλημα σου είναι τα μεγάλης ισχύος τρανζιστορ που έχεις στην έξοδο. Εγώ θα δοκίμαζα στη θέση σου τα BS170 και έαν θέλεις μεγαλύτερο ρεύμα θα οδηγούσα καποίο άλλο τρανζιστορ απο αυτά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Άρτα
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από underground Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λες μικρότερη χωρητικότητα εννοείς πυκνωτή με λιγότερη χωρητικότητα ? Και λιγότερες σπείρες εννοείς το πρωτεύον η το δευτερεύον ? Επίσης έχω προσέξει ότι σχετικά γρήγορα ο πυκνωτής χαλάει, μάλλον λόγο της συχνότητας και μερικές φορές δεν βάζω καθόλου η βάζω στον μετασχηματιστή σε σειρά με το κύκλωμα
    Για μετασχηματιστη να χρησιμοποιησης ενα τσοκ απο αυτα που εχουν ολες οι συσκευες στην εισοδο 20181014_095253.jpg τυλιγοντας του πεντε με δεκα σπειρες τις οποιες θα χρησιμοποιησης για πρωτευον.Εναλλακτικα αν θες υλοποιησε αυτο το κυκλωμα20181014_102053.jpg και ναι ο πυκνωτης 100μf και πολυ ειναι

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Micalis ευχαριστώ για την βοήθεια σου θα το δοκιμάσω.

    Επίσης δοκίμασα αυτό το απλό κύκλωμα


    https://i.imgur.com/s4csGD2.jpg

    με το TIP41C σε έναν μικρό μετασχηματιστή και φαίνεται να δουλεύει καλύτερα από 555 κύκλωμα. Φαντάζομαι το 555 τραβάει αρκετό ρεύμα για αυτό Σκέφτομαι τελικά μήπως είναι καλύτερο από το 555 γιατί είναι και ποιο απλό και μάλλον δουλεύει σε μεγαλύτερη συχνότητα, αλλά φαντάζομαι είναι half way. Υπάρχει τρόπος βελτίωσες του κυκλώματος αυτού για να δουλεύει με full wave ?

    Επίσης βρήκα και αυτό το κύκλωμα
    https://i.imgur.com/joReJWA.png

    Έτσι δουλεύουν οι ηλεκτρικές μυγοσκοτώστρες άλλα δεν το έχω δοκίμασε ακόμα. Είναι καλύτερο αυτό ή το πρώτο κύκλωμα ή το ίδιο τι πιστεύεται.


    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κύκλωμα για Led 12V 10W
    By paulk in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-17, 14:50
  2. Κύκλωμα φορτιστή μπαταριών 12V - πρόβλημα;
    By makatas in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-14, 12:34
  3. Γυαλινη ασφάλεια 250V AC σε κύκλωμα 12V DC;
    By bb4fc in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-13, 15:17
  4. Κύκλωμα 5v σε 12v
    By Amanteous in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-13, 03:05
  5. Κύκλωμα τροφοδοτικού από 24v σε 12v/3A
    By bgin in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-11, 11:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας