Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: Υψηλή τάση δικτύου - Τρεμοπαίζουν φώτα (ΔΕΗ)

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σίμος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    13

    Lightbulb Υψηλή τάση δικτύου - Τρεμοπαίζουν φώτα (ΔΕΗ)

    Καλησπέρα συμφορουμίτες,

    Έχω ένα πρόβλημα εδώ και αρκετό καιρό (πραγματικά αρκετό τώρα που το σκέφτομαι, σίγουρα 2 χρόνια από τότε που το παρατήρησα πρώτη φορά)

    Τα φώτα στο σπίτι (μονοφασική γραμμή) τρεμοπαίζουν σε τυχαίες ώρες της ημέρας για κάποια λεπτά, όλο τον χρόνο. Ζέστη, κρύο, βροχή, δεν έχει διαφορά. Δεν είναι πολύ έντονο όλες τις φορές. Μπορεί να κρατήσει από 1 εως και 30 λεπτά. Το βράδυ είναι πολύ πιο εύκολο να το παρατηρήσεις σε λάμπες πυρακτώσεως. Ηλεκτρονικές συσκευές ή led λάμπες δεν έχουν παρουσιάσει προβλήματα.

    Δεν έχω τίποτα που να δουλεύει και να τραβάει πολύ ρεύμα στο σπίτι. Εγκατάσταση του 2000.

    Πρόσφατα διαπίστωσα ότι το ίδιο πρόβλημα έχουν και τα φώτα της οικοδομής σε μια λάμπα πυρακτώσεως που έγινε αντικατάσταση προσωρινά (στις led δεν μπορούσα να το καταλάβω)
    Επίσης κάτι ακόμα που δεν γνωρίζω αν είναι σωστό (δεν ακούγεται και πολύ σωστό βέβαια) είναι πως όταν μπαίνει σε λειτουργιά ο ανελκυστήρας ή το πιεστικό της οικοδομής σβήνουν στιγμιαία τα φώτα του σπιτιού. Καταλαβαίνω ότι είναι από πολύ μεγάλο στιγμιαίο φορτίο αλλά νομίζω πως αυτό δεν θα έπρεπε να επηρεάζει την γραμμή μου.

    Τέλος να πω πως ενώ τις πρωινές ώρες η τάση ειναι γύρω στα 230v, τις βραδυνές ώρες η τάση είναι σταθερά 248v (μετρημένο με πολύμετρο αλλα και απο τα APC ups Που έχω στους υπολογιστές). Να σημειώσω πως όταν τα φώτα τρεμοπαίζουν την τάση την διαβάζω σταθερή αλλά φαντάζομαι είναι τόσο γρήγορη η αλλαγή που δε προλαβαίνει το rms πολύμετρο να διαβάσει την διαφορά.

    Τι μου προτείνετε να κάνω σε αυτήν την περίπτωση? Σκέφτηκα να ζητήσω αλλαγή φάσης της γραμμής μου σε κάποια απο τις άλλες που ίσως είναι πιο χαλαρές αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστό.

    Τα φώτα σας

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tjet : 14-10-18 στις 00:12

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Λάμπες πυρακτώσεως που τρεμοπαίζουν θυμίζουν χαλαρωμένα καλώδια που μπορεί να είναι από κάποιο χαλασμένο ντουί ή τον διακόπτη της λάμπας ή ακόμη και στην γραμμή του ηλεκτρικού πίνακα.Τώρα αν σβήνουν στιγμιαία τα φώτα σε κάποια χρήση της οικοδομής όπως π.χ ο ανελκυστήρας τότε ίσως πρέπει να έρθει ηλεκτρολόγος να κοιτάξει τον κεντρικό πίνακα διανομής στην οικοδομή.Σε δική μου παρόμοια περίπτωση όταν πήγα να ελέγξω βρήκα κάρβουνο την μία από τις τρεις φάσεις μέσα στον πίνακα διανομής. Η τάση και σε άλλες περιοχές ανεβαίνει εκεί κοντά στα 245 βολτ ειδικά το βράδυ, νομίζω δεν έχει κάποια σχέση το ένα θέμα με το άλλο.Αυτά από εμένα τώρα αν κάποιος συνάδελφος έχει κάποια ιδέα ας πει κι εκείνος.......ΠΡΟΣΟΧΗ ......επειδή υπάρχει μεγάλος κίνδυνος ηλεκτροπληξίας και με τον οικιακό ηλεκτρικό πίνακα αλλά και με τον κεντρικό πίνακα διανομής της οικοδομής πρέπει να ασχοληθεί έμπειρος ηλεκτρολόγος.Εσύ μπορείς κατεβάζοντας ασφάλειες να δεις το ντουί της λάμπας ή να αντικαταστήσεις τον διακόπτη της λάμπας τα υπόλοιπα θέλουν ειδίκευση και εξειδίκευση....

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 14-10-18 στις 01:30

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σίμος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λάμπες πυρακτώσεως που τρεμοπαίζουν θυμίζουν χαλαρωμένα καλώδια που μπορεί να είναι από κάποιο χαλασμένο ντουί ή τον διακόπτη της λάμπας ή ακόμη και στην γραμμή του ηλεκτρικού πίνακα.Τώρα αν σβήνουν στιγμιαία τα φώτα σε κάποια χρήση της οικοδομής όπως π.χ ο ανελκυστήρας τότε ίσως πρέπει να έρθει ηλεκτρολόγος να κοιτάξει τον κεντρικό πίνακα διανομής στην οικοδομή.Σε δική μου παρόμοια περίπτωση όταν πήγα να ελέγξω βρήκα κάρβουνο την μία από τις τρεις φάσεις μέσα στον πίνακα διανομής. Η τάση και σε άλλες περιοχές ανεβαίνει εκεί κοντά στα 245 βολτ ειδικά το βράδυ, νομίζω δεν έχει κάποια σχέση το ένα θέμα με το άλλο.Αυτά από εμένα τώρα αν κάποιος συνάδελφος έχει κάποια ιδέα ας πει κι εκείνος.......ΠΡΟΣΟΧΗ ......επειδή υπάρχει μεγάλος κίνδυνος ηλεκτροπληξίας και με τον οικιακό ηλεκτρικό πίνακα αλλά και με τον κεντρικό πίνακα διανομής της οικοδομής πρέπει να ασχοληθεί έμπειρος ηλεκτρολόγος.Εσύ μπορείς κατεβάζοντας ασφάλειες να δεις το ντουί της λάμπας ή να αντικαταστήσεις τον διακόπτη της λάμπας τα υπόλοιπα θέλουν ειδίκευση και εξειδίκευση....
    Ευχαριστώ για την απάντηση.

    Δεν είναι θέμα διακόπτη ή ντουί γιατί είναι πολλές διαφορετικές λάμπες σε εντελώς διαφορετικούς χώρους και γραμμές (ασφάλειες), επίσης είναι και της οικοδομής με το ίδιο θέμα.

    Είναι θέμα ΔΕΔΔΗΕ/ΔΕΗ ή δική μου/οικοδομής αυτό άραγε...

    ΥΓ. ασχολούμαι με ηλεκτρονικά κυκλώματα αλλά δεν κατέχω από δίκτυο δεη και τις εγκαταστάσεις οικοδομής κλπ οπότε είμαστε οκ δεν βάζουμε χέρι όπου να ναι

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Θα φέρεις ηλεκτρολόγο που θα ελέγξει και θα σου πει αν είναι από εσένα (και άρα θα φτιάξει αυτός την βλάβη) ή αν είναι θέμα ΔΕΗ και πρέπει να δηλώσεις βλάβη.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη diony
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    451

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tjet Εμφάνιση μηνυμάτων

    Είναι θέμα ΔΕΔΔΗΕ/ΔΕΗ ή δική μου/οικοδομής αυτό άραγε...
    Αν ταυτόχρονα με τα δικά σου φώτα είδες να παίζουν και των κοινοχρήστων ,πιθανό έχει χαλαρό αγωγό , κάπου μέσα στην οικοδομή στο χώρο των μετρητών Η ακόμη και στην κολώνα που συνδέεται το καλώδιο τροφοδοσίας της οικοδομής

    Στο παρελθόν μου έτυχαν θυμάμαι τουλάχιστον 3 περιπτώσεις από χαλαρό αγωγό στην κολώνα

    Το πιο σωστό είναι να καλέσεις εσύ Η ο διαχειριστής αν συμφωνεί έναν αδειούχο ηλεκτρολόγο , να του περιγράψεις το πρόβλημα και να κάνει κάποιες μετρήσεις θέτοντας σε λειτουργία το πιεστικό Η τον ανελκυστήρα , το θερμοσίφωνο σου κ.λ.π. για να δει τι φταίει

    1 Not allowed! Not allowed!
    Ειδικός είναι αυτός που γνωρίζει όλο και περισσότερα σχετικά με όλο και λιγότερα θέματα, ώστε ξέρει τα πάντα γύρω από το τίποτα.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ipso
    Όνομα
    ipso
    Εγγραφή
    May 2006
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Μπορεί η φάση σου η ο ουδέτερος από την κολόνα να έχει πρόβλημα επαφής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σίμος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Μετά από τόσο καιρό να πω πως ο ΔΕΔΔΗΕ δεν έχει κάνει τίποτε απολύτως. Έχει δηλωθεί η βλάβη τόσες φορές που έχω χάσει το μέτρημα. Έρχονται, μετράνε, πειράζουν καλώδια, άλλους μετ/στες και γραμμές... γενικά δεν έχουν ιδέα μου φαίνεται.

    Πάντως κατάφεραν να κάνουν κάτι. Από εκεί που είχα 248v το βράδυ μόνο τώρα έχω 250 όλη μέρα και το βράδυ 252 με 256v.

    Τραγικά πράγματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Τα 250v δεν ειναι η αιτια να τρεμοπαιζουν τα φωτα σου.Βρεθηκε η αιτια αυτη?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σίμος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 250v δεν ειναι η αιτια να τρεμοπαιζουν τα φωτα σου.Βρεθηκε η αιτια αυτη?
    Κανενα απο τα δυο αυτα προβληματα δεν διορθωθηκε ουτε εχω παρει καποια απαντηση εστω γιατι συμβαινουν.

    Πιστευω εαν ηξεραν θα το διορθωναν κιολας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Το φαινόμενο το παρατηρώ και εγώ χρόνια τώρα, στο σπίτι μου, στο γραφείο, σε άλλα σπίτια.

    Αν οι λάμπες είναι LED με έλεγχο ρεύματος τότε ο φωτισμός είναι σταθερός. Σε όλες τις άλλες λάμπες υπάρχει το τρέμουλο.

    Πολύ εκνευριστικό...

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Διάτρητη και τάση δικτύου
    By kplgr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-16, 10:14
  2. Υψηλή τάση
    By tek1 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-12, 00:57
  3. Χαμηλή, μέση και υψηλή τάση
    By τομ in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-11, 20:52
  4. Πρόβλημα με την τάση δικτύου (ΔΕΗ)
    By Γαληνίτης in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-09, 00:47
  5. flash και υψηλή τάση
    By darthtony in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-08, 18:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας