Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Μεταφορά internet σε μικρή απόσταση χωρίς οπτική επαφή.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.367

    Προεπιλογή Μεταφορά internet σε μικρή απόσταση χωρίς οπτική επαφή.

    -Θέλω να μεταφέρω internet σε μια απόσταση 150μ. το πολύ χωρίς οπτική επαφή,είναι ένα υπόγειο και έχει μεσοτοιχία μια μεγάλη πολυκατοικία μπροστά απο το σημείο που θέλουμε να πάρουμε, απο τη ταράτσα της πολυκατοικίας (που είναι το υπόγειο) έχουμε οπτική επαφή με το σημείο που θα πάρουμε απόσταση υπογείου απο ταράτσα περίπου 40 μέτρα, υποθέτω πως είναι απαγορευτική η απόσταση να μπεί acces point με εξωτερική κατευθυντική κεραία η οποία θα ανέβει στη ταράτσα τί λύση προτείνετε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    η αποσταση ταρατσας με το δικτυο που θελεις να πιασεις ποσο ειναι??
    μια λυση θα ηταν να ριξεις καλωδιο δικτυου απο την ταρατσα μεχρι το υπογειο που ειναι 40 μετρα και στην ταρατσα να βαλεις μια κεραια π.χ ubnt locom2 σε διαμορφωση client που θα πιασει το σημα του ecces point ...απο εκει και περα το σημα το κανεις οτι θελεις στο υπογειο ειτε wifi ειτε το χρησιμοποιεις ethernet

    επειδη τον τελευταιο καιρο απο τις ubnt που εχω αγορασει εχω διαπιστωσει πως το filmware δεν τους επιτρεπει να συνδεθουν με ολα τα δικτυα που βλεπουν...αναφερομαι στις ubnt nano locom2...στις πιο παλιες κεραιες που εχω δεν ειχαν αυτο το προβλημα

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.367

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stinger Εμφάνιση μηνυμάτων
    η αποσταση ταρατσας με το δικτυο που θελεις να πιασεις ποσο ειναι??
    μια λυση θα ηταν να ριξεις καλωδιο δικτυου απο την ταρατσα μεχρι το υπογειο που ειναι 40 μετρα και στην ταρατσα να βαλεις μια κεραια π.χ ubnt locom2 σε διαμορφωση client που θα πιασει το σημα του ecces point ...απο εκει και περα το σημα το κανεις οτι θελεις στο υπογειο ειτε wifi ειτε το χρησιμοποιεις ethernet

    επειδη τον τελευταιο καιρο απο τις ubnt που εχω αγορασει εχω διαπιστωσει πως το filmware δεν τους επιτρεπει να συνδεθουν με ολα τα δικτυα που βλεπουν...αναφερομαι στις ubnt nano locom2...στις πιο παλιες κεραιες που εχω δεν ειχαν αυτο το προβλημα
    -Η απόσταση ταράτσας δικτύου είναι 100 μέτρα περίπου με οπτική επαφή, η κεραία που αναφέρεις να υποθέσω ότι είναι αναμεταδότης μπορεί να ρυθμιστεί να έχει έξοδο μόνο καλωδιακή και όχι ασύρματη δεν πρέπει να έχει και τροφοδοσία?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    αν ειναι 100 μετρα μπορεις να το πιασεις με προυποθεσεις....η κεραια εχει τροφοδοσια και δεδομενα απο το utp cat5 καλωδιο της μεσω POE ...αυτο που θελεις να κανεις γινεται παντως...ενδεικτικ;α σου δειχνω την κεραια
    https://www.skroutz.gr/s/5102889/Ubi...n-Loco-M2.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.367

    Προεπιλογή

    -Το ΡΟΕ τι είναι μπορείς να παραθέσεις κάποιο λινκ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Το ΡΟΕ τι είναι μπορείς να παραθέσεις κάποιο λινκ?
    Είναι το Power over Ethernet και σου επιτρέπει να τροφοδοτείς την απομακρυσμένη συσκευή μέσω του ίδιου καλωδίου που έχεις για το Ethernet. Για παράδειγμα αν η απομακρυσμένη συσκευή είναι πάνω σε μια ταράτσα, δεν χρειάζεται να ψάχνεις πρίζες εκεί, ούτε να στέλνεις 220V.

    Συνήθως πολλές συσκευές δεν έχουν την κανονική υλοποίηση του PoE, αλλά το λεγόμενο passive-PoE το οποίο απλώς δίνει τάση μέσω κάποιου splitter στα αχρησιμοποίητα ζεύγη του Ethernet, (δηλαδή χωρίς κάποιο negotiation που απαιτεί το κανονικό πρότυπο)

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.367

    Προεπιλογή

    Δηλαδή μπορώ να πάρω απο το modem -router ένα καλώδιο ethernet να το βγάλω έξω στο μπαλκονι και μέσω αυτού να περάσω data και τροφοδοσία για τη κεραία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή μπορώ να πάρω απο το modem -router ένα καλώδιο ethernet να το βγάλω έξω στο μπαλκονι και μέσω αυτού να περάσω data και τροφοδοσία για τη κεραία.
    Ναι, ακριβώς γι αυτό τον λόγο έγινε το POE. Φυσικά με κατάλληλο adapter έτσι, μην πας και κόψεις κανένα καλώδιο utp και κουμπώσεις πάνω τροφοδοσία. Έχει άπειρο υλικό και οδηγούς για το πως γίνεται. η γενική ιδέα του POE(Passive) δίνετε παρακάτω:

    Συνημμένο Αρχείο 75742

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dimi
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Ν. Φάληρο
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα στο forum...
    Λίγο διαφορετικό είναι το δικό μου πρόβλημα.
    Από τον 1ο όροφο του σπιτιού θέλω να ανεβάσω το Ίντερνετ στην ταράτσα κι από εκεί να το στείλω ασύρματα απέναντι καμιά 20αριά μέτρα, στο γραφείο μου.
    Η απόσταση 1ου ορόφου και ταράτσας είναι περίπου 5 μέτρα και θα χρησιμοποιήσω καλώδιο ethernet, παίρνοντας το ίντερνετ από το router του ΟΤΕ, που βρίσκεται στον 1ο όροφο. Από την ταράτσα μπορώ να συνδέσω το καλώδιο σε άλλο router (ασύρματο) και να το εκπέμψω απέναντι, στα 20 μέτρα;
    Είναι σωστός αυτός ο τρόπος και τι router θα χρειαστώ;
    Ευχαριστώ πολύ για την όποια απάντηση

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimi : 01-11-18 στις 14:37

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.345

    Προεπιλογή

    Εφόσον είναι μόνο 20 μέτρα, οτιδήποτε έχει 1 ethernet και Wi-Fi θα παίξει. Προσοχή στο dhcp να έχεις μόνο 1 ενεργό στο δίκτυο σου.
    Αμα ρίξεις εναέριο καλώδιο θα φαίνεται λογικά, μην το κάνεις

    Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Internet σε απόσταση 150m από router
    By QED in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-17, 10:40
  2. Μεταφορά σήματος HDMI με καλώδιο δικτύου σε μεγάλη απόσταση σε πάνω 2 σημεία.
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-14, 23:56
  3. Internet με Ethernet Καλώδιο. Απόσταση 20m.
    By acmilangr in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-14, 12:07
  4. Αποστολή Internet σε απόσταση ενός χιλιομέτρου!
    By geokos13 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-12, 17:32
  5. Μεταφορά εικόνας από υπολογιστή σε monitor σε απόσταση
    By mech_eng in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-11, 12:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας