Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 42

Θέμα: Ερώτηση για sonoff basic

  1. #11
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    μα δεν κατάλαβες. πως θα καταλάβει η εφαρμογή ότι είναι αναμμένα από την στιγμή που δεν θα τα έχει ανάψει αυτή οπότε στο λειτουργικό της θα τα βλέπει OFF?

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Για αυτό που θες πρέπει να χρειάζεσαι το Sonoff Touch.

    Timer δεν μπορεί να παίξει όπως το λέει ο lepouras...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Μισό λεπτό παιδιά,φοβάμαι ότι κάτι δεν είπα σωστά.Εχω 2 διακόπτες τοιχου sonoff(ειναι οι touch όπως λέει ο ste7ios)κ θέλω να δουλέψουν σε ένα ένα χώρο σαν αλέ ρετουρ.Εσεις νομίζατε προφανώς τα μικρά διακοπτακια τα sonoff basic.Για τους διακόπτες τοιχου ψάχνω τον τρόπο να δουλέψω αλε ρετουρ.Ηταν δικό μου λάθος όπως το έγραψα κ σας μπέρδεψα.☹

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Εχει δικιο ο Γιαννης.Δεν εχει μεταγωγικη επαφη .
    δες εδω πως το εχει κανει αυτος με σεναρια https://www.youtube.com/watch?v=iyZwcZS7Qu4

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Υπάρχει και ένα παρόμοιο προιον με το SonOff, νεώτερο, απο την Βουλγαρία με πολύ περισσότερες δυνατότητες σε επίπεδο αυτοματισμών (http://shelly-api-docs.shelly.cloud/#shelly2-mqtt)
    Η σειρά λέγεται Shelly https://shelly.cloud/
    Δείτε ένα video σύγκρισης του sonoff με το shelly-1 (απλός διακόπτης) https://www.youtube.com/watch?v=J20hxfUTP9I

    Αυτό που είναι καταπληκτικό είναι το shelly 2 (διπλός διακόπτης) διότι μπορεί να χειριστεί ρολά που έχουν διακόπτη πάνω-κάτω ή touch κ.λ.π
    Γνωρίζω ότι παρόμοιες δυνατότητες για ρολλά, έχει μόνο το ιταλικό fibaro https://www.fibaro.com/gr/ το οποίο είναι πανάκριβο και χρειάζεται την δική του πλατφόρμα για να λειτουργήσει.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον georgeb1957 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (14-02-19)

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Παιδιά ευχαριστώ,θα ήταν τέλειο για μένα να μπορούσα να δουλέψω με καποια συνδεσμολογια τους touch σαν αλε ρετουρ,αλλά κ η λύση των σεναρίων είναι οκ κ μάλιστα έχει κ κάποια σημαντικα πλεονεκτηματα σε κάποια σημεια.(αλλά κ αρνητικά βεβαια).Έχε χάρη που οι sonoff basic έχουν πολύ μικρό κουμπάκι on/off.Καποια στιγμή είχα αφαιρέσει το μαύρο κουμπάκι κ είχα συνδέσει στη θέση του 2καλωδιακια που κατέληγαν σε 2 μπουτον τοιχου.(από αυτα που έχουν ελατήριο κ έχουν αυτόματη επαναφορά).Με το τρόπο αυτό είχα το αλε ρετουρ κ μπορούσα μάλιστα να βάλω οσα μπουτον ηθελα(το δοκίμασα με καλώδιο 2Χ1.5 20 μέτρων κ δούλευε χωρίς κανένα θεμα).Θα μου πείτε τώρα γιατί δεν το δουλεύω έτσι,?Το διακοπτακι στο basic είναι πολύ μικρό,οπότε κ η απόσταση για να κολληθούν τα 2 καλώδια πολύ μικρό κ δύσκολο.Εγω χάλασα 2 basic για να καταφέρω να κολλήσω τον ένα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    μου φαινεται δυσκολο σε ενα σπιτι να τρεχει ενα καλωδιο με ενα κουμπακι.
    Νομιζω η λυση των σεναριων βολευει καθοτι η υπαρχων καλωδιωση εξυπηρετει(εκτος απο την υπαρξη ουδετερου).Το μονο κακο (γενικα με το sonnof) Ειναι οτι δεν θα δουλευει χωρις internet.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Δεν θα τρέχει το σπίτι,αλλά ένα υπνοδωμάτιο,απο μια πορτα σε μια άλλη πόρτα κ στο κρεβάτι.Επισης δεν είναι κουμπί,αλλά κανονικός διακόπτης-μπουτον όπως πχ στα κλιμακοστασια. Αυτή τη στιγμή έχω ένα a/r στο κρεβάτι κ ένα στη πορτα. Με κάτι αλλαγες που έκανα πριν 2 χρόνια μου προέκυψε άλλη μια πορτα, που ομως δεν έχω τρόπο να αναβω-σβηνω το φως απο εκει.Με τη πατέντα στο basic κ το μπουτον λύνω όλα τα θέματα (προσθέτω όσα μπουτον θέλω,απομακρυσμένη διαχείριση,σεναρια κ δουλεύει κ χωρίς internet.)Αλλα όπως προείπα το κόλλημα πάνω στο Sonoff basic είναι δύσκολο.
    Με τη λύση των touch κ τα σενάρια, θα πρέπει να υπάρχει μόνο ένας διακόπτης που θα είναι λειτουργικός χωρίς internet και οι υπόλοιποι διακόπτες θα μπορούν να μπουν οπουδήποτε,ακόμα κ στην άλλη άκρη του σπιτιού,αρκεί να υπάρχει ρεύμα.Αυτη η λυση νομιζω οτι ειναι πολύ λειτουργική σε χώρους μικρότερης σημασίας, πχ στον κήπο όπου έχεις εξω το διακόπτη για on/off,βάζεις κ ενα μεσα στο σπιτι κ με τα σεναρια ανοίγεις κ κλεινεις χωρίς να βγεις στο κήπο.
    Θα τσεκάρω κ τους shelly που προτείνει κ ο Γιώργος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ste7ios
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    633

    Προεπιλογή

    Αυτό που θες, με τη λογική πάντα αυτών των μπλιμπλικιών, είναι να έχεις έναν αριθμό διακοπτών όπως τα Sonoff Touch που θα ανήκουν π.χ. στο ίδιο group και θα συμπεριφέρονται ως ένα.

    Δεν γνωρίζω κάποια έτοιμη λύση που να το κάνει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Αυτό ακριβώς θέλω,κ δυστυχώς ούτε εγώ έχω βρει κάτι,τουλάχιστον σε αυτές τις τιμές.Καποια στιγμή ίσως παλέψω,με την βοηθεια καποιου ηλεκτρονικού κ αν γίνεται βέβαια,να φτιάξουμε/αντιγράψουμε την πλακέτα του basic, να βάλουμε τα ίδια τα εξαρτηματα πανω της,με μόνη διαφορά ο χώρος για το μπουτον που έχει να ειναι μεγαλυτερος ωστε να κολλάνε πιο εύκολα τα 2 καλωδιακια της εντολής κ να τα έχεις ολα.Πάντως είναι κρίμα διότι το basic είναι έτοιμο κ μόνο αυτη η λεπτομέρεια είναι το πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-19, 08:03
  2. Sonoff S20
    By john_b in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-18, 16:07
  3. Προεκταση αισθητηριου θερμορκασιας sonoff
    By DJman in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-18, 03:33
  4. Έλεγχος μοτέρ τέντας με διακόπτες sonoff
    By ydrohoos1980 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-17, 14:08
  5. Βιβλίο για Basic μικροελεκτή.
    By k_sotiris in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-07, 16:07

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας