Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: Λάμπες φωτισμού και φωτιστικό για σαλόνι

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή Λάμπες φωτισμού και φωτιστικό για σαλόνι

    Καλημέρα, στο σπίτι που μετακομίζω έχει ενα μονόφωτο φωτιστικό στο σαλόνι με μία απλή λάμπα παλιού τύπου, ωστόσο είναι εξαιρετικά ανεπαρκές για τον φωτισμό της σαλοκουζίνας. Θα βάλω λοιπόν κάποιο τρίφωτο κρεμαστό φωτιστικό, παρόλαυτα δεν ξέρω τι λάμπες να βάλω. Δεν θέλω LED διότι αν και κάνουν εξαιρετική οικονομία είναι αποδεδειγμένα βλαβερές για την υγεία των ματιών και ειδικά εμένα με επηρεάζει πολύ έντονα ο φωτισμός τους (μάλλον λόγω του μπλε φάσματος φωτός). Οικονομίας δεν το σκέφτομαι επίσης λόγω υδραργύρου, άρα μάλλον πάω για τις κλασσικές πυρακτώσεως ή αλογόνου? Αν ναι, τότε υπάρχουν διαφορετικά ήδη λαμπών ως προς το φως που βγάζουν (απόχρωση, ψυχρό - θερμό κλπ) στις κλασσικές παλιές λάμπες και τι να επιλέξω ώστε να έχω πολύ και ζεστό φως για σαλόνι (και κουζίνα)?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pavel : 23-10-18 στις 10:33

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Αποδεδειγμένα για τις led, δεν είναι τίποτα.το τι άκυρο διαβάζεις δεν σημαίνει ότι αποδεικνύεται κιόλας.
    Αλογόνου θα επιλέξεις ,τρίφωτο μάλλον σε ,g9(αν και αδιάφορος ο κάλυκας).χρώμα μόνο ζεστό έχουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #3
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Πάρε daylight led η tunable led's.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (23-10-18)

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pavel Εμφάνιση μηνυμάτων
    τότε υπάρχουν διαφορετικά ήδη λαμπών ως προς το φως που βγάζουν (απόχρωση, ψυχρό - θερμό κλπ)
    Που μεταφράζονται σε Kelvin όσο αφορά θερμό και ψυχρό.
    https://www.ledhut.co.uk/blog/the-di...ite-led-bulbs/
    να έχω πολύ και ζεστό φως για σαλόνι
    Αυτό λογικά δεν γίνεται (θερμό φως αλλά και "πολύ") για να πετύχεις αυτό που θέλεις πρέπει να είναι μεν θερμό φως αλλά πολυεστιακό σε ίσα κατανεμημένα μέρη της οροφής (δεν επαρκεί και δεν κάνει το τρίφωτο κρεμαστό φωτιστικό) γιατί δεν μπορείς να έχεις πολύ φως έστω και θερμό από μία μόνο εστία .

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποδεδειγμένα για τις led, δεν είναι τίποτα.το τι άκυρο διαβάζεις δεν σημαίνει ότι αποδεικνύεται κιόλας.
    Αλογόνου θα επιλέξεις ,τρίφωτο μάλλον σε ,g9(αν και αδιάφορος ο κάλυκας).χρώμα μόνο ζεστό έχουν.
    Πολυ κοντινο μου προσωπο ειναι ερευνητρια στο εξωτερικο και εργαζεται ακριβως πανω σε αυτο, πως συσχετιζονται τα led, τον ηλεκτρομαγνητικο θορυβο, το μπλε φασμα φωτος, τα ματια, τον εγκεφαλο, την οραση κλπ. Η ερευνα κραταει ηδη εδω και 2μιση χρονια και περιλαμβανει και πειραματα "in vivo" σε ποντικια, με τα μεχρι τωρα αποτελεσματα να ειναι εξαιρετικα ασχημα ως προς την υγεια μας σε πολλους τομεις που ειναι αλλη κουβεντα για το τι επιπτωσεις εχουν τα LED φωτα. Δε μπορω να θεωρησω "ακυρα" οπως ονομαζεις εσυ ολα αυτα, ουτε οτι τα διαβασα καπου τυχαια. Στο θεμα, συμφωνω και εγω στο αλογονου μαλλον. Καλη σου μερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pavel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλω LED διότι αν και κάνουν εξαιρετική οικονομία είναι αποδεδειγμένα βλαβερές για την υγεία των ματιών και ειδικά εμένα με επηρεάζει πολύ έντονα ο φωτισμός τους (μάλλον λόγω του μπλε φάσματος φωτός). Οικονομίας δεν το σκέφτομαι επίσης λόγω υδραργύρου, άρα μάλλον πάω για τις κλασσικές πυρακτώσεως ή αλογόνου?

    εχμμμ αυτα βρε Παυλο ειναι σιγουρα οτι τα γραψες σε σωστο φορουμ?
    Δε ξερω που τα διαβασες αλλα απλα πετα αυτες τις "πληροφοριες" ως αχρηστες, μαζι με τις καλες crt και τις κακες tft οθονες που λεγαν καποτε τρομαρα τους (οι ιδιοι τεχνοφοβικοι ειναι που διαδιδουν τετοιες "ειδησεις" ).
    Δε σε επηρρεαζουν οι led (εκτος κι αν εχεις κανει κακιστη επιλογη θερμοκρασιας λευκου) αλλα οι πληροφοριες.
    tunable led παρε και φερνεις τη θερμοκρασια οσο θες , κι ασε τα πυρακτωμενα νηματακια στην εποχη τους

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 23-10-18 στις 14:45

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    607

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό λογικά δεν γίνεται (θερμό φως αλλά και "πολύ") για να πετύχεις αυτό που θέλεις πρέπει να είναι μεν θερμό φως αλλά πολυεστιακό σε ίσα κατανεμημένα μέρη της οροφής (δεν επαρκεί και δεν κάνει το τρίφωτο κρεμαστό φωτιστικό) γιατί δεν μπορείς να έχεις πολύ φως έστω και θερμό από μία μόνο εστία .
    Σε αυτό να δώσεις την περισσότερη σημασία. Οπως λέει ο Πέτρος, πολύ φως απο μια πηγή σε ένα σημείο της οροφής, το μόνο που θα προκαλέσει είναι κούραση. Θα πονάνε τα μάτια σου απο την τεράστια αντίθεση.
    Για να έχεις πολύ και θερμό φως, βάλε μικρότερης ισχύος φωτιστικά σε διάφορα βολικά σημεία της οροφής.

    Οσον αφορά για τα LED.... 10 χρόνια που τα χρησιμοποιώ, θα έπρεπε να έχω ήδη πεθάνει αν άκουγα τις "μελέτες"... Πειράματα σε ..ποντίκια για φως κάνουν? Μήπως ξεχνάνε ότι τα ποντίκια είναι νυχτόβια?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Mastroxalastis / Μαστροχαλαστής
    https://www.youtube.com/channel/UCOWjSR-OOc-ZBCT61EX_lJg

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pavel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ κοντινο μου προσωπο ειναι ερευνητρια στο εξωτερικο και εργαζεται ακριβως πανω σε αυτο, πως συσχετιζονται τα led, τον ηλεκτρομαγνητικο θορυβο, το μπλε φασμα φωτος, τα ματια, τον εγκεφαλο, την οραση κλπ. Η ερευνα κραταει ηδη εδω και 2μιση χρονια και περιλαμβανει και πειραματα "in vivo" σε ποντικια, με τα μεχρι τωρα αποτελεσματα να ειναι εξαιρετικα ασχημα ως προς την υγεια μας σε πολλους τομεις που ειναι αλλη κουβεντα για το τι επιπτωσεις εχουν τα LED φωτα. Δε μπορω να θεωρησω "ακυρα" οπως ονομαζεις εσυ ολα αυτα, ουτε οτι τα διαβασα καπου τυχαια. Στο θεμα, συμφωνω και εγω στο αλογονου μαλλον. Καλη σου μερα.
    Οπότε έχεις την πηγή των λύσεων για όλες τις σχετικές απορίες σου, ποιος ο λόγος να πέφτεις στο επίπεδο μας? Περιττή η ερώτηση σου εδώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Τα ποντικια που χρησιμοποιουν οι επιστήμονες γενικα δεν ειναι κανονικα ζωα, αλλα προερχονται απο γονιδιακη μεταλλαξη η οποια επιτρεπεται μονο σε αυτα με σκοπο τα πειραματα. Το θεμα ομως δεν ειναι τι πιστευω και τι εσεις για τα LED, αλλα τι ενναλακτικες εχω. Πχ αλογονου 3000K σε τριφωτο για σαλονι θα ειναι καλα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    παύλος
    Εγγραφή
    Sep 2015
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Virus δε νομιζω να ειρωνευτικα. Ανοιξα τοπικ και εγραψα κατι συγκεκριμενο στο οποιο καποιοι δεν απαντανε, ανταυτου γραφουν και σχολιαζουν εκτος θεματος για τα led. Αν θες να απαντησεις στο τι εναλλΑκτικές εχω καλως, αν θες να ειρωνευεσαι, δε σε τιμα πισω απο μια οθονη φιλε μου

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. καλώδιο και διακόπτης για φωτιστικό
    By yannisdoulk in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-11, 11:52
  2. HTPC SLIM Για το σαλόνι
    By xrhstos1978 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-10, 00:09
  3. Software σχεδίασης κυκλωμάτων και για λάμπες.
    By Lamda in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-09, 11:53
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-08, 13:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας