Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 23

Θέμα: Μετρηση τασης 20-30kv

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.952

    Προεπιλογή

    https://www.ebay.com/itm/Piintek-Hig...r/281531291825

    Για αντιστασεις μην παρεις κινεζικες παρε απο αυτες τις παλιες ρωσικες που εχει φτηνα ενας βουλγαρος
    https://www.ebay.com/sch/m.html?_odk...istor&_sacat=0

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Η μέτρηση αυτή γίνεται με απόσταση ακίδων που ρυθμίζεται μικρομετρικά.Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι όταν χαλάει ο πολ/της αυτοκινήτου (ηλεκτρονικού τύπου μιλάμε φαντάζομαι) αρχικά σπινθηρίζει ακανόνιστα έτσι το βλέπεις αν βάλεις ακριβώς τον τύπο μπουζί που φοράει εκτός κυλίνδρου.Μην σκεφτείς τον διαιρέτη με αντιστάσεις δεν βγαίνει άκρη λόγω των αποκλίσεων του +-10% που στην κάθε αντίσταση δεν γνωρίζεις αν είναι + η -.Το πρόβλημα στους πολ/τες πιστεύω ότι δεν είναι η μειωμένη τάση. Θέλει και παλμογράφο που συνδέεται επαγωγικά «χαλαρά»για να δεις και τον χρονισμό εκεί εμφανίζονται τα πρώτα προβλήματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλειος
    Εγγραφή
    Oct 2016
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Μηνύματα
    936

    Προεπιλογή

    Καλησπερα σε ολους. Υπαρχει καποιο κυκλωμα ωστε να μπορεσω να μετρήσω ταση της ταξης των 20 25 max 30kv? Θελω ν συγκρινω καποιους πολλαπλασιαστες αυτοκινητου να δω αν εχουν διαφορα μεταξυ τους και ποσο

    Αρχικό μήνυμα από gourtz

    Κακά τα ψέματα. Η μέτρηση αυτή είναι από τις δύσκολες. Ωστόσο μπορεί να γίνει με δύο τρόπους:
    1 Μέτρηση του ύψους του παλμού εξόδου. Προϋποθέτει χρήση παλμογράφου και διαιρέτη τάσης ευρείας ζώνης, 1/100. Ο παλμογράφος μπορεί να παρακαμφθεί, αν ανορθωθεί ο μειωμένος κατά 100 φορές παλμός και μετρηθεί η τάση με ένα απλό πολύμετρο.

    2 Μέτρηση της συνεχούς τάσης, εφόσον πρώτα ανορθωθεί ο παλμός εξόδου. Εδώ πρέπει να έχετε ανορθώτρια δίοδο υψηλής τάσης και ένα πολύμετρο. Η συχνότητα των παλμών να αντιστοιχεί στις 6000 στροφές της μηχανής.

    Στην μέθοδο 1, ο διαιρέτης τάσης πρέπει να είναι «ζυγισμένος» ως προς τις υψηλές συχνότητες, καθώς ο παλμός υψηλής τάσης έχει διάρκεια περίπου 5 ms. Έτσι, παράλληλα στις δύο αντιστάσεις κολλάνε δύο πυκνωτές, τηρώντας το όρο R1C1=R2C2. Μάλιστα, τα δύο εξαρτήματα R1 και C1 πρέπει να είναι υψηλής τάσης. Δίχως τους πυκνωτές, για τον παλμό τάσης η διαίρεση του διαιρέτη θα έχει άλλη τιμή.

    Στη μέθοδο 2, δεν έχετε ανάγκη τον "ζυγισμένο" διαιρέτη. Το μόνο που πρέπει να κάνετε είναι να ανορθώσετε τον παλμό υψηλής τάσης με μία δίοδο υψηλής τάσης. Την τάση αυτή μπορείτε να τη μετρήσετε με μία αντίσταση υψηλής τάσης και ένα πολύμετρο, ως μετρητής ρεύματος: U=IR. Την τιμή της αντίστασης R, με ακρίβεια μπορείτε να τη μετρήσετε με το ίδιο πολύμετρο.

    Και κάτι ακόμη. Η τάση εξόδου του πολλαπλασιαστή εξαρτάται από το αν είναι στον «αέρα» ή είναι συνδεδεμένος με το καλώδιο υψηλής τάσης του μπουζί, η χωρητικότητα του οποίου είναι περίπου 50 pF. Για το δευτερεύον κύκλωμα του πολλαπλασιαστή, τα 50 pF είναι πολλά και επηρεάζουν σημαντικά τη διάρκεια και το ύψος του παλμού εξόδου! Προσοχή λοιπόν σε αυτό το σημείο.
    Βασίλειος.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη VaselPi : 08-11-18 στις 11:51

  4. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον VaselPi για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (08-11-18), selectronic (08-11-18)

  5. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.965

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.ebay.com/itm/Piintek-Hig...r/281531291825

    Για αντιστασεις μην παρεις κινεζικες παρε απο αυτες τις παλιες ρωσικες που εχει φτηνα ενας βουλγαρος
    https://www.ebay.com/sch/m.html?_odk...istor&_sacat=0
    προσωπικά δεν θα αγόραζα παλαιό ρώσικο υλικό, για την ακρίβεια δεν θα το έπαιρνα ούτε να μου το χάριζαν... με προβληματίζει το τι υλικά μπορεί να έχουν χρησιμοποιήσει.... πχ δεν θα μου έκανε καθόλου εντύπωση αν ο πυρήνας την αντίστασης ήταν αμίαντος.... τα ηλεκτρονικά τους είχαν κυρίως κατεύθυνση το στρατό οπότε το μόνο που δεν θα τους ενδιέφερε είναι η επικινδυνότητα υλικών... και επειδή πολλά από τα ηλεκτρονικά τους είναι από τις αποθήκες του στρατού δεν ξέρω και που βρίσκονταν το 1986....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.952

    Προεπιλογή

    Τα ρωσικα οταν λεει οτι ειναι 20kv ειναι τοσο το διηλεκτρικο αντεχει την ταση να μη σε σκοτωσει το arc.
    Το κινεζικο λεει 20kv και μπορει να ειναι 10kv να κανει arc και να την ακουσεις γερα και αμα εχει και λιγο παραπανω ρευμα να σε στειλει.
    Ο αμιαντος ειναι προβλημα μονο αμα την σπασεις και εισπνευσεις τη σκονη αμα την κανεις κανονικη χρηση δεν υπαρχει προβλημα.
    Πχ σε αμετρητα σπιτια οι καμιναδες 20ετιας ειναι απο αμιαντο αλλα δεν δημιουργουνε προβλημα γιατι δεν ειναι σε μορφη σκονης που μπορεις να την εισνευσεις.
    Στο τσερνομπιλ λες να ειτανε οι αντιστασεις αυτες μεχρι το 86 ?
    Δε ξερω εγω ειχα παρομοιο προβλημα με μετρηση υψηλης τασης και ειχα βρει τοτε αυτες τι αντιστασεις φτηνα...

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη gourtz
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Δραπετσώνα
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    το βασικο θεμα ειναι οχι να μαθω ποσα βολτ βγαζει ακριβως ακριβως αλλα ποιος πολλαπλασιαστης βγαζει περισοτερα ας μην ειναι κ εντελως σωστο το νουμερο. δεν ξερω αν μπορω να βγαλω καποιο αποτελεσμα με τα ohm κτλ που εχει οποτε να θεωριτικα να ξερω ποιο ειναι καλητερος
    αυτο ειναι ενα κυκλωμα που βρηκα για το πως ειναι εσωτερικα εχει ενα πολλαπλασιαστη σε καθε κυλινδρο.. κουμπωνει απευθειας πανω στο μπουζι
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.965

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ρωσικα οταν λεει οτι ειναι 20kv ειναι τοσο το διηλεκτρικο αντεχει την ταση να μη σε σκοτωσει το arc.
    Το κινεζικο λεει 20kv και μπορει να ειναι 10kv να κανει arc και να την ακουσεις γερα και αμα εχει και λιγο παραπανω ρευμα να σε στειλει.
    Ο αμιαντος ειναι προβλημα μονο αμα την σπασεις και εισπνευσεις τη σκονη αμα την κανεις κανονικη χρηση δεν υπαρχει προβλημα.
    Πχ σε αμετρητα σπιτια οι καμιναδες 20ετιας ειναι απο αμιαντο αλλα δεν δημιουργουνε προβλημα γιατι δεν ειναι σε μορφη σκονης που μπορεις να την εισνευσεις.
    Στο τσερνομπιλ λες να ειτανε οι αντιστασεις αυτες μεχρι το 86 ?
    Δε ξερω εγω ειχα παρομοιο προβλημα με μετρηση υψηλης τασης και ειχα βρει τοτε αυτες τι αντιστασεις φτηνα...
    ναι...ισχύει ότι ο αμίαντος δεν δημιουργεί πρόβλημα εφόσον δεν τον αναπνέει κάποιος αλλά το είπα σαν παράδειγμα για το ότι μπορεί η αντίσταση να είναι κατασκευασμένη από επικίνδυνα υλικά (είναι μεγάλη η λίστα...) και προσωπικά δεν θα ήθελα υλικά που σε περίπτωση καταστροφής τους θα ήταν επικίνδυνα. (δεν είμαι φανατικός του ROHs και είμαι και υπέρ της χρήσης μολύβδου, αλλά δεν θέλω υλικά όπως αμίαντος, οξείδιο του βυριλίου κλπ...)
    Αυτά τα εξαρτήματα πιθανόν να είναι και από τη δεκαετία του 70 ή ακόμα και πιο πριν...εδώ στα καταστήματα στην Ελλάδα πας και βρίσκεις ολοκληρωμένα από τη δεκαετία του 70... πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ebay και για υλικά που δεν είναι ευρείας χρήσης...
    Στο πριπιατ (τσέρνομπιλ) μπορεί να μην ήταν αυτές οι αντιστάσεις.... αλλά δεν αποκλείεται να ήταν στην Ουκρανία...ούτε ξέρω σε τι συνθήκες θα ήταν αποθηκευμένες σε κάποια στρατιωτική αποθήκη....

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    469

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι...ισχύει ότι ο αμίαντος δεν δημιουργεί πρόβλημα εφόσον δεν τον αναπνέει κάποιος αλλά το είπα σαν παράδειγμα για το ότι μπορεί η αντίσταση να είναι κατασκευασμένη από επικίνδυνα υλικά (είναι μεγάλη η λίστα...) και προσωπικά δεν θα ήθελα υλικά που σε περίπτωση καταστροφής τους θα ήταν επικίνδυνα. (δεν είμαι φανατικός του ROHs και είμαι και υπέρ της χρήσης μολύβδου, αλλά δεν θέλω υλικά όπως αμίαντος, οξείδιο του βυριλίου κλπ...)
    Αυτά τα εξαρτήματα πιθανόν να είναι και από τη δεκαετία του 70 ή ακόμα και πιο πριν...εδώ στα καταστήματα στην Ελλάδα πας και βρίσκεις ολοκληρωμένα από τη δεκαετία του 70... πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ebay και για υλικά που δεν είναι ευρείας χρήσης...
    Στο πριπιατ (τσέρνομπιλ) μπορεί να μην ήταν αυτές οι αντιστάσεις.... αλλά δεν αποκλείεται να ήταν στην Ουκρανία...ούτε ξέρω σε τι συνθήκες θα ήταν αποθηκευμένες σε κάποια στρατιωτική αποθήκη....
    Eνα δικιο το εχεις , ποτε δεν ξερεις απο που μπορει να ειναι βγαλμενα αυτα τα υλικα ουτε που μπορει να παει ο νους τι περιεχουν τα ρωσικα νεκροταφεια - σκραπ



    zKgc4bb.jpg


    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnnyb : 08-11-18 στις 16:30

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Eximnos
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή

    Ο Βασίλειος παραπάνω νομίζω είναι σωστός. Εύκολο δεν είναι και πρέπει να μετρηθεί σε λειτουργία και όχι στον αέρα. Ο παλμογράφος είναι όντως το σωστό όργανο για αυτήν την μέτρηση. Χρειάζεται όμως αρκετή προσοχή στα μέτρα ασφαλείας. Καποιο prob γι' αυτή τη δουλειά...
    Με μια πρώτη ματιά βρήκα αυτό https://uk.farnell.com/elditest/ge38...mhz/dp/2474801
    Ακριβό μεν, μπορεί να υπάρχουν και φθινότερα δε.

    Για εμένα τα εργαλεία είναι επένδυση...

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Eximnos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο Βασίλειος παραπάνω νομίζω είναι σωστός. Εύκολο δεν είναι και πρέπει να μετρηθεί σε λειτουργία και όχι στον αέρα. Ο παλμογράφος είναι όντως το σωστό όργανο για αυτήν την μέτρηση. Χρειάζεται όμως αρκετή προσοχή στα μέτρα ασφαλείας. Καποιο prob γι' αυτή τη δουλειά...
    Με μια πρώτη ματιά βρήκα αυτό https://uk.farnell.com/elditest/ge38...mhz/dp/2474801
    Ακριβό μεν, μπορεί να υπάρχουν και φθινότερα δε.

    Για εμένα τα εργαλεία είναι επένδυση...

    390 λιρες Αγγλίας...... μάλιστα..... σε ευρό πόσο πάει ?

    το θεμα εχει ξανασυζητηθει..... [εδω=https://www.hlektronika.gr/forum/sho...t=91175&page=2 ]
    κάποιοι [εγω] μετράνε kv τζάμπα εδω και χρόνια

    οδηγείες = http://www.kronjaeger.com/hv/hv/msr/spk/

    table.png

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 09-11-18 στις 13:42

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον tsimpidas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    selectronic (08-11-18)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. μετρηση τασης pwm με πολυμετρο γίνετε?
    By dimitris1964 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-17, 13:45
  2. μετρηση υψηλης τασης
    By vikiath in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-16, 13:51
  3. απορια για μετρηση τασης πριζας
    By giannaras13 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-14, 19:14
  4. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-13, 17:25
  5. ΜΕΤΡΗΣΗ ΤΑΣΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ
    By ORIGIN2000 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-12, 19:15

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας