Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 33

Θέμα: Παρακολούθηση Θερμοκρασίας

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό θα μπορούσε να το επιτύχει και χωρίς επιπλέον χρονοδιακόπτη, αξιοποιώντας τις δυνατότητες του ESP8266 για deep sleep. Το έχω κάνει σε Wemos D1 mini (παράδειγμα υλοποίησης) και λειτουργεί έτσι πάνω από χρόνο.
    .
    Σωστά , αλλά αν θυμάμαι καλά από την Κυριακή , που το διαφήμιζε ο Andreas Spiess , το διακοπτάκι πετυχαίνει 20 nA ενώ το deep sleep του ESP 20 μΑ - 200 μΑ
    και επιπλέον το διακοπτάκι κόβει και τυχόν άλλα περιφερειακά ,αν υπάρχουν .
    https://github.com/esp8266/Arduino/issues/3979

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον aktis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kioan (26-10-18)

  3. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Leonardo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδια!
    Εχω στην αποθηκη μου τον λεβητα και το μποϊλερ μπανιου, που βρισκονται σε μια αποθηκουλα μικρη, οπως ανεφερα.
    Επειδη, οι τεχνικοι/ειδικοι που ηρθαν, το ρυθμισαν ετσι, ωστε οταν αναβω τον τα σωματα να ζεσταινεται και το μποϊλερ και ξεχωριστα να ανοιγω το μποϊλερ μονο, οταν δεν θελω να αναβω τα σωματα. Το ερωτημα μου ειναι: Αφου δεν μπορω να βλεπω/παρακολουθω την θερμοκρασια του μποϊλερ, επειδη χρειαζεται να κατεβαινω κατω στη αποθηκουλα να το βλεπω, εαν θελω, γινεται να περασω καποιο καλωδιο 2 οροφους επανω, ωστε να μη χρειαζεται να κατεβαινω μεχρι κατω, οταν χρειαζεται να τη βλεπω. Ρωτησα ηλεκτρολογο που θεωρειτε και καλος και μου ειπε οτι δεν γινεται αυτο το πραγμα... και το ειπε με σιγουρια! :P
    Λοιπον, ρωταω εσας αν γινεται... βασικα, γιατι να μη γινεται... απλο μου ακουγεται εμενα. Εαν γινεται, πως το κανω;;
    αν τό' χεις λίγο με Arduino και βρεις τρόπο να βάλεις τον αισθητήρα στο μπόιλερ γίνετε.
    πάρε μια ιδέα και μόνο από εδώ και φτιαξτο στα μέτρα σου.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη Leonardo
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Νάουσα
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και τις λυσεις που δωσατε.. Θα το προσπαθησω, φυσικα. Ισως αγορασω καποιο ετοιμο εξαρτημα οπως μου προτεινατε μερικοι και απλα το τραβηξω μεχρι τον 2ο οροφο... Θα το μελετησω και οτι γινει ☺

    Να πω την αληθεια, δεν περιμενα να φτασει μια απλη ερωτηση στις 3 σελιδες. Οταν το ειδα "τρομαξα" λιγακι.. χαχα! 😆

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη sotron1
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Υπόψη λόγω τις απόστασης θα έχεις πτώση τάσεως και οι μετρήσεις θα είναι λανθασμένες. Για να μην υπάρχουν απώλειες ή θα το κάνεις ασύρματα ή με 4-20 ma αισθητήρα και οργανάκι ενδείξεως, οπότε ότι μετράς αυτό θα δείχνει.

    Σχεδιάζω αυτή την στιγμή ένα τέτοιο project ένδειξη θερμοκρασίας ηλιακού με απόσταση 20 μέτρα και ένδειξη σε μπάρα led κίτρινο, πράσινο, κόκκινο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον sotron1 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (27-10-18)

  7. #25
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Απλά για να μην μπερδευτείς, αυτό που εννοεί ο Σωτήρης ισχύει για όλους τους αναλογικούς αισθητήρες. Το DS18B20 που αναφέρθηκε είναι ψηφιακός και δεν έχει τέτοιο πρόβλημα. Αν λειτουργήσει σε αυτήν την απόσταση, θα έχει και σωστές ενδείξεις.

    Sent using Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  8. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotron1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχεδιάζω αυτή την στιγμή ένα τέτοιο project ένδειξη θερμοκρασίας ηλιακού με απόσταση 20 μέτρα και ένδειξη σε μπάρα led κίτρινο, πράσινο, κόκκινο.
    Μου θύμισες ένα πολύ πρόχειρο πείραμα που έκανα προσπαθώντας να επιβεβαιώσω για π.χ. μια ηλεκτρική αντίσταση ηλιακού ή άλλες αντιστάσεις , αν θεωρητικά μπορούμε να πάρουμε μετρήσεις από τις ίδιες αντιστάσεις και από την ίδια γραμμή τροφοδοσίας τους (και μόνο όταν θα είναι εκτός τροφοδοσίας της αντίστασης / εκμεταλλευόμενοι το ίδιο καλώδιο τροφοδοσίας για να πάρουμε όποια μέτρηση) .
    Αυτό παρακινήθηκε από εμένα όταν διάβασα περί αναφοράς ότι οι αντιστάσεις είναι "μη γραμμικές" και δεν είχα καταλάβει ακριβώς την έννοια τους .
    Το λοιπόν το πείραμα ήταν να βάλω μια κρύα αντίσταση μέσα σε βάζο με ζεστό νερό .
    1) Μέτρηση ωμικής αντίστασης της αντίστασης με απλό πολύμετρο σε κλίμακα 200ωμ σε κρύα φάση μέτρηση π.χ. 21 ωμ
    2) Άλλαζα το νερό σε ζεστό / νέα μέτρηση 22ωμ ή 20 ωμ / ανάλογα τις διαφορές θερμοκρασίας πάνω στην αντίσταση κτλ
    Κάποιες διαφορές τις έδειχνε έστω και σε απλό πολύμετρο που έτσι κι αλλιώς ήταν ακατάλληλο για τέτοιο πείραμα . Το εγκατέλειψα επειδή υπήρχε η σκέψη για δυνατότητα χρήσης από μιλλιωμόμετρο για καλύτερες τυχόν ενδείξεις που δεν το είχα σαν εργαλείο . Δεν πραγματοποιήθηκαν δοκιμές και με ταυτόχρονη χρήση κάποιον μέτρων καλωδίων της τροφοδοσίας μαζί με την αντίσταση . Αν μπορούσε να γίνει κάτι με αυτό , τότε δεν θα απαιτούσε χρήση 2ου καλώδιου ξεχωριστού ή ασύρματη μετάδοση , και ως "αισθητήρας" φιλοδοξούσα να χρησιμοποιηθεί η ίδια αντίσταση.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη anmits2008
    Όνομα
    Ανέστης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά θα έβαζα ένα πρόγραμμα αναγνώρισης γραφής και με έναν συνδεδεμένο υπολογιστή θα έστελνε fax επάνω στο σπίτι, και ένα ταχυδρομικό περιστέρι για να στείλει χαρτί στο γραφείο που θα μαι...



    Γιατί δε βάζεις ένα ESP8266 ΙΟΤ να σου στέλνει τη θερμοκρασία όπου θες?
    Φιλε κωσταντινε ειρωνεύεσαι και χλευάζεις την γνωμη μου ή ειναι η ιδεα μου ;;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη sotron1
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotron1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπόψη λόγω τις απόστασης θα έχεις πτώση τάσεως και οι μετρήσεις θα είναι λανθασμένες. Για να μην υπάρχουν απώλειες ή θα το κάνεις ασύρματα ή με 4-20 ma αισθητήρα και οργανάκι ενδείξεως, οπότε ότι μετράς αυτό θα δείχνει.

    Σχεδιάζω αυτή την στιγμή ένα τέτοιο project ένδειξη θερμοκρασίας ηλιακού με απόσταση 20 μέτρα και ένδειξη σε μπάρα led κίτρινο, πράσινο, κόκκινο.
    Και επειδή ελάχιστη παραγγελία για κατασκευή των πλακετών είναι 5, ενώ χρειάζομαι μόνο μία, θα χαρίσω τίς άλλες στο forum.

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #29
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Μάλλον είναι ιδέα σου. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δε χρειάζεται να κάνουμε τόση φασαρία για μια απλή μέτρηση και είτε μέσω ενός καλωδίου είτε ασύρματα γίνεται πολύ πιο απλά.

    2 Not allowed! Not allowed!

  12. #30
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Είμαστε στην εποχη της υπερβολής και του overkill...

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παρακολούθηση καταγραφικού
    By john_b in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-14, 12:49
  2. Παρακολούθηση θερμοκρασίας over IP
    By Thansavv in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-09, 11:57
  3. Παρακολούθηση θερμοκρασίας
    By p_pan in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-08, 08:42
  4. παρακολούθηση κινητών
    By nikos-b in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-06, 21:43
  5. Παρακολούθηση οχημάτων
    By natho in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-06, 11:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας