Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Διακοπή ρεύματος.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Oct 2018
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Διακοπή ρεύματος.

    Θα γίνει διακοπή ρεύματος στο σπίτι μου.
    Δίπλα ακριβώς,τοιχο,έχουμε μια γκαρσονιερα όπου είναι η μπριζα του πλυντηρίου.
    Θέλω μέχρι να δω τι θα γίνει να πάρω ρεύμα για τις βασικές ανάγκες.
    Ψυγείο 190w,3 led λάμπες 24w σύνολο,τηλεόραση 40" 190w(έχω και μια 32" 54w οπότε βολευομαι και με συτη) ένα dedktop pc(350w τροφοδοτικό).
    Περιστασιακά θα χρησιμοποιώ ένα φουρνάκι ρομποτακι 1300w έχοντας ΜΟΝΟ το ψυγείο στο ρεύμα.
    Και μια στις 15 μέρες πλυντήριο έχοντας πάλι μόνο το ψυγείο στο ρεύμα.
    Στην γκαρσονιερα μένει η ανηψια μου.
    Όταν βάλει αυτή πλυντήριο,μέρα,φαντάζομαι δεν θα έχει θέμα το ψυγείο μου(ίδια μπριζα).Όλα τα άλλα κλειστα.θα υπάρχει συνενοηση πριν.
    Θα πάρω ρεύμα με 2,5 καλώδιο και η μεγαλύτερη απόσταση είναι 9 μέτρα το pc.στα 7 το ψυγείο(από την μπριζα παροχής).
    Υπάρχει τρόπος ενίσχυσης του ρευμστος?
    Πρέπει να βάλω κάποια ασφάλεια στο καλώδιο?????
    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Μάλλον σκοπεύει κι άλλος να παρανομήσει τραβώντας ρεύμα από την ανιψιά σου και θεωρώ πως θα είναι επικίνδυνο καθώς δεν θα σας αντέξει και τους δύο η πρίζα του πλυντηρίου της


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pgt397
    Γεια σας.
    Ερχεται και η σειρα μου να μου κοψουνε το ρευμα.
    Δεν θα αναλυσω τι πως ποτε και γιατι.
    Εφοσον το κοψουνε και μεχρι να δω τι θα κανω θελω να ρωτησω:
    Εχουμε διπλα μια δικη μας γκαρσονιερα.
    Oποτε σκοπευω να παρω ρευμα απο εκει.
    Για καλη μου τυχη τοιχοι τοιχο ειναι η μπριζα του πλυντηριου απο διπλα,νομιζω πιο ανθεκτικες.
    Αυτη θα σηκωσει:
    1)ψυγειο singer 220-230w 50hz 190w ΒΑΣΙΚΟ ΣΥΝΕΧΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ.
    2) 3 λαμπες led 8w (δωματιο,κουζινα,μπανιο) ΤΟ ΠΟΛΥ 2 ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΑΝΟΙΧΤΕΣ.
    3)Τηλεοραση 40αρα,δεν μπορω να δω επιδει ειναι στον τοιχο,η 32αρα που εχω ειναι 54w. ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ.
    4)desktop pc me 350w τροφοδοτικο. ΧΡΗΣΗ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.
    5)Φουρνακι ρομποτακι 1300w 30' χρηση μερα παρα μερα.ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΑΝ ΤΟ ΕΧΩ ΣΤΟΥΣ 160 βαθνους?Η τραβαει παντα 1300w?Παει μεχρι 250 βαθμους.
    6)Πλυντηριο τωρα.μια φορα στις 15 μερες. βλεπω οτι λεει μεγιστη ισχυη 1950w ονομαστικο ρευμα 10Α.Το εχω σε προγραμμα 45' στους 60 βαθμους.Μπριζα πλυντηριου ειναι οποτε δεν θα εχω θεμα αν εχω μονο και το pc ανοιχτο.....φανταζομαι........
    Τα ηλεκτρικα στην γκαρσονιερα απο οπου θα παρω ρευμα ειναι καινουργια του 2011...........
    *Υπαρχει η δυνατοτητα να τραβηξω και απο δευτερη μπριζα προς το σπιτι μου,απλα θα γινει σουρωτηρι ο τοιχος.......

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτ
    Εγγραφή
    Oct 2018
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexandros5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα γίνει διακοπή ρεύματος στο σπίτι μου.
    Καλό θα είναι να ζητήσεις συνδρομή ηλεκτρολόγου να ενώσει τις 2 πίνακες με 20Α ασφάλειες, ώστε να μην έχεις οποιοδήποτε ζήτημα.
    Μπορεί να σου κοστίσει λίγο παραπάνω , αλλά θα σηκώνεις σχετικά όλες τις καταναλώσεις με μικρές παραχωρήσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Επειδή είναι της μόδας η μετάγγιση ρεύματος από το ένα σπίτι σε άλλο κι επειδή δεν βλέπω να σταματήσει ποτέ αυτό θα σου δώσω την πιο ασφαλή μέθοδο η οποία είναι και η καταλληλότερη για ιδιώτες. Βάλε απλά μία προέκταση (παλαντέζα) στην πρίζα πλυντηρίου του δίπλα διαμεερίσματος και σε συνεννοήση με το δίπλα διαμέρισμα να κάνεις τη δουλειά σου.Πάντως να ξέρεις ότι όλα αυτά ενδείκνυται μόνο για φωτισμό και ψυγείο και κάποιες καταναλώσεις απλές υπολογιστής, τηλεόραση, κι όχι για πλυντήρια, κουζίνες ,θερμοσίφωνες, θερμοσυσσωρευτές και γενικά μεγάλες καταναλώσεις . Επίσης όλα αυτά ενδείκνυται μόνο για βραχυχρόνιες χρήσεις κι όχι για πάντα.Το ρεύμα σκοτώνει......Κι αν πέσει ασφάλεια πηγαίνεις στο δίπλα διαμέρισμα και σηκώνεις την ασφάλεια, κι ούτε μετατροπές ούτε τίποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.466

    Προεπιλογή

    Απόλυτα σύμφωνος με #2 . Αλλά και αν θα έπρεπε θεωρητικά να γίνει κάτι η πρόταση μου είναι ...
    https://new.abb.com/low-voltage/el/p...gement-devices
    Με εξαίρεση συσκευές που δεν θέλουμε με τίποτα την διακοπή τους (π.χ. ψυγείο).

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον σκοπεύει κι άλλος να παρανομήσει τραβώντας ρεύμα από την ανιψιά σου και θεωρώ πως θα είναι επικίνδυνο καθώς δεν θα σας αντέξει και τους δύο η πρίζα του πλυντηρίου της
    Εγώ βλέπω ότι είναι ο ίδιος... Επίσης οι άλλοι εκεί τον κράζουν εδώ δίνουν λύση.. No Comment..

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Oct 2018
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ.
    Στο άλλο σάιτ έπεσε ξεκατινιασμα.
    αυτο από πίνακα σε πίνακα με 20Α ασφάλεια πόσο πάει ΠΕΡΙΠΟΥ να έχω μια εικόνα?
    Οι δύο πίνακες ούτε 1 μέτρο απόσταση.
    Ένας τοίχος χωρίζει!!!!!!
    Φαντάζομαι ότι αυτοί που μιλάνε για παρανομίες είναι αυτοί που στέλνει η ΔΕΗ για 2-3 ευρώ να κόβουμε ρεύμα......
    Το μάθαμε και αυτό στον αγώνα μας με τους τρελλούς ,άκαμπτους παπαγαλους της ΔΕΗ.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexandros5 : 26-10-18 στις 15:45

  8. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexandros5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο άλλο σάιτ έπεσε ξεκατινιασμα.
    Το άλλο site είναι αδελφάκι του παρόντος. Η ανάρτηση εκεί προβλήθηκε και εδώ

    Η επισήμανση πως πρόκειται περί παρανομίας και επικίνδυνης επέμβασης στην ηλεκτρολογική εγκατάσταση, δεν είναι ξεκατίνιασμα.

    Sent using Tapatalk

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kioan : 26-10-18 στις 15:43
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Oct 2018
    Περιοχή
    Αιγαλεω
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Σε ένα πολιτισμένο κράτος όπου αντιμετωπίζει με σεβασμό σοβαρότητα και οργάνωση τους πολίτες της.
    Επιδει έχω δύο υπηκοότητες έχω κάνει αίτηση μήπως βοηθήσουν(ήδη δίνουν σε ετήσια βάση ένα εφάπαξ ποσό,μικρό αλλά το δίνουν από την πρώτη χρονιά ανεργίας το 2011).
    Πήρε την αίτηση η πρεσβεία που πάει στην προτευουσα για ελενχο εγκριση η αποριψη.
    Κοινώς προβλέπουν κονδύλια για πολίτες σε δυσκολη κστασταση εκτός της χώρας!!!!!!
    Εδώ ακαμπτοι υπαλληλισκοι μέχρι διευθυντές μαγκιωρικη γλώσσα και ασυναρτησίες.....
    "Μα πως θα δώσω 900€ με 200€ τον μήνα που περνώ?????" λες,-κοψε το λαιμό σου υπονοούν πεντακάθαρα.....
    Αντί να αντιμετωπίζουν κάθε περίπτωση όπως πρέπει,όλοι στο ίδιο τσουβάλι.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexandros5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    "Μα πως θα δώσω 900€ με 200€ τον μήνα που περνώ?????" λες,-κοψε το λαιμό σου υπονοούν πεντακάθαρα.....
    Αντί να αντιμετωπίζουν κάθε περίπτωση όπως πρέπει,όλοι στο ίδιο τσουβάλι.....
    Αλεξανδρε, το προβλημα δεν ειναι οτι σου ζητανε 900 ευρω, αλλα οτι δεχεσαι να παιρνεις 200 (η 400, η 700... το ιδιο ειναι ετσι κι αλλιως με κατω απο 1500 ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μπορει καποιος να τα βγαζει περα -αν καποιος εχει τετοιες ικανοτητες ας μου πει κι εμενα πως γινεται)
    Ομως οταν ο κοσμος σκυβει το κεφαλι και δεχεται μισθους πεινας τοτε η ιδια η οικονομια παει κατα διαολου γιατι τιποτα δεν κινειται, κι ετσι αν δεν εχεις αγοραστικη δυναμη δεν εχουν δυναμη κι αυτοι που σε πληρωνουν να σου δωσουν αυτα που θα επρεπε να σου δινουν και δημιουργειται φαυλος κυκλος.
    Καποτε λεγαμε για τη γενια των 700 ευρω εννοωντας τους πιτσιρικαδες που πρωτομπαιναν σε μια δουλεια και παιρναν ενα μισθο-χαρτζηλικι, και τωρα φτασαμε στο επιπεδο τα 700 να ναι κανονικος μισθος ανθρωπου με εμεπιρια!!!!
    Αν ΚΑΝΕΙΣ δεν υπεκειπτε να δουλεψει για χρηματα τα οποια ετσι κι αλλιως δε τον φτανουν να ζησει η αγορα θα ηταν πολυ καλυτερη.

    Οσον αφορα το θεμα σου, καλυτερα φωναξε εναν ηλεκτρολογο.
    Προσωπικα δεν εβαλα ποτε κριτηρια στη ζωη μου το νομιμο-παρανομο (οπως αλλαζουν οι κυβερνησεις, αλλαζουν και οι νομοι... σκασιλα μου και για τα δυο) αλλα το ηθικο/ανηθικο (και αυτο που ζητας δεν περιλαμβανει κατι κακο) αλλα και το SAFETY FIRST γιατι το μοναδικο πραγμα που εχουμε και ειναι δικο μας ειναι τα αυτα τα ελαχιστα χρονια που ζουμε, και για κανενα λογο δεν αξιζει να ρισκαρουμε οποιαδηποτε μειωση τους οταν υπαρχει τροπος να αποφυγουμε ενα ρισκο.
    Δε νομιζω να αξιζει οποιοδηποτε ρισκο για να γλυτωσεις ενα 50ρικο (η μπορει και λιγοτερα αναλογα σε ποιον θα πεσεις)

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 26-10-18 στις 23:23

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ειδοποίηση για διακοπή ρεύματος μόνο όταν......
    By haris_216 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-17, 23:03
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-13, 10:43
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-13, 05:12
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-10, 10:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας