Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14

Θέμα: Ισχυς εκπομπης κεραιων στον Υμμητο

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Μια υποσημείωση... άσχετη... εν σχέση...
    ΥμηΤΤΟΣ ! Όπως ΓαργηΤΤΟΣ, ΑρδηΤΤΟΣ, κλπ !
    Κατάληξη ΗΤΤΟΣ αποδιδόμενη αποκλειστικά σε ΤΟΠΟΝΥΜΙΑ και δη, ΥΨΩΜΑΤΑ της ευρύτερης περιοχής του ΑΤΤΙκού πεδίου! Προέλευσης... αποδιδόμενη σε παραμένουσες ονομασίες της ΠΡΟ-ΕΛΛΗΝΙΣΤΙΚΗΣ περιόδου!

    2 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  2. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Ακρίτας (01-11-18), tasos987 (01-11-18)

  3. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη nupogodi
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κορωπι
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κρυσταλικο δεκτη fm μονο στο ιντερνετ εχω δει καποια projects, και θεωρω πως πρεπει καποια απ αυτα να λειτουργουν σωστα, αν και σιγουρα θα υπαρχει αρκετη δυσκολια στο θεμα της αποδιαμορφωσης.
    Δε γνωριζω βεβαια αν εχεις καποια εμπειρια στους κλασικους κρυσταλικους μεσαιων, βραχεων κτλ (τεσπα μιας απλης φωρασης για am) αλλα αν γινει σωστη κατασκευη με καλο κεραιοσυστημα δε χρειαζεται να φοβασαι οτι πρεπει να σαι κοντα σε ισχυρους πομπους για να κανεις ληψη (μαλλον το αντιθετο βολευει καλυτερα) και μην υποτιμας την αποδοση που μπορει να εχει ενας κρυσταλικος δεκτης, και ειδικα αν του βαλεις καποιο ενισχυτη audio στην εξοδο του.
    Επισεις υπαρχουν αρκετα κολπα που βελτιωνουν απιστευτα την εγγενως κακη επιλεκτικοτητα ενος τετοιου δεκτη με χαλαρες επαγωγικες ζευξεις οπου ποιανει τελικα σχεδον τα παντα.
    Οπως και να χει καλη επιτυχια στο project και αν θες κανεις και μια παρουσιαση μετα, αφου αυτο που θες να φτιαξεις δεν ειναι κατι κοινοτυπο.
    αυτονοητο θεωρω πως θα χρειαστει εξωτερικη κεραια και σωστη προσαρμογη καποιας γραμμες.
    Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ναι εχω κατασκευσασει κρυσταλλικο δεκτη στα ΑΜ και δουλευει μια χαρα εχω ανεβασει και βιντεο με την λειτουργια του.Ανεβασε στο τερμα την ενταση για να ακουσεις τον ηχο.


    2 Not allowed! Not allowed!
    Παρακαλετο αιδoιον ξινη συνουσια.
    Μην πιστευεις ομοφυλοφιλου ανδρος τα λογια και εκδιδομενης γυναικος τα μοιρολογια.
    Democrats differ from Republicans as much Coca Cola differs from Pepsi Cola.--Gore Vidal.

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γαληνίτης
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Διόνυσος Αττικής
    Μηνύματα
    918

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nupogodi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι εχω κατασκευσασει κρυσταλλικο δεκτη στα ΑΜ και δουλευει μια χαρα εχω ανεβασει και βιντεο με την λειτουργια του.Ανεβασε στο τερμα την ενταση για να ακουσεις τον ηχο.

    Συγχαρητήρια για την προσπάθεια. Η γοητεία αυτών των δεκτών έγκειται στην πλήρη ανεξαρτησία από πηγές τροφοδοσίας (μπαταρία ή τροφοδοτικό). 'Ομως τα μεγάφωνα που χρησιμοποιείς θέλουν τροφοδοσία.

    1 Not allowed! Not allowed!
    SV1AIA

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη nupogodi
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κορωπι
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γαληνίτης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγχαρητήρια για την προσπάθεια. Η γοητεία αυτών των δεκτών έγκειται στην πλήρη ανεξαρτησία από πηγές τροφοδοσίας (μπαταρία ή τροφοδοτικό). 'Ομως τα μεγάφωνα που χρησιμοποιείς θέλουν τροφοδοσία.
    Εχεις δικιο καλε φιλε Γαληνιτη.Ο δεκτης μου δουλευει και με κρυσταλλικα ακουστικα οταν στην θεση του κεραμεικου πυκνωτη που φαινεται στο βιντεο βαλω μια αντισταση 47ΚΩ.Απλα για λογους ευκολιας της παρουσιασης εβαλα τα ηχεια με ενισχυτη προκειμενου να ακουγεται ο ηχος στο βιντεο.Ευχαριστω για τα καλα σου λογια να εισαι καλα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Παρακαλετο αιδoιον ξινη συνουσια.
    Μην πιστευεις ομοφυλοφιλου ανδρος τα λογια και εκδιδομενης γυναικος τα μοιρολογια.
    Democrats differ from Republicans as much Coca Cola differs from Pepsi Cola.--Gore Vidal.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. ΤΥΠΟΙ ΚΕΡΑΙΩΝ WIFI
    By antouanthlep in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-11, 10:07
  2. καταστηματα πομπων και κεραιων
    By fm344 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-11, 06:38
  3. νεο προγραμμα κεραιων
    By radiobil in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-10-09, 09:22
  4. ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΚΕΡΑΙΩΝ
    By karxi in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-09, 22:20
  5. τεστ κεραιων εκπομπης (gp ή yagi -διπολο με ανακλαση)
    By Γιώργος 231 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-09, 22:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας