Σελίδα 1 από 9 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 81

Θέμα: Τεχνικός ναι, ηλεκτρονικός όχι...

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή Τεχνικός ναι, ηλεκτρονικός όχι...

    Καλησπέρα.

    Είμαι τεχνικός υπολογιστών και δικτύων τα τελευταία 14 χρόνια. Μια δουλειά που μου αρέσει μιας και μετά από αρκετό καιρό ξαναγύρισα στην πρώτη εταιρία που εργάστηκα . Πέρασα βέβαια και από άλλες δουλειές τα τελευταία χρόνια όπως δουλειά γραφείου λόγω χρημάτων κυρίως για 5 χρόνια και μετά σαν διαχειριστής ιστοσελίδων /προγραμματιστής σε εταιρίες στην επαρχία.

    Το μεγάλο μου όμως λάθος ήταν ότι ποτέ δεν ασχολήθηκα σοβαρά με το ηλεκτρονικό κομμάτι. Εντάξει , δεν είμαι και τελείως άσχετος. Δεν έχω θέμα με το πολύμετρο, μπορώ να κάνω μια κόλληση, να αλλάξω μια αντίσταση, έναν πυκνωτή και αρκετά απλά ακόμα τα οποία τα ξέρουν όλοι πλέον αλλά νιώθω καμιά φορά άσχημα που δεν ξέρω να δώσω λύσεις σε απλά θέματα.

    Για παράδειγμα
    Έχω ένα τροφοδοτικό Laptop το οποίο δεν δουλευει καλά υπό φορτίο. Laptop δεν έχω όμως να το δοκιμάσω....Πως μπορώ να του δώσω το κατάλληλο φορτίο?
    Τι διαφορά έχουν οι διάφοροι τύπου μετασχηματιστές? Ξέρω για AC/DC , switching power supply, τροφοδοτικά για Laptop αλλά είμαι παντελώς άσχετος στο πως δουλεύουν όλα αυτά τα παραπάνω. Σίγουρα ξέρω να διαβάζω την πολικότητα, να αλλάζω ένα βύσμα στο μετασχηματιστή , να δώ ποιο ειναι το θετικό, το αρνητικό αλλά.
    Προχτές έδωσα ένα φορτιστή για laptop σε ένα πελάτη για να τον χρησιμοποιήσει σε οθόνη. Τελικά του δούλεψε αλλά το θέμα είναι ότι δεν ήμουν σίγουρος παρόλο που με είχε διαβεβαιώσει φίλος ότι θα δουλέψει..Και δεν ξέρω γιατί πχ μπορεί να δουλέψει η γιατί να μην μπορεί να δουλέψει


    Γενικά μαστορεύω , και ηλεκτρολογικά, και συνδέσεις και πολλά ακόμα αλλά είναι κάποια πράγματα που πραγματικά νιώθω καμιά φορά παντελώς άσχετος , παρόλο που είμαι ένα άτομο το οποίο έχει αποκτήσει αρκετές εμπειρίες και έχω γνώση γενικά σε αρκετά πράγματα.

    Παλαίότερα έλεγα, ναι ξέρω , ναι ξέρω να το κάνω αλλά πλέον είμαι μακριά από αυτές τις φράσεις. Πλέον έχω την γνώση να βοηθήσω κάποιον σε τεχνικό κομμάτι αλλά αν δεν είμαι 100% σίγουρος ότι θα τα καταφέρω , δεν ασχολούμαι καν.

    Δεν θέλω να γίνω ηλεκτρονικός. Έχω έδώ ένα κολλητηράκι της weller, Κάνω τις δουλίτσες μου σε επίπεδο εργασίας οπότε χρειάζεται αλλά μέχρι εκεί... Απλά θέλω να υποστηρίξω καλύτερα την εργασία μου

    3 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Είμαι 51 χρονών και ασχολούμαι ενεργά από τα 12 μου χρόνια. Εκείνη την εποχή το 1984-85 φτιάχναμε πομπούς στα FM και τοποθετήσεις ραδιοκασετόφωνα αυτοκινήτων συναγερμούς , επισκευές κασετοφώνων λαμπάτα ραδιόφωνα και λόγω τρέλας με αυτοματισμούς έφτιαχνα έξυπνα μικροκυκλώματα τα οποία βέβαια στην συνέχεια μου έδιναν μεροκάματο το οποίο ήταν μερικές φορές τόσο καλοπληρωμένο σε σημείο να είναι πάντα γεμάτη η τσέπη. Σήμερα συνεχίζω ασταμάτητα όλα αυτά τα χρόνια τα ίδια μόνο που πλέον δεν χρειάζεται όλα να τα κατασκευάζουμε διότι ο ¨¨ Κινέζος μας έχει φτιάξει για τα καλά¨¨. Γιατί σου τα είπα όλα αυτά διότι ακόμη και σήμερα μαθαίνουμε τα νέα κυκλώματα μαθαίνουμε τα έξυπνα και μικροσκοπικά κυκλώματα. Επομένως μην νιώθεις άσχημα που συμβαίνει αυτό σε εσένα διότι ακόμη κι εγώ εκπλήσσομαι κι ο κάθε ένας όταν πιάνω στα χέρια μου κάτι φτηνό, έξυπνο, και μικρό, και μάλιστα επειδή έχω μέτρο σύγκρισης παθαίνω ακόμη χειρότερο σοκ. Στο θέμα μας τώρα ας σου λυθεί τουλάχιστον η απορία σου σχετικά με το τροφοδοτικό από το Laptop. Εγώ όταν επισκευάζω τέτοιο τροφοδοτικό το δοκιμάζω με ωμικό φορτίο βάζοντας 2 λάμπες 12βόλτ από φλας αυτοκινήτου 21watt σε σειρά διότι η τάση της τροφοδοσίας είναι 19 βόλτ ή 17 βολτ οπότε από μόνη της μία λάμπα θα καεί. Εχω και δύο λάμπες αυτοκινήτου 56 watt τις οποίες τις χρησιμοποιώ κι αυτές για να παρατηρήσω το τροφοδοτικό πότε κόβει από προστασία λόγω υπερκατανάλωσης. Θα χρειαστείς ένα Αμπερόμετρο βελόνας για να βλέπεις τις γρήγορες διακυμάνσεις της κατανάλωσης και ένα τροφοδοτικό πάγκου όσο πιο καλό γίνεται για να έχεις τάση αναφοράς και ένδειξη μέτρησης με ακρίβεια οπότε τα συμπεράσματα που θα βγάζεις σε κάθε μέτρηση θα είναι όλο και πιο σωστά σχετικά με την απόφαση του αν η επισκευή είναι σωστή ή όχι.Αυτά για αρχή και να θυμάσαι όσο πιο πολύ ασχολείσαι τόσο πιο πολλά θα μάθεις. Το σκορ μου είναι τρεις ημέρες δηλαδή τρία 24ωρα χωρίς ύπνο μέσα στο εργαστήριο, τότε έφτιαξα την πρώτη αυτόματη πόρτα του εργαστηρίου μου το 1989 η οποία δουλεύει μέχρι σήμερα χωρίς μετατροπές.

    9 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Φίλε μου τα πράγματα είναι απλά: αν θες να μάθεις, θα μάθεις.

    Στο παράδειγμα που ανέφερες, τη σήμερον ημέρα με το Google μπορείς να βρεις την λύση σε 60 δευτερόλεπτα. Ο Νόμος του Ωμ είναι πολλαπλασιασμοί και διαιρέσεις, άντε και μία ρίζα του δύο (1.414 είναι το μόνο που πρέπει να θυμάσαι).
    Μπορεί να χρειαστεί να ρωτήσεις κάτι αν δεν βρίσκεις την απάντηση σε σελίδες όπως αυτή, κι αυτό εύκολο είναι.

    Δεν χρειάζεται να γίνεις επαγγελματίας ή να αποκτήσεις γνώσεις επιπέδου πανεπιστημίου αν δεν το θες, μαθαίνεις με τον καιρό αυτά που δεν ξέρεις και σου χρειάζονται. Δεν θες να πχ να κάτσεις να πιάσεις την θεωρία των ηλεκτρονικών από την αρχή και να διαβάσεις όλο το βιβλίο της 2ης λυκείου, πολύ καλά, ψάξε μόνο "τεχνητό φορτίο" και διάβασε 5-10λεπτά ή 5-10 ώρες (όσο θέλεις και έχεις όρεξη) για μόνο το συγκεκριμένο.
    Οπότε πάει αυτό, το έμαθες. Αν αύριο σου χρειαστεί κάτι άλλο, ψάχνεις και γι' αυτό και έτσι με τον καιρό θα μαθαίνεις όλο και περισσότερα ώσπου μία μέρα ίσως θα έχεις αυτές τις στοιχειώδεις βάσεις στα ηλεκτρονικά που σήμερα σου λείπουν!


    edit:

    Πχ αν ξέρεις Αγγλικά μπορείς να δεις τα βίντεο για αρχάριους (playlist) στις επισκευές ηλεκτρονικών του Louis Rossman που είναι "hands-on", πιστεύω είναι μία καλή αρχή. Είχε και ένα tutorial/guide κάτι σε video και pdf αν θυμάμαι καλά, αλλά δεν το βρίσκω τώρα :/

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 15-11-18 στις 11:46

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή

    Χαίρομαι που αγαπάς αυτό που κάνεις. Και εγώ γενικά νιώθω πλέον πολύ καλά στην δουλειά μου και ειδικά στην εταιρία που είμαι τώρα και στην οποία ξαναγύρισα μετά από 11 χρόνια. Κάτι καινούργιο συμβαίνει κάθε μέρα, κάτι θα φτιάξω, με κάτι θα ασχοληθώ και για πρώτη φορά μετά από χρόνια (μετά από την δουλειά γραφείου και τις 10 ώρες κάθε μέρα μπροστά από μια οθόνη / και τον προγραμματισμό κατασκευή διαχείριση ιστοσελίδων και eshops) σταμάτησα να βαριέμαι...

    Τα τροφοδοτικά δεν τα επισκευάζω. Αν δεν δίνει καθόλου τάση το αντικαθιστώ στον πελάτη αν είναι εντός εγγύησης. Απλά καμιά φορά τυχαίνουν περιπτώσεις που έχουν πρόβλημα (πχ δεν φορτίζουν, υπερθερμαίνονται κλπ κλπ) . Βέβαια σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχει πιθανότητα να υπάρχει βραχυκυκλωμα στο laptop, να είναι τελείως off η μπαταρία του φορητού η πολλά άλλα θέματα. Για αυτό δηλαδή θέλω να δώ κάποιες φορές την εκάστοτε συμπεριφορά υπό φορτίο

    Θα ήθελα να σε ρωτήσω , πως μπορώ να το κάνω αυτό. Πχ το τροφοδοτικό έχει στην άκρη το βύσμα του το οποίο δεν θα το πειράξω, ούτε θα κόψω το καλώδιο για να πάρω τους πόλους να τους μετρήσω.
    Εγώ δηλαδή θέλω να δώσω από αυτό το βύσμα τροφοδοσία σε αυτές τις 2 λάμπες πχ για να δω την συμπεριφορά (που μου λέει ο πελάτης) .
    Μπορείς πχ να μου πεις τις λάμπες θα πάρω? 2 x 12 volt. Για να έχουν κατανάλωση 21W λογικά θα είναι 0,9Α . Πως μπορώ να τις φτιάξω σε σειρά? Απλά φορτίο θέλω να φτιάξω. Δεν νομιζω ότι θα χρειαστώ πχ όργανα η τροφοδοτικό πάγκου γιατί επισκευή δεν πρόκειται να κάνω.
    Βέβαια καλό θα ήταν κάποια στιγμή να ασχοληθώ και με αυτό (αν και δεν κάνουμε επισκευές στην εταιρία παρά μόνο σε ιδιαίτερες περιπτώσεις, πχ αλλαγή ολόκληρης πλακέτας σε καποια συσκευή)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Το βρήκα το pdf του Rossman:
    https://docs.google.com/presentation...a3d5327f3_39_0

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα το προσπαθήσω. Εντάξει αν έχω έτοιμα tutorial έχω την γνώση να το φτιάξω. Και κολλήσεις ξέρω να κάνω και συνδέσεις. Το μόνο πρόβλημα μου ήταν πως θα το ξεκίναγα.
    Εύχομαι να τα καταφέρω βέβαια . Θα ποστάρω το έργο μου

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή

    Πριν λίγο είδα κατι σχεδιαγράμματα από τεχνητά φορτία. Ναι μεν κατάλαβα που υπάρχουν αντιστάσεις , που πρεπει να υπάρχει η γείωση, οι διακόπτες αλλά στην υλοποίηση δεν θα τα καταφέρω.

    Πέρα από τα μηχανήματα και τις συσκευές τις οποίες ελέγχω στην δουλειά είτε σε υπολογιστή είτε αυτόνομα , υπάρχουν αρκετά τα οποία εχω τις γνώσεις να τα ελέγξω αλλά όχι διεξοδικά και σίγουρα σε αρκετά από αυτά δεν μπορώ να επέμβω εσωτερικά ..όπως πχ τροφοδοτικά pc και laptop. Αυτά τα ελέγχω μέχρι ένα βαθμό πχ αν ανάβουν, αν δίνουν τάση κλπ. Έχω μια μητρική και κάποιες παλιές συσκευές για τα ATX τροφοδοτικά και τα τροφοδοτικά των φορητών απλά μετράω αν δίνουν τάση. Έτσι και αλλιώς τα χαλασμένα τα στέλνω στους προμηθευτές. Δεν έχω πχ δικαιοδοσία να τα ανοίξω και να τα επισκευάσω. Οπότε δεν χρειάζεται και να ασχοληθώ με αυτό το κομμάτι.

    Και γενικότερα ότι ειναι εντός εγγύησης δεν το πειράζω, πέρα από συγκεκριμένες περιπτώσεις στις οποίες αλλάζω κάποια πλακέτα τροφοδοσίας η κάποια άλλη κεντρική πλακέτα και πειραματίζομαι για να δω αν συνεχίζει το πρόβλημα.

    Τα "καθαρά" ηλεκτρονικά τα οποία φέρνουμε και για τα οποία χρειάζομαι κάποιο τεχνητό φορτίο είναι

    Τροφοδοτικά για laptop (δεν ειναι δυνατόν να έχω 15 διαφορετικά λαπτοπ και να τεστάρω γιατί το κάθε τροφοδοτικό έχει διαφορετικό πχ βύσμα, το κάθε λαπτοπ εχει διαφορετική τάση, ένταση και ισχύ κλπ κλπ)
    Μπαταρίες για UPS 12V 7,2Ah και 9Ah

    Επειδή φέρνουμε και UPS έχω την δικαιοδοσία πέρα απο το τσεκάρισμα να προβαίνω και σε αλλαγή μπαταριών και σε εντός και σε εκτός εγγύησης. Γενικά σε αυτές τις περιπτώσεις βάζω κάποιο πραγματικό φορτίο πάνω, τσεκάρω πόση ώρα κρατάει, τσεκάρω αν φορτίζουν οι μπαταρίες οι καινούργιες και δεν ειναι πχ θέμα πλακέτας φόρτισης.

    Το θέμα είναι δηλαδή ότι στην προκειμένη περίπτωση ψάχνω ένα τεχνητό φορτίο με το οποίο θα μπορέσω να τσεκάρω τα τροφοδοτικά των laptop και να δίνω πχ 90W για να το φτάνω στο όριο, η 65 σε άλλες περιπτώσεις. Απλά προβληματίζομαι λίγο με τα βύσματα των τροφοδοτικών. Θα παίρνω απλά με 2 συρματάκια το + και το - και θα τα οδηγώ στο τεχνητό φορτίο? Γιατί όπως είπαμε , βυσματάκι δεν μπορώ να κόψω

    Ειδα σε ένα κατάστημα , δεν ξέρω ακριβώς γιατί δεν είχε ουτε τηλεφωνα ουτε τιποτα τεχνητά φορτία για τροφοδοτικά και μπαταρίες
    http://sagoselectronics.gr/pages/page3.php

    Βασικά δεν πολυκατάλαβα και πολλά ουτε γνωρίζω πόσο μπορεί να έχει κάτι τέτοιο έτοιμο. Αν παω σε μαγαζί με ηλεκτρονικά πχ Βενιέρη υπάρχει περίπτωση να έχουν κάτι αντίστοιχο?
    90-120W το πολύ ειναι τα τροφοδοτικά και αντε να τσεκάρω και τίποτα μπαταρίες . Τα ATX τα τσεκάρω σε μητρική με συσκευές όπως προείπα

    Και κάτι που δεν μου απαντήσατε. Τι διαφορές έχουν τα διάφορα τροφοδοτικά μεταξύ τους? Γιατί βλέπω AC-DC Adapters, Switching power supply, τροφοδοτικά για laptop. Κάνουν όλα σε όλα?

    Σας κούρασα...Σορρυ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΝΟΛΗΣ28 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τροφοδοτικά για laptop (δεν ειναι δυνατόν να έχω 15 διαφορετικά λαπτοπ και να τεστάρω γιατί το κάθε τροφοδοτικό έχει διαφορετικό πχ βύσμα, το κάθε λαπτοπ εχει διαφορετική τάση, ένταση και ισχύ κλπ κλπ) .....
    Θα παίρνω απλά με 2 συρματάκια το + και το - και θα τα οδηγώ στο τεχνητό φορτίο? Γιατί όπως είπαμε , βυσματάκι δεν μπορώ να κόψω ......
    Ειδα σε ένα κατάστημα , δεν ξέρω ακριβώς γιατί δεν είχε ουτε τηλεφωνα ουτε τιποτα τεχνητά φορτία για τροφοδοτικά και μπαταρίες
    http://sagoselectronics.gr/pages/page3.php .........
    Βασικά δεν πολυκατάλαβα και πολλά ουτε γνωρίζω πόσο μπορεί να έχει κάτι τέτοιο έτοιμο. Αν παω σε μαγαζί με ηλεκτρονικά πχ Βενιέρη υπάρχει περίπτωση να έχουν κάτι αντίστοιχο?
    90-120W το πολύ ειναι τα τροφοδοτικά και αντε να τσεκάρω και τίποτα μπαταρίες . Τα ATX τα τσεκάρω σε μητρική με συσκευές όπως προείπα .........
    ένας φίλος είχε πάρει κάποτε και πήρα κι εγώ ενα multi τροφοδοτικό λαπτοπ με 5-6 τάσεις και πολλά φισάκια σε εξαιρετική τιμή κάπου 12€ από εδώ Tan Computer & Electronics S.A. (Καλλιθέα είναι )

    με αυτό τσεκάρεις εάν δουλευει ενα λαπτοπ στην αντίστοιχη τάση για να δεις αν φταίει το τροφοδοτικό ή όχι.
    Μετά για να πάρεις ένα τροφοδοτικό μεταβλητής τάσης και έντασης περίμενε λίγο να ξετρίψεις λίγο με τα απλά γιατί σε βλέπω λιγο φοβισμένο (δικαίως) και καλά κάνεις.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2007
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    126

    Προεπιλογή

    Αυτά με τις μεταβλητές τάσεις τα ξέρω. Και με τα πολλά φισάκια

    Στην περιπτωση μου όμως δεν θέλω να πάρω ένα τροφοδοτικό γιατί ο πελάτης δεν στέλνει και το λαπτοπ μαζί με το ελαττωματικό τροφοδοτικό για να δω τι φταίει από τα 2

    Θέλω να φτιάξω η να αγοράσω ένα τεχνητό φορτίο για να ελέγχω τα τροφοδοτικά που έχω στην εταιρία και τα οποία μου φέρνουν οι πελάτες για έλεγχο. Αν δεν δίνει τάση το ξεχνάμε και πάμε για αντικαταστάση στον πελάτη, αν είναι κακοχρησιμοποιημένο απλά χάνει την εγγύηση. Αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που το τροφοδοτικό ενώ δείχνει τάση κανονικά η οποία δεν μεταβάλλεται υπό φορτίο φέρεται διαφορετικά . Όπως και πολλές συσκευές . Μπορεί να δουλεύουν τα τροφοδοτικά τους αλλά υπο φορτίο να κάνουν κουλά πράγματα.
    Σε αυτή την περίπτωση φταίει η το τροφοδοτικό το οποίο δεν μπορεί να αποδώσει όταν του βάζεις φορτίο η η συσκευή η οποία μπορει να έχει καποιο θέμα στην πλακέτα τροφοδοσίας η κάποιο άλλο βραχυκύκλωμα.

    Με 5-6 τάσεις δεν νομίζω να έχει πλέον η Tan.
    Φέρνει κυρίως τα fortron τα οποια ειναι με πολλά βύσματα 65W ισχύ και γενικά κάποιες άλλες μάρκες οι οποίες ειναι με στανταρ φισάκι στην άκρη για συγκεκριμένες μάρκες laptop

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜΑΝΟΛΗΣ28 : 16-11-18 στις 01:14

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΑΝΟΛΗΣ28 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .........Μπορεί να δουλεύουν τα τροφοδοτικά τους αλλά υπο φορτίο να κάνουν κουλά πράγματα.
    Σε αυτή την περίπτωση φταίει η το τροφοδοτικό το οποίο δεν μπορεί να αποδώσει όταν του βάζεις φορτίο η η συσκευή η οποία μπορει να έχει καποιο θέμα στην πλακέτα τροφοδοσίας η κάποιο άλλο βραχυκύκλωμα.
    .................
    Άρα μαθαίνεις καλά τον νόμο του Ωμ . Και ως προς τα Βαττ. Προμηθεύεσαι Βαττικές αντιστάσεις ,τουβλάκια (16Βαττ και δεν αρκούν καθόλου) διαφόρων τιμών από 5,6Ω και πάνω ή και καμιά μικρότερη για συμπλήρωμα και "αρχίζεις το παιχνίδι " στιγμιαία σχεδόν, ζεσταίνονται πολύ, από συστοιχίες σειράς μεγάλων τιμών και κατεβαίνεις ως εκεί χαμηλά που έχεις προυπολογίσει την θεωρητική τιμή. Με δυο όργανα (το βολτόμετρο το έχεις ήδη συνδέσει νωρίτερα και με το αμπερόμετρο το ένα άκρο συνδεδεμένο και με το άλλο στο χέρι ανοίγεις κλείνεις κύκλωμα. Τότε μετράς τι ενδείξεις παίρνεις.
    Αυτά που λέω είναι εντελώς μπακαλίστικα και ίσως αναχρονιστικά. Δεν ξέρω τι όργανο υπάρχει ακριβώς να κάνει αυτή τη δουλειά κι αν αξίζει να το προμηθευτείς.
    Αυτά τα έκανα όταν ήμουν 10 χρονων πριν 45 χρόνια ......... ποιός είναι ο επαγγελματικός τρόπος δεν ξέρω ....

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 9 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Test Audio Amplifier. Ναι μπορείς !!!!
    By p.gabr in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-22, 21:05
  2. ναι ή οχι
    By vikiath in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-15, 16:35
  3. ΝΑΙ Η ΟΧΙ ??
    By -nikos- in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-11, 14:35
  4. εχμμμ ναι οκ τι είναι αυτό? ----| |-----
    By phevtron in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-10, 21:10
  5. ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟΥ-ΑΧΡΕΙΑΣΤΟ ΝΑ'ΝΑΙ...
    By phoenix_2007 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-07, 17:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας