Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Τροφοδοτικο με LM350

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2018
    Περιοχή
    Αγια Παρασκευη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Τροφοδοτικο με LM350

    Καλησπερα...κατασκευαζω ενα γραμμικο ρυθμιζομενο τροφοδοτικο χρησιμοποιοντας το LM350.Η επιλογη του ολοκληρωμενου εγινε διοτι θελω να δινει 3Α στο φορτιο μου.Εγω υλοποιησα την παρακατω διαταξη απο το datasheet με τιμες στον διαιρετη τασης 450Ω και 10ΚΩ το ποντεσιομετρο...το πρωτο προβλημα μου ειναι οτι στην εισοδο του εχω δωσει μεχρι και 35VDC και στην εξοδο παιρνω απο 1.2 μεχρι 28.5V χωρις φορτιο(αν καταλαβα καλα στο datasheet το ολοκληρομενο λεει οτι παει μεχρι 33V) και το δευτερο προβλημα μου ειναι οτι με μια αρκετα μεγαλη ψυκτρα και με διαφορους συνδυασμους βατικων φορτιων στην εξοδο στην αρχη παιρνω 3Α και αμεσως το ολοκληρωμενο ριχνει τα αμπερ στα μισα και κατω περιπου και σταθεροποιηται εκει...Εκανα επισης εναν υπολογισμο ωστε στα 28V που μου βγαζει στην εξοδο να βαλω μια αντισταση κοντα στα 9ωμ ωστε να παρω 3Α και πηρα κοντα στα 2.3Α και ειχα και μια πτωση τασης 20.5V στα ακρα της αντιστασης...παρακαλω φωτιστε με

    10.png

    http://www.ti.com/lit/ds/snvs772b/snvs772b.pdf Το datasheet του LM350.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Ξέχασες το dissipation φίλε μου, δεν μπορείς να πάρεις 3Α στην έξοδο με διαφορά τάσης πάνω από 10V.
    Από το datasheet της ΟN semi (τα ίδια λέει και της TI):

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: png LM350.png (45,7 KB, 176 εμφανίσεις)

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2018
    Περιοχή
    Αγια Παρασκευη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέχασες το dissipation φίλε μου, δεν μπορείς να πάρεις 3Α στην έξοδο με διαφορά τάσης πάνω από 10V.
    Από το datasheet της ΟN semi (τα ίδια λέει και της TI):


    επειδη δεν το πολυ ποιανω μου το εξηγεις ? Στην εισοδο εχω κανει δοκιμη και με 30VDC με εξοδο παλι στα 28VDC (γιατι το ολοκληρομενο το τροφοδοτω με ενα αλλο τροφοδοτικο που ειναι 1.2-30V στα 10Α) και εχω παλι το ιδιο αποτελεσμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Λέει λοιπόν το datasheet: ρεύμα εξόδου Iout=3A min / 4.5A typ αν και εφόσον Vi-Vo<10V και Pd<Pmax που είναι τα 25W (για TO-220). Και η καμπύλη λέει τα ίδια αλλά με την Tj αντί για Pd.

    Αν όπως τα λες η ψύκτρα σου είναι "αρκετά μεγάλη" και η διαφορά τάσης εισόδου/εξόδου 2-3V, τότε θα πάρεις τα τουλάχιστον 3Α.
    Αν παίρνεις 3Α για λίγο και μετά χαμηλώνει το ρεύμα, τότε η ψύκτρα σου δεν είναι όσο μεγάλη χρειάζεται αφού το ολοκληρωμένο μπαίνει σε thermal limit mode.


    edit:
    Ξέχασα και κάτι άλλο, μήπως είναι κινέζικο το LM350 και είναι εκεί το πρόβλημα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 18-11-18 στις 22:12

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Επίσης να λάβεις υπ όψην σου ότι όταν καεί το Lm350 (αν καεί) θα σου δώσει όλη την τάση εισόδου του στην έξοδο οπότε αν θέλεις να είσαι σίγουρος ότι δεν θα κάψεις κάποια συσκευή χρειάζεται κάποιο σύστημα προστασίας στην τάση.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    η τάση εξόδου του ολοκληρωμένου πάντα θα είναι τουλάχιστον 1,5V χαμηλότερη από την είσοδο... (dropout voltage - figure 6)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2018
    Περιοχή
    Αγια Παρασκευη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέει λοιπόν το datasheet: ρεύμα εξόδου Iout=3A min / 4.5A typ αν και εφόσον Vi-Vo<10V και Pd<Pmax που είναι τα 25W (για TO-220). Και η καμπύλη λέει τα ίδια αλλά με την Tj αντί για Pd.

    Αν όπως τα λες η ψύκτρα σου είναι "αρκετά μεγάλη" και η διαφορά τάσης εισόδου/εξόδου 2-3V, τότε θα πάρεις τα τουλάχιστον 3Α.
    Αν παίρνεις 3Α για λίγο και μετά χαμηλώνει το ρεύμα, τότε η ψύκτρα σου δεν είναι όσο μεγάλη χρειάζεται αφού το ολοκληρωμένο μπαίνει σε thermal limit mode.


    edit:
    Ξέχασα και κάτι άλλο, μήπως είναι κινέζικο το LM350 και είναι εκεί το πρόβλημα?

    Αλλαξα τον διαιρετη τασης και εβαλα R1 120Ω και το ποντεσιομετρο το εβαλα στα 3,2ΚΩ και πηρα για ταση εισοδου 33V και ταση στην εξοδο μεχρι και 31V χωρις φορτιο.Στις δοκιμες με φορτιο πηρα 3,28Α με πτωση τασης στο φορτιο 22V (φορτιο 6,6Ω) και για χαμηλοτερες τιμες φοτιου μου εκανε περιορισμο ρευματος(επειδη δεν ειχα το καταληλο ποντεσιομετρο εβαλα μια αντισταση 1ΚΩ σε σειρα με ποντεσιομετρο 2.2ΚΩ αρα με το που του εδινα ταση εισοδου ειχα ελαχιστη ταση 11V),δηλαδη οταν εβαλα το φορτιο στα πεντε ωμ με καθοριμσενη ταση 11V ειχα 1,2Α και 5V πανω στην αντισταση και οσο και να αυξανα το ποντεσιομετρο δεν αλλαζε ουτε το ρευμα ουτε η ταση...Η ερωτηση μου ειναι οτι εφοσον εβαλα μια αντισταση 6.6Ω δεν θα επρεπε με βαση τον νομο του ωμ να παρω 4.5Α που ειναι το τυπικο με πτωση τασης στα 29,7V που ειναι μεσα στο οριο του Vin-Vout<10V ?Και ακομα μια ερωτηση με ποιες προυποθεσεις θα παρω 3Α στα 30V ?
    Σημειωση:Απο θεμα ψυξης ειμαστε οκευ δηλαδη στα 3,2Α απλα χλυαρινε την ψυκτρα και το ολοκληρωμενο ειναι της ON

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostas.b Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...οταν εβαλα το φορτιο στα πεντε ωμ με καθοριμσενη ταση 11V ειχα 1,2Α και 5V πανω στην αντισταση και οσο και να αυξανα το ποντεσιομετρο δεν αλλαζε ουτε το ρευμα ουτε η ταση...
    Δεν κατάλαβα καλά τι σημαίνει "είχα καθορισμένη τάση 11V και 1.2Α και 5V πάνω στην αντίσταση":
    5V 100% DC σε αντίσταση 100% ωμική 6.6Ω σημαίνει ~760mA ρεύμα, και αν η τάση είναι 11V τότε μιλάμε για ~1.7Α ρεύμα.
    Αν το LM350 είχε τάση εισόδου (Vin) 33V (δεν πέφτει ούτε mV με φορτίο έτσι) και με το ποτενσιόμετρο έβαλες τάση εξόδου 11V χωρίς φορτίο, τότε η διαφορά τάσης ΔV (Vout - Vin) είναι 22V, δεν θα πάρεις τα 3Α.
    Για βάλε και καμία φωτό να δούμε και την ψύκτρα και το LM350 της ΟΝ, τζάμπα είναι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostas.b Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Και ακομα μια ερωτηση με ποιες προυποθεσεις θα παρω 3Α στα 30V...
    Ποτέ. ποτέ δεν θα πάρεις 3Α με ΔV 30V, ακόμα κι αν βουτήξεις το LM σε υγρό άζωτο. 30V * 3A = 90W!
    Ούτε το LM338 σε TO-3 δεν μπορεί να δώσει 3Α στα 30V διαφορά τάσης, διάβασες τι λέει στην εικόνα που σου έβαλα? Δύο γραμμές είναι και στην δεύτερη μιλάει για ΔV=30V!
    Θες ένα 2Ν3055 για κάτι τέτοιο και αν (τροφοδοτικό 0-25V / 0-3A φοράει δύο τέτοια).

    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: png 350.png (35,9 KB, 78 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 20-11-18 στις 21:53

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή




    Pmax=25W @ 25c, άρα ακόμα και αν κρατήσεις την θερμοκρασία στους 25c με κάποιον τρόπο, έχεις μόνο αυτά τα 25W να παίξεις:
    Θες 3Α ρεύμα? 25/3 = 8.33ΔV, τέλος.

    "Pd is internally limited"
    , το τσιπάκι θα κάνει τα πάντα για να κρατήσει την ισχύ ως εκεί που μπορεί, άρα μην περιμένεις 3Α συνεχόμενα αν δεν έχεις άπειρη ψύκτρα...

    Μην που πω να δεις παρακάτω το figure 3 που μιλάει για 1% duty cycle pulse test και όχι συνεχόμενη λειτουργία και σε στεναχωρήσω κι άλλο...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: png 350.png (22,9 KB, 77 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostas.b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλαξα τον διαιρετη τασης και εβαλα R1 120Ω και το ποντεσιομετρο το εβαλα στα 3,2ΚΩ και πηρα για ταση εισοδου 33V και ταση στην εξοδο μεχρι και 31V χωρις φορτιο.Στις δοκιμες με φορτιο πηρα 3,28Α με πτωση τασης στο φορτιο 22V (φορτιο 6,6Ω) και για χαμηλοτερες τιμες φοτιου μου εκανε περιορισμο ρευματος(επειδη δεν ειχα το καταληλο ποντεσιομετρο εβαλα μια αντισταση 1ΚΩ σε σειρα με ποντεσιομετρο 2.2ΚΩ αρα με το που του εδινα ταση εισοδου ειχα ελαχιστη ταση 11V),δηλαδη οταν εβαλα το φορτιο στα πεντε ωμ με καθοριμσενη ταση 11V ειχα 1,2Α και 5V πανω στην αντισταση και οσο και να αυξανα το ποντεσιομετρο δεν αλλαζε ουτε το ρευμα ουτε η ταση...Η ερωτηση μου ειναι οτι εφοσον εβαλα μια αντισταση 6.6Ω δεν θα επρεπε με βαση τον νομο του ωμ να παρω 4.5Α που ειναι το τυπικο με πτωση τασης στα 29,7V που ειναι μεσα στο οριο του Vin-Vout<10V ?Και ακομα μια ερωτηση με ποιες προυποθεσεις θα παρω 3Α στα 30V ?
    Σημειωση:Απο θεμα ψυξης ειμαστε οκευ δηλαδη στα 3,2Α απλα χλυαρινε την ψυκτρα και το ολοκληρωμενο ειναι της ON
    Λίγο τυχαία απαντώ στο συγκεκριμένο κείμενο.
    Όταν Κώστα μου ζητάς το 100% απο μια συσκευή ή ένα εξάρτημα, δεν θα το πάρεις ποτέ. Τα LM317/338/350 δεν είναι για πολλά γκάζια (αλλά ούτε και άλλα συναφή εξαρτήματα). Θέλουν πάντα 2-3 Βολτ παραπάνω στην είσοδο τους για να σου δώσουν την μέγιστη που θες να πάρεις. Επειδή είναι ευρείας χρήσης είναι καλά για μέτριες αναζητήσεις και θέλουν καλό διάβασμα στα datasheet και κάποιες λεπτομέρειες όπως αυτές που σου έγραψε ο Γιάννης.
    Π.χ. την αντίσταση R1 την θέλουν γύρω στα 220-240Ω ώστε στην ελάχιστη τιμή 1,25 Βολτ να μπορεί να δείξει κάποια τιμή όταν δεν έχει κατανάλωση (ρέουν ~5mA).
    Θα κατάλαβες προφανώς ότι η αρχική σχέση R1 & R2 δεν ήταν η σωστή για να πάρεις την μέγιστη τιμή που ήθελες.
    Κατανόησε τον τύπο : [(R2/R1)+1]*1.25 και μπορείς να κάνεις πολλά πραγματάκια αλλά όχι ακραία.
    Δεν πρόσεξα, μέτρησες την τιμή της τάσης της αρχικής τροφοδοσίας όταν απαιτούσες υψηλές τιμές στην έξοδο ;;;;;;

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφοδοτικο του υπολογιστη σε τροφοδοτικο παγκου ?
    By Steveo0o182o0o in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-13, 12:11
  2. Τροφοδοτικο σε τροφοδοτικο-επιλογη εξαρτηματος
    By Replica in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-13, 17:39
  3. ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΜΕ ΤΟ LM350
    By mmaannooss in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-12, 02:32
  4. κόστος του LM350
    By kostas2790 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-10, 22:00
  5. Απορία σχετικά με το LM350
    By giannis1986 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-09, 00:32

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας