Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: Άνοιξε ο αερόσακος χωρίς ατύχημα!

  1. #11
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    άποψή μου είναι ότι πρέπει να απευθυνθείς στην αντιπροσωπία και να το θέσεις ως πρόβλημα - ζήτημα. από εκεί και πέρα πρέπει να το διερευνήσουν αυτοί λογικά σε συνεργασία με τον κατασκευαστή.

    3 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    τυχερος εισαι που δεν σου ανοιξε κανενας αεροσακος τιμονιου στην μουρη.
    Σε φιλο με reanult laguna ενεργοποιηθηκε στην αθηνων-πατρων το EBD(αυτο που φρεναρει αυτοματα τον τροχο αν δει να υπερστρεφει κλπ) και εφερνε σβουρες με 130χλμ.Ευτυχως ηταν ο εξωτερικος τροχος και κατεληξε στα χωραφια και οχι στο αντιθετο ρευμα.Του αλλαξαν ΟΛΟΥΣ τους αισθητηρες και εγκεφαλους πληρωσε και 2500€ και ησυχασε.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #13
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    τους άλλαξαν ή τους κατάργησαν τους αισθητήρες ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsimpidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    τους άλλαξαν ή τους κατάργησαν τους αισθητήρες ?
    Αν θυμαμαι καλα ηταν 4 και τους αλλαξαν.αισθητηρες γυροσκοπικης πυξιδας ηταν οι δυο.Η αντιπροσωπεια δεν υπαρχει περιπτωση (και καλα κανει) να την καταργησει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    άποψή μου είναι ότι πρέπει να απευθυνθείς στην αντιπροσωπία και να το θέσεις ως πρόβλημα - ζήτημα. από εκεί και πέρα πρέπει να το διερευνήσουν αυτοί λογικά σε συνεργασία με τον κατασκευαστή.
    Το σκέφτηκα αλλά δεδομένου της ηλικίας του αυτοκινήτου, (18χρονών) δεν ξέρω κατά πόσο θα δωθεί σημασία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν ανάβει λαμπάκι σε αυτοκίνητο πρέπει να πηγαίνει για service πόσο μάλλον για ένα τόσο σημαντικό υποσύστημα του αυτοκινήτου που αφορά την ασφάλεια!
    καλό είναι το service να γίνεται σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο ώστε να έχουν τις γνώσεις/εμπειρία και τον κατάλληλο εξοπλισμό για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο αλλά και να συμπληρώνουν κανονικά το βιβλίο συντήρησης....
    Το συνεργείο ήταν πρώην εξουσιοδοτημένο της OPEL και νυν της ISUZU οπότε υπάρχει και ο κατάλληλος εξοπλισμός για το αμάξι. O ιδιοκτήτης δούλευε χρόνια στην opel στη Γερμανία. Θεωρητικά ξέρει τη δουλειά του.
    Τώρα για το λαμπάκι, το λέω εξαρχής πως το αμάξι ελέγχθηκε, (αλλά όχι από τον αρχιμηχανικό) και το πόρισμα ήταν ο προεντατήρας στη ζώνη. Απότι μου έδωσαν να κατάλαβω, είναι γενικός ο κωδικός σφάλματος όμως στο σύστημα των αερόσακων.

    Προφανώς δεν προσπαθώ να βγάλω πόρισμα για το συγκεκριμένο περιστατικό μέσω του φόρουμ. Απλά μια γενικότερη συζήτηση για το τι είδους ανθρώπινων σφαλμάτων ή αστοχιών υλικού, μπορούν να προκαλέσουν κάτι τέτοιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    τέτοια ζητήματα δεν νομίζω ότι το περνάνε στο βρόντο οι εταιρίες. δεν έχω άποψη για τους αντιπρόσωπους. εμένα το δικό μου είναι μοντέλο τέλος του 05 και πέρσι μου ήρθε χαρτί για αντικατάσταση αερόσακου οδηγού. τώρα το ότι είναι Ιάπωνας δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. (Mitsubishi L200)

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη orck
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή

    Το γραφει το εγχειριδιο του αυτοκινητου οτι εχουν ημερομηνια ληξης οι αεροσακοι η οι αισθητηρες που εχουν για την ενεργοποιηση τους;
    Στο δικο μου δεν εχω δει κατι τετοιο, ουτε εχει πινακακι για περιοδικη αντικατασταση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.017

    Προεπιλογή

    μόνο οι αερόσακοι εχουν ημερομηνία λήξης αλλά σου λέει στα 10 χρόνια να γίνει ελεγχος

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    τυχερος εισαι που δεν σου ανοιξε κανενας αεροσακος τιμονιου στην μουρη.
    Σε φιλο με reanult laguna ενεργοποιηθηκε στην αθηνων-πατρων το EBD(αυτο που φρεναρει αυτοματα τον τροχο αν δει να υπερστρεφει κλπ) και εφερνε σβουρες με 130χλμ.Ευτυχως ηταν ο εξωτερικος τροχος και κατεληξε στα χωραφια και οχι στο αντιθετο ρευμα.Του αλλαξαν ΟΛΟΥΣ τους αισθητηρες και εγκεφαλους πληρωσε και 2500€ και ησυχασε.
    Ποιο laguna ηταν;
    Το EBC απ΄οσο ξερω απλα ρυθμιζει την κατανομη πεδησης δεν φρεναρει μονο του. Ειχε βγει μια ανακληση για εγκεφαλους laguna αλλα αφορουσε τον εγκεφαλο του μοτερ τα συστηματα των φρενων εχουν ανεξαρτητο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο laguna ηταν;
    Το EBC απ΄οσο ξερω απλα ρυθμιζει την κατανομη πεδησης δεν φρεναρει μονο του. Ειχε βγει μια ανακληση για εγκεφαλους laguna αλλα αφορουσε τον εγκεφαλο του μοτερ τα συστηματα των φρενων εχουν ανεξαρτητο.
    κανει και αλλα πραγματα οπως δεν το αφηνει να σπιναρει σε δρομους με νερα η οδοστρωμα γυαλι η απο πολυ γρηγορη εκκινηση ,ολα αυτα γινονται με τα φρενα. Τωρα αν εδωσε εντολη σε μια πλευρα να φρεναρει μεχρι τερμα μπορει να γινει το παραπανο αλλα δεν το εχω ξανα ακουσει

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Ατύχημα σε αυτόνομο όχημα εταιρείας
    By ΜαστροΤζεπέτο in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-18, 14:56
  2. Παιδικό ηλεκτροκίνητο όχημα
    By gmartin in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-15, 20:21
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-13, 17:47
  4. Επισκευή ατύχημα LCD
    By jimnaf in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-09, 14:34
  5. mini εξερευνητικό όχημα
    By xlife in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-09, 13:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας