Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Τηλεχειριστήριο για κλιματιστικό LG

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη orck
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή Τηλεχειριστήριο για κλιματιστικό LG

    Εχει συγγενης ενα κλιματιστικο LG, καπως παλιο.
    Τωρα με το πρωτο κρυο που επιασε το εβαλε να δουλεψει και το τηλεχειριστηριο ειναι νεκρο, δοκιμασθηκαν μπαταριες αλλα τιποτα.

    Το μικρο τηλεχειριστηριο με το που βαλεις μπαταριες αναβει η οθονη του με ολες τις ενδειξεις και μετα σβηνουν ολα, οτι και να πατησω δεν εχω εκπομπη, το ελεγξα με την καμερα του κινητου μου.
    Πηγα το μεγαλο τηλεχειριστηριο απο το δικο μου LG και ευτηχως το αναβει κανονικα, παρολο που οι εξτρα λειτουργιες δεν δουλευουν το κλιματιστικο αναβει και ρυθμιζει λειτουργια και θερμοκρασια.

    Ψαχνω τα καταστηματα και βρισκω το KT-518 απο TELE που μοιαζει παρα πολυ με το αρχικο τηλεχειριστηριο.
    Το εγχειριδιο του https://www.stavrianos-dw.gr/images/...-518MANUAL.pdf δεν δινει μοντελα, λεει μονο LG 197-200, 504

    Το ερωτημα ειναι πως ξερω οτι ειναι συμβατα μεταξυ τους;

    46506278_562091937568903_3150525113397411840_n.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Δεν είναι ανάγκη να ψάχνεις το συγκεκριμένο Υπάρχουν τα γενικής χρήσης που έχουν σχεδόν τα πάντα Από τη λίστα που έχουν μπορείς να δεις αν έχει το δικό σου.Μεχρι στιγμή αυτά που έχω δοκιμάσει κανένα δεν αστόχησε. Κάνουν και πέντε έξι ευρω

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη orck
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι ανάγκη να ψάχνεις το συγκεκριμένο Υπάρχουν τα γενικής χρήσης που έχουν σχεδόν τα πάντα Από τη λίστα που έχουν μπορείς να δεις αν έχει το δικό σου.Μεχρι στιγμή αυτά που έχω δοκιμάσει κανένα δεν αστόχησε. Κάνουν και πέντε έξι ευρω
    Μπορεις να προτεινεις καποιο συγκεκριμενο; Δυστηχως το κλιματιστικο δεν εχει καποιο αυτοκολλητο για αναγνωριση του μοντελου του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεις να προτεινεις καποιο συγκεκριμενο; Δυστηχως το κλιματιστικο δεν εχει καποιο αυτοκολλητο για αναγνωριση του μοντελου του.
    Πάντως, πιο γενικά, υπάρχει και ένα app στα κινητά Xiaomi ίσως και σε άλλα που λέγεται Mi τηλεχειριστήριο και προσομοιώνει πολλά τηλεχειριστήρια πολλών συσκευών. Εγώ έχω βάλει 4-5 συσκευές και γλίτωσα το "χαμένο" control πολλών συσκευών ..... Άσε που τους κάνω και πλάκα αλλάζοντας κανάλια και λειτουργίες ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη orck
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή

    Καλά η γιαγιά που το έχει δει είναι για πολλά παραπάνω από το on/off και ρύθμιση θερμοκρασίας. Ακόμη και την αλλαγή ψυξη/θέρμανση την κάνει ο "επιστήμονας" (από τα Lidl) εγώ δηλαδή.

    Αυτό για να γίνει θέλει στην θύρα φόρτισης η στα ακουστικά υπέρυθρα led;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά η γιαγιά που το έχει δει είναι για πολλά παραπάνω από το on/off και ρύθμιση θερμοκρασίας. Ακόμη και την αλλαγή ψυξη/θέρμανση την κάνει ο "επιστήμονας" (από τα Lidl) εγώ δηλαδή.

    Αυτό για να γίνει θέλει στην θύρα φόρτισης η στα ακουστικά υπέρυθρα led;
    Δώσε στη γιαγιά το δικό σου και από τις εφαρμογές του κινητού βρες το τηλεχειριστήριο. Δεν θέλει τίποτα, εκπέμπει τα ανάλογα σε κάθε συσκευή .... Διαλέγεις είδος συσκευής, μετά μάρκα, μετά μοντέλο και σε 2-3 βήματα σε ρωτάει αν τα πάει σωστά όλα και τέλος .

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.962

    Προεπιλογή

    χαμένο για χαμένο που είναι... εγώ θα το άνοιγα και θα έβλεπα μήπως έχει κανένα θέμα με επαφές εσωτερικά... πχ μήπως έχει ξεκολλήσει το έλασμα της μπαταριοθήκης από την πλακέτα.
    Αν όλα ήταν καλά θα έβλεπα αν χρησιμοποιεί κρύσταλλο ή ceramic resonator και αν είχε θα τον άλλαζα μήπως και είχε κάποια πτώση το τηλεκοντρόλ και χάλασε....

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Εχεις κανει RESET?
    Πολλα χειριστηρια Α/C, εχουν πισω ενα reset, ειτε στην μορφη κουμπιου που πατιεται με στυλο/βελονα ή δυο επαφες στην πλακετα που τις γεφυρωνεις για 1-2 sec

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-17, 16:03
  2. Τηλεχειριστήριο καγκελόπορτας
    By Πατέντες in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-16, 10:40
  3. Ενα τηλεχειριστήριο
    By hemer76 in forum Δέκτες MPEG4
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-14, 17:40
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-13, 19:32

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας