Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: Σύνθεση βαρδιών εργοστασίου παραγωγής

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή Σύνθεση βαρδιών εργοστασίου παραγωγής

    Παρακαλώ πείτε μου αν υπάρχει νόμος που να υποχρεώνει βιομηχανία να απασχολεί μισθωτό υπάλληλο τεχνίτη μηχανολογικών εγκ/σεων , ηλεκτροτεχνίτη και ποιος είναι αυτός.

    Μπορεί στις 24ωρες βάρδιες να απασχολείται ανειδείκευτος εργάτης?

    Αν έχει κανείς τέτοια εμπειρία ή εργάζεται ήδη ως βάρδια σε βιομηχανία... θα γνωρίζει.
    Υπάρχει το παρακάτω αλλά δεν αναφέρει τις ειδικότητες σύνθεσης βαρδιών σε εργοστάσιο.

    http://www.elinyae.gr/el/lib_file_up...1650499010.pdf




    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antonisfa : 21-11-18 στις 07:16
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Υπάρχει νόμος που να επιβάλει στον ιδιοκτήτη ανάλογα με κάποια κριτήρια να απασχολεί εργαζόμενους με τεχνικές ειδικότητες?


    Έστω ότι έχουμε μια βιομηχανία με χωρίς μεγάλα μηχανήματα, όπως μια βιομηχανία επεξεργασίας νερού. Από ποιο νόμο προκύπτει- αν προκύπτει - ότι πρέπει να απασχολεί ηλεκτρολόγο και τεχνίτη μηχανικό στις βάρδιες?

    Υπάρχει κάποιο όριο ανάλογα με την εγκατεστημένη ισχύ του? Για παράδειγμα εως 2000 ίππους δεν υποχρεώνει και ηλεκτρολόγο σε κάθε βάρδια μα έναν πρωινό?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει νόμος που να επιβάλει στον ιδιοκτήτη ανάλογα με κάποια κριτήρια να απασχολεί εργαζόμενους με τεχνικές ειδικότητες?


    Έστω ότι έχουμε μια βιομηχανία με χωρίς μεγάλα μηχανήματα, όπως μια βιομηχανία επεξεργασίας νερού. Από ποιο νόμο προκύπτει- αν προκύπτει - ότι πρέπει να απασχολεί ηλεκτρολόγο και τεχνίτη μηχανικό στις βάρδιες?

    Υπάρχει κάποιο όριο ανάλογα με την εγκατεστημένη ισχύ του? Για παράδειγμα εως 2000 ίππους δεν υποχρεώνει και ηλεκτρολόγο σε κάθε βάρδια μα έναν πρωινό?
    Τώρα για να καταλάβω .....το θέμα είναι αν θα προσληφθεί κάποιος για κάποια δουλειά ή αν πληρώνεται γι αυτό που κάνει??Θέλω να πω ότι γενικά δουλειές δεν υπάρχουν οπότε αν απασχολεί έναν τεχνίτη και τον πληρώνει κι όλας τότε αυτό το θεωρώ καλό.Ας απασχολεί μηχανολόγο και μηχανικό και καθαρίστρια και security και να πάω κι εγώ για δουλειά αν θέλει. Ολο το ζήτημα είναι να πληρώνει καλό μισθό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Το θέμα μου είναι αν σε βάρδιες σε ένα εργοστάσιο πρέπει να απασχολούνται εργάτες μαζί με τους τεχνίτες (μηχανικούς και ηλεκτρολόγους) αν είναι νόμιμη εργασία.
    Αν υπάρχει νόμος διάταξη υπουργική απόφαση ή άλλο.
    Από την επιθεώρηση δεν γνωρίζουν για το συγκεκριμένο ψάχνουν εδώ και μια βδομάδα.

    Αν το γνωρίζει αυτό κάποιος συνάδελφος ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    ριξε μια ματια εδω http://www.elinyae.gr/el/item_detail...9&item_id=9824
    ειναι το πδ 108 και απο οσο γνωριζω δεν μπορουν πλεον ανειδικευτοι να εκτελουν εργασιες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Πριν κάποια χρόνια μας είχε απασχολήσει το θέμα όταν μιλούσαν για "περί δια βίου μάθησης" και "προγράμματα σπουδών επιλογής". Το "κόλπο" ήταν (είναι??) το εξής:
    Πάιρνεις έναν "ανιδίκευτό" ή με άσχετο προς αντικείμενο δεξιότητες. Αν είναι και νέος ακόμα καλύτερα. Του κάνεις εσωτερική εκπαίδευση όπως νομίζεις (ή αν είσαι κολοσσός τον στέλνεις για εκπαίδευση). Τον περνάς "stage" - σχεδόν δεν τον πληρώνεις αφού είναι εκπαιδευόμενος. Τον δεσμεύεις με συμβόλαιο μη σου φύγει μόλις τελειώσει η εκπαίδευση - φυσικά τον πληρώνεις ελάχιστα αφού στα επίσημα χαρτιά παραμένει ανειδίκευτος. Τον κρατάς μέχρι να τον ξεζουμίσεις επαρκώς. Rinse & repeat για τον επόμενο. .

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη thomasgree
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    425

    Προεπιλογή

    Πριν καποια χρονια ειχα δουλεψει σαν βοηθος ηλεκτρολογος σε πρωινη βαρδια μονο.
    Οι βαρδιες απ οτι θυμαμαι ειχαν 1 μηχανικο και 1 ηλεκτρολογο. Στην παραγωγη υπηρχαν και χειριστες μηχανηματων αλλα υπευθυνος ηταν ο εκαστοτε μηχανικος της βαρδιας. Αυτοι δεν ειχαν βοηθους ηταν μονοι τους.
    Για τι ειδους βιομηχανια μιλαμε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Πέρα από τις μικρές βιοτεχνίες που δε νομίζω ότι απασχολούν και τεχνικό προσωπικό κατά τη διάρκεια της απογευματινής ή νυχτερινής βάρδιας, ούτως ή άλλως αυτές καλύπτονται με συμβόλαιο υποστήριξης κάποιου εξωτερικού συνεργάτη, η περίπτωση μεγάλης βιομηχανίας που λειτουργεί σε βάση 24/7, έχει σε όλες τις βάρδιες μαζί με το εργατικό προσωπικό και τεχνικούς συντήρησης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει εστω κι ένας μηχανικός (ΑΕΙ/ΤΕΙ) απ' τη στιγμή που υπάρχουν μηχανήματα και υποσταθμός...
    Τουλάχιστον σε παλιότερη δουλειά (μικρή βιοτεχνία) έτσι μου είχαν πει...

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Το εργοστάσιο απασχολεί σε τρεις βάρδιες ένα μηχανικό μαζί με ηλεκτρολόγο ή 2 μηχανικούς μαζί ζευγάρι σε απογευματινή ή νυχτερινή βάρδια και τα τελευταία χρόνια έφεραν και εργάτες για να βγουν οι βάρδιες λόγω κάποιων αδειών που έπαιρναν οι εργαζόμενοι. Ένας ηλεκτρολόγος υπάρχει σε συνολική εγκατεστημένη ισχύ 2.2 ΜW.

    Δεν ξέρω αν είναι και αυτό νόμιμο. Αυτός είναι με την παλιά ΣΤ άδεια συντηρητή.
    Το θέμα μου είναι αν είναι νόμιμοι οι εργάτες στις βάρδιες αν αυτό αναφέρεται κάπου σε νόμο.
    Γιατί υπάρχουν θέματα με κάποιους από αυτούς που δεν θέλω να σχολιάσω τώρα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνθετη Αντίσταση Κεραίας
    By Dr_Giwrgos in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-14, 09:57
  2. Σύνθετη Αντίσταση Καλωδίου
    By Dr_Giwrgos in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-14, 17:52
  3. Σύνθεση νεου pc
    By panoskon in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-12, 18:09
  4. Αποκόλληση αντίστασης από πλακέτα "εργοστασίου"
    By driverbulba in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-12, 10:30
  5. σύνθεση φωνής
    By KOKAR in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-09, 01:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας