Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 31

Θέμα: Σύνθεση βαρδιών εργοστασίου παραγωγής

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εργοστάσιο απασχολεί σε τρεις βάρδιες ένα μηχανικό μαζί με ηλεκτρολόγο ή 2 μηχανικούς μαζί ζευγάρι σε απογευματινή ή νυχτερινή βάρδια και τα τελευταία χρόνια έφεραν και εργάτες για να βγουν οι βάρδιες λόγω κάποιων αδειών που έπαιρναν οι εργαζόμενοι. Ένας ηλεκτρολόγος υπάρχει σε συνολική εγκατεστημένη ισχύ 2.2 ΜW.

    Δεν ξέρω αν είναι και αυτό νόμιμο. Αυτός είναι με την παλιά ΣΤ άδεια συντηρητή.
    Το θέμα μου είναι αν είναι νόμιμοι οι εργάτες στις βάρδιες αν αυτό αναφέρεται κάπου σε νόμο.
    Γιατί υπάρχουν θέματα με κάποιους από αυτούς που δεν θέλω να σχολιάσω τώρα
    Αντώνη έγω ξέρω ότι σε κάθε βάρδια πρέπει να υπάρχει αδειούχος τεχνικός/μηχανικός (ηλεκτρολόγος/μηχανολόγος)

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    167

    Προεπιλογή

    Επίσης δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα το 48ωρο που πρέπει να απασχολείται ανα εβδομάδα ενας ηλεκτρολόγος βάση συλλογικής σύμβασης.
    Στην εταιρία μου το εφαρμόζουμε ακόμα αυτό ,με ωράριο Δε-Πα 8:00 εως 15:30 δηλαδή 7,5 ωρες απασχόληση και όχι 8 .
    Ίσως να το έχουμε και κεκτημένο δικαίωμα διότι εφαρμοζόταν στην εταιρία από πολύ παλιά αλλά με άλλο ωράριο (Δε-Πε 8:00-16:00 & Πα 8:00-14:00)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thomasgree Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν καποια χρονια ειχα δουλεψει σαν βοηθος ηλεκτρολογος σε πρωινη βαρδια μονο.
    Οι βαρδιες απ οτι θυμαμαι ειχαν 1 μηχανικο και 1 ηλεκτρολογο. Στην παραγωγη υπηρχαν και χειριστες μηχανηματων αλλα υπευθυνος ηταν ο εκαστοτε μηχανικος της βαρδιας. Αυτοι δεν ειχαν βοηθους ηταν μονοι τους.
    Για τι ειδους βιομηχανια μιλαμε;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fixxxer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει εστω κι ένας μηχανικός (ΑΕΙ/ΤΕΙ) απ' τη στιγμή που υπάρχουν μηχανήματα και υποσταθμός...
    Τουλάχιστον σε παλιότερη δουλειά (μικρή βιοτεχνία) έτσι μου είχαν πει...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εργοστάσιο απασχολεί σε τρεις βάρδιες ένα μηχανικό μαζί με ηλεκτρολόγο ή 2 μηχανικούς μαζί ζευγάρι σε απογευματινή ή νυχτερινή βάρδια και τα τελευταία χρόνια έφεραν και εργάτες για να βγουν οι βάρδιες λόγω κάποιων αδειών που έπαιρναν οι εργαζόμενοι. Ένας ηλεκτρολόγος υπάρχει σε συνολική εγκατεστημένη ισχύ 2.2 ΜW.

    Δεν ξέρω αν είναι και αυτό νόμιμο. Αυτός είναι με την παλιά ΣΤ άδεια συντηρητή.
    Το θέμα μου είναι αν είναι νόμιμοι οι εργάτες στις βάρδιες αν αυτό αναφέρεται κάπου σε νόμο.
    Γιατί υπάρχουν θέματα με κάποιους από αυτούς που δεν θέλω να σχολιάσω τώρα
    τι ακριβως παραγει?
    Κοιτα αυτο που πρεπει να δουμε ειναι τι υποχρεωνει ο νομος να εχει στην λειτουργικη βαρδια το εργοστασιο.ΑΝ δεν υποχρεωνει κατι,τοτε καλιστα αυτοι μπορει να δηλωνονται οτι θελουν.Απαγορευονται ομως εργασιες συντηρησης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #14
    SV1GRN
    Guest

    Προεπιλογή

    Προτείνω να ρωτήσεις σε οποιαδήποτε επιθεώρηση εργασίας, προκειμένου να σου δώσουν το νόμο κλπ. που ισχύει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1GRN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προτείνω να ρωτήσεις σε οποιαδήποτε επιθεώρηση εργασίας, προκειμένου να σου δώσουν το νόμο κλπ. που ισχύει.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα μου είναι αν σε βάρδιες σε ένα εργοστάσιο πρέπει να απασχολούνται εργάτες μαζί με τους τεχνίτες (μηχανικούς και ηλεκτρολόγους) αν είναι νόμιμη εργασία.
    Αν υπάρχει νόμος διάταξη υπουργική απόφαση ή άλλο.
    Από την επιθεώρηση δεν γνωρίζουν για το συγκεκριμένο ψάχνουν εδώ και μια βδομάδα.

    Αν το γνωρίζει αυτό κάποιος συνάδελφος ...
    το έχει κάνει και αυτό

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. #16
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    τα άσχετα και οι κόντρες διαγράφηκαν. και να μην ξανά ξεκινήσουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι ακριβως παραγει?
    Κοιτα αυτο που πρεπει να δουμε ειναι τι υποχρεωνει ο νομος να εχει στην λειτουργικη βαρδια το εργοστασιο.ΑΝ δεν υποχρεωνει κατι,τοτε καλιστα αυτοι μπορει να δηλωνονται οτι θελουν.Απαγορευονται ομως εργασιες συντηρησης.
    Νερό πόσιμο παράγει μέσω αφαλάτωσης.
    Ναι ποιος νόμος υπαγορεύει ποια θα είναι η σύνθεση των βαρδιών? Στην πρωινή βάρδια υπάρχουν ο τέως πρακτικός μηχανικός και νυν τεχνίτης - συντηρητής μηχανολογικών εγκαταστάσεων μαζί με έναν ηλεκτρολόγο ή έναν εργάτη με υπεύθυνο βάρδιας τον μηχανικό, και μπορεί ανάλογα με το πρόγραμμα να έχει και 2 ακόμη συντηρητές "ντειμάνηδες" που εργάζονται σε τρέχοντες εργασίες συντήρησης και που προέρχονται από την τελευταία νυχτερινή βάρδια ως το πρόγραμμα ορίζει των κυλιόμενων βαρδιών.
    Το πρόγραμμα το βγάζει ο προιστάμενος του εργοστασίου αφαλάτωσης (χημικός μηχανικός ΕΜΠ ή ο τέως πριν μηχανολόγοςΤΕ).
    Οι εργασίες συντήρησης εκτελούνται κατά τις πρωινές και μόνο ώρες και στην απογευματινή ή νυχτερινή βάρδια (22 00 - 06 00) μόνο 2 άτομα ως και της πρωινής και κανείς άλλος.
    Ο ηλεκτρολόγος που είναι ένας γυρίζει και στις 3 βάρδιες και εκτελεί προληπτική συντήρηση κατά την πρωινή του βάρδια ή επισκευάζει βλάβες που τυγχάνουν κατά τις ώρες που βρίσκεται σε οποιαδήποτε βάρδια.
    Πολλές φορές εξυπηρετείται το εργοστάσιο σε έκτακτες περιπτώσεις που τυγχάνουν βλάβες και έχει ρεπό ο ηλεκτρολόγος από εξωτερικό συνεργάτη με μπλοκάκι.

    Γιατί αναφέρεις πως απαγορεύονται εργασίες συντήρησης?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Ανάφερα σχετικά ότι απαγορεύεται για τους εργάτες που ανάφερες.
    http://www.elinyae.gr/el/item_detail...75&cat_id=1763
    Πλέον θέλει άδεια για συντήρηση-επίβλεψη μηχανολογικού εξοπλισμού.
    Για το ερώτημα σου δεν έχω βρει κάτι σχετικό. Ίσως ο νόμος αφήνει ανοιχτό το πόσα άτομα απασχολεί μια βάρδια

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.398

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανάφερα σχετικά ότι απαγορεύεται για τους εργάτες που ανάφερες.
    http://www.elinyae.gr/el/item_detail...75&cat_id=1763
    Πλέον θέλει άδεια για συντήρηση-επίβλεψη μηχανολογικού εξοπλισμού.
    Για το ερώτημα σου δεν έχω βρει κάτι σχετικό. Ίσως ο νόμος αφήνει ανοιχτό το πόσα άτομα απασχολεί μια βάρδια
    Σήμερα έκανα έγγραφη επερώτηση και στη διεύθυνση ανάπτυξης της περιφέρειας στο τμήμα επαγγέλματος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Αν θες ενημερωσε μας τις εξελιξεις

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνθετη Αντίσταση Κεραίας
    By Dr_Giwrgos in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-14, 09:57
  2. Σύνθετη Αντίσταση Καλωδίου
    By Dr_Giwrgos in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-14, 17:52
  3. Σύνθεση νεου pc
    By panoskon in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-12, 18:09
  4. Αποκόλληση αντίστασης από πλακέτα "εργοστασίου"
    By driverbulba in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-12, 10:30
  5. σύνθεση φωνής
    By KOKAR in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-09, 01:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας