Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 69

Θέμα: Καλλιέργεια ελαιώνα - Καλλιέργειες

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    177

    Προεπιλογή Καλλιέργεια ελαιώνα - Καλλιέργειες

    Καλισπέρα αυτό το θέμα να μην το σβίση ο διαχιριστής επιδή ειναι συμαντικό και πολυ απο εδω εκτοσ οτι ειναι ηλεκτρολογη -ηλεκτρονικη ειναι και επαγκελματιες αγρότες σαν 2' επαγκελμα

    Καλισπερα εχω βγαλη αδεια αγροτη 2' επαγκελμα αλλα οχι κυριο δεν πληρωνω ογα ασφάλιση ο πατερασ μου εχει 5 χωραφια συνολο 18 στρεματα και η μανα 2 4.5 στρεματα η μανα μου εχει ελιες με 1 αμπελι -40 ριζες και ο πατερασ μου 1 χερσο μαζι με αγριελιες και 4 χωραφια με ελιες καπου στης 160 ριζες 60-70 ελιες πανω απο 80 ετων περιπου και 20 ετων καπου στης 30 και 50-60 ετων 40 ριζες, ο παππους μου πεθανε που εκανε την διαχιριση ο πατερασ μου δεν μπορει να την παρη επιδη θα χαση την συνταξη 50% , χρειαζομε την βοηθεια εμπιρων να μου πουν τη να κανω θα σας πω τη χρειαζομε 1) θελω να αγωρασω εργαλεια 2)τη φροντιδα θελει η ελια 3) τη εργαλεια θα παρω 4) πως θα καλιεργισω τα κενα που εχουνε η ελιες στο ενδιαμεσο , 5) να μην πληρωνω πολλα εργατικα

    Ασ αρχισουμε απο το 1) τα εργαλεια που θελω ειναι 1 χορτοκοπτικο 1-2 αλυσοπριονα , 1 μικρο σκαπτικο , 1 ψεκαστικο επαγκελματικο , Ραβδιστικα καλης ποιοτητας, Γενητρια-συμπιεστη αερα-βαρελια-αντλια
    εχω δει οτι τα χτενια λειτουργουνε με 3 τροπους με αερα με μπαταρια και με ρευμα αν παρω με αερα θα χρειαστω συμπιεστη αερα σωστα ? και γενητρια μαζι αν παρω ρευματος μονο γενητρια θα χρειαστω σωστα ?
    με μπαταριες πιστευω δεν συμφερη. Απο χορτοκοπτικο σκευτομε να παρω τετραχρονο εχω βρη κατι χοντα αλλα δεν ειμαι σιγουρος κανουνε καλη οικονομια τα 4χρονα στο καυσιμο απο αλυσοπριονα σκευτομε να παρω πανω απο 2 το ενα για μενα το αλλο για το αδερφο μου και 1 μικρο για κλαδια 1.2 ιππων εχω καταλυξη στο 1 απο τα 2 στοhttps://www.skroutz.gr/s/4809018/Hus...=Husqvarna+135 Husqvarna 135 , αν παρω ψεκαστήρα θα χρειαστώ αντλία σωστα για να εχει πιεση και ισως μια δεξαμενη μικρη απο χορτοκοπτικα δεν εχω καταλήξη καπου θα ηθελα ενα 4χρονο εχω ενα αυτη την στιγμη αλλα εχει προβληματα ενα DBK BC 520 T https://www.skroutz.gr/s/8500725/DBK-BC-520-T.html ειναι πωλονικο που φτιαχνεται στην κινα και εχω προβλημα δεν ξεκιναει έυκολα και καταναλωνη πολυ βενζινα, απο ραβδιστικα τι να πάρω αυτο με τα 220 βολτ η' αυτα που λειτουργουνε με αερα ? τι ψεκαστηρα θα παρω η' σκαπτικο.

    Αυτο που θελω να κανω ειναι να ωργωσω βαθυα το χωράφι στα κενα το ελιων καπου στουσ 50 εκ και μετα να φρεζαριστη να επιπεδοθεί κατω απο της ελιες να ωργωθουνε στους 25 ποντους να φρεζαριστούνε και να σπιρω γκαζον για να μην φυτρωσουνε βατα να κλαδευσω της ελιες και να βαλω στους κορμους θειοχαλκινη και παγιδες δακου βιολογικες στους κορμούς κατω απο της ελιες θα σπιρω ενα ειδος γκαζον που πολυ πυκνο ειναι για εδαφοκάλυψη και ενδιαμεσα στης ελιες γκαζόν που εχουνε τα γηπεδα και θελώ να ρωτισω και σε ενα χωραφι εχει γεμιση βατα της μανας μου πειτε μου τι να κανω και σε 1 του πατερα μου βατα με θαμνους σπαρτα

    -1 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Νομίζω μπήκες σε λάθος μέρος να κάνεις τις ερωτήσεις σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω μπήκες σε λάθος μέρος να κάνεις τις ερωτήσεις σου.
    Νομίζω θέλει βοήθεια να επιλέξει κάποια αυτονομία στα εργαλεία του ή και πως να τα διαλέξει για οικονομία και απόδοση ......

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    χριστος
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    κερατσινι
    Μηνύματα
    323

    Προεπιλογή

    καλη επιτυχια στις προσπαθειες σου!
    νομιζω οτι θα πρεπει να ρωτησεις καποιον γεωπονο; μην προσπαθεις να τα μαθεις ολα μονο σου

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    τρολ ειναι

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    το δάκο να προσέξεις,να βάλεις παγίδες ώστε την επόμενη χρονία να βγάλεις βιολογικό λάδι με πιστοποίηση ISO...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Νομίζω γκαζόν και ελιές δεν συμβαδίζουν ... το γκαζόν θέλει ήλιο και πολύ νερό .
    Αμα επιμένεις για πρασινάδα βάλε τριφύλλι

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παναγιωτη, μερικα βασικα:

    Μην οργωσεις βαθια ολο το χωραφι. Θα κανεις ζημια στο επιφανειακο ριζικο συστημα των δεντρων. Τα ενηλικα δεντρα δε χρειαζονται ουτε φρεζα ουτε τιποτα.
    Θα σκαψεις τοπικα και θα αφρατεψεις περιπου 1 τετραγωνικο μετρο μονο στα σημεια που θες να φυτεψεις τις νεες ελιες.

    Πρεπει να ξεκινησεις απο τον καθαρισμο του χωραφιου. Αν εχεις χρονο και ορεξη θα παρεις ενα τετοιο:
    https://www.polisafety.gr/product/τσ...-μεσαίο-κίνας/
    και θα ξεκινησεις να καθαριζεις το χωραφι σιγα σιγα με το χερι. Μην παρεις κινεζικο.

    Το χωραφι ειναι πολυ πλαγια; Τα δεντρα ειναι μεγαλα; Τρακτερ εχετε;

    Αν μπαινει τρακτερ στο κτημα το καλυτερο που μπορεις να κανεις μολις καθαρισεις τα βατα ειναι να κανεις εναν "καταστροφεα" για να εξαφανιστει οτι απεμεινε στην επιφανεια. Δε χρειαζεται να σπειρεις ουτε γκαζον ουτε τιποτα, η φυση θα φροντισει για τα χορτα απο μονη της. Το μονο που χρειαζεται ειναι λιγο πιο πυκνο κουρεμα την ανοιξη.
    Τα υπολοιπα που λες ειναι για το μελλον... Αφου καθαρισεις το κτημα, θα χρειαστει σιγουρα κλαδεμα απο καποιον που ξερει για να παρουν λιγο αερα τα δεντρα.

    Οσον αφορα τα εργαλεια, να παρεις ποιοτικα εργαλεια (πχ πριονι, τσαπες, τσεκουρι, ψαλιδι κλαδεματος, δικελι κτλ).

    Παρατηρω οτι βιαζεσαι να μαζεψεις παραγωγη απο κτημα που δε μπαινει ουτε ανθρωπος μεσα. Δε χρειαζεται να βιαζεσαι οι ελιες ζουν εκατονταδες χρονια... Κατι αντλιες, κατι βενζινοκινητα, κατι κομπρεσερ που αναφερεις, κατι ραβδιστικα δε βλεπω κανενα μα κανενα λογο να τα αγορασεις τωρα.

    Μια χαρα μαζευονται οι ελιες και με το χερι. Μην κανεις βιαστικες κινησεις και παραπανισια εξοδα χωρις λογο.

    Μια παρακληση: γραφε δυο δυο γραμμες και βαζε τελεια για να ειναι πιο ευαναγνωστα τα κειμενα σου.

    4 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonisfa (03-06-19)

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Αν μπαίνει τρακτέρ μεσα
    Θα το ξεχερσωσεις με αυτό. Διαφορετικά με σκαφτικη μηχανή. Δεν χρειάζεται 50 και 25-30 καλά είναι. Λίγες στροφές στη μηχανή και αν μπορείς περνά το δύο φορές κάθετα ηια στην άλλη. Μπαγκαλια και ραβδιστικο του χρόνου, εκτός και αν έχουν φετος. Ψεκασμός και παγίδες του χρόνου. ΕΔΑ ότι ήταν να κάμει ο δάκος τοκαμε Αν τις έχει πιάσει θα είναι χαμο όλες, και όσες είναι πάνω θα βγάλουν κακής ποιότητας λάδι. Βιομηχανικό το λένε εδώ.
    Αφού τις σκάψεις και θες να φυτέψεις θα βάλεις βικο ή τρυφιλι Αφού μεγαλώσει θα πας να το θερίσεις και ότι μείνει το ξανασκαβεις.
    Γκαζόν βάζουν στις πισίνες όχι στις ελιές.
    Αν είναι ψιλολιες θα πάρεις ραβδιστικο παλμικό. Αν είναι χοντρολιες σκαλακι και μάζεμα με το χέρι , θα βγάλεις πιο πολλά.
    Αν είναι ποτιστικες το λαστιχομα ψηλα για να περνά ηηχανη από κάτω.
    Και τους γεωπόνους μη τους ξεχνάς
    aaa και μη περιμένεις τους ψεκασμούς από το κράτος γιατί λάδι δε θα φας.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη info@kalarakis.com : 27-11-18 στις 16:45

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον info@kalarakis.com για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    antonisfa (03-06-19)

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    ρε νέστορα απο ηλεκτρολογικά ξέρεις,απο συναγερμούς ξέρεις, απο ηλεκτρονικά επίσης , απο mcu επίσης άλλα και απο ελιές ?
    και τόσο τεκμηριωμένες γνώσεις , ωραιος

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας