Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Dummy load 230v ac για ups

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή Dummy load 230v ac για ups

    Καλησπέρα , σκέφτομαι εδω και χρόνια να φτιαξω ένα dummy load για να δοκιμαζω τις μπαταρίες των ups των υπολογιστών και γενικά τη κατασταση των ups ,αυτών των φτηνών ups των υπολογιστών που δεν έχουν καθαρο ημήτονο. Εφτιαξα ένα κύκλωμα dimmer με triac kai μια λαμπα προβολεα 750Watt πιστευοντας οτι είμαι κομπλέ. Όταν όμως έβαλα το κύκλωμα αυτό στηνέξοδο του ups , όταν το ups δεν είχε είσοδο δεν είχε καθόλου έξοδο με αποτελεσμα να μη δουλευει το όλο εγχειρημά μου. Τελικά καταλαβα οτι αυτα τα ups της πλακας, είναι φτιαγμενα να βγάζουν τετραγωνική κυματομορφή η περίπου τετραγωνικό με αποτελεσμα να μη μπορώ να ελεγξω τη γωνία φάσης όπως ενός καθαρού ημητόνου. Ψαχνω στο ιντερνετ δε το έχει κανεις αλλος αυτό. Τι λύση μπορώ να βρω ???
    Θα μπορούσε να μου πει κάποιος να βαλω σταθερο φορτίο πχ 100 Watt λάμπα ή παραπάνω , θα ήθελα όμως να μπορώ να ελεγξω με σχετική ακριβεια το φορτίο γιατί θελω να δοκιμαζω διαφόρων VA ups.
    Η κθματομορφή έξοδού του Ups , μεταβάλεται ανάλογα με το φορτίο του?
    Υπάρχει καμιά ελπίδα με Schaffner 230v ac?
    Αν κυματομορφή εξόδου του Ups είναι σταθερή ασχετα με το φορτίο του , θα μπορούσα πχ με φίτλρο lc να τη μετατρέψω σε ημίτόνο ισως
    Έχει μετρήσει κάποιος τη εξοδο ενός τέτοιου ups με παλμογράφο να παρουμε μια ιδέα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfadex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα , σκέφτομαι εδω και χρόνια να φτιαξω ένα dummy load για να δοκιμαζω τις μπαταρίες των ups των υπολογιστών και γενικά τη κατασταση των ups ,αυτών των φτηνών ups των υπολογιστών που δεν έχουν καθαρο ημήτονο. Εφτιαξα ένα κύκλωμα dimmer με triac kai μια λαμπα προβολεα 750Watt πιστευοντας οτι είμαι κομπλέ. Όταν όμως έβαλα το κύκλωμα αυτό στηνέξοδο του ups , όταν το ups δεν είχε είσοδο δεν είχε καθόλου έξοδο με αποτελεσμα να μη δουλευει το όλο εγχειρημά μου. Τελικά καταλαβα οτι αυτα τα ups της πλακας, είναι φτιαγμενα να βγάζουν τετραγωνική κυματομορφή η περίπου τετραγωνικό με αποτελεσμα να μη μπορώ να ελεγξω τη γωνία φάσης όπως ενός καθαρού ημητόνου. Ψαχνω στο ιντερνετ δε το έχει κανεις αλλος αυτό. Τι λύση μπορώ να βρω ???
    Θα μπορούσε να μου πει κάποιος να βαλω σταθερο φορτίο πχ 100 Watt λάμπα ή παραπάνω , θα ήθελα όμως να μπορώ να ελεγξω με σχετική ακριβεια το φορτίο γιατί θελω να δοκιμαζω διαφόρων VA ups.
    Η κθματομορφή έξοδού του Ups , μεταβάλεται ανάλογα με το φορτίο του?
    Υπάρχει καμιά ελπίδα με Schaffner 230v ac?
    Αν κυματομορφή εξόδου του Ups είναι σταθερή ασχετα με το φορτίο του , θα μπορούσα πχ με φίτλρο lc να τη μετατρέψω σε ημίτόνο ισως
    Έχει μετρήσει κάποιος τη εξοδο ενός τέτοιου ups με παλμογράφο να παρουμε μια ιδέα?
    Αν θες να τσεκάρεις μόνο τις μπαταρίες, τότε δεν χρειάζεται να είναι AC το φορτίο, μπορείς να βάλεις μία γέφυρα και να κάνεις δοκιμές με DC φορτίο (ότι κι αν είναι αυτό).

    Αν θες να δεις και τι συμβαίνει στην τάση εξόδου υπό φορτίο με παλμογράφο κτλ, τότε βάλε ωμικά φορτία όπως πχ λάμπες που είπες (100W λίγα δεν είναι?), αντιστάσεις, κτλ. Τι πρόβλημα με την ακρίβεια έχεις?
    Για να "γλυκάνει" κάπως η έξοδος του UPS θα μπορούσες να βάλεις ένα μετ/στη 1:1 στην έξοδο (ακριβή λύση) ίσως...

    Η κυματομορφή της εξόδου του UPS ΣΙΓΟΥΡΑ αλλάζει ανάλογα με το φορτίο εκτός αν μιλάμε για πραγματικά καλό on-line UPS. Αν ψάξεις στον μαγικό κόσμο του internet θα βρεις πάρα πολλούς που έχουνε δει τι βγάζει το UPS τους με παλμογράφο, πχ. Εγώ κάτι τέτοιο είχα δει με το γκάτζετ-παλμογράφο μου στο φτηνό μου 800VA UPS.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Γιάννη , βασικα εκτος απο τις μπαταριες θα ήθελα να τεσταρω και τα ίδια τα ups ,απλα για πειραματικους σκοπούς, πχ με ίδια μπαταρια για ποση ώρα μπορεί ένα apc να τροφοδοτεί ένα φορτίο σταθερής ωμικής αντισταστασης σε σχέση με ένα ups αλλη μαρκας. Χωρίς όμως να επεκταθώ και πολύ μετρόντας τις κυματομορφές εξόδων και διάφορα αλλες μετρήσεις. Dε μπορώ να έχω λαμπα 60wat -80-100-150 για αυτό θέλω να φτιαξω dummy load ρυθμηζόμενης εξόδου. Βεβαια ένα τροφοδοτικο υπολογιστή , δεν έχει μόνο ωμική αντισταση ,παίζουν και αλλα ρόλο (σύνθετη,συνφ) αλλά θα παρω μια ιδεα για τη αποδοση του καθε ups.
    Θα δοκιμασω και τον 1:1 μιας και έχω έναν στην ακρη.
    Οι κυματομορφες εξόδου είναι τελικά πολύ χαλια , οποτε μαλλον δυσκολα θα καταφέρω να τη μετατρέψω σε ημητονο για να δουλέψει το κύκλωμα. Να γιατι δεν έχω καταφέρει να βρω ένα ρυθμηζόμενο dummy load για 230vAC για ups
    Ένας υπολογιστής i5 με 4 γιγα ραμ , με καλώδιο ethernet απλα σερφάρισμα (oxi you tube ) δε καταναλώνει παραπάνω απο 60-80 Watt!
    Οπότε τα 500VA των ups που έχουμε σπίτι μας ούτε κατα διάνεια δε τα πιανουν

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfadex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα Γιάννη , βασικα εκτος απο τις μπαταριες θα ήθελα να τεσταρω και τα ίδια τα ups ,απλα για πειραματικους σκοπούς, πχ με ίδια μπαταρια για ποση ώρα μπορεί ένα apc να τροφοδοτεί ένα φορτίο σταθερής ωμικής αντισταστασης σε σχέση με ένα ups αλλη μαρκας. Χωρίς όμως να επεκταθώ και πολύ μετρόντας τις κυματομορφές εξόδων και διάφορα αλλες μετρήσεις.
    Οπότε σε καλύπτει DC φορτίο, απλά βάζεις γέφυρα/πυκνωτή στην έξοδο του UPS πρώτα και μετά το αγαπημένο σου DC φορτίο (η τάση θα έχει βέβαια μία κυμάτωση ανάλογα με το φορτίο αλλά δεν πειράζει).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfadex Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Dε μπορώ να έχω λαμπα 60wat -80-100-150 για αυτό θέλω να φτιαξω dummy load ρυθμηζόμενης εξόδου...
    Μπορείς να φτιάξεις ένα μεταβλητό φορτίο (που δουλεύει και στο AC) ίδιο με αυτό που συζητάμε εδώ: https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=93692
    Μερικές αντιστάσεις παράλληλα και είσαι ΟΚ, μόνο που θα χρειαστεί να τις βάλεις σε ζευγάρια δύο σε σειρά λόγο μεγάλης τάσης (δεν αντέχουν οι απλές αντιστάσεις 300+ βολτ στα άκρα τους).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfadex Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Οι κυματομορφες εξόδου είναι τελικά πολύ χαλια , οποτε μαλλον δυσκολα θα καταφέρω να τη μετατρέψω σε ημητονο για να δουλέψει το κύκλωμα...
    Ποιο κύκλωμα???

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    θεωρώ είναι λίγο μπακαλίστικος τροπος αυτός με τα φορτία(λαμπες παραλληλα) και με διακοπτες να επιλέγω το φορτίο, θελω εναν πιο άμεσο τρόπο
    Dummy load για χαμηλες dc τάσεςι έχω πολλά , δεν μπορώ να καταλαβω όμως την αποδοση του καθε ups παρα μόνο της κάθε μπαταρίας. Οι κυματομορφες εξόδου που είναι χάλια , εννοώ απο το λινκ που μου έστειλες που μετράνε τις εξόδους των ups.
    Δε μπορπώ να βαλω γεφυρα πυκνωτη στα 230 , θα τα κανω 300+ dc , ti dc φορτιο dc μπορώ να βαλω στα 300+ βολτ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    variac εχεις σκεφτει?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfadex Εμφάνιση μηνυμάτων
    θεωρώ είναι λίγο μπακαλίστικος τροπος αυτός με τα φορτία(λαμπες παραλληλα) και με διακοπτες να επιλέγω το φορτίο, θελω εναν πιο άμεσο τρόπο
    Dummy load για χαμηλες dc τάσεςι έχω πολλά , δεν μπορώ να καταλαβω όμως την αποδοση του καθε ups παρα μόνο της κάθε μπαταρίας. Οι κυματομορφες εξόδου που είναι χάλια , εννοώ απο το λινκ που μου έστειλες που μετράνε τις εξόδους των ups.
    Δε μπορπώ να βαλω γεφυρα πυκνωτη στα 230 , θα τα κανω 300+ dc , ti dc φορτιο dc μπορώ να βαλω στα 300+ βολτ?
    Μπακαλίστικος τρόπος είναι με τις αντιστάσεις? Δεδομένου ότι μιλάμε για AC ημίτονο, τι έχεις στο μυαλό σου εσύ? Και πιο "άμεσο"?

    Αυτό με την απόδοση του UPS και της μπαταρίας δεν το κατάλαβα, είπες πριν:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfadex Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..θα ήθελα να τεσταρω και τα ίδια τα ups ,απλα για πειραματικους σκοπούς, πχ με ίδια μπαταρια για ποση ώρα μπορεί ένα apc να τροφοδοτεί ένα φορτίο σταθερής ωμικής αντισταστασης σε σχέση με ένα ups αλλη μαρκας. Χωρίς όμως να επεκταθώ και πολύ μετρόντας τις κυματομορφές εξόδων και διάφορα αλλες μετρήσεις...
    Άρα βάζεις το "φορτίο σταθερής ωμικής αντίστασης" (πχ μία αντίσταση 300Ω) στο ένα UPS και μετά στο άλλο και τέλος. Αυτό δεν θες? Ίδιο φορτίο και ίδια μπαταρία και στα δύο, αφού και η τάση εξόδου είναι σχεδόν η ίδια και στα δύο UPS, έχουμε ίδιες συνθήκες δοκιμής.
    Αν θες ας πούμε να τραβάς και στα δύο 1.0Α τότε αν δεν θες να προσθέτεις αντιστάσεις 1-2KΩ παράλληλα μέχρι να δεις στο αμπερόμετρο .00 τότε αγόρασε ένα μέτρο σύρμα χρωμονικελίνης και σέρνε πάνω έναν κροκόδειλο ή βάλε ανάμεσα στο UPS και στην 300Ω ένα variac και ρύθμιζε αυτό.

    Μπορείς κάλλιστα να βάλεις γέφυρα 1000V/25A και πυκνωτή 1000μF/400V στην έξοδο του UPS (αν και εγώ θα έβαζα πυκνωτή με μεγαλύτερη τάση λειτουργίας ή τουλάχιστον κανένα 400V TVS/MOV) και μετά ένα DC constant current load με MOSFET 600-800V (αν μιλάμε για 20-50W το πολύ αλλιώς πας σε περισσότερα MOSFET ή κανένα τούβλο IGBT).

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Παντελής
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πελλοπονησος
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    καλως , θα το δοκιμασω και με αντισταση θα δω και για variac to οποιο για να πω την αληεθια δε το είχα σκεφτεί καθόλου kαι θα αποφασίσω

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Για μικρομετρική ρύθμιση, δηλαδή να αλλάζεις το φορτίο 50-100mA πάνω-κάτω, μπορείς να βάλεις και ένα μεγάλο ροοστάτη πχ 100W/20Ω σε σειρά με το φορτίο σου (πχ λάμπα πυρακτώσεως 100W). Η αντίσταση και τα watt εξαρτώνται από το μέγιστο φορτίο (άρα ρεύμα μέσα από τον ροοστάτη) που σκοπεύεις να τραβήξεις, φαντάζομαι και 50-100 άντε 200W μέγιστο θα κάνεις δοκιμές....
    Στην ουσία είναι το "ένα μέτρο σύρμα χρωμονικελίνης και κροκόδειλος" που είπα πιο πάνω αλλά σε πιο ωραία συσκευασία.

    Αν βάλεις αντιστάσεις πρόσεξε πρώτον να αντέχουν την ισχύ (Watt) και δεύτερον την τάση στα άκρα τους (βάλε 2-3 σε σειρά)!

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Dummy load για ενισχυτές ήχου
    By Dbnn in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-15, 20:49
  2. Dummy Load για τροφοδοτικά
    By Hulk in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-15, 22:21
  3. dummy load 230v
    By alfadex in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-12, 17:03
  4. Dummy Load για καμμιά 15W στα FM...
    By Γιώργος Ανώνυμος in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-06, 23:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας